Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


12 Arı Sütü Potansiyelinin Sağlık İçin Faydaları

Beslenme gerçekleri

 1. Arı sütü, bal arıları tarafından ana arıları ve gençlerini beslemek için üretilen jelatinli bir maddedir.

 2. Çeşitli fiziksel rahatsızlıkları ve kronik hastalıkları tedavi etmek için diyet takviyesi olarak satılır.

 3. Geleneksel tıpta uzun süredir kullanılmasına rağmen, Batı tıbbındaki uygulamaları tartışmalı olmaya devam ediyor.

 4. İşte arı sütünün 12 potansiyel faydası.

 5. Arı sütü, bal arıları tarafından ana arıları ve gençlerini beslemek için üretilen jelatinli bir maddedir.

 6. Çeşitli fiziksel rahatsızlıkları ve kronik hastalıkları tedavi etmek için diyet takviyesi olarak satılır.

 7. Geleneksel tıpta uzun süredir kullanılmasına rağmen, Batı tıbbındaki uygulamaları tartışmalı olmaya devam ediyor.

 8. İşte arı sütünün 12 potansiyel faydası.

1. Çeşitli Besinler İçerir

 1. Arı sütü su, karbonhidrat, protein ve yağdan oluşur (1). [! 5603 => 1140 = 2!

 2. Bunlar, toplu olarak majör arı sütü proteinleri (MRJP'ler) olarak bilinen dokuz glikoprotein ve iki yağ asidi, trans-10-Hidroksi-2-dekenoik asit ve 10-Hidroksidekanoik asit (2) içerir!

 3. Arı sütü ayrıca birkaç B vitamini ve iz mineralleri içerir.

 4. Bununla birlikte, besin bileşimi arı sütü kaynakları (1) arasında büyük ölçüde farklılık göstermektedir.

 5. Arı sütünde tipik olarak bulunan vitaminlerden bazıları şunlardır:

 6. Bu besin maddesi, arı sütünün potansiyel sağlık yararlarından bazılarını sağlayabilir, ancak bu eşsiz madde üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 7. Arı sütü su, karbonhidrat, protein ve yağdan oluşur (1). [! 5603 => 1140 = 2!

 8. Bunlar, toplu olarak majör arı sütü proteinleri (MRJP'ler) olarak bilinen dokuz glikoprotein ve iki yağ asidi, trans-10-Hidroksi-2-dekenoik asit ve 10-Hidroksidekanoik asit (2) içerir!

 9. Arı sütü ayrıca birkaç B vitamini ve iz mineralleri içerir.

 10. Bununla birlikte, besin bileşimi arı sütü kaynakları (1) arasında büyük ölçüde farklılık göstermektedir.

 11. Arı sütünde tipik olarak bulunan vitaminlerden bazıları şunlardır:

 12. Bu besin maddesi, arı sütünün potansiyel sağlık yararlarından bazılarını sağlayabilir, ancak bu eşsiz madde üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

2. Antioksidan ve Anti-İnflamatuar Etkiler Sağlayabilir

 1. Arı sütünün iltihabı ve oksidatif stresi azalttığı iddia edildi.

 2. Çoklu tüp ve hayvan çalışmalarında, arı sütünde bulunan spesifik amino asitler, yağ asitleri ve fenolik bileşikler güçlü antioksidan etkilere sahip görünüyor (3).

 3. Ek olarak, birkaç tüp çalışması, arı sütü ile tedavi edilen bağışıklık hücrelerinden salınan pro-inflamatuar kimyasalların seviyelerinin azaldığını göstermektedir (4, 5, 6). [! 5603 => 1140 = 3!

 4. Arı sütünün iltihabı ve oksidatif stresi azalttığı iddia edildi.

 5. Çoklu tüp ve hayvan çalışmalarında, arı sütünde bulunan spesifik amino asitler, yağ asitleri ve fenolik bileşikler güçlü antioksidan etkilere sahip görünüyor (3).

 6. Ek olarak, birkaç tüp çalışması, arı sütü ile tedavi edilen bağışıklık hücrelerinden salınan pro-inflamatuar kimyasalların seviyelerinin azaldığını göstermektedir (4, 5, 6). [! 5603 => 1140 = 3!

3. Kolesterol Seviyelerini Etkileyerek Kalp Hastalığı Riskini Düşürebilir

 1. Hem hayvan hem de insan çalışmaları, arı sütünün kolesterol seviyelerini olumlu yönde etkileyebileceğini ve böylece kalp hastalığı riskini azaltabileceğini gösteriyor.

 2. Kesin mekanizma belirsiz kalsa da, arı sütü içindeki spesifik proteinler kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir (7).

 3. 12 haftalık bir çalışma, arı sütü ile desteklenmiş tavşanların toplam ve "kötü" LDL kolesterol seviyelerini sırasıyla% 28 ve% 23 oranında azalttığını buldu (8).

 4. Benzer şekilde, bir aylık bir insan çalışmasında günlük yaklaşık 3 gram arı sütü jölesi alan kişilerde toplamda% 11 ve% 4'lük ve "kötü" LDL kolesterol seviyelerinde bir azalma görüldü (9).

 5. Bu çalışmalar umut verici olsa da, arı sütünün kalp sağlığı üzerindeki etkisini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 6. Hem hayvan hem de insan çalışmaları, arı sütünün kolesterol seviyelerini olumlu yönde etkileyebileceğini ve böylece kalp hastalığı riskini azaltabileceğini gösteriyor.

 7. Kesin mekanizma belirsiz kalsa da, arı sütü içindeki spesifik proteinler kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir (7).

 8. 12 haftalık bir çalışma, arı sütü ile desteklenmiş tavşanların toplam ve "kötü" LDL kolesterol seviyelerini sırasıyla% 28 ve% 23 oranında azalttığını buldu (8).

 9. Benzer şekilde, bir aylık bir insan çalışmasında günlük yaklaşık 3 gram arı sütü jölesi alan kişilerde toplamda% 11 ve% 4'lük ve "kötü" LDL kolesterol seviyelerinde bir azalma görüldü (9).

 10. Bu çalışmalar umut verici olsa da, arı sütünün kalp sağlığı üzerindeki etkisini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

4. Yara İyileşmesi ve Cilt Onarmasına Yardımcı Olabilir

 1. Arı sütü - hem oral hem de topikal olarak kullanılır - yara iyileşmesini ve diğer enflamatuar cilt hastalıklarını destekleyebilir.

 2. Yaraları temiz ve enfeksiyondan uzak tutabilecek antibakteriyel bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir (11). [! 5603 => 1140 = 5!

 3. Bir test tüpü çalışması, arı sütü ile tedavi edilen insan hücrelerinde belirgin bir şekilde doku onarım kapasitesi gösterdi (13).

 4. Tersine, daha yakın tarihli bir insan çalışmasında kontrol grubu ile diyabetik ayak ülserlerini topikal jöle ile topikal olarak tedavi eden katılımcılar arasında yara iyileşmesinde herhangi bir fark bulunmadı (14).

 5. Sonuçta, arı sütünün yara iyileşmesi ve doku onarımı üzerindeki etkileri konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 6. Arı sütü - hem oral hem de topikal olarak kullanılır - yara iyileşmesini ve diğer enflamatuar cilt hastalıklarını destekleyebilir.

 7. Yaraları temiz ve enfeksiyondan uzak tutabilecek antibakteriyel bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir (11). [! 5603 => 1140 = 5!

 8. Bir test tüpü çalışması, arı sütü ile tedavi edilen insan hücrelerinde belirgin bir şekilde doku onarım kapasitesi gösterdi (13).

 9. Tersine, daha yakın tarihli bir insan çalışmasında kontrol grubu ile diyabetik ayak ülserlerini topikal jöle ile topikal olarak tedavi eden katılımcılar arasında yara iyileşmesinde herhangi bir fark bulunmadı (14).

 10. Sonuçta, arı sütünün yara iyileşmesi ve doku onarımı üzerindeki etkileri konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

5. Spesifik Proteinler Tansiyonu Düşürebilir

 1. Arı sütü, kan basıncını düşürerek kalbinizi ve dolaşım sisteminizi koruyabilir.

 2. Birkaç tüp çalışması, arı sütü içindeki spesifik proteinlerin damarlarınızdaki ve arterlerdeki düz kas hücrelerini gevşettiğini ve böylece kan basıncını düşürdüğünü gösteriyor (15).

 3. Arı sütünün kan basıncıyla ilişkisini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 4. Arı sütü, kan basıncını düşürerek kalbinizi ve dolaşım sisteminizi koruyabilir.

 5. Birkaç tüp çalışması, arı sütü içindeki spesifik proteinlerin damarlarınızdaki ve arterlerdeki düz kas hücrelerini gevşettiğini ve böylece kan basıncını düşürdüğünü gösteriyor (15).

 6. Arı sütünün kan basıncıyla ilişkisini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

6. Oksidatif Stres ve İnflamasyonu Azaltarak Kan Şekeri Düzenler

 1. Arı sütü ayrıca oksidatif stres ve iltihabı azaltarak kan şekeri kontrolünü ve insülin hassasiyetini artırabilir.

 2. Çok sayıda hayvan çalışmasında arı insülin duyarlılığının artmış olduğu ve arı sütü ile tedavi edilen obez, diyabetik sıçanlarda pankreas, karaciğer ve üreme dokusu üzerinde belirgin bir koruyucu etki olduğu görülmüştür (17, 18, 19).

 3. Altı aylık küçük bir insan çalışmasında, her gün arı sütü ile takviye edilen sağlıklı insanlarda açlık kan şekerinde% 20 azalma olduğu gösterildi (10). [! 5603 => 1140 = 7!

 4. Arı sütü ayrıca oksidatif stres ve iltihabı azaltarak kan şekeri kontrolünü ve insülin hassasiyetini artırabilir.

 5. Çok sayıda hayvan çalışmasında arı insülin duyarlılığının artmış olduğu ve arı sütü ile tedavi edilen obez, diyabetik sıçanlarda pankreas, karaciğer ve üreme dokusu üzerinde belirgin bir koruyucu etki olduğu görülmüştür (17, 18, 19).

 6. Altı aylık küçük bir insan çalışmasında, her gün arı sütü ile takviye edilen sağlıklı insanlarda açlık kan şekerinde% 20 azalma olduğu gösterildi (10). [! 5603 => 1140 = 7!

7. Antioksidan Özellikler Sağlıklı Beyin Fonksiyonunu Destekleyebilir

 1. Arı sütü beyin fonksiyonlarını artırabilir.

 2. Bir çalışma, arı sütü ile tedavi edilen stres kaynaklı farelerin, kontrol grubundan daha düşük seviyede stres hormonu ve daha güçlü bir merkezi sinir sistemine sahip olduğunu ortaya koymuştur (20).

 3. Ayrı bir çalışma, art arda jöle verilen postmenopozal sıçanlarda hafızanın artması ve depresyon semptomlarının azalmasıyla sonuçlandı (21).

 4. Başka bir hayvan çalışması, arı sütü ile tedavi edilen farelerin, Alzheimer hastalığıyla ilişkili beyindeki bazı kimyasal birikintileri daha iyi giderebildiğini gösterdi (8). [! 5603 => 1140 = 8!

 5. Bu veriler teşvik edici olsa da, insan araştırmasına ihtiyaç var.

 6. Arı sütü beyin fonksiyonlarını artırabilir.

 7. Bir çalışma, arı sütü ile tedavi edilen stres kaynaklı farelerin, kontrol grubundan daha düşük seviyede stres hormonu ve daha güçlü bir merkezi sinir sistemine sahip olduğunu ortaya koymuştur (20).

 8. Ayrı bir çalışma, art arda jöle verilen postmenopozal sıçanlarda hafızanın artması ve depresyon semptomlarının azalmasıyla sonuçlandı (21).

 9. Başka bir hayvan çalışması, arı sütü ile tedavi edilen farelerin, Alzheimer hastalığıyla ilişkili beyindeki bazı kimyasal birikintileri daha iyi giderebildiğini gösterdi (8). [! 5603 => 1140 = 8!

 10. Bu veriler teşvik edici olsa da, insan araştırmasına ihtiyaç var.

8. Gözyaşı Salgısını Artırabilir ve Kronik Kuru Gözleri Tedavi Edebilir

 1. Arı sütü, ağız yoluyla alındığında kuru gözleri tedavi edebilir.

 2. Bir hayvan ve bir küçük insan çalışması, arı sütü ile oral olarak tedavi edilenler için kronik kuru gözler üzerinde iyileşmeler gösterdi. Sonuçlar, arı kaynaklı bu maddenin gözlerinizdeki lakrimal bezlerden yırtılma salgısını arttırabileceğini göstermektedir (22, 23).

 3. İnsan çalışmasından herhangi bir yan etki bildirilmedi. Bu nedenle, arı sütü kronik kuru gözler için düşük riskli bir çözüm olarak hizmet verebilir.

 4. Bu çok küçük veri örneğinin arı sütünün çoğu insanın kuru gözlerini tedavi edemediğini göstermediğini unutmayın. Sonuçta, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 5. Arı sütü, ağız yoluyla alındığında kuru gözleri tedavi edebilir.

 6. Bir hayvan ve bir küçük insan çalışması, arı sütü ile oral olarak tedavi edilenler için kronik kuru gözler üzerinde iyileşmeler gösterdi. Sonuçlar, arı kaynaklı bu maddenin gözlerinizdeki lakrimal bezlerden yırtılma salgısını arttırabileceğini göstermektedir (22, 23).

 7. İnsan çalışmasından herhangi bir yan etki bildirilmedi. Bu nedenle, arı sütü kronik kuru gözler için düşük riskli bir çözüm olarak hizmet verebilir.

 8. Bu çok küçük veri örneğinin arı sütünün çoğu insanın kuru gözlerini tedavi edemediğini göstermediğini unutmayın. Sonuçta, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

9. Çeşitli Yöntemlerle Yaşlanma Karşıtı Etkiler Sağlayabilir

 1. Arı sütü yaşlanma sürecini birkaç şekilde yavaşlatabilir.

 2. Birkaç çalışma, arı sütü ile oral yoldan tedavi edilen sıçanlarda yaşam ömrünün ve bilişsel performansın arttığını göstermiştir (24). [! 5603 => 1140 = 10!

 3. Hayvan araştırması, arı sütünün, kollajen üretimini arttırdığını ve UV radyasyonuna maruz kalmayla ilişkili cilt hasarlarından korunmayı destekleyebileceğini gösteriyor (12, 25).

 4. Oral veya topikal jöle kullanımının yaşlanma karşıtı faydaları üzerine insan araştırması yetersiz olduğundan daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 5. Arı sütü yaşlanma sürecini birkaç şekilde yavaşlatabilir.

 6. Birkaç çalışma, arı sütü ile oral yoldan tedavi edilen sıçanlarda yaşam ömrünün ve bilişsel performansın arttığını göstermiştir (24). [! 5603 => 1140 = 10!

 7. Hayvan araştırması, arı sütünün, kollajen üretimini arttırdığını ve UV radyasyonuna maruz kalmayla ilişkili cilt hasarlarından korunmayı destekleyebileceğini gösteriyor (12, 25).

 8. Oral veya topikal jöle kullanımının yaşlanma karşıtı faydaları üzerine insan araştırması yetersiz olduğundan daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

10. Sağlıklı Bağışıklık Sistemini Destekleyebilir

 1. Arı sütü vücudunuzun yabancı bakteri ve virüslere karşı doğal bağışıklık tepkisini artırabilir (26). [! 5603 => 1140 = 11!

 2. Bununla birlikte, en uygulanabilir veriler hayvan ve tüp araştırması ile sınırlıdır. Bu nedenle, bu etkileri doğrulamak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

 3. Arı sütü vücudunuzun yabancı bakteri ve virüslere karşı doğal bağışıklık tepkisini artırabilir (26). [! 5603 => 1140 = 11!

 4. Bununla birlikte, en uygulanabilir veriler hayvan ve tüp araştırması ile sınırlıdır. Bu nedenle, bu etkileri doğrulamak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

11. Kanser Tedavisinin Yan Etkilerini Azaltır

 1. Kemoterapi ve diğer kanser tedavileri, kalp yetmezliği, iltihaplanma ve gastrointestinal (GI) sorunları da dahil olmak üzere önemli olumsuz yan etkilerle geliyor.

 2. Arı sütü, bazı kanser tedavileriyle ilişkili bazı olumsuz yan etkileri azaltabilir.

 3. Bir çalışma, arı sütü ile desteklenmiş sıçanlarda kemoterapinin neden olduğu kalp hasarında belirgin bir azalma olduğunu ortaya koydu (27). [! 5603 => 1140 = 12!

 4. Cesaret verici olsa da, bu çalışmalar arı sütünün kanser tedavisindeki rolüyle ilgili kesin sonuçlar vermiyor. Daha fazla araştırma garanti edilir.

 5. Kemoterapi ve diğer kanser tedavileri, kalp yetmezliği, iltihaplanma ve gastrointestinal (GI) sorunları da dahil olmak üzere önemli olumsuz yan etkilerle geliyor.

 6. Arı sütü, bazı kanser tedavileriyle ilişkili bazı olumsuz yan etkileri azaltabilir.

 7. Bir çalışma, arı sütü ile desteklenmiş sıçanlarda kemoterapinin neden olduğu kalp hasarında belirgin bir azalma olduğunu ortaya koydu (27). [! 5603 => 1140 = 12!

 8. Cesaret verici olsa da, bu çalışmalar arı sütünün kanser tedavisindeki rolüyle ilgili kesin sonuçlar vermiyor. Daha fazla araştırma garanti edilir.

12. Menopozun Bazı Belirtilerini Tedavi Edebilir

 1. Arı sütü ayrıca menopoz ile ilişkili semptomları da tedavi edebilir.

 2. Menopoz, ağrı, bozulmuş hafıza, depresyon ve anksiyete gibi fiziksel ve zihinsel yan etkilerle ilişkili dolaşımdaki hormonlarda azalmaya neden olur.

 3. Bir çalışma, postmenopozal sıçanlarda depresyonun azaltılmasında ve hafızanın geliştirilmesinde arı sütünün etkili olduğunu buldu (21).

 4. Menopoz sonrası 42 kadında yapılan bir başka çalışmada, günlük 12 hafta boyunca 800 mg arı sütü takviyesi yapılmasının sırt ağrısı ve kaygıyı azaltmada etkili olduğu görülmüştür (29).

 5. Daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu unutmayın.

 6. Arı sütü ayrıca menopoz ile ilişkili semptomları da tedavi edebilir.

 7. Menopoz, ağrı, bozulmuş hafıza, depresyon ve anksiyete gibi fiziksel ve zihinsel yan etkilerle ilişkili dolaşımdaki hormonlarda azalmaya neden olur.

 8. Bir çalışma, postmenopozal sıçanlarda depresyonun azaltılmasında ve hafızanın geliştirilmesinde arı sütünün etkili olduğunu buldu (21).

 9. Menopoz sonrası 42 kadında yapılan bir başka çalışmada, günlük 12 hafta boyunca 800 mg arı sütü takviyesi yapılmasının sırt ağrısı ve kaygıyı azaltmada etkili olduğu görülmüştür (29).

 10. Daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu unutmayın.

Dozaj ve Ek Formlar

 1. Araştırma nispeten sınırlı olduğundan, arı sütü için kesin bir önerilen doz oluşturulmamıştır.

 2. Diyet takviyesi olarak alındığında arı sütü doğal haliyle - jel benzeri bir madde - veya toz veya kapsül şeklinde bulunur.

 3. Arı sütü, cildinize topikal olarak da uygulanabilir ve bazen piyasada satılan cilt bakım ürünlerine dahil edilir.

 4. Daha önce hiç arı sütü kullanmadıysanız, ciddi alerjik reaksiyonlardan ve yan etkilerden kaçınmak için çok küçük bir dozla başlamak en iyisidir.

 5. Araştırma nispeten sınırlı olduğundan, arı sütü için kesin bir önerilen doz oluşturulmamıştır.

 6. Diyet takviyesi olarak alındığında arı sütü doğal haliyle - jel benzeri bir madde - veya toz veya kapsül şeklinde bulunur.

 7. Arı sütü, cildinize topikal olarak da uygulanabilir ve bazen piyasada satılan cilt bakım ürünlerine dahil edilir.

 8. Daha önce hiç arı sütü kullanmadıysanız, ciddi alerjik reaksiyonlardan ve yan etkilerden kaçınmak için çok küçük bir dozla başlamak en iyisidir.

Riskler ve Yan Etkiler

 1. Muhtemelen çoğu için güvenli olsa da, arı sütü risksiz değildir.

 2. Bir arı ürünü olduğu için, arı sokmasına, polenlere veya diğer çevresel alerjenlere alerjisi olan kişilerin dikkatli olması gerekir.

 3. Böcek ilacı gibi bazı çevresel kirleticiler ayrıca arı sütünde de bulunmuş ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir (2). [! 5603 => 1140 = 15!

 4. Bu aşırı reaksiyonların bazıları ölümcül bile olabilir.

 5. Muhtemelen çoğu için güvenli olsa da, arı sütü risksiz değildir.

 6. Bir arı ürünü olduğu için, arı sokmasına, polenlere veya diğer çevresel alerjenlere alerjisi olan kişilerin dikkatli olması gerekir.

 7. Böcek ilacı gibi bazı çevresel kirleticiler ayrıca arı sütünde de bulunmuş ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir (2). [! 5603 => 1140 = 15!

 8. Bu aşırı reaksiyonların bazıları ölümcül bile olabilir.

Alt satırda

 1. Arı sütü yüzyıllarca eski tıbbi uygulamalarda kullanılsa da, araştırma eksikliği nedeniyle Batılı tıp pratisyenleri tarafından büyük ölçüde reddedildi.

 2. Yine de, baldan farklı olan bu arı ürünü hala çeşitli fiziksel ve zihinsel rahatsızlıklar için alternatif bir tedavi olarak kullanılıyor.

 3. Bugüne kadar, arı sütü ile ilgili sağlık iddialarının çoğu kanıtlanmamıştır. Mevcut araştırmaların büyük kısmı hayvan ve tüp veya çok küçük insan çalışmaları ile sınırlıdır.

 4. Arı sütü alımı% 100 risksiz değildir. Anafilaksi gibi ciddi yan etkiler zaman zaman rapor edilmiştir.

 5. Mevcut araştırmalar umut verici olmakla birlikte, arı sütünün sağlıklı bir yaşam tarzına nasıl sığabileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 6. Arı sütü yüzyıllarca eski tıbbi uygulamalarda kullanılsa da, araştırma eksikliği nedeniyle Batılı tıp pratisyenleri tarafından büyük ölçüde reddedildi.

 7. Yine de, baldan farklı olan bu arı ürünü hala çeşitli fiziksel ve zihinsel rahatsızlıklar için alternatif bir tedavi olarak kullanılıyor.

 8. Bugüne kadar, arı sütü ile ilgili sağlık iddialarının çoğu kanıtlanmamıştır. Mevcut araştırmaların büyük kısmı hayvan ve tüp veya çok küçük insan çalışmaları ile sınırlıdır.

 9. Arı sütü alımı% 100 risksiz değildir. Anafilaksi gibi ciddi yan etkiler zaman zaman rapor edilmiştir.

 10. Mevcut araştırmalar umut verici olmakla birlikte, arı sütünün sağlıklı bir yaşam tarzına nasıl sığabileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407