Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


14 Lingonberry'lerin Etkileyici Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. İsveç kirazı, kızılcıklara benzer, ancak turta gibi olmayan kırmızı, kırmızı meyvelerdir.

 2. Kuzey Avrupa'nın İskandinav bölgesine özgü olan küçük bir yaprak dökmeyen çalı - Vaccinium vitis-idaea - büyüyorlar.

 3. Berry, yabanmersini, yabanmersini, keklik, yabanmersini, yabanmersini ve Alaskan lowbush yabanmersini gibi birçok başka isimle bilinir.

 4. Yabanmersini, beslenme değerlerine ve kilo kontrolü ve kalp sağlığı gibi potansiyel sağlık yararlarına dayanarak bir süper meyve olarak adlandırılmıştır (1). [! 2818 => 1140 = 1!

1. Antioksidanlar Yüksek

 1. Besinsel olarak, yaban mersini antioksidanları ve diğer bitki bileşikleri için en kayda değer.

 2. Yabanmersini servisindeki 3/4 bardak (100 gram) porsiyonluk, manganez için vücudunuzun ana bölümlerinden birinin bileşeni olan manganez için Günlük Referans Referans Emiliminin% 139'unu sağlar. antioksidan enzimler - süperoksit dismutaz (2, 3, 4).

 3. Ek olarak, bir porsiyon yaban mersini, E vitamini ve C için RDI'lerin% 10'unu ve% 12'sini sağlar - ikisi de antioksidan olarak işlev görür (2, 5, 6, 7) .

 4. Dahası, pek çok çilek gibi, yaban mersini antosiyaninler ve flavonoidler (8, 9, 10) dahil olmak üzere bitki bileşikleri bakımından zengindir. [! 2818 => 1140 = 2!

 5. Lingonberries ayrıca antioksidan ve antienflamatuar bir madde olarak işlev gören bir flavonoid olan kersetin sağlar. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve diğer durumlar riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir (12, 13). [! 2818 => 1130 = 3!

 1. Sindirim sistemindeki bakteri ve diğer mikroplar - bağırsak mikrobiyotasın denir - sağlığına gelince önemli bir faktör olabilir. Yediklerinizin bağırsak mikrobiyotasının makyajı üzerinde büyük bir etkisi var (14, 15).

 2. Hayvan çalışmaları, yaban mersini yemenin bağırsak mikrobiyotasının yapısındaki değişiklikleri düşük dereceli iltihaplanmaya karşı korumaya yardımcı olabilecek değişiklikleri tetikleyebileceğini gösteriyor (16). [! 2818 => 1140 = 3!

 3. Bu nedenle, diyetinize yaban mersini eklenmesi anti-enflamatuar ve bağırsak sağlığını arttırıcı etkilere sahip olabilir, ancak insanlarda bu yararları doğrulamak için çalışmalara ihtiyaç vardır. [! 2818 => 1130 = 4!

 1. Diğer meyveler gibi, yaban mersini de kilo vermeyle dost bir besindir ve 3/4 fincan (100 gram) porsiyon başına sadece 54 kalori sağlar (2).

 2. Ancak, kilo kontrolündeki potansiyel rollerine gelince oyunda düşük kalorili sayıdan daha fazlası olabilir.

 3. Yüksek yağlı bir diyet ile farelerde yapılan üç aylık bir çalışmada, kalorilerinin% 20'sini yaban mersini'nden alanların oranı% 21 daha azdı ve vücut yağlarını eşit yiyenlerinkinden önemli ölçüde daha düşüktü. kalorili, meyvesiz yağ oranı yüksek diyet (19).

 4. Üstelik, yaban mersini yiyenler de kilolarını ve yağsız vücutlarını, diğer meyveleri içeren yüksek yağlı diyetleri yiyen farelerden daha iyi korudular (19).

 5. Lingonberry'lerin bariz anti-obezite etkilerinin nedenleri bu çalışmada değerlendirilmemiştir, ancak zayıflığı destekleyen bağırsak bakterilerindeki değişiklikler nedeniyle olabilir.

 6. Başka bir çalışmada, farelerin yaban mersini beslenmesinin bağırsakların daha yüksek vücut ağırlığına bağlı olan Firmicutes bakterilerinin bolluğunu azalttığı bulundu. Bunun nedeni, Firmicutes'ın sindirilmemiş gıda parçacıklarından enerji daha iyi elde edebilmesidir (16, 20). [! 2818 => 1140 = 4!

 7. Lingonberry'lerin potansiyel anti-obezite etkilerini doğrulamak ve bu faydayı elde etmek için gereken miktarı belirlemek için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

4. Sağlıklı Kan Şekeri Düzeylerini Teşvik

 1. Tüp ve hayvan çalışmaları, yaban mersini ve yaban mersini özünün, kısmen polifenol ve lif içeriğinden dolayı olabilecek kan şekeri kontrolüne yardımcı olabileceğini göstermektedir (22, 23, 24, 25).

 2. Ön insan çalışmaları bu bulguları destekliyor.

 3. Benzer şekilde, sağlıklı kadınlar yaklaşık 3 çorba kaşığı (35 gram) şeker ile 2/3 fincan (150 gram) saflaştırılmış yaban mersini yediğinde, yedikten sonra en yüksek insülin değerleri% 17 daha düşüktü. İsveç kirazı olmadan şekeri yiyen kontrol grubu (27).

 4. İnsülin seviyelerinin yönetilmesi ve insülin sivri uçlarının en aza indirilmesi, vücudunuzun insüline karşı duyarlılığını korumaya yardımcı olarak, tip 2 diyabet ve obezite riskinizi azaltır (28, 29).

5. Kalp Sağlığını Destekleyebilir

 1. Pek çok çeşit meyve - yaban mersini de dahil olmak üzere - kalp sağlığını artırabilir. Bu yarar polifenol ve lif içeriğinden dolayı olabilir (30).

 2. Test tüpü ve hayvan çalışmaları, yaban mersini, kan akışını desteklemek, aterosklerozun ilerlemesini yavaşlatmak, trigliseritleri düşürmek ve kalp hücrelerini oksidatif hasardan korumak için kalbinizin atardamarlarını rahatlatmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor (31, 32). , 33).

 3. Üç ay boyunca farelerin kalorinin% 20’sini yüksek yağlı bir diyet ile beslemek, üç ay boyunca toplam kalesterol, eşit kalorili ve yüksek yağlı diyetlerden% 30 daha düşük toplam kolesterol seviyelerine neden oldu çilek olmadan (19).

 4. Ek olarak, İsveç kirazı bakımından zengin diyetli fareler karaciğerlerinde daha az yağ birikmesine sahipti. Bu, meyvelerin alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalıklarına karşı koruyucu bir etkisi olabileceğini gösterir - kalp hastalığı için potansiyel bir risk faktörü (19). [! 2818 => 1140 = 6!

6. Göz Sağlığını Koruyabilir

 1. Işık gözlerinizde serbest radikal hasarına neden olabilir.

 2. Beyninizi görme olarak algıladığı ışığı sinir sinyallerine dönüştüren retinanız özellikle güneşten gelen ultraviyole A (UVA) ışığına ve güneş ışığından ve akıllı telefonlar ve bilgisayarlar gibi dijital cihazlar (34).

 3. Test tüpü çalışmaları, İsveç kirazı ekstraktının retina hücrelerini hem mavi hem de UVA ışığından dolayı serbest radikal hasarlarından koruyabileceğini göstermektedir. Bu koruma antosiyaninler de dahil olmak üzere bitkisel bileşiklerden gelir (35, 36). [! 2818 => 1140 = 7!

 4. İsveç kirazı ekstraktının göz sağlığı yararlarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, vizyonu desteklemek için uzun zamandır devam eden bir öneri, yaban mersini içerebilen bol miktarda antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzeler yemektir (39). .

7. Kanser Riskini Düşürebilir

 1. Meyveler - yaban mersini dahil - kanser riskini azaltabilecek lif, bitki bileşikleri ve vitaminler sağlar (40).

 2. Bağırsak tümörlerine eğilimli farelerdeki 10 haftalık bir çalışmada, dondurularak kurutulmuş, toz haline getirilmiş yaban mersini olarak yüksek yağlı diyetlerinin% 10'unu (ağırlık olarak) besleyenler% 30 daha küçük ve 30 Kontrol grubuna göre% daha az tümör (41).

 3. Ek olarak, bir test tüpü çalışması fermente edilmiş yaban mersini suyunun, ağız kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellediğini buldu. Ancak, zerdeçalda antikanser bir bileşik olan kurkumin etkinliğine uyması için 30 kat daha fazla yabanmersini suyu aldı (42). [! 2818 => 1140 = 8!

 4. Test tüpü çalışmaları, yaban mersini özlerinin insan lösemi kanseri hücrelerinin ölümüne neden olabileceğini ve insan meme, kolon ve rahim ağzı kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engelleyebileceğini göstermektedir (43, 44, 45) .

 5. Bu sonuçlar cesaretlendirici olsa da, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

8-13. Diğer Potansiyel Sağlık Faydaları

 1. Bilim adamları, yaban mersini dahil diğer pek çok potansiyel faydaları araştırıyor:

14. Diyetinizi Aydınlatın

 1. Bu kırmızı meyveler sayısız tabağa canlı renk ve tatlı ekşi lezzet katar.

 2. Taze yabanmersini yalnızca belirli bölgelerde bulunur. Bunları İsveç, Norveç, Finlandiya ve yakındaki ülkelerde, ayrıca Kuzeybatı Pasifik'te ve kuzeydoğu ABD'de birkaç eyalette bulmanız çok muhtemel. Ayrıca doğu Kanada’da da vahşi büyüyebilirler.

 3. Taze yanı sıra, dondurulmuş ya da toz haline getirilmiş yaban mersini de satın alabilirsiniz. Bunları kurutulmuş veya meyve sularında, soslarda, reçellerde ve konservelerde de bulabilirsiniz - ancak bunlar genellikle şekerli olarak tatlandırılır ve daha az sağlıklı olur.

 4. İsveç kirazı kullanmak için bazı fikirler:

 5. Ek olarak, çoğu tariflerde kızılcık veya yaban mersini yerine yaban mersini kullanabilirsiniz.

Alt Çizgi

 1. İsveç kirazı, beslenme profilleri ve antioksidan içeriği nedeniyle süper meyveli dublajlı kırmızı meyvelerdir.

 2. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, çalışmalar diğer bağırsaklarda bakteri, kilo kontrolü, kalp sağlığı ve kan şekeri kontrolünü destekleyebileceklerini gösteriyor. [! 2818 => 1140 = 11!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407