Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


12 Argan Yağının Yararları ve Kullanımları

Kereviz suyu nasıl yapılır

 1. Argan yağı, Fas'ta yüzyıllardır mutfak işi oldu - sadece ince, cevizli tadıyla değil, aynı zamanda geniş potansiyel sağlık yararları nedeniyle.

 2. Doğal olarak oluşan bu bitki yağı, argan ağacının meyvesinin çekirdeklerinden elde edilir.

 3. Fas’a özgü olmasına rağmen, dünya genelinde çeşitli mutfak, kozmetik ve tıbbi uygulamalar için argan yağı kullanılıyor.

 4. Bu makale, en belirgin sağlık yararlarından 12'sini ve argan yağının kullanımını açıklamaktadır.

1. Temel Besinleri İçerir

 1. Argan yağı temel olarak yağ asitlerinden ve çeşitli fenolik bileşiklerden oluşur.

 2. Argan yağı yağ içeriğinin büyük kısmı oleik ve linoleik asitten gelir (1).

 3. Argan yağının yağ asidi içeriğinin yaklaşık% 29-36'sı linoleik asitten ya da omega-6'dan gelir, bu da onu bu temel besin maddesinin iyi bir kaynağı yapar (1).

 4. Oleik asit, zorunlu olmamakla birlikte, argan yağının yağ asidi bileşiminin% 43-49'unu oluşturur ve aynı zamanda çok sağlıklı bir yağdır. Zeytinyağında da bulunan oleik asit, kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkisiyle ünlüdür (1, 2).

2. Antioksidan ve Antienflamatuar Özellikleri Vardır

 1. Argan yağındaki çeşitli fenolik bileşikler antioksidan ve antienflamatuar kapasitelerinin çoğundan sorumludur.

 2. Argan yağı E vitamini açısından zengin, ya da serbest radikallerin zarar verici etkilerini azaltmak için güçlü bir antioksidan görevi gören yağda çözünen bir vitamin olan tokoferol (1).

 3. CoQ10, melatonin ve bitki sterolleri gibi argan yağında bulunan diğer bileşikler de antioksidan kapasitelerinde rol oynamaktadır (3, 4, 5).

 4. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, kontrol grubuna kıyasla (6) yüksek derecede enflamatuar bir karaciğer toksine maruz kalmadan önce, argan yağı besleyen farelerde enflamatuar belirteçlerde önemli bir azalma olduğunu ortaya koydu. [! 4886 => 1140 = 3!

3. Kalp Sağlığını Artırabilir

 1. Argan yağı, tekli doymamış, omega-9 yağ (1) olan zengin bir oleik asit kaynağıdır.

 2. Oleik asit, avokado ve zeytinyağları da dahil olmak üzere diğer bazı gıdalarda da bulunur ve genellikle kalp koruyucu etkilerle kredilendirilir (2, 8).

 3. Küçük bir insan çalışmasında, argan yağının, kandaki antioksidan seviyeleri üzerindeki etkisiyle kalp hastalığı riskini azaltma kapasitesindeki zeytinyağı ile karşılaştırılabilir olduğunu belirtti (9).

 4. Başka bir küçük insan çalışmasında, daha yüksek bir argan yağı alımı düşük "kötü" LDL kolesterol düzeyleri ve daha yüksek kan antioksidan seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir (10).

 5. 40 sağlıklı insanda kalp hastalığı riski üzerine yapılan bir çalışmada, 30 gün boyunca günde 15 gram argan yağı tüketenlerde "kötü" LDL ve trigliserit seviyelerinde% 16 ve% 20 azalma , sırasıyla (11).

 6. Bu sonuçlar ümit verici olmakla birlikte, argan yağının insanlarda kalp sağlığını nasıl destekleyebileceğini daha iyi anlamak için daha büyük çalışmalar gereklidir.

4. Diyabet İçin Faydaları Olabilir

 1. Bazı erken dönem hayvan araştırmaları, argan yağının diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 2. İki çalışma, argan yağı ile birlikte yüksek şekerli bir diyetle beslenen farelerde açlık kan şekeri ve insülin direncinde önemli bir düşüşle sonuçlandı (12, 13).

 3. Bu çalışmalar büyük oranda bu faydaları yağın antioksidan içeriğine bağladı.

 4. Bununla birlikte, bu sonuçların aynı etkilerin insanlarda da görüleceği anlamına gelmez. Bu nedenle, insan araştırması gereklidir.

5. Antikanser Etkileri Olabilir

 1. Argan yağı, bazı kanser hücrelerinin büyümesini ve üremesini yavaşlatabilir.

 2. Bir test tüpü çalışmasında argan yağından prostat kanseri hücrelerine polifenolik bileşikler uygulandı. Ekstrakt, kanser hücresi büyümesini kontrol grubuna göre% 50 inhibe etti (14). [! 4886 => 1140 = 6!

6. Deri Yaşlanma Belirtilerini Azaltabilir

 1. Argan yağı hızla birçok cilt bakım ürünü için popüler bir bileşen haline geldi.

 2. Bazı araştırmalar, argan yağı diyetinin alımının, iltihabı ve oksidatif stresi azaltarak yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor (16). [! 4886 => 1140 = 7!

 3. Bazı insan çalışmaları postmenopozal kadınlarda cilt elastikiyetini ve hidrasyonunu arttırmada etkili olduğunu - hem doğrudan hem de doğrudan alınan - argan yağı olduğunu göstermektedir (17, 18). [! 4886 => 1140 = 7!

7. Bazı Cilt Koşullarını Tedavi Edebilir

 1. Argan yağı, iltihaplı cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için onlarca yıldır - özellikle argan ağaçlarının köken aldığı Kuzey Afrika'da - popüler bir çare olmuştur.

 2. Argan Yağı'nın spesifik cilt enfeksiyonlarını tedavi etme yeteneğini destekleyen sınırlı bilimsel kanıt bulunmasına rağmen, bu amaçla sıklıkla kullanılmaktadır.

 3. Bununla birlikte, mevcut araştırmalar, argan yağının birkaç antioksidan ve antienflamatuvar bileşik içerdiğini gösteriyor, bu nedenle cilt dokusunu tedavi ediyor gibi görünebilir (7). [! 4886 => 1140 = 8!

8. Yara İyileşmesini Teşvik Edebilir

 1. Argan yağı, yara iyileşme sürecini hızlandırabilir.

 2. Bu veriler kesin olan hiçbir şeyi ispatlamamasına rağmen, argan yağının yara iyileşmesinde ve doku tamirinde olası bir rolü olduğunu gösteriyor.

 3. Dedi ki, insan araştırmasına ihtiyaç var.

9. Cildi ve Saçı Nemlendirir

 1. Argan yağının yağ içeriğinin çoğunu oluşturan oleik ve linoleik asitler, sağlıklı bir cilt ve saçın korunması için hayati öneme sahiptir (1, 20).

 2. Argan yağı genellikle doğrudan deri ve saça uygulanır, ancak yutulduğunda da etkili olabilir.

 3. Bir çalışmada, hem oral hem de topikal argan yağı uygulamaları, menopoz sonrası kadınlarda cildin nem içeriğini iyileştirmiştir (18). [! 4886 => 1140 = 10 ” (21).

10. Çatlakların İşlenmesinde ve Önlenmesinde Sıklıkla Kullanılır

 1. Argan yağı, çatlak izlerini önlemek ve azaltmak için sıklıkla kullanılır, ancak etkinliğini kanıtlamak için herhangi bir araştırma yapılmamıştır.

 2. Aslında, herhangi bir topikal tedavinin çatlak izi azaltımı için etkili bir araç olduğuna dair güçlü bir kanıt yoktur (22).

 3. Bununla birlikte, araştırmalar, argan yağının iltihaplanmayı azaltmaya ve cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor; .

11. Bazen Akne Tedavisinde Kullanılır

 1. Bazı kaynaklar, argan yağının sivilce için etkili bir tedavi olduğunu iddia etse de, kesin bilimsel araştırmalar bunu desteklememektedir.

 2. Bu, argan yağının antioksidan ve antienflamatuar bileşiklerinin, sivilce kaynaklı cildin kızarıklığını ve tahrişini azaltabileceğini destekleyebilir (7, 23).

 3. Yağ ayrıca sivilce önleme için önemli olan cilt nemlenmesine de katkıda bulunabilir (18).

 4. Argan yağının aknenizi tedavi etmede etkili olup olmadığı muhtemelen nedenine bağlıdır. Kuru cilt veya genel tahriş ile mücadele ediyorsanız, argan yağı bir çözüm sağlayabilir. Bununla birlikte, sivilceniz hormonlardan kaynaklanıyorsa, argan yağı muhtemelen önemli bir rahatlama sağlamayacaktır.

12. Rutine Eklemek Kolay

 1. Argan yağı giderek daha popüler hale geldiğinden, sağlık ve güzellik rutininize eklemek her zamankinden daha kolay.

 2. Çoğu büyük marketlerde, ilaç depolarında ve çevrimiçi perakendecilerde yaygın olarak bulunmaktadır.

 3. Argan yağı genellikle saf olarak topikal olarak kullanılır - fakat aynı zamanda losyonlar ve cilt kremleri gibi kozmetik ürünlerde de kullanılır.

 4. Doğrudan cildinize uygulanabiliyorken, herhangi bir olumsuz reaksiyonunuz olmayacağından emin olmak için çok küçük bir miktar ile başlamak en iyisi olabilir.

 5. Nemi arttırmak, kırılmayı azaltmak veya kabarmayı azaltmak için argan yağı doğrudan nemli veya kuru saça uygulayabilirsiniz.

 6. Ayrıca bazen şampuanlara veya saç kremlerine de dahildir.

 7. İlk defa kullanıyorsanız, saçınızın nasıl tepki verdiğini görmek için küçük bir miktar ile başlayın. Eğer doğal olarak yağlı köklere sahipseniz, yağlı görünen saçlardan kaçınmak için arganı sadece saçınızın ucuna uygulayın.

 8. Yemeklerle argan yağı kullanmak ilginizi çekiyorsa, özellikle yemek pişirmek için pazarlanan çeşitleri arayın veya% 100 saf argan yağı satın aldığınızdan emin olun.

 9. Kozmetik amaçlı pazarlanan Argan yağı, tüketmemeniz gereken diğer bileşenlerle karıştırılabilir.

 10. Geleneksel olarak, argan yağı ekmek daldırma veya kuskus veya sebzelerde drizzleme için kullanılır. Aynı zamanda hafifçe ısıtılabilir, ancak kolayca yanabileceği için yüksek ısıdaki yemekler için uygun değildir.

Alt satırda

 1. Argan yağı yüzyıllar boyunca çeşitli mutfak, kozmetik ve tıbbi amaçlar için kullanılmıştır.

 2. Temel besinler, antioksidanlar ve antienflamatuar bileşikler bakımından zengindir.

 3. Erken araştırmalar, argan yağının kalp hastalığı, diyabet ve kanser dahil kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Aynı zamanda çeşitli cilt koşullarını da tedavi edebilir.

 4. Mevcut araştırma kesin olarak argan yağının bu koşulların herhangi birinin tedavisinde etkili olduğunu kesin olarak söyleyemese de, birçok kişi kullandıktan sonra istenen sonuçları bildirdi.

 5. Argan yağını merak ediyorsanız, bugün bulmak ve kullanmaya başlamak kolaydır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407