Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


13 Bademlerde Beslenme Bazlı Sağlık Faydaları

13 Bademlerde Beslenme Bazlı Sağlık Faydaları

 1. Bademlerin, kan basıncını düşürmek, kan şekeri ve kolesterol seviyelerini kontrol etmek dahil olmak üzere birçok sağlık yararı var.

Badem nedir?

 1. Bir badem, en çok somun olarak sınıflandırılmasına rağmen, aslında bir badem ağacının meyvesinin tohumudur. Bu kuru meyvelerin bilimsel adı Prunus dulcis'tur ve Orta Doğu, Hindistan ve Kuzey Afrika'ya özgüdür. Yediğimiz bademler aslında bu meyvelerin çukurları. Çatlaklar açıldıktan sonra, somunun lezzetli eti yenilebilir! Bu kısmen, bu fındıklarda neden bu kadar çok besin bulunduğunu açıklar; bunlar yeni bir bitkinin büyümesi için ihtiyaç duyulan temel besinlerdir.

 2. Badem artık İran, Suudi Arabistan, Lübnan, Türkiye, Suriye, Ürdün ve İsrail gibi yerlerde de bulunuyor. Bademlerin tadı tatlıdan acıya kadar değişebilir. Her ikisi de piyasada hazırdır ve zevkinize ve yemek pişirme kullanımınıza göre satın alınabilir! Tatlı bademler yenilebilirken, acı olanlar da yemeklere lezzet katmak için kullanılan yağ yapımında kullanılır.

 3. Bademler çiğ yenebilir mi?

 4. Birçok insan salatalarda, güveçlerde ve diğer tabaklarda da badem ekler. Bademleri poşetlerin dışından, tercihen aç karnına açmak için yiyebilirsiniz. Ayrıca onları gece boyunca suya batırabilir ve ertesi sabah yiyebilirsiniz.

 5. Badem nasıl yenir?

 6. Badem, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde tüketilebilir:

Badem Beslenmesi

 1. Kaloriler: Bir fincan bademde 529 kalori var - önerilen kalori alımınızın yaklaşık% 25'i güne kalıyor - bu yüzden mutlaka bir oturuşta yemek yemenizi önermiyoruz! Bununla birlikte, daha basit ifade etmek gerekirse, bir ons bademde yaklaşık 130 kalori vardır, bu da kabaca 23 bademe eşittir. Bir porsiyon tekli doymamış (sağlıklı) yağ seviyelerinizin artmasına yardımcı olabilir ve tonlarca büyük mineral içerir!

 2. Karbonhidrat: Karbonhidrat için önerilen günlük ihtiyacın sadece% 2'sini temsil eden bir badem bardağında sadece 5 gram karbonhidrat var. Düşük karbonhidrat diyeti şu anda çok popüler olduğu için birçok insan bunu iyi bir şey olarak görüyor. İnsanlara çok fazla boş karbonhidrat eklemeden mineral ve yağ alımını artırma şansı veriyorlar. Bu, onları hareket halindeyken veya öğünler arasında yemek için mükemmel bir yemek yapar!

Bademlerin Faydaları

 1. Badem, yüksek konsantrasyonlarda yararlı tekli doymamış yağlar sayesinde kalp sağlığını koruma yeteneği de dahil olmak üzere çok sayıda önemli sağlık yararına sahiptir. Kan dolaşımını artırır, kemikleri güçlendirir, cildi korur, sindirime yardımcı olur ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olurlar. Ayrıca bilişsel performansı artırmak ve vücuttaki oksidatif stresi azaltmakla da bağlandılar!

Antioksidanlar ve E Vitamini bakımından zengin

 1. Vücudunuzun, sistemlerin alkalinliği de dahil olmak üzere, genel sağlığa katkıda bulunan birçok bileşen vardır. Bademler büyük miktarda alkali madde kaynağıdır ve bazılarının bunun bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra hastalıkları ve çeşitli sağlık koşullarını engelleme kabiliyetini arttırdığı düşünülmektedir.

 2. Bademlerin alkalinitesi ile birlikte, aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan yüksek miktarda E vitamini içeriyorlar. E vitamini, vücuttaki serbest radikallere zarar verir ve onları yok etmeye yardımcı olur. Serbest radikaller kronik hastalıkları teşvik eder ve vücudun organları için tehlikeli olabilir, bu yüzden E vitamini vücuda harika bir hizmet yapar.

 3. Bademde bulunan E vitamini gibi antioksidanlar, kanser ve kalp hastalıkları da dahil olmak üzere tüm ana hastalıkları etkiler. Araştırmalar, yüksek düzeyde E vitamini tüketen kişilerin, kalp hastalıklarına yakalanma riskinin% 30-40 daha düşük olduğunu göstermiştir.

 4. Salisbury Genel Hastanesi'nde 2010 yılında yapılan bir başka araştırma, "badem ve badem yağının, anti-enflamatuar, bağışıklık arttırıcı ve anti-hepatotoksisite etkileri dahil birçok özelliğe sahip olduğunu" belirtti. [! 3194 => 1130 = 6!

 1. Araştırmaya göre, badem ayrıca öğünlerden sonra glikoz ve insülin seviyelerinde gerici yükselmeyi azaltmaya yardımcı oluyor. Bu modülasyon, şeker hastalarının büyük bir yemeği takip etmekten sıkıntı çektiği kan şekerindeki tehlikeli ani korumalardan veya beklenmedik şekilde yüksek oranda şeker içeren bir öğünden koruma sağlar.

 2. Glikozun emilimini ve işlenmesini düzenleyerek tüm süreci daha yumuşak ve daha güvenli hale getirir.

Kan Basıncını Düzenleyin

 1. Nashville'deki Hipertansiyon Enstitüsünden Houston M tarafından yapılan araştırma, "protein kaynağının BP etkisinde önemli bir faktör olduğunu; hayvansal proteinin hayvansal ve bitkilerden daha az etkili olduğunu belirtti. protein, özellikle badem. "

 2. Bademlerde yer alan diğer besinler de vücudu temel ihtiyaçlar açısından dengede tutar, bu da birçok noksanlığı önleyebilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı için yeterli miktarda vitamin ve mineral gereklidir; eğer belli elemanlar ihmal edilirse, tüm vücut etkilenir, kaygı, stres ve tansiyon artar. [! 3194 => 1130 = 8!

 1. Düzenli badem tüketimi, yüksek yoğunluklu lipoproteinlerin (HDL kolesterol seviyeleri olarak da bilinir) arttırılmasına ve düşük yoğunluklu lipoproteinlerin (LDL kolesterol seviyeleri olarak adlandırılır) azaltılmasına yardımcı olur.

 2. Pennsylvania Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bademlerin, kardiyometabolik disfonksiyon için önemli risk faktörleri olan HDL olmayan kolesterol, LDL kolesterol ve merkezi adipoziteyi azalttığı bulundu. Sağlıklı kolesterol düzeyleri için hayati bir denge olan HDL kolesterol konsantrasyonlarını korudular.

Kilo Verme

 1. Kilo vermeye çalışıyorsanız şekersiz badem sütü kullanılabilir. Düşük kalorilidir ve bademde bulunan tekli doymamış yağ iştah açar ve aşırı yemeyi önler. Bademlerdeki diyet lifi de, az miktarda yemek yemesine rağmen, tam hissetme hissine katkıda bulunur.

 2. Çalışmalar, badem bakımından zengin, düşük kalorili bir diyetin obez insanların fazla kilolarını atmalarına yardımcı olmak için iyi olduğunu ortaya koydu.

 3. Son olarak, elyaf, toksinlerin giderilmesi yoluyla kilo kaybına ve vücudun genel sağlığına yardımcı olan tutarlı bağırsak hareketlerine katkıda bulunur.

Kanseri Önle

 1. Badem, yiyeceğin kolon içerisindeki hareketini iyileştirir, böylece birikim ve muhtemelen sonraki kolon kanserini önler. Ulusal Kanser Merkezi, yüksek lifli diyetler ile kolon kanseri riskinin azalması arasındaki bağlantı konusunda kapsamlı araştırmalar yaptı.

 2. Meksika'daki Colima Üniversitesi'nden araştırma yapan Colima, yer fıstığı, ceviz ve badem gibi birçok fındık türünün göğüs kanseri gelişiminde koruyucu bir etkisi olduğunu ortaya koyuyor ". Çalışma raporundan "Meme kanseri riskini 2-3 kat azalttıklarını" belirtti. [! 3194 => 1140 = 10!

Kalp Hastalıklarını Önle

 1. Bademlerde bulunan mono-doymamış yağlar, protein ve potasyum kalp sağlığının korunmasında etkilidir. E Vitamini aynı zamanda kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olduğu bilinen etkili bir antioksidandır. Bademlerde magnezyum varlığı kalp krizlerini aşmanıza yardımcı olabilir.

 2. Artere zarar veren inflamasyona neden olan C-reaktif proteinlerin (CRP) varlığını ve etkisini azaltmaya yardımcı olurlar. Aynı zamanda harika bir folik asit kaynağıdır. Bu nedenle atardamarlarda yağ plaklarının birikmesine katkıda bulunan homosistein seviyesinin azaltılmasına yardımcı olurlar.

 3. Ayrıca, badem derilerinde bulunan flavonoidler, E vitamini ile birleşerek arter duvarı hasarına karşı güçlü bir kalkan oluşturur. Aston Üniversitesi tarafından yapılan bazı araştırmalar, kısa süreli bademle zenginleştirilmiş bir diyetin, 20 ila 70 yaşları arasındaki asemptomatik sağlıklı erkeklerde, oksidatif stresin belirteçleri üzerinde hiçbir etkisi olmadan vasküler fonksiyonu iyileştirebileceğini öne sürmektedir.

Beyin Sağlığını Arttırın

 1. Badem, insan beyninin gelişimine ve sağlığına yardımcı olan, zengin bir besin kaynağıdır. Uzun süredir büyümekte olan çocuklar için önemli bir gıda maddesi olarak kabul edilmiştir.

 2. Çalışmalar, badem ve badem yağının, sinir sisteminin genel sağlığı ve işleyişi için besleyici olduğunu göstermiştir. Bu kuru meyveler, beyin aktivitesine bağlı olan ve yeni sinir yollarına ve Alzheimer hastalığının azalmasına neden olan, artmış beyin aktivitesine bağlı olan iki hayati beyin besin maddesi, riboflavin ve L-karnitin içerir. İlk hayvan çalışmaları olumlu sonuçlar gösterse de, daha güçlü bağlantılar kurmak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç var.

 3. Birçok anne her sabah çocuklarına suya batırılmış badem verir. iki veya üç tohum yeterli. Besinlerin çoğunluğu içinde tutulmadığı için alerjik reaksiyonlara neden olması durumunda dış tabakayı da çıkarabilirsiniz.

Kemik Sağlığını İyileştirin

 1. Badem pek çok vitamin ve mineralin fantastik bir kaynağı olduğu için fosfor kesinlikle bunların arasında sayılır! Fosfor, kemiklerin ve dişlerin gücü ve dayanıklılığı üzerinde önemli bir etkiye sahipken, osteoporoz gibi yaşa bağlı durumların başlamasını önlemeye yardımcı olur.

 2. Toronto Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, badem tüketimi artmış kemik mineral yoğunluğu ile ilişkilendirildi.

Cilt Bakımı

 1. Bademlerin cilt sağlığı ile ilgili yararları, yeni doğan bebekler için sıklıkla badem yağı masajı olarak bilinir. Badem sütü, cildin ten rengini geliştirmek için iyi bilinen ünlerinden dolayı bazı sabunlara da eklenir.

 2. Araştırma, el dermatiti ve diğer cilt hastalıkları durumlarında faydalı olması için badem yağlarına da bağlanıyor.

Enflamasyonu Azalt

 1. Birçok insan "yağ" kelimesini negatif bir şeyle ilişkilendirir, ancak bazı yağ asitleri büyüme, gelişme ve genel sağlık için gereklidir. Vücut kendi yağ asitlerini oluşturamaz, bu yüzden onları diyet kaynaklarından almamız gerekir.

 2. Çok önemli iki yağ asidi linoleik ve linolenik asittir. Bu yağ asitleri, insanların yaşayabileceği genel bir durum olan vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Yağ asitleri ayrıca LDL kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur ve sağlıklı cilt ve saçları teşvik eder! Sonuçta, bu kuruyemişler güçlü ve sağlıklı bir yumruk atıyor.

Enerji Üretimini Arttırın

 1. Bademlerde manganez, bakır ve riboflavin varlığı, enerji üretiminde ve metabolik hızda yardımcı olur. Purdue Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma çalışması, öğlen yemeği olan bademlerin fazla kilolu ve obez çalışma katılımcılarının öğle yemeğinden sonraki hafıza azalmasını azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koydu. [! 3194 => 1130 = 17!

 1. Badem, yenidoğan bebeklerde doğum kusurlarının görülme sıklığını azaltmaya yardımcı olan folik asit içerir. Aynı zamanda sağlıklı hücre büyümesini ve doku oluşumunu teşvik eder. Nöral tüp defektleri, nöral tüpün az gelişmiş olduğu veya fetüste kısmen eksik olduğu durumlardır.

 2. Doktorlar ve tıp uzmanları, tüpün doğru şekilde gelişmesini sağlamak için düzenli olarak hamile kadınlara folik asit takviyesi önermektedir. Badem, anneleri ve bebeklerini sağlıklı tutmak için yeterli folik asite sahiptir!

Kabızlığı Önle

 1. Medline Plus'a göre, bademler lif bakımından zengindir ve diğer lif bakımından zengin diğer yiyecekler gibi kabızlığın önlenmesine yardımcı olurlar. Bununla birlikte, sindirim sürecini hızlandırmak ve somunun yararlı etkilerini elde etmek için yüksek lifli gıdalar yerken önemli miktarda su içmek de önemlidir.

 2. Aşırı miktarda badem yemenize bile gerek yok; 4 veya 5'teki lif miktarının sindirim ve bağırsak hareketlerinizi düzenli tutması için yeterli olması muhtemeldir. [! 3194 => 1130 = 19!

 1. Diğer yiyecekler gibi, bu fındıkların da olumsuz tarafları var. Oksalat içerirler; aşırı oksalatlar kristalleşmeye neden olabilir ve bu da bir çok farklı konuya yol açabilir. Böbrek veya safra kesesi sorunları olan kişilerin badem yemekten kaçınmaları gerekebilir ve tıbbi bir uzmanla konuşmaları gerekir.

 2. Çiğ badem sizin için çok iyi olsa da, diğer her şeyde olduğu gibi, ılımlılık anahtardır. Mineral içeriği etkileyicidir ve osteoporozdan bilişsel işlevlere kadar her konuda size yardımcı olabilir. Benzer şekilde, yağ içeriği yüksek olabilir, ancak bunun çoğu yararlı yağlar şeklindedir. Bununla birlikte, bu fındıklı meyvelerden çok fazla yemek, "kötü" yağ seviyelerini artırabilir. Yüksek kalorili sayı, özellikle kilonuzu izliyorsanız, dikkatli olmanız gereken bir şeydir.

 3. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler sağlık ve zindelik tutkunu ve yönetimi için sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

Daha Sonra Oku:

 1. Isırgan otu oksidatif stresi azaltmaya, ağrıyı ve iltihabı hafifletmeye, kan basıncını düşürmeye, kan şekeri ve kolesterolü azaltmaya yardımcı olan lezzetli ve sağlıklı bir içecektir

 2. Pekmez pek çok fayda sağlayan bir tatlandırıcıdır. Melas baş ağrısı, stres, diyabet, kabızlık, adet ile ilgili sorunlar, obezite, sivilce rahatlama sağlar.

 3. Biberiyenin faydaları arasında hafızayı ve bağışıklığı artırma, ruh halini iyileştirme, ağrıyı hafifletme, dolaşımı uyarma, vücudu detoksifiye etme ve erken yaşlanmayı önleme yeteneği bulunur.

 4. Kivi meyvesinin sağlığa faydaları arasında sindirim sistemi sağlığı, astımdan kurtulma, uykusuzluk ve diyabet bulunmaktadır. Kivi hamilelikte de faydalıdır ve sağlıklı bir cilt sağlar.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407