Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


11 Vegan Olmanın İnanılmaz Faydaları

11 Vegan Olmanın İnanılmaz Faydaları

 1. Kiran Patil tarafından en son güncelleme - 16 Nisan 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Veganizm nedir?

 1. Veganizm, hayvansal bazlı veya hayvansal kaynaklı ürünler kullanmaktan kaçınmayı ifade eder. Vegan olmak diyet seçimlerinden çok daha fazlasını içerir. Perspektifteki bu değişim, hayvansal ürünleri içeren her yaşam alanını kapsar. Veganlar, sağlık endişeleri, etik değerler veya dini inançlar dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı sadece bitki bazlı ürünler kullanmayı tercih ediyorlar.

İnsanlar neden Vegan oluyor?

 1. Sosyal refah ile birlikte, iyi planlanmış bir vegan rejim insanlara sağlıklı, besleyici olarak yeterli ve çok yönlü bir sağlık yararları paketi sunuyor.

Vegan Olmanın Sağlık Faydaları

 1. Bir vegan diyetini izlemenin sağlığa yararları aşağıdaki bölümlerde daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Obeziteyi Kontrol Ediyor

 1. Bir vegan diyet tüm yaş gruplarında obezite ile mücadelede yardımcı olur. Çeşitli diyet grupları üzerinde yapılan karşılaştırmalı bir çalışma, veganların vejetaryenler ile karşılaştırıldığında veganların en düşük vücut kitle indeksine sahip olduğunu ve obeziteye daha az eğilimli olduğunu kanıtlamıştır. Bu önemli ölçüde azaltılan sebepler, veganlardaki kilo artışının daha yüksek lif ve daha düşük hayvansal protein alımına bağlanabilir. Kalori alımınızı azaltmak veya kilo vermek için kendinizi aç bırakmak sağlıklı bir seçenek değildir çünkü anoreksi ve bulimia gibi durumlara yol açabilir. Vegan bir yaşam tarzı, tahıl, meyve, sebze, fındık ve diğer bitkisel ürün tüketmeyi gerektirir. Bu seçeneklerin tümü, iyi bir yağ kaynağı olan ancak fazla tüketildiğinde kilo alımına neden olabilecek fındıklar hariç, çok az miktarda yağ içerir.

Bronşiyal Astımı Azaltır

 1. Bir vegan diyetinin bronşiyal astımdan rahatlama sağlamadaki etkinliğini araştırmak için yapılan çalışmalar ümit verici sonuçlar göstermiştir. Araştırmaya göre, çalışmaların konuları astım semptomlarında bir azalma olduğunu doğruladı ve hatta astım ilaçlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırabildi ya da azaltabildi.

Antikanser Potansiyeli

 1. Bir araştırma çalışması, az yağlı vegan bir diyetin prostat, kolon ve meme kanseri gibi insülin direnciyle bağlantılı olabilecek kansere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Vegan proteinleri, yüksek miktarda fitokimyasal madde alımının yanı sıra esansiyel olmayan amino asit konsantrasyonuna sahiptir, insülin ve glukagon aktivitesini destekler, böylece kanserin gelişimini engellemeye yardımcı olabilecek yüksek lipit seviyelerinin düşürülmesine yardım eder. Vegan diyetinin potansiyel kemopreventif ve proliferatif etkisi, flavonoidler, beta-karoten, karotenoidler, C vitamini, az miktarda yağ ve iyi miktarda lif bulunması nedeniyledir.

 2. Bununla birlikte, vegan veya bitki bazlı diyet ile kanser riski arasındaki ilişkiyi belirlemek için daha ileri çalışmalar gerekmektedir.

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Yaşlanma karşıtı özellikler

 1. Düşük yağlı vegan bir diyet insan yaşlanma sürecini geciktirmeye yardımcı olabilir. İnsülin benzeri büyüme faktörü olarak da bilinen IGF-1'in aktivitesi, yaşlanma sürecinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Egzersiz, yüksek lif alımı ve düşük yağ alımı gibi diğer sağlık önlemlerinin yanı sıra bir vegan beslenme, IGF-1 aktivitesinin düzenlenmesine yardımcı olabilir ve yaşa bağlı bozukluk riskini azaltabilir.

Hipertansiyonun düşürülmesine yardım eder

 1. Çalışmalar bir vegan diyetinin benimsemenin, vegan olmayan bir diyetle karşılaştırıldığında kolesterol ve kan basıncı seviyeleri üzerinde yararlı etkiler gösterdiğini göstermiştir. Vegan diyete kaymış kişiler bile bu tür rahatsızlıklar için düzenli ilaç ihtiyacını azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Çeşitli araştırmalara göre, balık yiyenler, vejeteryanlar, vejeteryan olmayanlar ve veganlar arasında veganlar en uygun kan basıncına sahipken, et yiyenlerin hipertansiyon insidansının en yüksek olduğu bildirildi.

Diyabet Kontrolüne Yardımcı Olur

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Sağlıklı Kemikleri Korur

 1. Potasyum, magnezyum ve K vitamini gibi temel besinler kemik sağlığına önemli katkı sağlıyor. Bu besinlerin tümü, soya faydaları ile birlikte, vegan diyetinde bulunabilir. Vegan bir diyet, kemik sağlığı için de önemli bir faktör olan asit-baz oranının korunmasına yardımcı olur. Asidik bir diyet idrar yaparken kalsiyum kaybını teşvik eder. Meyve ve sebzelerde daha yüksek potasyum ve magnezyum konsantrasyonu, kemik erimesini azaltan diyete alkalilik sağlar.

 2. Çalışmalar, yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunan yeterli bir K vitamini alımının kalça kırığı riskini azalttığını göstermiştir. Çeşitli araştırma çalışmalarına göre, izoflavonlar bakımından zengin olan soya ürünleri soya ürünlerinin postmenopozal kadınlarda, kemik mineral yoğunluğunun artması, kemik oluşumunun artması ve kemik emiliminin azalması açısından olumlu etkileri olabilir. Daha az kalsiyum kaybı, kalsiyum alımları düşük olsa bile vegan diyetindeki insanlar için osteoporoz riskini azaltmak anlamına gelir.

Parkinson Hastalığına Karşı Koruyor

 1. Vegan diyetinin Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklar üzerindeki etkinliğini değerlendiren araştırmalar umut verici sonuçlar verdi. Yapılan araştırmalara göre, yağ ve kolesterol dolgulu et bazlı diyetler, Parkinson hastalığı riskini, bu tür bir tehdit oluşturmayan bitki bazlı yağlarla karşılaştırıldığında arttırmaktadır. Vegan bir diyetin, Parkinson hastalığına karşı koruyucu bir etki sağladığına ve ayrıca vasküler sağlığın desteklenmesine yardımcı olduğuna inanılmaktadır. [! 746 => 1130 = 14!

 1. Vegan diyetinin, iyi miktarda lif, C vitamini, E vitamini ve karotenoidlerin varlığı nedeniyle, romatoid artrit muzdarip hastalar için etkili olduğu kanıtlanmıştır. Vegan diyetin etkilerini incelemek için yapılan araştırmalar, anti-enflamatuar ve atero-koruyucu etkileri olan doğal antikorların indüklendiğini göstermiştir. Bu faydalı etkiler, romatoid artrit muzdarip hastalar için elverişli olan LDL kolesterol seviyelerinin (düşük yoğunluklu lipoprotein) azaltılmasında yardımcı olur ve aynı zamanda kalp sağlığının kontrol edilmesine yardımcı olur.

Homosistein Seviyelerini Düşürür

 1. Bilimsel araştırma, vegan beslenme tüketiminin yanı sıra egzersiz ve alkol, tütün ve kafein yasaklanması gibi diğer sağlık parametrelerinin tüketiminin homosistein seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olduğu gerçeğini desteklemektedir. kan. Kanda yükselen homosistein seviyeleri kan damarları ve kalp rahatsızlıkları için risk oluşturabilir ve ayrıca damarlarda kanın pıhtılaşmasına yol açabilir.

Genel Sağlığı Geliştirir

 1. Tofu gibi vegan yiyeceklerin dahil edilmesi, vücudun stresi yönetme yeteneğini arttırır. Tüm bu faydalar genel sağlığı iyileştirir ve bu tür rahatsızlıklar için ilaç ihtiyacını azaltır. Daha az şeker ve yağ ve daha fazla meyve ve sebze tüketimi, kişiyi doğal olarak daha enerjili tutar ve sizi iyi hissetmenizi sağlar.

Veganlar İçin Potansiyel Beslenme Açığı

 1. Omega-3 Yağ Asitleri: Gözlerin ve beynin sağlıklı çalışması için önemli olan omega-3 yağ asitleri, eikosapentaenoik asit, DHA veya dokosaheksaenoik asitte bir vegan diyeti eksiktir. Veganlar, soya ürünleri, keten tohumu, ceviz ve DHA takviyeli vegan gıdalar gibi bitki bazlı alfa-linoleik asit kaynaklarının düzenli tüketimini dikkate almalıdır. DHA Takviyeler, olası eksikliği telafi etmek için bir doktorla seçenek tartışıldıktan sonra da düşünülebilir.

 2. B12 Vitamini: Vücuttaki B12 vitamini eksikliği anemiye, anormal nörolojik semptomlara, yüksek homosistein seviyelerine ve daha yüksek kemik kırılma riskine neden olabilir. Veganlar B12 vitamini takviyeli yiyeceklerden, soya içeceklerinden, deniz yosundan ve besin mayasından faydalanabilirler. B12 vitamininin vücutta emilimi yaşla birlikte kötüleşir, bu nedenle, gereksinimin karşılanmadığı durumlarda B12 vitamini takviyesi alınması önerilir, ancak yalnızca doktora danışıldıktan sonra tavsiye edilir.

 3. Kalsiyum: Veganlar, vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılamak için koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyum bakımından zengin gıdaların düzenli bir şekilde beslenmelerini sağlamalıdır. Lahana, yeşil lahana ve lahana gibi yapraklı yeşillikler ile birlikte diğer iyi kalsiyum kaynakları arasında tofu, soya içecekleri ve zenginleştirilmiş kahvaltı gevrekleri bulunur.

 4. D vitamini: Bir vegan diyetinin genellikle D vitamini açısından düşük olduğu görülür. D vitamini eksikliği vücuttaki kalsiyum emilimini engelleyebilir ve kırılgan kemiklere neden olabilir. Güneş ışığına yeterince maruz kalmanın yanı sıra, veganlar güçlendirilmiş soya içecekleri, pirinç sütü ve meyve suları tüketebilir veya vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamak için takviyeler almayı düşünebilir

 5. Proteinler: Vegan diyetleri, süt ürünlerini içeren lakto-vejetaryen diyetinin yanı sıra yumurta içeren lakto-ovo vejeteryan diyetiyle karşılaştırıldığında protein eksikliği gösterebilir. Veganlar için iyi protein kaynakları arasında tam bir sebze proteini olan soya, tam tahıllar ve baklagillerin yanı sıra diğer baklagiller, tohumlar ve fındıklar bulunur.

 6. Yukarıda belirtilen protein kaynaklarından ayrı olarak, eksiklik belirtilerini önlemek için badem ve mantar gibi riboflavin bakımından zengin besinler tüketilmelidir.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Veganlık

 1. Sağlıklı bir vegan diyetinin başlattığı değişiklikler fiziksel refahın çok ötesine uzanıyor. Diyetin uygun şekilde planlanması ve dikkatli bir şekilde izlenmesi, her yaştaki ve özellikle küçük yaştaki çocuklar için özel olarak düşünülmüş organlar için gereklidir, çünkü onların büyümeleri için gerekli tüm gerekli besinleri almaları zor olabilir. Vegan diyetinize bitkisel proteinler ve fındık gibi enerji dolu yiyecekler eklemek, diyetin enerji yoğunluğunu da artırmaya yardımcı olur. Diyet veganların spektrumu ne kadar geniş kapsamlı olursa beslenme gereksinimlerinizi o kadar iyi ve kolay bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

 2. Kiran Patil, Organik Gerçeklerin kurucusudur. Sağlık, beslenme ve organik yaşamla ilgilenmeye meraklıdır. B.Tech ve M. Tech'i (Kimya Mühendisliği) IIT Bombay'dan tamamladı ve son 12 yıldan beri sağlık ve beslenme hakkında aktif olarak yazı yazıyor. Çalışmıyorken gezmeyi ve bahçecilik yapmayı seviyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407