Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


15 Ispanağın Etkileyici Faydaları

15 Ispanağın Etkileyici Faydaları

 1. Meenakshi Nagdeve tarafından en son güncelleme - 11 Temmuz 2019 Rebecca Zinger (RD, LD)

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Ispanak nedir?

 1. Ispanak (Spinacia oleracea), zengin bir mineral, vitamin, pigment ve bitki besleyici kaynağı olduğu için dünyanın en popüler yeşil, yapraklı sebzelerinden biridir. Amaranthaceae familyasının bir üyesidir. Bu sebzeden elde edilen çok çeşitli faydalar nedeniyle, ıspanağı düzenli olarak tüketmeniz önerilir. Bu yeşilliklerin dünya çapında bu kadar önemli ve değerli olmasının en büyük nedenlerinden biri de çok dayanıklı olmalarıdır. Uygun şekilde kullanılırsa kış mevsiminde ve ilkbaharda yaşayabilir.

 2. Ispanak, birçok salataların bir parçası olarak çiğ olarak yenebilir ve aynı zamanda düşük formda pişirilebilir veya sote edilebilir. Bu garnitür sebzesi olarak yenebilir veya çorba, güveç ve güveç için tariflere eklenebilir. Orta Doğu’ya özgüdür ve binlerce yıl önce Pers’te ekilmiştir. Oradan Çin'e getirildi ve Avrupa'ya doğru yol aldı. Ispanak hızla bir dizi kültürel mutfakta temel bir malzeme haline geldi.

Ispanak Besin Değerleri

 1. Ispanağın sağlığa çeşitli yararları, potasyum, çinko, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi minerallerin, vitaminlerin, pigmentlerin ve fito-besinlerin varlığından kaynaklanmaktadır. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, yeşil yapraklı sebze, folat, niasin, A vitamini, B6 vitamini, C vitamini, K vitamini gibi bir vitamin kaynağıdır ve diğer gerekli vitaminlerin izlerini içerir. Vücudumuzdaki çeşitli reaksiyonlarda kullanılan tiamin ve riboflavin gibi diğer önemli elementler de bu yeşil yapraklı sebzede bulunur. En iyi kısmı ıspanak kalorisi çok düşük olmasıdır ve yağ içeriği yoktur.

Ispanağın Sağlığa Faydaları

 1. ;

Görme gücünü artırır

 1. Yaşlanma Klinik Müdahalelerinde yayınlanan 2013 raporunda Cambridge Üniversitesi'nden bir araştırmacı olan Helen M Rasmussen ıspanakın zengin bir beta-karoten, lutein ve ksantan kaynağı olduğunu ortaya koydu bunların görme için faydalıdır. Ham ıspanakta beta karoten göz sağlığını güçlendirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda A vitamini eksikliklerini, kaşıntı, kaşıntı ve göz kuruluklarını önleyebilir. Bu yeşilliklerin iltihap önleyici özellikleri de gözlerdeki şişliği veya tahrişi azaltabilir.

 2. Ispanakta bulunan lutein ve zeaksantin her ikisi de güçlü antioksidanlar olarak işlev görür, böylece gözlerin kataraktlara yol açabilecek UV ışınlarının sert etkilerini önler. Ayrıca katarakt ve diğer göz koşullarının önemli bir nedeni olabilecek serbest radikallerin etkisini de azaltırlar.

Maküler Dejenerasyon

 1. AMD veya Retinitis pigmentosa, retinanın merkezi bir parçası olan lutein ve ksantenin dejenerasyonundan kaynaklanan körlüğe neden olmaktan sorumludur. Lisansüstü Tıp Dergisi'nde yayınlanan 'Yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve son gelişmeler' başlıklı bir makalede, AMD'li hastaların karotenoid içerdiğinden ıspanaklı, özellikle ıspanaklı taze yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeleri gerektiği ortaya kondu. Aynı zamanda, serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltan, görüşü olumsuz yönde etkilediği ve glokom ve maküler dejenerasyon gibi yaşa bağlı koşullara neden olduğu bilinen bir antioksidan zenginliği içerir.

Nörolojik Faydalar Sunuyor

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Hemofili Belirtilerini Giderir

 1. K vitamini bakımından zengin ıspanak, protrombin üreterek kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur ve böylece hemofili semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Aşırı kanamayı kontrol etmek için harikadır ve ayrıca glikojen üretimini uyararak karaciğerin çalışmasını sağlar. Ancak, Warfarin (marka Coumadin'dir) gibi bir antikoagülan kullanıyorsanız, yapraklı yeşil alımınızı artırmamanız önerilir. Mevcut alımınızı sağlık kuruluşu veya Kayıtlı Diyetisyenle görüşmeli ve Warfarin'i kullanırken K Vitamini alımını izlemelisiniz.

Tansiyonu Korur

 1. Ispanak, hazırlanmadan önce çok yüksek bir potasyum içeriğine sahiptir ve ham formunda sodyum içermemektedir. Bu mineral bileşimi, potasyum düşürdüğü ve sodyum kan basıncını yükselttiği için yüksek tansiyon hastaları için çok faydalıdır. Ispanakta bulunan folat, uygun kan akışını korurken, hipertansiyonun azalmasına katkıda bulunur ve kan damarlarını gevşetir. Kan basıncını azaltarak ve damarların ve arterlerin gerginliğini gevşeterek, kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltabilir ve optimum işlevsellik için vücudun organ sistemlerine oksijenlenmeyi artırabilirsiniz.

Kasları Güçlendirir

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Kemik Mineralleşmesinde Yardımcı Olur

 1. Ispanak, kemik matriksindeki kalsiyumu koruyarak işlev yapan ve böylece kemik mineralizasyonuna yol açan iyi bir K Vitamini kaynağıdır. Bunun dışında manganez, bakır, magnezyum, çinko ve fosfor gibi diğer mineraller de güçlü kemikler oluşturulmasına yardımcı olur. Bu da bireyin osteoporoz gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bu mineraller ayrıca sağlıklı dişlerin ve tırnakların bakımı için de önemlidir.

Sindirim Sistemine Yardım Ediyor

 1. Uluslararası Eczacılık ve Kimya Araştırmaları Dergisi'nde yayınlanan 'Sıçanlardaki Sulu Spinacia Oleracia Sulu Ekstraktının Anti-Kanser Aktivitesi' başlıklı bir makaleye göre, ıspanak mukoza zarını koruma yeteneğine sahiptir. midenin, böylece mide ülseri oluşumunu azaltır. Ayrıca, ıspanakta bulunan glikogliserolipidler, sindirim sistemi kaplamasının gücünü artırabilir, böylece vücudun bu bölümünde istenmeyen herhangi bir iltihabı önler.

Aterosklerozu Önler

 1. Ateroskleroz, arterlerin sertleşmesinden kaynaklanıyor. Ispanakta bulunan lutein adı verilen bir pigmentin, ateroskleroz, kalp krizi ve felç oluşumunu azalttığı gösterilmiştir. Bunun nedeni ıspanak proteinlerinin kan damarlarındaki kolesterolü ve diğer yağ birikmelerini azaltma eğiliminde olmasıdır.

Fetal Gelişime Yardımcı Olur

 1. Ispanakta bulunan folat, büyüyen bir fetüs tarafından ihtiyaç duyulur ve sinir sisteminin düzgün gelişimine yardımcı olur. Folat eksikliği nedeniyle yarık damak veya spina bifida gibi defektler görülebilir. İçindeki yüksek A vitamini seviyelerinin, anne tarafından önerilen günlük miktarlarda tüketilmesi tavsiye edilir. A vitamini fetüsün doğru akciğer gelişimi için gereklidir ve emzirme döneminde aktarılabilir, bu nedenle ıspanak tüketiminin doğumdan sonra devam etmesi önerilir.

]

 1. Ispanakta bulunan birçok anti-enflamatuar bileşik vardır; Aslında, bir düzineden fazla. Metilenedioksi flavonoid glukuronitler kategorisinde sınıflandırılırlar ve ıspanak vücuttaki iltihaplanmayı azaltma konusunda en güçlü sebzelerden biridir. Bu sadece kalbi korumak değil, aynı zamanda dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen, artrit ve gut gibi durumlarla ilişkili iltihabı ve ağrıyı azaltmak anlamına gelir.

Kemopreventif Etkiler

 1. Ispanak, çeşitli kanser türlerinin önlenmesinde ümit verici bulunan önemli bileşenlerden oluşur. Bunlara mesane, prostat, karaciğer ve akciğer kanserleri dahildir. Ispanakta folat, tokoferol ve klorofilin gibi farklı bileşenler kanserli hastaları korumak için farklı mekanizmalarla etki eder.

 2. Son zamanlarda yapılan çalışmalar agresif prostat kanserine karşı çok etkili olduğunu ortaya koymuş ve bu durum, tümör aktivitesini ve yayılımını doğrudan azaltan, neoksantin ve violaxanthin ile birlikte benzersiz karotenoidler olan epoksi-antofillerle bağlantılı olduğunu göstermiştir. vücudun her yerinde kanser.

Cildi korur

 1. UV ışınları dahil. Bunlar sadece zarar görmüş genleri bir dereceye kadar korumakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadede cilt kanserini de önler (ez_write_tag ([![!580,400

Bebek Gelişimi İçin Proteinler

 1. 'Popeye, Denizci Adam' ıspanak takıntısıyla bilinir. Çizgi film kasıtlı olarak çocukları ıspanak yemeye ve güçlenmeye ikna etmeyi amaçlıyordu. Bebeklere, onlara protein, vitamin, mineral ve bitki besinleri verecek olan ıspanakla beslenmeleri önerilir. Bu besinler, temel gelişim aşamalarında orantılı gelişim ile sonuçlanır.

 2. Dikkat Kelimesi

 3. Son Dönem Böbrek Hastalığı nedeniyle diyaliz alanlara potasyum ve fosfor açısından düşük bir diyet tüketmeleri tavsiye edilir, bu nedenle ıspanak alımının Sınırlı olması ve Kayıtlı Diyetisyeniniz ile görüşülmesi gerekir. Ayrıca, pıhtılaşma önleyici ilaç kullananlara ıspanak alımını artırmaları tavsiye edilmez, aksine ıspanak alımını Warfarin almadan önce aynı tutarlar.

 4. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler, sağlık ve zindelik tutkunudur ve yönetiminden sorumludur. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

Sonra Bunu Oku:

 1. Çeşitli besinler, lif, antioksidanlar, tarihler bakımından zengin olmanın beyin kalbi için inanılmaz faydaları var. Aynı zamanda, kemik sağlığını tedavi kabızlığı iyileştirmede yardımcı olur.

 2. Çemen otunun faydaları ateş, kepek, mide rahatsızlıkları, solunum bozuklukları, anemi, boğaz ağrısı, diyabet, iltihaplar, yaralar ve uykusuzluktan kurtulmayı içerir.

 3. Darı, birçok faydası olan glutensiz bir tahıldır. Sindirim ve kalp sağlığını iyileştirir, diyabeti önler, vücudu detoksifiye eder ve bağışıklığı arttırır.

 4. Kayısının 10 etkileyici faydasını burada bulabilirsiniz. Kayısı hazımsızlık, kabızlık, kulak ağrıları, cilt hastalıkları, anemi tedavisi yeteneğine sahiptir. Taze yenebilir veya kurutulabilir.

 5. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, kemik göz sağlığını geliştirmek, sindirime yardımcı olmak gibi inanılmaz faydalarını görmek için bir fincan ananas parçası yiyin. Aynı zamanda doğada anti-enflamatuardır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407