Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


13 Soğanın Etkileyici Faydaları

13 Soğanın Etkileyici Faydaları

 1. Kiran Patil tarafından en son güncelleme - 10 Haziran 2019

 2. Kanser, kalp hastalıkları ve diyabet. Ayrıca soğuk algınlığı, astım, bakteriyel enfeksiyonlar, solunum sorunları, anjina ve öksürük tedavisinde de yardımcı olurlar (ez_write_tag ([![!336,280

Soğan nedir?

 1. Soğan (Allium cepa) bin yıl boyunca yemek pişirmek ve tıbbi amaçlar için kullanılan sebzelerdir. İnsan vücudunda mevcut serbest radikalleri nötralize etmede çok etkili olan bir dizi antioksidan bileşik içerirler.

 2. Soğanlar, 7.000 yıldan uzun bir süredir insan beslenmesinde temel bir bitkidir ve bu süre zarfında ekilmektedir. Asya'nın bazı bölgelerinde hala yabani türler var, ancak genel olarak, soğan küresel olarak yetiştirilen ve ekili bir bitkidir. Tarih boyunca, onları firavunlarıyla gömen Mısırlılar gibi bazı kültürler tarafından ibadet edildiler. Soğanlara olan bu büyü, çok yönlülüklerinden ve bulunabilirliklerinden veya tıbbi ve faydalı özelliklerinden kaynaklanmış olabilir.

 3. Soğanın antibakteriyel özellikleri, antifungal kabartmada ev ismi haline getiren geniş antifungal uygulamaları içerir. Soğan bitkileri iyi drene ve nemli toprakta yetiştirilebilir. Sağlık yararlarından yararlanmak için bahçenizde veya bahçenizde bile yetiştirebilirsiniz. Soğanlar, dünya mutfaklarındaki birçok mutfak preparatının önemli bir bölümünü oluşturur ve aynı zamanda “eşlik eden bitkiler” olarak da bilinir, bu da diğer sebzeler ve bitkilerin çevresinde iyi yetişmeleri anlamına gelir.

 4. Soğanların eski zamanlardan beri iyileştirici değeri olduğu bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü bile iştahı azalmış insanlarda ve ateroskleroz hastalarında faydalı olduklarını doğrulamaktadır. Sağlık uzmanları, soğanların kronik astımı, alerjik bronşiti ve soğuk algınlığı ile ilgili öksürük sendromu hastaları için büyük bir soluklanma sağladığını kabul ediyor.

Soğanlar Besin Değerleri

 1. Vitaminler, mineraller ve bunlarda bulunan organik bileşikler. Bunlar arasında ayrıca sülfürik bileşikler ve kersetin de bulunur. Bu sebzeler ayrıca kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, selenyum ve fosfor gibi mineraller de içerirler ve çok iyi bir C vitamini, B6 vitamini ve diyet lifi kaynağıdırlar (ez_write_tag ([![!728,90

Soğanın Sağlığa Faydaları

 1. Bu kadar uyumlu bir bitki olan soğan, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu temel bir besin kaynağıdır. Soğanın en değerli ve bilinen sağlık yararlarını keşfedelim.

Ağız Bakımı

 1. Soğanlar, diş çürümelerini ve oral enfeksiyonları önlemek için sıklıkla kullanılır. 2 ila 3 dakika çiğ soğan çiğnemek ağız bölgesinde ve boğaz ve dudak gibi çevredeki tüm mikropları potansiyel olarak öldürebilir.

Bağışıklığı Arttırın

 1. Soğanlarda önemli miktarlarda bulunan fitokimyasallar vücuttaki C vitamini için uyarıcı görevi görür. C Vitamini, hastalıklara ve hastalıklara yol açabilecek toksinlere ve çeşitli yabancı cisimlere karşı mücadele ederek bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Kalp Hastalıkları riskini azaltmak

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Diyabeti Yönet

 1. Soğanlar, gıdada doğal olarak bulunabilecek oldukça sıradışı bir mineral olan krom içerir. Krom, vücudun kan şekeri seviyelerini yönetmesine yardımcı olur ve kaslara ve vücut hücrelerine yavaş ve kademeli olarak glikoz salınımı sağlar. Ayrıca, Hindistan Fizyoloji ve Farmakoloji Dergisi'nde yayınlanan Mathew PT ve Augusti KT tarafından yayınlanan bir araştırma raporunda, soğan suyunun, şeker hastalarına yiyecekleri ile birlikte verildiğinde, hipergliseminin (yüksek kan şekeri) etkili bir şekilde kontrol edilmesine yardımcı olduğu bulundu. Bu nedenle, onları yemek, diyabetik hastalar için hayati olan kan şekeri seviyelerini değiştirmeye yardımcı olabilir.

Bir Böcek Kovucu Olarak Kullanıldı

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Kanseri Önle

 1. Soğanlar, kanserli hücrelerin gelişmesini ve yayılmasını başarıyla engelleyen aktif bileşikler bakımından zengindir. Kanser yayılımının önlenmesi veya azaltılması ile tutarlı şekilde bağlantılı, çok güçlü bir antioksidan olan önemli miktarda kersetin vardır. Kanserden Korunma Araştırmasında yayınlanan çalışmalar, Allium ailesine ait soğan ve sarımsak gibi sebze tüketiminin kanserleri, özellikle gastrointestinal sistem kanserlerini önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

 2. Soğanlarda bulunan C vitamini ayrıca serbest radikallerin vücutta varlığını ve etkisini azaltabilecek güçlü bir antioksidandır. Serbest radikaller, hücresel metabolizmanın kimyasal yan ürünleridir ve sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesine neden olabilirler. Bu nedenle, bu serbest radikalleri etkisiz hale getiren antioksidanlar bakımından zengin herhangi bir yiyecek herkes için faydalıdır.

Açıklıkları rahatlat

 1. Birkaç damla soğan suyu, akut kulak ağrısı muzdarip bireylere büyük ölçüde faydalı olabilir. Kulaktaki çınlama sesi, bir parça pamuk yününden soğan suyu uygulanarak iyileştirilebilir.

Cilt Bakımı

 1. Ballı veya zeytinyağlı soğan suyunun akne belirtileri veya belirtileri tedavisinde en iyi yöntem olduğu söylenir. Aynı zamanda, doğada anti-enflamatuardır, bu nedenle aktif bileşikler, sivilce gibi cilt durumlarıyla yaygın olarak ilişkili olan kızarıklığı ve şişliği azaltabilir. Soğanlar ayrıca, gut ve artrit gibi durumların ilişkili ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

]

 1. Eşit bir soğan suyu ve bal karışımı tüketmek, boğaz ağrıları ve öksürük belirtilerini hafifletebilir.

Cinsel Sürüşü Arttırın

 1. Soğanların sağlıklı cinsel yaşam dürtüsünü arttırdığı söylenir. Günde üç kez alınan bir kaşık kaşığı zencefil suyuyla birlikte bir kaşık dolusu zencefil suyu libido ve cinsel dürtüyü artırabilir.

Anemi tedavisi

 1. Jaggery ve suyla birlikte soğan yiyerek anemik koşullar bile iyileştirilebilir çünkü bu, vücudun mineral içeriğine, özellikle de yeni kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinin önemli bir parçası olan demirin mineral içeriğine katkıda bulunur. Bu nedenle, demir eksikliği olarak da bilinen anemi, beslenmenize soğan eklenerek önlenebilir.

Mide Ağrısını Giderin

 1. Mideyi ve ilgili mide sendromlarını hafifletebilecek özellikler. Bu, içlerinde bulunan saponinlerden kaynaklanmaktadır. Bu saponinler, mide rahatsızlıklarının devam etmemesini ve bağırsaklarınızın temiz ve pürüzsüz bir şekilde çalışmasını sağlayan anti-spazmodik özelliklere sahiptir. '0'

İdrar Bozukluklarını Tedavi Edin

 1. İdrar yaparken yanma hissi çekenler için soğan önemli bir rahatlama sağlayabilir. Bu durumdan muzdarip insanlar, 6 ila 7 gram soğan ile kaynar su içmelidir.

 2. Barış Sağlığına göre soğan, uzun süredir tümörler, kalıcı öksürük ve soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıkların riskini azaltmak için kullanılmaktadır. Tıp pratisyenleri bu bitki formunu, çeşitli metabolik bozuklukları ve hastalıkları gidermek için mükemmel bir ev çare olarak görmektedir. Peace Health ayrıca, soğan tüketiminin, mide ve meme kanserinin önlenmesine bile yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Astımı rahatla

 1. Tıbbi çalışmalar, bu sülfürik bileşiklerin astım koşullarına neden olabilecek biyokimyasal zincir oluşumlarını durdurduğunu ortaya koydu. Soğanların sülfürik içeriği, şiddetli öksürükten muzdarip bir hastada balgamın erimesini kolaylaştırır. Anında canlılığı ve enerjiyi indükleyebilen aroması ve solunum özelliklerinden dolayı bilincini kaybedenlere taze soğan suyu tavsiye edilir.

 2. Mutfak Kullanımları

 3. Soğanların çeşitli mutfak lezzetlerinde oynadığı rol açısından bakıldığında binlerce yıl boyunca pek çok yemek hazırlığında kullanılmıştır. Özellikle etin sert tadını ve kokusunu örtmek için vejetaryen olmayan yiyeceklerin hazırlanmasında kullanılır. Bu ampul benzeri sebzeler çiğ olarak tüketilebilir, sirke içinde turşu, yağda kızartılmış, fırınlanmış veya haşlanmış olabilir.

 4. Kesinlikle insanlık için bir nimet ve bazen bizi ağlatırlarken, bunun için çoklu sağlık yararları var!

 5. Kiran Patil, Organik Gerçeklerin kurucusudur. Sağlık, beslenme ve organik yaşamla ilgilenmeye meraklıdır. B.Tech ve M. Tech'i (Kimya Mühendisliği) IIT Bombay'dan tamamladı ve son 12 yıldan beri sağlık ve beslenme hakkında aktif olarak yazı yazıyor. Çalışmıyorken gezmeyi ve bahçecilik yapmayı seviyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407