Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


11 Yamların Sağlık ve Beslenme Faydaları

Kırmızı Şarap, Beyaz Şaraptan Daha Sağlıklı mı?

 1. Genellikle tatlı patateslerle karıştırılırlar. Ancak, tatlılar daha az tatlı ve daha nişastalı.

 2. Açık kahverengi, kabuğa benzer bir dış görünüşleri var. Meyve eti olgunluğuna bağlı olarak beyaz, sarı, mor veya pembe olabilir.

 3. Bu yumrular çok besleyici, çok yönlüdür ve sağlığınıza birçok açıdan yarar sağlayabilir.

 4. İşte italyanların sağlık ve beslenme yararları.

1. Beslenme ile dolu

 1. Yamlar vitamin, mineral ve lif bakımından zengindir.

 2. Bir fincan (136 gram) pişmiş yumurta sunmaktadır (2):

 3. Yamlar sadece mükemmel bir lif kaynağı değil, aynı zamanda kemik sağlığını, büyümesini, metabolizmasını ve kalp fonksiyonunu desteklemek için önemli olan potasyum ve manganez açısından da yüksekler (3, 4).

 4. Bu yumrular ayrıca bakır ve C vitamini gibi iyi miktarda başka mikro besinler sağlar.

 5. Bakır, kırmızı kan hücresi üretimi ve demir emilimi için hayati öneme sahipken, C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendiren güçlü bir antioksidandır (5, 6, 7, 8).

2. Beyin işlevini artırabilir

 1. Yemek yeme beynini artırabilir.

 2. 12 haftalık bir çalışmada, bir yam ekstresi takviyesi alan insanlar, bir beyin fonksiyon testinde plasebo grubundakilerden daha yüksek puan aldı (9).

 3. Yamlar, nöron büyümesini arttırdığı ve beyin fonksiyonunu arttırdığı tespit edilen diosgenin adı verilen benzersiz bir bileşik içerir (9). [! 4641 => 1140 = 3!

 4. Bununla birlikte, bu alandaki yatların beyin sağlığına nasıl fayda sağlayabileceğini tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

3. Menopoz belirtileri hafifletebilir

 1. Yamlar bazı menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 2. 30 günlük bir çalışmada 24 postmenopozal kadın, başlıca pirinç yemlerinden günde 3 öğün 2'sinde (toplam 390 gram) yams yemeye geçti. Kandaki estron ve estradiol düzeyleri sırasıyla% 26 ve% 27 arttı (11). [! 4641 => 1140 = 4!

 3. Yine de altı aylık bir çalışma, topikal olarak uygulanan yabani yam kremasının, kızarma ve gece terlemeleri gibi menopoz semptomları üzerinde, plaseboya kıyasla çok az etkisinin olduğunu buldu (14). [! 4641 => 1140 = 4!

4. Kanserle savaşan özelliklere sahip olabilir

 1. Yams, antikanser özelliklerine sahip olabilecek birkaç antioksidan sağlar (15, 16).

 2. Bir hayvan çalışmasında, iplik bakımından zengin bir diyet kolon tümörü büyümesini önemli ölçüde azalttı. Bu etkiler ipliklerde bulunan antioksidanlarla ilişkiliydi, bu yumruların kansere karşı korunabileceğini düşündürdü (16, 17). [! 4641 => 1140 = 5!

 3. Bununla birlikte, araştırma sınırlıdır ve çalışmalar bu etkileri insanlarda test etmek için henüz yapılmamıştır.

5. İltihabı azaltabilir

 1. İpliklerdeki antioksidanlar iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

 2. Yatlar gibi antienflamatuar yiyecekler yemek, kronik enflamasyonun tedavisine yardımcı olabilir (23, 24).

 3. Yine de, yeme ipliklerinin insanlarda aynı anti-enflamatuar etkilere sahip olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

6. Kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir

 1. Yamlar kan şekeri seviyenizi artırabilir.

 2. Başka bir çalışma, yüksek miktarda mor yam ekstresi verilen sıçanların, kontrol grubuna kıyasla daha az iştah, daha fazla kilo kaybı ve daha iyi kan şekeri kontrolü gösterdiğini ortaya koymuştur (28). [! 4641 => 1140 = 7!

 3. Dirençli nişasta bağırsaklarınızdan sindirilmemiş olarak geçer. Bu nişasta türü, iştahın azalması, ayrıca kan şekeri seviyelerinin ve insülin duyarlılığının artması gibi çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır (30). [! 4641 => 1130 = 8!

 1. Yamlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer bazı sağlık yararlarıyla ilişkilidir:

 2. Yatların zengin beslenme içeriği sayısız fayda sağlıyor gibi görünse de, bu etkileri ayrıntılı olarak incelemek için daha fazla insan araştırması gerekiyor.

11. Diyetinize eklemek kolay

 1. Çok yönlülükleri nedeniyle diyetinize patates eklemek kolaydır. Tamamen veya bir toz, un ve hatta ek olarak satın alınabilirler.

 2. Bu lezzetli yumrular fırınlanabilir, kaynatılabilir, buharda pişirilebilir, kızartılabilir, kızartılabilir ve tavada pişirilebilir.

 3. Yamlar cilde sahip olsun veya olmasın, hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklerde kullanılabilir.

 4. İşte tatlıların tadını çıkarmanın bazı yaygın yolları:

 5. Tarçın, hindistan cevizi, kekik veya kekik gibi lifli yemeklerinize farklı baharatlar eklemek tatlı ve tuzlu yemekleri çeşitlendirebilir.

En alt satırda

 1. Yamlar, birçok renkte gelen besleyici yoğunluklu yumru sebzeleridir.

 2. Harika bir lif kaynağı, potasyum, manganez, bakır ve antioksidanlar.

 3. Yamlar çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır ve beyin sağlığını artırabilir, enflamasyonu azaltabilir ve kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir. [! 4641 => 1140 = 10!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407