Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


12 Somonun Harika Faydaları

12 Somonun Harika Faydaları

 1. Kiran Patil tarafından en son güncelleme - 17 Nisan 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Somon Nedir?

 1. Somon, gelişim aşamasına bağlı olarak hem tatlı suda (nehirlerde) hem de tuzlu suda (denizlerde) bulunan bir balık türüdür.

 2. Tuhaf bir yaşam döngüsüne sahipler. Balıklar yumurtalarını, kuluçkalık yumurtaların, patates kızartması haline gelip denize doğru yolculuğa başladıkları, nehirlerin ağzına yakın yerleştirir. Salmons denizde yetişkin bir balığa dönüşür ve çoğunun yumurtalarını bıraktıktan sonra öldüğü yeniden doğmak için nehirlere döner.

 3. Bu balığın türleri genellikle bulundukları okyanusa göre tanımlanır. Somon ailesinin bilimsel adı Pasifik'teki Oncorhynchus'tur ve Atlantik'teki Salmogenus'a aittir. Sadece bir tür Atlantik somonu ve beş çeşit Pasifik somonu vardır, yani chinook (veya kral), sockeye (veya kırmızı), coho (veya gümüş), pembe ve chum. Bir diğer popüler çeşitlilik vahşi Alaska somonudur. [! 1407 => 1140 = 2!

Somonun Besin Değeri

 1. , Somon, kolayca sindirilebilir proteinlerin (amino asitler) ve yağ asitlerinin Omega-3 gibi yağ asitlerinin çok iyi bir kaynağı olan tanınmış ve popüler bir balıktır. trigliserit formunun yanı sıra, A vitamini, D vitamini gibi vitaminler ve kolin, pantotenik asit ve biotin gibi B vitamin ailesinin bazı üyeleri. Aynı zamanda selenyum, çinko, fosfor, kalsiyum ve demir gibi mineraller de içerir (ez_write_tag ([![!728,90

Somonun Sağlığa Faydaları

 1. Somon yemenin sağlığa faydaları şunlardır:

Büyük Yalın Protein Kaynağı

 1. Proteinler veya amino asit birikimleri, hücrelerimizin, dokularımızın, enzimlerin, hormonların ve diğer her vücut parçamızın temel bileşenleridir. Somon ve diğer birçok balıktan gelen proteinler kolayca sindirilebilir ve vücuda kolayca emilir. Yan etkileri yoktur, diğer bazı etlerde olduğu gibi kanserojen bileşikler de içermezler.

 2. Somon ayrıca sizi sağlıklı tutmakta hayati bir rol oynayan "iyi" bir kolesterol kaynağıdır (omega-3 yağ asitleri). 16 kontrollü çalışmanın 2012 yılında yapılan bir incelemesi, günde 0.45-4.5 gram omega-3 yağ asidi tüketmenin arter fonksiyonlarında belirgin iyileşmelere yol açtığını göstermiştir. Somon ayrıca demir, kalsiyum, selenyum ve fosfor gibi bazı önemli minerallerin yanı sıra, doku, saç ve tırnak metabolizması için gerekli olan A, B ve D gibi vitaminler bakımından zengindir. hayvansal proteinler. Hayvanlar arasında somon, bu eser element için en iyi kaynaklardan biridir.

Kemik ve Eklem Sağlığı

 1. Somon balığı, her ikisinde de osteoartrit riskinin azalmasıyla bağlantılı D vitamini ile birlikte çoklu doymamış yağ asitlerinin güçlü bir kombinasyonuna sahip. Ohio Eyalet Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, omega-3 yağ asitleri yönünden zengin bir diyet tüketen kadınların daha az kalça kırığı olduğunu bulmuşlardır. Bunun nedeni, omega-3'lerin doğal bir anti-enflamatuar besin olması ve inflamasyon nedeniyle kemik rezorpsiyonu sıklığını azaltmalarıdır.

Beyni ve Sinirleri Korur

  Kardiyovasküler Sağlık

  1. Omega-3 yağ asitleri kolesterolü düşürürken, damarların ve damarların esnekliğini korur ve kalp kaslarını güçlendirirken, temel amino asitler kardiyovasküler dokulara zarar verir. Kolesterol seviyelerini düşürerek ve arter duvarlarının sertleşmesini önleyerek kan basıncını düşürmeye yardımcı olurlar. Bu, kalp krizi olasılığını önemli ölçüde azaltır.

  Çocuklarda DEHB'yi Önler

  1. Tıpkı erişkinlerde olduğu gibi somon da çocuklara aynı beyin yararlarını sunuyor. Pediatri Çocuk Sağlığı'nda yayınlanan bir araştırma, omega-3 yağ asitlerinin DEHB semptomlarını önlerken akademik performansı artırabildiğini göstermektedir.

  Cilt Bakımı

  1. Yüksek konsantrasyonlarda omega-3 yağ asidi nedeniyle, somon iltihabı azaltabilir, gözenek tıkanmasını azaltabilir ve ince çizgileri ve kırışıklıkları silebilir. Karotenoid astaksantin, serbest radikal hasarını tersine çevirebilen ve yaşlanmaya neden olan antioksidan içerir. Aynı antioksidan, atopik dermatit vakalarında da çok etkilidir.

  Kilo Verme

  1. Dr. Dominik H Pesta, Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, New Haven, Connecticut ABD, Balık, hormonları düzenleyen yüksek protein içeriği nedeniyle kilo vermek ve uzak tutmak isteyenler için doğru yemek tercihidir. iştahınızı kontrol eder ve kendinizi doygun hissetmenizi sağlar Yüksek proteinli gıdalar da metabolik oranınızı arttırır. Kalorisi düşük olan somon, kilo kaybını arttırdığı ve karın yağını hedef aldığı bilinen çoklu doymamış yağlara sahiptir.

  Metabolizmayı Artırıyor

  1. Somon içindeki omega-3 yağ asitleri, D vitamini ve selenyum, vücuttaki insülin seviyelerini yönetmeye yardımcı olmak için birleşerek şekeri emmeyi ve ardından kan şekeri seviyesini düşürmeyi kolaylaştırıyor.

  Enflamasyonla Mücadele

  1. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

  1. Dr. Jeffrey A Foran tarafından yayınlanan bir araştırma raporuna göre, Dr. David H Good vd, Journal of Nutrition dergisinde, somon balığı yüksek omega-3 nedeniyle bir kanser süper gıdası olarak kabul edilir. Anti-kanser potansiyeli olan içerik. Ayrıca, ABD Tarım Bakanlığı'ndan birkaç araştırmaya göre, kanser riskini azaltmanın yanı sıra antioksidan korumada, gelişmiş bağışıklık sürveyansında ve hücre çoğalmasında modülasyonda aktif rol oynayan selenyum içerdiği de bilinmektedir.

  Göz Bakımı

  1. Baltimore, Maryland, John Hopkins Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Oftalmoloji Dergisi'nde, omega-3 yağ asitlerinin ve somon gibi balıklardaki amino asitlerin makula dejenerasyonunu, retina kuruluğunu önlemeye yardımcı olduğu bir çalışma yayınladı. görme kaybı ve göz yorgunluğu. Düzenli olarak balık yiyen veya en azından diğerlerinden daha fazla balık yiyenlerin, yemeyenlerden daha iyi bir vizyona sahip oldukları kanıtlanmış bir gerçektir.

  2. Somon ne kadar yağlı olursa, o kadar besleyici ve sağlıklı olur. Sindirimi kolay olduğu için yaşlı veya hasta insanlar için de iyi bir protein takviyesidir. Dünyanın bazı bölgelerinde, kırmızı et ve kümes hayvanları gibi diğer hayvansal protein kaynaklarından daha ucuzdur.

  3. Baltimore, Maryland, John Hopkins Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Oftalmoloji Dergisi'nde, omega-3 yağ asitlerinin ve somon gibi balıklardaki amino asitlerin makula dejenerasyonunu, retina kuruluğunu önlemeye yardımcı olduğu bir çalışma yayınladı. görme kaybı ve göz yorgunluğu. Düzenli olarak balık yiyen veya en azından diğerlerinden daha fazla balık yiyenlerin, yemeyenlerden daha iyi bir vizyona sahip oldukları kanıtlanmış bir gerçektir.

  4. Somon ne kadar yağlı olursa, o kadar besleyici ve sağlıklı olur. Sindirimi kolay olduğu için yaşlı veya hasta insanlar için de iyi bir protein takviyesidir. Dünyanın bazı bölgelerinde, kırmızı et ve kümes hayvanları gibi diğer hayvansal protein kaynaklarından daha ucuzdur.

  Somonun Yan Etkileri

  1. Civa zehirlenmesi: Yabani veya çiftlikte yetiştirilen iki tür somon vardır. Yabani somon nehirler, göller ve okyanuslar gibi doğal su kütlelerinde bulunur. Balık çiftlikleri, dünya çapında tüketilmek üzere satılan somonların büyük bir bölümünü oluşturur. Araştırmalar, farmon somonunun poliklorlu bifeniller (PCB'ler), dioksinler, cıva ve birkaç klorlu böcek ilacı gibi daha fazla kirletici madde seviyesine sahip olduğunu göstermektedir. Alternatif Tıp Dergisi'nde yayınlanan bir rapora göre, bu kirleticilerin diğerleri arasında çeşitli kanserlere, diyabetlere ve felçlere neden olduğu bilinmektedir. Çiftlikten kaliteli somon aldığınızdan emin olun ve haftada 5 tüketmeniz güvenlidir.

  2. Hamile ya da emziren kadınlar, somon tüketimini metil-merkür olarak izlemeye devam etmeli, toksik bir cıva biçimi bebeğin gelişen beyin ve sinir sistemi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

  3. Tapeworm enfeksiyonu: Balık satıcısından veya süpermarketten getirilen çiğ somonu yemek güvenli değildir. Çiğ somon ve somon sashimi, suşi cinsi balıkların eksi 40 derece C'de 'süper donmuş' tutulmasıyla aynı değildir. Çiğ somon, Diphyllobothrium latum adı verilen parazitik tapeworms içerebilir:

  4. Bundan kaçınmak için, balığı en kalın noktada iyice pişirdiğinizden ve her inç için 10 dakika boyunca pişirdiğinizden emin olun.

  5. Öyleyse devam et ve herhangi bir suçluluk duymadan somon fırında, ızgarada veya tavada kızartmanın tadını çıkar!

  6. Kiran Patil, Organik Gerçeklerin kurucusudur. Sağlık, beslenme ve organik yaşamla ilgilenmeye meraklıdır. B.Tech ve M. Tech'i (Kimya Mühendisliği) IIT Bombay'dan tamamladı ve son 12 yıldan beri sağlık ve beslenme hakkında aktif olarak yazı yazıyor. Çalışmıyorken gezmeyi ve bahçecilik yapmayı seviyor.  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407