Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


11 Patatesin İnanılmaz Faydaları

11 Patatesin İnanılmaz Faydaları

 1. Meenakshi Nagdeve tarafından en son güncelleme - 28 Haziran 2019 Rebecca Zinger (RD, LD)

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Patates nedir?

 1. Patates terimi, bir çok çeşide, bitki veya yumru biçimli yumru şeklini verebilir. Bilimsel adı Solanum tuberosum'dur ve gecelik çizgi ailesinin bir üyesidir. Bu sebzeler Amerika kıtasına özgü, muhtemelen And Dağları, Peru ve Bolivya'da. Orta ve güney Amerika bölgesinde 7.000 ile 10.000 yıl arasında bir yerde yetiştiriliyorlar.

 2. Dünyanın dört bir yanındaki çocuklar genellikle sebze yemeyi reddediyor, ancak patates seçmeleri daha olası. Patatesin garip ve büyülü kalitesi budur; Onlardan hoşlanmayan birini nadiren bulacaksınız. Hemen hemen her büyük kıta diyetinde formdalarlar ve fırınlanmış, kızartılmış, dilimlenmiş, püre haline getirilmiş ve püresi de dahil olmak üzere onlarca yolla hazırlanabilirler.

 3. Yabani patatesler Amerika’nın bazı bölgelerinde yetişiyor, ancak onlar sadece 400-500 yıl önce dünyanın diğer bölgelerine tanıtıldılar. Bu sebzeler artık dünyaya 4. en büyük ürün mahsulü olarak hakimdir ve dünya patateslerinin 1 / 3'ünden fazlası aslında mutfağının önemli bir bölümünü ve birçok mutfağını temsil ettiği Çin ve Hindistan'da yetişmektedir. onların komşu ülkeleri.

 4. Bugün patatessiz bir diyet hayal etmek zor. Bir şekilde gezegendeki en popüler ve tanınmış yiyeceklerden biri haline geldiler. Patates sevenler (ben dahil) ve hatta onlardan hoşlanmayanlar bile (henüz), patateslerin karbonhidratların ve kalorilerin ötesine geçen besleyici bileşenlere sahip olduklarını bilmekle aynı derecede mutlu olacaklar ve herhangi bir diyete son derece faydalı bir katkı olabilirler. plan.

Patateslerin Besin Değerleri

 1. Patateslerin dünyaya bu kadar hızlı yayılmasının ve çok yaygın olarak kabul edilmesinin nedeni, vitaminler, mineraller ve temel organik bileşikler de dahil olmak üzere bir enerji ve beslenme deposudur.

 2. Mineral İçeriği: Düzenli olarak patates yerseniz, vücudunuzda iyi bir su ve iyon kaynağı sağlarsınız. Bunun nedeni potasyum bakımından zengin olmalarıdır. Konsantrasyon sebzenin derisinde ve hemen altında en yüksektir. Bu yüzden patatesi derisiyle birlikte yemek her zaman faydalıdır. Ayrıca kalsiyum, demir ve fosfor içerirler.

 3. Vitamin İçeriği: Patates, içinde bulunan çok miktarda C vitamini bilinmektedir. Tipik olarak, 100 gramlık bir porsiyon yaklaşık 17 mg C vitamini içerir. Buna ek olarak, ayrıca A ve B vitaminlerini de içerir (kaynak: USDA Ulusal Besin Veri Tabanı).

 4. Nişasta İçeriği: Patates yaklaşık% 17 nişasta içerir ve bunlar en iyi doğal kaynaklardan biridir. Bununla birlikte, filizlenme nişastanın şekere dönüşmesine yol açtığı için filizlenmiş patates yemekten kaçınmalısınız. Filizlenmiş patatesler ayrıca toksinler içerebilir ve genellikle daha düşük besin içeriğine sahiptir. Çimlenmesini önlemek istiyorsanız, en az ışığa maruz kalacak şekilde serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmesi önerilir.

Patateslerin Sağlığa Faydaları

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Kilo alımını arttırın

 1. Avrupa Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, patatesler öncelikle karbonhidratlardan yapılıyor ve protein içeriyor ve yağ oranı düşük. Peynir, tereyağı veya krema gibi yiyeceklerle takım olduklarında, kilo almak isteyen ve yetersiz beslenmiş insanlar için ideal bir diyet yapar. Vitamin içeriği, karbonhidratların uygun şekilde emilimine yardımcı olan C vitamini ve B kompleksi içerir. Patateslerin sumo güreşçilerinin beslenmesinin büyük bir kısmını oluşturmasının sebeplerinden biri ve aynı zamanda rekabet edebilmek için büyük enerji rezervine ihtiyaç duyan diğer birçok sporcu!

Kolayca Özetle

 1. Patatesler baskın olarak karbonhidrat içerdiğinden, sindirimi kolaydır ve sindirimi kolaylaştırır. Bu özellik onları bebekler için veya sert yiyecekleri sindiremeyen, ancak enerjiye ihtiyaç duyanlar için iyi bir diyet yapar. Ancak, düzenli olarak çok fazla yemek yemenin zamanla asitleşmeye neden olabileceğini unutmayın.

Fiberde Yüksek

 1. Patates de önemli miktarda lif veya kaba yem içerir. Bu, peristaltik hareketi uyarır ve sindirimi kolaylaştıran ve kabızlık gibi durumları önleyen mide sularının salgılanmasını arttırır. Sebze aynı zamanda vücudu, yüksek lif içeriği nedeniyle kolorektal kanser gibi ciddi koşullardan da koruyabilir. Fiber aynı zamanda arterlerden ve kan damarlarından kolesterolün kazınması ile bağlanır ve böylece kalp sağlığını iyileştirir.

Cilt Bakımı

 1. C ve B kompleks vitaminleri ve ayrıca potasyum, magnezyum, fosfor ve çinko gibi mineraller cilt için iyidir. Bunun dışında, ezilmiş çiğ patateslerden elde edilen hamur, balla karıştırıldığında cilt ve yüz paketlerinde iyi sonuç verir. Bu bile ciltteki sivilceleri ve lekeleri iyileştirmeye yardımcı olur. Yine, bu hamur, harici olarak yanıklara uygulanırsa, hızlı rahatlama ve daha hızlı iyileşme sağlar. Parçalanmış patatesler ve hatta yıkandıkları su bile, özellikle dirsek çevresinde, pürüzlü cildi yumuşatmak için çok iyidir.

Aşağılık davranın

 1. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, patateslerin yüksek düzeyde C vitamini ve karotenoid olduğu bulundu. C Vitamini, çatlamış dudak köşeleri, peteşiler, süngerimsi ve kanama diş etleri ve sık viral enfeksiyonlar ile karakterize olan kaşıntıyı önlemeye yardımcı olabilir. Birinci ve ikinci dünya ülkelerinde C vitamini için hazır erişime sahip oldukları halde bulunmasa da, dünyanın bazı ülkelerinde hala mevcuttur, bu yüzden patateslerin üretken varlığı bu soruna yardımcı olur.

Enflamasyonu Azalt

 1. Patates, iç ve dış iltihaplanmayı azaltmada, Janet King ve Joanne Slavin tarafından California Oakland Araştırma Enstitüsü'nden yayınlanan bir araştırma makalesine göre çok etkilidir. Yumuşak olduklarından, kolayca sindirildiklerinden ve çok fazla C vitamini (doku aşınmasını ve yıpranmayı gideren çok iyi bir antioksidan), potasyum ve B6 vitaminleri olduğundan bağırsaklarda ve sindirim sistemindeki tüm iltihapları giderebilirler. Ağız ülseri olanlar için de çok iyi bir diyet elemanıdır. Bu nedenle, artrit ve guttan muzdarip insanlar anti-enflamatuar etkileri için patates kullanabilirler. Bununla birlikte, bu mütevazı sebze bu koşulları daha da şiddetlendiren kilo alımına neden olabilir ve genellikle gutu daha da kötüleştiren et ve diğer zengin gıdalarla birlikte yenilirse, iyi bir denge sağlanmalıdır.

Düşük Tansiyon

 1. Diyabet, stres, fazla kilolu veya obez olma, hazımsızlık ve zayıf beslenme seçenekleri gibi birçok nedenden dolayı yüksek tansiyon oluşabilir. Neyse ki, patatesler birçok olası nedeni hafifletebilir ve stres nedeniyle yüksek tansiyonu hafifletmek için kullanılabilir. Ayrıca, içlerinde bulunan lif, kolesterolü düşürmede yardımcı olur. Ayrıca, patateslerde bulunan potasyum (porsiyon başına günlük ihtiyacın% 46'sı), bir vazodilatör işlevi gördüğünden kan basıncını düşürür.

Beynin Düzgün Çalışması

 1. Patates de demir içerir. Bu nedenle, beyine oksijen verilmesine yardımcı olurlar. Patateslerde, fosfor, çinko ve B kompleks vitaminleri de dahil olmak üzere beynin işlevini olumlu yönde etkileyen çok çeşitli vitaminler ve mineraller vardır. Potasyumun damar genişletici özellikleri de, kendisine kan akışının artması nedeniyle beyin fonksiyonunun uyarılmasına bağlanmıştır.

Kalp Hastalıklarını Önle

 1. Vitaminler (B kompleksi ve C), mineraller ve kaba yem dışında patatesler ayrıca karotenoidler (lutein ve zeaksantin) olarak adlandırılan belirli maddeleri de içerir. Karotenoidler kalp sağlığı ve diğer iç organların işleyişi için faydalıdır. Yine, patatesler kandaki glikoz seviyesini yükselttiğinden ve aşırı tüketilmeleri şişmanlığa neden olabilir, bu da kalbinize baskı uygular, bu sağlık yararı için ne kadar sıklıkla patates kullandığınız konusunda dikkatli olmalısınız. Kalp hastalıklarını önlemenin bu yöntemi obez insanlar veya şeker hastaları için önerilmez.

Böbrek Taşlarını Tedavi Edin

 1. Böbrek taşı olarak da bilinen böbrek taşları, esas olarak kandaki ürik asit seviyelerinin artmasından kaynaklanıyor. Bu gibi durumlarda, protein bakımından yüksek gıdalardan kaçınılmalıdır, özellikle et, hindi, karides, balık, yumurta ve süt gibi hayvansal proteinlerin yanı sıra ıspanak, çiğ muz, siyah gram ve bazı fasulye seviyelerini önemli ölçüde arttıran kandaki ürik asit. Demir ve kalsiyum da taş oluşumuna katkıda bulunur. Patatesler bu kadar mantıksal olarak her ikisi açısından da zengindirler, böbrek taşları için önleyici bir önlem olarak uymazlar, ancak ayrıca böbreklerde ve diğer dokularda kalsiyum birikimini veya birikmesini önleyen magnezyum içerirler, böylece ispatlanırlar. böbrek taşlarının tıbbi tedavisi için faydalıdır.

 2. Not: Laboratuar sonuçlarında yüksek potasyum veya böbrek hastalığı komplikasyonlarınız varsa, böbrek taşlarının tedavisine yardımcı olmak için patates tüketilmemelidir.

 1. Patatesler, sindirimi kolay ve hafif kaba yem içerdikleri için ishali olanlar için enerji bakımından zengin bir diyetin mükemmel bir bileşenidir. Bununla birlikte, çok fazla yemek, aşırı nişastanın yutulması nedeniyle ishale neden olabilir.

 2. Diğer Yararlar

Patates Kanser Riskini Düşürür mü?

 1. Bazı patates türleri, özellikle kırmızı ve sade olanlar, yüksek seviyede flavonoid antioksidanlar ve A vitamini, zeaksantin ve karotenler içerir ve sizi birçok kanser türüne karşı koruyabilirler. Ayrıca, Tarımsal Araştırma'da yapılan bir araştırma, patateslerin, anti-kanser ve anti-tümör özelliklerine sahip olduğu kanıtlanmış olan, quercetin adlı bir bileşik içerdiğini göstermiştir.

 2. Başka bir hayvan çalışması, antosiyanin bakımından zengin mor patateslerin antikanser ve antiinflamatuar potansiyel gösterebileceğini öne sürüyor. Yararı kanıtlamak için daha fazla bilimsel kanıt ve araştırmaya ihtiyaç vardır.

 3. Bununla birlikte, Beslenme ve Kanserde yayınlanan yeni bir çalışma, yüksek miktarda patates alımının kolorektal kanser ve kolon kanseri riskini artırabileceğini öne sürüyor.

 4. Dikkat Kelimesi

Patates İçindeki Besin Kayıplarını Azaltır İçin İpuçları

 1. Lezzetli bir notta, hiç mangalda kızarmış patates denedin mi? Git ve biraz al!

 2. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler sağlık ve zindelik tutkunu ve onu yönetmekten sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407