Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


12 Kabak'ın Sağlık ve Beslenme Faydaları

En alt satırda

 1. Kabak olarak da bilinen kabak, Cucurbitaceae bitki ailesinde kavun, spagetti ve salatalık ile birlikte bir yaz kabağıdır.

 2. Uzunluğu 3,2 fitten (1 metre) daha büyüyebilir ancak genellikle hala olgunlaşmamış durumda hasat edilir - genellikle 8 inç (20 cm) altında ölçülür.

 3. Kabak sıklıkla bir sebze olarak kabul edilmesine rağmen, botanik olarak meyve olarak sınıflandırılır. Rengi koyu sarıdan koyu yeşile kadar değişen çeşitli çeşitlerde ortaya çıkar.

 4. Amerika'da kabaklar ortaya çıkarken, bu özel çeşitlilik ilk olarak 1800'lerin başlarında İtalya'da geliştirildi (1).

 5. Kabak, halk hekimliğinde soğuk algınlığı, ağrı ve çeşitli sağlık koşullarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Ancak, tüm kullanımları bilim tarafından desteklenmiyor.

 6. İşte kabak için kanıta dayalı 12 fayda.

1. Birçok Besin Maddesinde Zengin

 1. Kabak birkaç vitamin, mineral ve diğer faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir.

 2. Bir fincan (223 gram) pişmiş kabak kabı (2):

 3. Ayrıca az miktarda demir, kalsiyum, çinko ve diğer bazı B vitaminlerini içerir.

 4. Özellikle, bol miktarda A vitamini içeriği görme ve bağışıklık sisteminizi destekleyebilir.

 5. Çiğ kabak, pişmiş kabak ile benzer bir beslenme profili sunar, ancak daha az A vitamini ve daha fazla C vitamini ile pişirilerek azaltılması gereken bir besin maddesidir.

2. Antioksidanlar Yüksek

 1. Kabak antioksidanlar açısından da zengin.

 2. Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikallerin zarar görmesinden korumaya yardımcı olan faydalı bitki bileşikleridir.

 3. Karotenoidler - lutein, zeaksantin ve beta-karoten gibi - özellikle kabakta bol miktarda bulunur (3). [! 390 => 1140 = 3!

3. Sağlıklı Sindirime Katkılar

 1. Kabak birkaç şekilde sağlıklı sindirimi teşvik edebilir.

 2. Başlangıç ​​olarak, tabureleri yumuşatan su bakımından zengin. Bu onların pas geçmelerini kolaylaştırır ve kabızlık olasılığınızı azaltır (7).

 3. Kabak ayrıca hem çözünür hem de çözünmez lif içerir.

 4. Çözünmeyen lif dışkıya yığın ekler ve yemeğin bağırsaklarınız arasında daha kolay hareket etmesine yardımcı olarak kabızlık riskini azaltır. Bu yarar, beslenmenizde yeterince sıvı varsa (8). [! 390 => 1140 = 4!

 1. Kabak, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.

 2. Pişirilen fincan başına 3 gram karbonhidratta (232 gram), kabak, karbonhidrat alımını azaltmak isteyenler için makarnaya mükemmel bir düşük karbonhidrat alternatifi sunar. Yemeklerde spagetti, linguini veya lazanya erişte yerine spiral veya dilimlenmiş olabilir.

 3. Düşük karbonhidratlı diyetler, her ikisi de kan şekeri seviyesini sabit tutabilen ve tip 2 diyabet hastalarında ilaç ihtiyacını azaltabilen kan şekeri ve insülin seviyelerini önemli ölçüde düşürebilir (12, 13).

 4. Dahası, kabak elyafı kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur ve yemeklerden sonra seviyelerin yükselmesini önler. Meyve ve sebzelerden elde edilen lif bakımından zengin diyetler - kabak dahil - sürekli olarak tip 2 diyabet riski ile ilişkilidir (14). [! 390 => 1140 = 5!

 5. Bununla birlikte, güçlü sonuçlar alınmadan önce insan araştırmalarına ihtiyaç var.

5. Kalp Sağlığını Artırabilir

 1. Kabak kalp sağlığına da katkıda bulunabilir.

 2. Yüksek lif içeriği büyük ölçüde sorumlu olabilir. Gözlemsel çalışmalar, daha fazla lif yiyen kişilerin kalp hastalığı riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir (17, 18). [! 390 => 1140 = 6!

 3. 67 çalışmanın gözden geçirilmesinde, yaklaşık 1-2 ay boyunca günde 2-10 gram çözülebilir lif kadar az tüketmek, ortalama olarak toplam kolesterolü 1.7 mg / dl ve " Kötü "LDL kolesterol, 2,2 mg / dl (18).

 4. Kabak, potasyum bakımından da zengin, bu da kan damarlarınızı dilate ederek yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabilir. Daha sağlıklı kan basıncı, düşük kalp hastalığı ve felç riskine bağlıdır (21, 22, 23, 24, 25). [! 390 => 1140 = 6!

 1. Diyetinize kabak eklemek vizyonunuza yardımcı olabilir.

 2. Kısmen kabak C vitamini ve beta-karoten bakımından zengin olduğundan, göz sağlığı için önemli iki besin maddesidir (27, 28). [! 390 => 1140 = 7!

 3. Yaşlı yetişkinlerde geri dönüşü olmayan görme kaybının başlıca nedeni olan daha düşük bir maküler dejenerasyon riski içerebilir (30, 31). [! 390 => 1140 = 7!

7. Kilo Kaybı Yardım Edebilir

 1. Düzenli kabak tüketimi kilo vermenize yardımcı olabilir.

 2. Bu meyve su bakımından zengin ve düşük kalorili bir yoğunluğa sahip, bu da tam hissetmenize yardımcı olabilir (33).

 3. Elyaf içeriği de açlığı azaltabilir ve iştahınızı açıkta tutabilir (34).

 4. Dahası, nişastalı olmayan, koyu yeşil veya sarı sebzelerin alımı - kabak ile benzer beslenme profilleri - özellikle kilo kaybına faydalı görünüyor (37, 38).

8-11. Diğer Potansiyel Yararları

 1. Kabak bazı ek yararlar sağlayabilir. En iyi araştırılmış olanlar şunlardır:

12. Diyetinize Eklemek Kolay

 1. Kabak inanılmaz derecede çok yönlüdür ve çiğ veya pişmiş olarak yenilebilir.

 2. Bunu, öğünlerinize eklemenin bazı yolları:

 3. Bazı kültürlerde, kabak çiçeği bir incelik olarak kabul edilir. Ya kızartın ya da salataların, çorbaların ve güveçlerin üzerine çiğ olarak serpebilirsiniz.

Alt satırda

 1. Kabak, vitaminler, mineraller ve bitkisel bileşikler bakımından zengin, çok yönlü bir kabaktır.

 2. Gelişmiş sindirimden daha düşük kalp hastalığı riskine kadar çeşitli sağlık yararları sağlayabilir.

 3. Kabak kemiklerinize, tiroidinize ve prostatınıza yardımcı olabilir.

 4. Merak ediyorsanız, bugün bu yumuşak, yumuşak meyveyi diyetinize eklemeyi deneyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407