Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


11 Tatlı Patateslerin Etkileyici Faydaları

11 Tatlı Patateslerin Etkileyici Faydaları

 1. Meenakshi Nagdeve tarafından en son güncelleme - 26 Haziran 2019 Tıbbi olarak Sherllie Kartika (MS, RD)

 2. Patatesler sağlıklı kilo alımına yardımcı olma, bağışıklık kazandırma, sindirimi düzenleme, astım ve bronşit semptomlarını hafifletme ve diyabeti kontrol etme yeteneklerini içerir. Tatlı patatesler ayrıca mide ülserlerinin tedavisinde ve artrit ağrısının giderilmesinde yardımcı olur (ez_write_tag ([![!336,280

 1. Tatlı patates, Ipomoea batatas bilimsel adıyla yumrulu ürünlerdir. Bitki kalp şeklinde veya loblu yapraklı bir sarmaşıktır. Yumru'nun rengi, çeşitten, toprak türünden, içinde bulunduğu iklime ve mevcut minerallere bağlı olarak mordan kırmızıya soluk sarıya ve beyaza kadar değişir. Adından da anlaşılacağı gibi, tatlı patatesler doğal olarak tatlıdır ve tadı pişirildiğinde lezzetlendirilebilir.

 2. Beyaz ve sarı tatlı patateslerin daha sert eti varken kırmızı çeşidin daha kuru ve sert bir eti var. Kırmızı çeşidin, haşlandığında daha belirgin hale gelen karakteristik bir aroması vardır. Tat, doku ve renk çeşitliliği, antioksidanlarına ve vitamin içeriğine bağlanabilir. Kırmızımsı ve turuncu renkli tatlı patatesler beta karoten açısından zenginken, mor tatlı patatesler antosiyanin bakımından zengindir.

 3. USDA’ya göre, tatlı patatesler zengin bir enerji, karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Ayrıca kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum gibi çok çeşitli mineraller içerir.

 4. Vitamin içeren diğer besin maddelerine de sahipler, ayrıca fitosteroller, izoflavonlar ve lösin, glutamik asit ve treonin gibi amino asitleri de sağlıyorlar. Tek bir tatlı patates porsiyonu tek başına günlük A vitamini dozunuzun% 400'ünden fazlasını sağlayacaktır!

Tatlı Patatesin Sağlığa Faydaları

 1. Tatlı patateslerin sağlık açısından birçok faydası var. Bunları aşağıda detaylı olarak inceleyelim.

Sindirimi Geliştirin

 1. Sebzeler, sindirim için mükemmel bir kolaylaştırıcıdır. Genelde nişasta içerdiğinden sindirimi kolaydır. Mideye ve bağırsaklara karşı rahatlatıcıdırlar, böylece onları sindirmekle ilgili zorluklardan kaçınabilirsiniz. Ayrıca, lif bağırsaklarımızdaki küçük mikropları besler ve böylece sağlıklı bir bağırsakta destek ve destek sağlar (ez_write_tag ([![!728,90

Kilo alımını arttırın

 1. Tatlı patates, sağlıklı vitaminler, mineraller ve proteinlerle birlikte iyi miktarda kompleks nişasta içerir. Dahası, sindirimi çok kolaydır. Bu nedenle, çok fazla enerji sağlarlar ve kilo almak isteyen insanlar için mükemmel toplu inşaatçılardır.

 2. Son zamanlarda hastalıklardan muzdarip olan ya da zayıf ya da anormal derecede zayıf olma konusunda bilinçli olan insanlar, sentetik hacminin çoğunun ilişkili olduğu yan etkiler olmadığı için, bu haberi tatlı patateslerle ilgili olarak kabul etmeli. diyet takviyeleri bina var.

Enflamasyonu Azalt

 1. Tatlı patatesler, antienflamatuar özelliklere sahiptir ve temel olarak beta karoten, antosiyaninler, C vitamini ve magnezyum varlığına bağlıdır. Beta karotenler ve antosiyaninler, tüketildiklerinde antioksidan etki gösterebilecek ve böylece oksidatif stres ve iltihabı azaltan aktif biyo-bileşiklerdir. Araştırmalar ve çalışmalar bu bileşiklerin potansiyel baskılayıcı antikanser aktivitelerine sahip olduğunu ve bağışıklık sistemini arttırdığını göstermiştir.

Bağışıklık Sistemini Arttırın

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Astım Dostu Yemek

 1. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi tarafından yayınlanan bir araştırma, antioksidan bakımından zengin diyetler ile klinik astım sonuçları arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Tatlı patatesler aynı zamanda en az yaygın bir astım indükleyicisi olan bir alerji reaksiyonu ortaya çıkaran yiyeceklerden biridir.

Bronşit Tedavisi

 1. Tatlı patateslerin, muhtemelen vücut sıcaklığını etkileyen tatlılık ve diğer besinler nedeniyle, vücudu ısıtabildiğine inanılıyor. Bu özellik aynı zamanda tıkanıklık üzerindeki güçlü etkisiyle birlikte bronşit hastalarında da faydalıdır. C vitamini, demir ve diğer besin maddelerinin konsantrasyonu bronşit tedavisine yardımcı olur.

Artrit Ağrısını Azaltın

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir

 1. Laboratuar farelerinde Khalid Asadi ve ark. Auckland Kanser Derneği Araştırma Merkezi'nden Yeni Zelanda, mor tatlı patates antosiyanin bakımından zengin diyetlerin tümör büyümesini azaltmaya ve engellemeye yardımcı olduğunu öne sürdü (Biomed Research International 2015). Tatlı patatesin anti-kanser özelliklerini anlamak için insanlar üzerinde kemoprevans çalışmalarına ihtiyaç vardır. Ek olarak, ABD, Kansas Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, antosiyaninle zenginleştirilmiş tatlı patatesin antiproliferatif yetenekleri nedeniyle kolorektal kansere karşı koruyabileceğini öne sürdü.

Mide ülserlerini tedavi et

 1. Araştırmalar yüksek lifli bir diyet ve C vitamini açısından zengin bir diyetin mide ülseri gelişme riskini azalttığını gösteriyor. Bunlar iyi haber çünkü tatlı patatesler lif ve C vitamini bakımından zenginler. Ayrıca B kompleks vitaminleri, potasyum ve kalsiyum içeren mide ülserlerinin tedavisinde çok etkili. Dahası, elyaftan elde edilen kaba yem kabızlığı ve bunun sonucunda ortaya çıkan asit oluşumunu önler, böylece ülser riskini azaltır. Anti-enflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri ayrıca ülserlerin ağrı ve iltihabını azaltır.

Diyabeti Yönet

 1. Popüler inanışın aksine, tatlı patates şeker hastaları için kabul edilebilir yiyecekler olabilir. Yüksek karbonhidrat ve şeker olmasına rağmen, düşük glisemik bir besin olarak kabul edilir ve normal beyaz patateslerden daha düşük bir glisemik indekse sahiptir. Pişirme yöntemleri ayrıca tatlı patateslerin glisemik indeksini de değiştirir. Örneğin, haşlanmış tatlı patatesler, kavrulmuş tatlı patateslere kıyasla daha düşük bir glisemik indekse sahiptir. Tabii ki, bu şeker hastalarının onları ayırt etmeden yemeleri gerektiği anlamına gelmiyor. Buradaki fikir, pilavın veya beyaz patateslerin diyetlerinde tatlı patateslerle değiştirilebilmesi ve kavurma yerine kaynatılarak pişirilmesidir.

Dehidrasyonun Önlenmesi

 1. Tatlı patateslerde bulunan lif veya kaba yem vücudun suyu korumasına yardımcı olur. Bu, vücuttaki su dengesini koruyarak sizi nemli tutar ve hücrelerinizin verimli çalışmasını sağlar.

Diğer Faydalar

 1. Tatlı patates, insanların sigara içmek, içmek ve belirli narkotik kullanmak gibi bağımlılıklardan çıkmalarına yardımcı olmak için etkilidir. Duvarlarını sertleşmeye karşı korudukları için atardamarların ve damarların sağlığı için iyidirler. Yüksek beta-karoten konsantrasyonu (alternatif bir A vitamini formu) ve fosfor hem oküler hem de kalp sağlığı için mükemmeldir.

 2. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler sağlık ve zindelik tutkunu ve onu yönetmekten sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407