Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


13 Başlıca Tarçın Faydaları Neden Dünya'nın 1 Numara Baharatı Olduğunu Açıklıyor

Kaplan Kuruyemişlerinin Tarihçesi ve Kullanım Alanları

 1. Tarçın binlerce yıldır dünyada tıbbi olarak kullanılan güçlü bir baharattır. Yaygın tarçın faydaları nedeniyle her gün birçok kültürde kullanılmaktadır, tarif edişlerinde tatlı, ısınma tadı ve tariflerde kullanım kolaylığından bahsetmemektedir.

 2. Yeterince ilginç bir şekilde, araştırmacılar, tarçın, koruyucu antioksidan seviyeleri bakımından dünyadaki en popüler ot ve baharatlardan 26'sının 1'inde olduğunu buldular. (1) Ayrıca antibakteriyel, antifungal ve anti-diyabetik özellikler de dahil olmak üzere çok çeşitli diğer sağlık yararlarına sahiptir.

 3. Peki tarçın neden sizin için iyi ve bunu diyetinize nasıl ekleyebilirsiniz? Bu güçlü baharat hakkında bilmeniz gerekenlere daha yakından bakalım.

Tarçın Nedir?

 1. Peki tarçın nedir ve tarçın nereden geliyor? Tarçın aslında bir ağaç türünden yapılır ve tarçının kendine has kokusu, rengi ve tadı, yetiştirdiği ağacın yağlı kısmının bir sonucudur.

 2. Bu arada, tarçın sağlığının yararları Cinnamomum verum (veya Cinnamomum zeylanicum) ağacının kabuğundan geliyor. Bu kabuk, cinnamaldehit, cinnamik asit ve cinnamat dahil olmak üzere sağlığı teşvik edici özelliklerinden sorumlu birkaç özel bileşik içerir.

 3. Araştırmacılar tarçın sağlık yararlarının saf kabuğu şeklinde, uçucu yağlar şeklinde, öğütülmüş baharat şeklinde (kabuğu tozu olan) veya özel fenolik bileşikleri olduğunda ekstre şeklinde elde edilebilecekleri sonucuna varmışlardır. flavonoidler ve antioksidanlar izole edilmiştir. Bu bileşikler tarçın, yeryüzündeki en yararlı baharatlardan biri haline getirerek, antioksidan, antienflamatuar, anti-diyabetik, antimikrobiyal, bağışıklık arttırıcı ve potansiyel kanser ve kalp hastalıklarını koruma yetenekleri verir. (2)

Tarçın Çeşitleri

 1. Dünya çapında tarçın ağacı yetiştiriliyor ve şimdiye kadar yaklaşık 250 tür tarçın tespit edildi.

 2. Bununla birlikte, bugün kullanılan iki ana tür tarçın baharatı vardır: bazen gerçek veya gerçek tarçın olarak etiketlenen Ceylon tarçın ve daha yaygın olarak bulunan ve yaygın olarak kullanılan Cassia tarçın. Her biri, tarnamaldehitin mevcudiyeti nedeniyle göze çarpan baharatlı bir tat ve kokuya sahiptir ve her iki tür de çok fazla sağlık yararı içerir, ancak Seylan tarçın tozu aslında daha güçlü olarak kabul edilir.

 3. Bu iki yaygın tarçın türüne ek olarak, mevcut diğer çeşitlerden bazıları şunlardır:

Tarçınlı Besin Değerleri

 1. Biraz tarçın biraz yol kat ediyor ve antioksidan özellikleri diyetinize eklemeyi özellikle faydalı yapan şey. Günde yarım çay kaşığı tarçın kadar az kan şekeri seviyesi, sindirim, bağışıklık ve daha fazlası üzerinde olumlu etkileri olabilir. Bununla birlikte, güçlü dozlar kalp hastalığı riskini iyileştirmek ve diyabet, kanser ve nörodejeneratif hastalıklar riskinizi azaltmak için de son derece faydalıdır.

 2. Tarçın ayrıca çok çeşitli önemli besinler sağlar ve özellikle diğer vitamin ve minerallerle birlikte lif ve mangan bakımından da zengindir.

 3. Bir çorba kaşığı tarçın bir çorba yaklaşık olarak (3):] içerir

 4. Yukarıda listelenen besinlere ek olarak, her bir tarçın porsiyonunda az miktarda E vitamini, niasin, B6 vitamini, magnezyum, potasyum, çinko ve bakır bulunur.

En İyi 13 Tarçın Faydaları

 1. Antioksidan yeteneklerinden dolayı, tarçın DNA hasarına, hücre mutasyonuna ve kanserli tümör büyümesine karşı koruyabilir. Araştırmalar, tarçın sağlık yararlarının, kanser hücrelerini öldürürken, aynı zamanda [!>] tümör büyümesini engelleyebilen ve DNA'yı hasara karşı koruyabilen cinnamaldehit adlı bir bileşikten geldiğini ortaya koydu. (19)

 2. Bu özellikle kolonda geçerlidir; Araştırmalar tarçın kolon sağlığını artırabilir ve bu durum kolon kanseri riskini azaltabilir. (1) Tarçın şimdi güçlü antioksidan yetenekleri nedeniyle doğal olarak kanserle mücadele eden bir gıda olarak araştırılıyor ve kanser riski yüksek olanlar için yararlı bir destek olabilir.

 3. Bu nedenle, birçok kültürde doğal olarak zararlı enfeksiyon ve virüslerle savaşmak için tarçın kullanılır. Özellikle tarçın yağı, soğuk algınlığı, strep boğazı ve zatürree gibi koşullara neden olabilen bakteri enfeksiyonlarına karşı da koruma sağlayabilir. (21)

 4. Araştırmalar, tarçın ağız hijyenine fayda sağladığını ve ağız kokusu, diş çürüğü, boşluklar ve ağız enfeksiyonlarına neden olan bazı bakteri suşlarına karşı koruyabileceğini göstermektedir. Tarçından elde edilen uçucu yağların, etkili antibakteriyel özelliklere sahip olduğu ve doğal bir gargara gibi davranan ağızdaki bakterilerle doğal olarak mücadele etmek için kullanılabileceği gösterilmiştir. (22)

 5. Nane ile benzer şekilde, tarçının sağlığa faydalarından biri de tazeleyici tadı nedeniyle sakızlarda doğal bir lezzetlendirici madde olarak kullanılabiliyor olmasıdır. Ağızdaki bakterileri yok ettiği için tarçın vücuda herhangi bir kimyasal madde eklemeden ağız kokusuyla mücadele etme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle tarçın geleneksel olarak diş tozu ve diş ağrısı, diş problemleri ve ağız yaraları için doğal bir ilaç olarak da kullanılmaktadır. (23)

 6. Tarçındaki güçlü antifungal özellikler, sindirim sisteminde Candida büyümesinin tedavi edilmesinde ve önlenmesinde etkili olabilir. (24) Tarçın, Candida'nın aşırı büyümesine neden olan ve bir dizi sindirim ve otoimmün sorunlara neden olabilen maya olan tehlikeli Candida albicans'ını azalttığı gösterilmiştir. (25)

 7. Tarçın sağlığının bir başka yararı da kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olmasıdır; Rafine karbonhidratları yüksek bir diyet, sindirim sistemindeki şeker miktarını artırabilir ve Candida riski artışı ile ilişkili olabilir. (26)

 8. Cildin potansiyel tarçın yararları, cildi tahriş, döküntü, alerjik reaksiyon ve enfeksiyondan korumaya yardımcı olan antibiyotik ve antimikrobiyal özelliklerine dayanır. Tarçın esansiyel yağının doğrudan cilde uygulanması, iltihaplanma, şişme, ağrı ve kızarıklığın azaltılmasında yardımcı olabilir. (27)

 9. Bir diğer antimikrobrial içerik maddesi olan tarçın ve balın faydalarından biri, her ikisinin birlikte kullanılmasının cilt sağlığını daha da artırabileceğini ve akne, rosacea ve cilt alerjileri için faydalı olabileceğidir. Cildi rahatlatmak için çiğ bal veya Manuka bal ve tarçın kullanabilirsiniz.

 10. Alerjisi olanlar, tarçın içine koyulmuş çok sayıda faydalı bileşik sayesinde rahatlayabilirler. Aslında tarçın, yaygın alerji semptomlarıyla savaşmaya yardımcı olabilir, çünkü birçok hayvan modelinde enflamasyonu azalttığı ve histamin reaksiyonlarıyla savaşıldığı gösterilmiştir. (28, 29, 30)

 11. Doğal olarak tatlı tadı nedeniyle, yiyeceklere ve tariflere tarçın eklenmesi normalde kullandığınız şeker miktarını azaltmanıza yardımcı olur ve öğünüzün glisemik yükünü etkili bir şekilde azaltır. Tarçın halihazırda şeker emilimini yavaşlatan ve kan şekerini stabilize ederek isteksizliği azaltmaya yardımcı olabilecek anti-diyabetik etkilere sahiptir, ancak doğal olarak tatlı tadı için tarçın kullanılması, kan şekeri kontrolünü artırabilecek bir başka avantajdır.

 12. Tarçın eklenmiş şeker içermez ve az miktarda kalori içerir, ancak birçok besin maddesinde yüksektir, bu da birçok öğün için son derece sağlıklı bir katkı sağlar. Tarçınlı kahve, çay, unlu mamuller, yoğurt, meyvede veya yulaf ezmesinde ekstra şeker eklemek yerine kullanmayı deneyin. Bu, kilo almanıza yardımcı olmak ve Candida, diyabet ve düşük enerji ile mücadele etmek için şeker alımınızı azaltmanıza ve ekstra kalorileri azaltmanıza yardımcı olabilir.

 13. Daha az bilinen tarçın tozunun yararlarından biri, yiyeceği korumak için kullanılabiliyor olmasıdır. Tarçın antibakteriyel yeteneklere sahip olduğundan ve bir antioksidan görevi gördüğünden, birçok gıdada kimyasallara veya yapay bileşenlere ihtiyaç duyulmadan koruyucu olarak kullanılabilir. (31)

 14. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, meyveden elde edilen pektin tarçın yaprağı ekstresi ile kaplandığında yüksek antioksidan ve antibakteriyel faaliyetler ortaya çıktığını ve daha uzun süre taze kaldıklarını bildirmiştir. Tarçın ayrıca okside olur ve çürümeye başlarken meyvelerin ve sebzelerin solmasını durdurmada yararlı olabilecek antityrosinaz aktivitelerine sahiptir. (1)

 15. Tarçın, serbest radikal hasarını azaltan ve yaşlanmayı yavaşlatan çeşitli koruyucu antioksidanlarla doludur. Aslında, araştırmacılar bugüne kadar tarçın içinde bulunan en az 41 farklı koruyucu bileşik tanımlamışlardır. (4) (5)

 16. Farklı yiyeceklerde antioksidanların konsantrasyonunu ölçmek için kullanılan ORAC ölçeğine göre, tüm yiyeceklerin, otların ve baharatların 7 numaralı tarçın sıraları. Ve 26 baharatın antioksidan aktivitesini karşılaştıran bir çalışmada, tarçın kazanan olarak kabul edildi ve antioksidanlarda sarımsak, kekik, biberiye ve kekik gibi diğer birçok ot ve baharattan daha yüksek olduğu kanıtlandı. (1)

 17. Tarçın sağlık yararları, polifenoller, fenolik asit ve flavonoidler dahil olmak üzere birkaç spesifik antioksidan içeriğine bağlanmaktadır. Bu bileşikler vücuttaki oksidatif stresle savaşmaya ve kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olmaya çalışır. (6)

 18. Tarçın içinde bulunan farklı antioksidanlar vücuttaki zararlı serbest radikalleri nötralize etmeye ve oksidatif stresi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kanda nitrik oksit birikimini sınırlamaya yardımcı olabilir ve her ikisi de beyin rahatsızlıkları, kanser, kalp hastalığı ve diğer kronik durumlar riskini artırabilecek yağ peroksidasyonunu önleyebilir. (7)

 19. Tarçındaki antioksidanlar, iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir, bu da kalp hastalığı, kanser, bilişsel gerileme ve diğer riskleri azaltmaya yardımcı olabilir. Araştırmacılar, tarçın içinde, tümü vücutta tehlikeli iltihaplanma seviyelerinde savaşta oldukça etkili olan birçok farklı flavonoid türü belirlediler.

 20. Tarçın şişmeyi azalttığı ve iltihaplanmayı önlediği için, tarçın kas ağrısını azaltmaya, adet ağrısını azaltmaya, alerjik reaksiyonların ciddiyetini ve yardımın şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteren çalışmalarla ağrı yönetiminde de faydalı olabilir. yaşa bağlı diğer ağrı semptomlarını da hafifletir. (8) (9)

 21. Çalışmalar, tarçın sağlığı açısından en önemli faydalardan birinin kalp sağlığını iyileştirme yeteneği olduğunu gösteriyor. Aslında, tarçın, kalbin sağlıklı ve güçlü kalması için yüksek kolesterol düzeyleri, yüksek trigliserit seviyeleri ve yüksek tansiyon dahil olmak üzere, kalp hastalığı için en yaygın risk faktörlerinden bazılarını azalttığı gösterilmiştir. (10) Tarçın, kalp hastalığı veya inme için başka bir risk faktörü olan yüksek tansiyonu düşürdüğü gösterilmiştir. (11)

 22. Araştırmalar ayrıca tartarın yararlı bir kan pıhtılaştırıcı olduğunu ve vücudun kan pıhtıları oluşturmasına yardımcı olarak aşırı kanamayı durdurabileceğini gösteriyor. Tarçın ayrıca dolaşımı arttırır ve doku onarımını iyileştirir; bu, kalp krizi, kalp hastalığı ve felçle mücadeleye yardımcı olmak için kalp dokusunun yenilenmesinde özellikle yardımcı olabilir. (12)

 23. Tarçın, diyabet karşıtı etkileriyle tanınır ve bu nedenle şeker hastaları için en iyi yiyeceklerden biri olarak kabul edilir. Kan şekeri seviyelerini düşürebilir ve kan şekeri seviyelerini dengede tutmak için kan dolaşımından dokulara şekerin taşınmasına yardımcı olan insülin hormonuna duyarlılığı artırabilir. (13)

 24. Diyabet tarçın, yüksek karbonhidratlı bir yemekten sonra kan dolaşımındaki şeker emilimini yavaşlatmak için çeşitli sindirim enzimlerinin aktivitesinin engellenmesine yardımcı olabilir. (14) Bu nedenle birçok çalışma, tip 2 diyabetli kişilerin tarçın özü ile destekleyerek kan şekeri belirteçleri üzerinde önemli olumlu etkiler yaşayabileceğini göstermiştir. (15)

 25. Tarçın antioksidanlar açısından zengin olduğu için, araştırmalar beyin işlevini artırabileceğini ve Parkinson ve Alzheimer hastalığı gibi nörolojik bozuklukların gelişmesine karşı savunmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. (16)

 26. İnsan çalışmaları eksik olmasına rağmen, in vitro çalışmalar tarçın, Alzheimer hastalığı riskini azaltmak için beyinde belirli bir proteinin birikmesini engellemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. (17) Hayvan modellerinde iltihaplanma ve hücre hasarı riskini azaltmak için nöronları oksidatif strese karşı koruduğu, bunun da beyin işlevini korumaya ve bilişsel düşüşü önlemeye yardımcı olabileceği gösterilmiştir. (18)

 27. Vücudu hastalıktan korumak konusunda tarçının pek çok potansiyel faydası var. Tarçın, doğal antimikrobiyal, antibiyotik, antifungal ve antiviral özellikler içerir ve uçucu yağları, güçlü bağışıklık arttırıcı bileşikler içerir. (20)

]

 1. Antioksidan yeteneklerinden dolayı, tarçın DNA hasarına, hücre mutasyonuna ve kanserli tümör büyümesine karşı koruyabilir. Araştırmalar, tarçın sağlık yararlarının, kanser hücrelerini öldürürken, aynı zamanda [!>] tümör büyümesini engelleyebilen ve DNA'yı hasara karşı koruyabilen cinnamaldehit adlı bir bileşikten geldiğini ortaya koydu. (19)

 2. Bu özellikle kolonda geçerlidir; Araştırmalar tarçın kolon sağlığını artırabilir ve bu durum kolon kanseri riskini azaltabilir. (1) Tarçın şimdi güçlü antioksidan yetenekleri nedeniyle doğal olarak kanserle mücadele eden bir gıda olarak araştırılıyor ve kanser riski yüksek olanlar için yararlı bir destek olabilir.

 3. Bu nedenle, birçok kültürde doğal olarak zararlı enfeksiyon ve virüslerle savaşmaya yardımcı olmak için tarçın kullanılıyor. Özellikle tarçın yağı, soğuk algınlığı, strep boğazı ve zatürree gibi koşullara neden olabilen bakteri enfeksiyonlarına karşı da koruma sağlayabilir. (21)

 4. Araştırmalar, tarçın ağız hijyeni sağladığını ve ağız kokusu, diş çürüğü, boşluklar ve ağız enfeksiyonlarına neden olan bazı bakteri suşlarına karşı koruyabileceğini göstermektedir. Tarçından elde edilen uçucu yağların, etkili antibakteriyel özelliklere sahip olduğu ve doğal bir gargara gibi davranan ağızdaki bakterilerle doğal olarak mücadele etmek için kullanılabileceği gösterilmiştir. (22)

 5. Nane ile benzer şekilde, tarçın sağlığının yararlarından biri de tazeleyici tadı nedeniyle sakızlarda doğal bir lezzetlendirici madde olarak kullanılabiliyor olmasıdır. Ağızdaki bakterileri yok ettiği için tarçın vücuda herhangi bir kimyasal madde eklemeden ağız kokusuyla mücadele etme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle tarçın geleneksel olarak diş tozu ve diş ağrısı, diş problemleri ve ağız yaraları için doğal bir ilaç olarak da kullanılmaktadır. (23)

 6. Tarçındaki güçlü antifungal özellikler, sindirim sisteminde Candida büyümesinin tedavi edilmesinde ve önlenmesinde etkili olabilir. (24) Tarçın, Candida'nın aşırı büyümesine neden olan ve bir dizi sindirim ve otoimmün sorunlara neden olabilen maya olan tehlikeli Candida albicans'ını azalttığı gösterilmiştir. (25)

 7. Tarçın sağlığına bir başka yararı da kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olmasıdır; Rafine karbonhidratları yüksek bir diyet, sindirim sistemindeki şeker miktarını artırabilir ve Candida riski artışı ile ilişkili olabilir. (26)

 8. Cildin potansiyel tarçın yararları, cildi tahriş, döküntü, alerjik reaksiyon ve enfeksiyondan korumaya yardımcı olan antibiyotik ve antimikrobiyal özelliklerinden kaynaklanır. Tarçın esansiyel yağının doğrudan cilde uygulanması, iltihaplanma, şişme, ağrı ve kızarıklığın azaltılmasında yardımcı olabilir. (27)

 9. Bir diğer antimikrobrial içerik maddesi olan tarçın ve balın yararlarından biri, her ikisinin birlikte kullanılmasının cilt sağlığını daha da artırabileceğini ve akne, rosacea ve cilt alerjileri için faydalı olabileceğidir. Cildi rahatlatmak için çiğ bal veya Manuka bal ve tarçın kullanabilirsiniz.

 10. Alerjisi olanlar, tarçın içine koyulmuş çok sayıda faydalı bileşik sayesinde rahatlayabilirler. Aslında tarçın, yaygın alerji semptomlarıyla savaşmaya yardımcı olabilir, çünkü birçok hayvan modelinde enflamasyonu azalttığı ve histamin reaksiyonlarıyla savaşıldığı gösterilmiştir. (28, 29, 30)

 11. Doğal olarak tatlı tadı nedeniyle, yiyeceklere ve tariflere tarçın eklenmesi normalde kullandığınız şeker miktarını azaltmanıza yardımcı olur ve öğünüzün glisemik yükünü etkili bir şekilde azaltır. Tarçın halihazırda şeker emilimini yavaşlatan ve kan şekerini stabilize ederek isteksizliği azaltmaya yardımcı olabilecek anti-diyabetik etkilere sahiptir, ancak doğal olarak tatlı tadı için tarçın kullanılması, kan şekeri kontrolünü artırabilecek bir başka avantajdır.

 12. Tarçın eklenmiş şeker içermez ve az miktarda kalori içerir, ancak birçok besin maddesinde yüksektir, bu da birçok öğün için oldukça sağlıklı bir katkı sağlar. Tarçınlı kahve, çay, unlu mamuller, yoğurt, meyvede veya yulaf ezmesinde ekstra şeker eklemek yerine kullanmayı deneyin. Bu, kilo almanıza yardımcı olmak ve Candida, diyabet ve düşük enerji ile mücadele etmek için şeker alımınızı azaltmanıza ve ekstra kalorileri azaltmanıza yardımcı olabilir.

 13. Az bilinen tarçın tozunun yararlarından biri, gıdaları korumak için kullanılabiliyor olmasıdır. Tarçın antibakteriyel yeteneklere sahip olduğundan ve bir antioksidan görevi gördüğünden, birçok gıdada kimyasallara veya yapay bileşenlere ihtiyaç duyulmadan koruyucu olarak kullanılabilir. (31)

 14. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, meyveden elde edilen pektin tarçın yaprağı ekstresi ile kaplandığında yüksek antioksidan ve antibakteriyel faaliyetler ortaya çıktığını ve daha uzun süre taze kaldıklarını bildirmiştir. Tarçın ayrıca okside olur ve çürümeye başlarken meyvelerin ve sebzelerin solmasını durdurmada yararlı olabilecek antityrosinaz aktivitelerine sahiptir. (1)

 15. Tarçın, serbest radikal hasarını azaltan ve yaşlanmayı yavaşlatan çeşitli koruyucu antioksidanlarla doludur. Aslında, araştırmacılar bugüne kadar tarçın içinde bulunan en az 41 farklı koruyucu bileşik tanımlamışlardır. (4) (5)

 16. Farklı yiyeceklerdeki antioksidanların konsantrasyonunu ölçmek için kullanılan ORAC ölçeğine göre, tüm yiyeceklerin, bitkilerin ve baharatların 7 numaralı tarçın sıraları. Ve 26 baharatın antioksidan aktivitesini karşılaştıran bir çalışmada, tarçın kazanan olarak kabul edildi ve antioksidanlarda sarımsak, kekik, biberiye ve kekik gibi diğer birçok ot ve baharattan daha yüksek olduğu kanıtlandı. (1)

 17. Tarçın sağlık yararları, polifenoller, fenolik asit ve flavonoidler dahil olmak üzere birkaç spesifik antioksidan içeriğine bağlanıyor. Bu bileşikler vücuttaki oksidatif stresle savaşmaya ve kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olmaya çalışır. (6)

 18. Tarçın içinde bulunan farklı antioksidanlar vücuttaki zararlı serbest radikalleri nötralize etmeye ve oksidatif stresi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kanda nitrik oksit birikimini sınırlamaya yardımcı olabilir ve her ikisi de beyin rahatsızlıkları, kanser, kalp hastalığı ve diğer kronik durumlar riskini artırabilecek yağ peroksidasyonunu önleyebilir. (7)

 19. Tarçındaki antioksidanlar, iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir, bu da kalp hastalığı, kanser, bilişsel gerileme ve diğer riskleri azaltmaya yardımcı olabilir. Araştırmacılar, tarçın içinde, tümü vücutta tehlikeli iltihaplanma seviyelerinde savaşta oldukça etkili olan birçok farklı flavonoid türü belirlediler.

 20. Tarçın şişmeyi azalttığı ve iltihaplanmayı önlediği için, tarçın kas ağrısını azaltmaya, adet ağrısını azaltmaya, alerjik reaksiyonların ciddiyetini ve yardımın şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteren çalışmalarla ağrı yönetiminde de faydalı olabilir. yaşa bağlı diğer ağrı semptomlarını da hafifletir. (8) (9)

 21. Çalışmalar, tarçın sağlığı açısından en önemli faydalardan birinin kalp sağlığını iyileştirme yeteneği olduğunu gösteriyor. Aslında, tarçın, kalbin sağlıklı ve güçlü kalması için yüksek kolesterol düzeyleri, yüksek trigliserit seviyeleri ve yüksek tansiyon dahil olmak üzere, kalp hastalığı için en yaygın risk faktörlerinden bazılarını azalttığı gösterilmiştir. (10) Tarçın, kalp hastalığı veya inme için başka bir risk faktörü olan yüksek tansiyonu düşürdüğü gösterilmiştir. (11)

 22. Araştırmalar ayrıca tartarın yararlı bir kan pıhtılaştırıcı olduğunu ve vücudun kan pıhtıları oluşturmasına yardımcı olarak aşırı kanamayı durdurabileceğini gösteriyor. Tarçın ayrıca dolaşımı arttırır ve doku onarımını iyileştirir; bu, kalp krizi, kalp hastalığı ve felçle mücadeleye yardımcı olmak için kalp dokusunun yenilenmesinde özellikle yardımcı olabilir. (12)

 23. Tarçın, diyabet karşıtı etkileriyle tanınıyor, bu nedenle şeker hastaları için en iyi yiyeceklerden biri olarak kabul ediliyor. Kan şekeri seviyelerini düşürebilir ve kan şekeri seviyelerini dengede tutmak için kan dolaşımından dokulara şekerin taşınmasına yardımcı olan insülin hormonuna duyarlılığı artırabilir. (13)

 24. Diyabet tarçın, yüksek oranda karbonhidratlı bir yemekten sonra kan dolaşımındaki şekerin emilimini yavaşlatmak için çeşitli sindirim enzimlerinin aktivitesinin engellenmesine yardımcı olabilir. (14) Bu nedenle birçok çalışma, tip 2 diyabetli kişilerin tarçın özü ile destekleyerek kan şekeri belirteçleri üzerinde önemli olumlu etkiler yaşayabileceğini göstermiştir. (15)

 25. Tarçın antioksidanlar açısından zengin olduğu için, araştırmalar beyin işlevini artırabileceğini ve Parkinson ve Alzheimer hastalığı gibi nörolojik bozuklukların gelişmesine karşı savunmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. (16)

 26. İnsan çalışmaları eksik olmasına rağmen, in vitro çalışmalar tarçın, Alzheimer hastalığı riskini azaltmak için beyinde belirli bir proteinin birikmesini engellemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. (17) Hayvan modellerinde iltihaplanma ve hücre hasarı riskini azaltmak için nöronları oksidatif strese karşı koruduğu, bunun da beyin işlevini korumaya ve bilişsel düşüşü önlemeye yardımcı olabileceği gösterilmiştir. (18)

 27. Vücudu hastalıktan korumak konusunda tarçının pek çok potansiyel faydası var. Tarçın, doğal antimikrobiyal, antibiyotik, antifungal ve antiviral özellikler içerir ve uçucu yağları, güçlü bağışıklık arttırıcı bileşikler içerir. (20)

Çok fazla elinizde olabilir mi? Olası Tarçın Yan Etkileri ve Önlemleri

 1. Ölçülmede kullanıldığında, tarçın genellikle güvenlidir ve minimum yan etki riski ile tüketilebilir. Yüksek miktarda tarçın - ve özellikle de cassia tarçın - bazı olumsuz belirtilere neden olabilir. Bu, karaciğere büyük miktarlarda zarar verdiği gösterilen kumarin adı verilen bir bileşiğin varlığından kaynaklanmaktadır. (32)

 2. Seylan tarçın sadece az miktarda içerirken, sassia tarçın kumarin içinde çok daha yüksektir. Sinameki tarçında bulunan kumarin tüketiminin aşırı artması, kanser gelişim riskinin artması dahil diğer sağlık problemleriyle de ilişkilendirilmiştir. (33)

 3. Anti-diyabetik özellikleri nedeniyle, tarçın, özellikle kan şekeri düşürücü ilaçlar kullanıyorsanız, düşük kan şekeri seviyelerine de katkıda bulunabilir. Tarçın tüketimi de bazı insanlarda solunum problemleri ve ağız yaraları ile ilişkilendirilmiştir. (34, 35, 36)

 4. Tarçın, özellikle az miktarda kullanıldığı zaman, en yaygın şekilde olduğu gibi, olumsuz reaksiyonlara veya alerjilere neden olduğu bilinmemektedir. Bazen tarçın özü takviyesi alırken veya tarçın esansiyel yağı kullanırken, diğer ilaçlara ve tıbbi koşullara müdahale edebilecek kadar fazla almak mümkündür.

 5. Çok fazla tarçın takviyesi alırsanız tarçın güvensiz olabilir, özellikle hamileyseniz veya emziriyorsanız, diyabetiniz varsa, karaciğer hastalığınız varsa veya son zamanlarda ameliyat olduysanız. Tavsiye edilen tarçın ekstreleri ve diğer bitkisel ekstreler dozunu mutlaka okuyun ve komplikasyonları önlemek için doktorunuzla konuşmadan önerilenden daha fazla tüketmeyin.

 6. Ek olarak, tarçın esansiyel yağı kullanıyorsanız, negatif yan etkileri önlemek için daha büyük miktarları kullanmadan önce tahriş ve alerjik reaksiyonları kontrol etmek için cildinizin küçük bir kısmını test etmek isteyebilirsiniz. veya alerjik reaksiyonlar.

 7. Ek olarak, çoğu insan merak ediyor: tarçın köpekler için kötü mü? Tarçın, tüylü arkadaşlarınız için toksik olmasa da, olumsuz yan etkilerini önlemek için kumarin tüketimini en aza indirmek ve alımını ılımlı tutmak için Ceylon tarçınına bağlı kalmak en iyisidir.

Ayurveda'daki Tarçın, TCM Geleneksel Tıp

 1. Dünyanın en eski baharatlarından biri olan tarçın, birçok bütünsel ve geleneksel tıbbın bir formunda bir elyaf olarak iyileştirici özellikleri nedeniyle uzun zamandan beri kullanılmaktadır.

 2. Ayurveda diyetinde tarçın ısınma bir baharat olarak kabul edilir ve vücuttaki diğer baharatların biyoyararlanımının ve emiliminin arttırılmasına yardımcı olur. Kan şekeri seviyelerini yönetmek için kullanılır ve karaciğerin detoksifikasyonunda ve temizliğinde yardımcı olduğu düşünülür. Ayrıca, genel sağlığı optimize etmek ve elinden gelenin en iyisini hissetmeni sağlamak için sindirim, dolaşım ve enerji seviyelerini teşvik eder.

 3. Bu arada, Geleneksel Çin Tıbbında, tarçın genellikle güçlü bir şifalı içecek hazırlamak için diğer bitki ve baharatlarla birlikte demlenir. Kalbin, akciğerin ve mesanenin sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur ve ağrıyı hafiflettiği, sindirimi kolaylaştırdığı ve uygun kan akışını sağladığına inanılır.

Tarçın ve Cassia

 1. Seylan ve cassia tarçın aslında iki farklı ağaçtan geliyor. Seylan tarçın, daha nadir olan Sri Lanka ve Tayland gibi bölgelerde yetişen ağaçlardan gelir, bu nedenle Ceylon tarçın, mağazalarda bulunması daha pahalıdır ve daha zordur. Tersine, Çin tarlası cinsi tarçın (Saigon veya Çin tarçın da denir), Çin'de yetişen ağaçlardan gelir ve daha ucuz ve daha yaygındır. (37)

 2. Bugüne kadar, cassia tarçın Ceylon tarçından daha kapsamlı bir şekilde çalışılmıştı, ancak araştırmacılar Ceylon tarçınının cassia tarçından daha fazla sağlık yararına sahip olabileceğini düşünüyor. Seylan tarçın ayrıca yüksek miktarlarda tüketildiğinde karaciğere potansiyel olarak zarar verebilecek olan cassia tarçından daha az kumarin adı verilen bir bileşik içerir. Bu nedenle, yüksek konsantrasyonda tarçın içeren tarçın özleri üretmek için Ceylon tarçın daha iyi bir seçenektir.

 3. Tadı gelince, Ceylon tarçınının cassia'dan daha hafif ve daha narenciye bir tada sahip olduğu söyleniyor; Bununla birlikte, çoğu için, ikisi tariflerde birbirinin yerine kullanılabilir.

Tarçın Nerede Bulunur ve Tavsiye Edilir

 1. Birçok bakkalın baharat koridorunda cassia tarçın bulabilirsiniz. Bununla birlikte, tarçından en fazla faydayı elde etmek için sağlık ürünleri mağazalarında veya etnik pazarlarda organik Seylan tarçın tozu ve tarçın esansiyel yağı arayın. Hangi tarçın için satın aldığınızı belirlemek için etiketi kontrol edin ve türü listelemediği takdirde, muhtemelen daha az pahalı ve daha sık kullanılan tarçın cinsi tarçın çeşididir.

 2. Ayrıca tarçın çubukları satın alabilir ve küçük bir rende kullanarak taze tarçınleri kendiniz rendeleyebilirsiniz. Ek olarak, mulled şarap gibi sıvıları akıtmak ve ayrı bir lezzet vermek için bütün tarçın çubuklarını (tarçın tüyü olarak da bilinir) kullanmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, tarçın çayın birçok yararından yararlanmak için tarçınları sıcak suya aktarabilirsiniz. Hangi tür tarçın çubuğunu satın aldığınızı belirlemek için dokuya bakın; Seylan tarçın genellikle cassia tarçından daha ince, kırılgan bir tarçın kabuğuna sahiptir.

 3. Öğütülmüş tarçın, yulaf ezmesi, yoğurt veya unlu mamuller gibi yiyecekleri tatlandırmak için de iyi çalışır. Ayrıca, lezzetli yemeklere biraz derinlik ve sıcaklık katabilir, bu yüzden bir sonraki çorba ya da güvecinizi deneyin.

 4. En sevdiğiniz tariflerde taze veya öğütülmüş tarçın kullanılmasının yanı sıra, birçok başka tarçın kullanımı ve tarçın takviyesi mevcut. Örneğin, tarçın hapları, tarçın esansiyel yağı veya tarçın kapsülleri hızlı ve konsantre bir tarçın dozu için de mevcuttur.

Tarçınlı Tarifler

 1. Diyetinize doyurucu bir tarçın dozu sıkmanın çok lezzetli yolları var. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç basit tarçınlı tarif:

Tarçın Hakkında Tarih / Gerçekler

 1. Tarçın Cinnamomum cinsindeki ağaçların iç kabuğundan binlerce yıldır hasat edildi ve 4.000 yıl öncesine kadar Eski Mısır'a kadar uzanıyor. Tarçın bu zamanda çok değerli ve nadir bir baharat olarak kabul edildi ve sık sık çok yüksek fiyatlarla satıldı ve hediyelere hediye veya bağlılık belirtileri olarak verildi.

 2. İncil'de de tarçından defalarca bahsedildi ve hastalıklarla savaşma kabiliyeti nedeniyle dikkat çekildi. Tarçın sağlık yararları hakkında zaman geçtikçe daha fazla şey öğrenmeye devam ettik; araştırmalar, şimdi tarçının tıbbi popülasyonlarını yüzyıllardır bildiği kadarıyla iddia ediyor.

 3. Bugün, bildiğimiz gibi tarçın, Cinnamomum ağacının gövdelerinin kesilmesi ve tarçın çubuklarına kıvrılan iç kabuğun çıkarılmasıyla yapılır. Bu çubuklar daha sonra dünyada satılan ve kullanılan toz tarçın baharatını yapmak için öğütülür.

 4. Tarçın sağlık yararları, özel bileşiklerinin daha konsantre bir dozunu içeren ve sağlık üzerinde bazı güçlü etkileri olan tarçın özü formunda da elde edilebilir. Tarçın için başka bir kullanım, yüksek düzeyde tarçın içeren ve çok sayıda kullanım alanına sahip tarçın yağıdır.

 5. Sonraki Oku: Köpekler Tarçın Yiyebilir mi? Tüylü Arkadaşın için YapılmayacaklarDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407