Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


11 Mercimeklerin İlginç Yararları

11 Mercimeklerin İlginç Yararları

 1. Kiran Patil tarafından en son güncelleme - 04 Mart 2019

 2. Sindirim, sağlıklı bir kalp, diyabet kontrolü, kanser yönetimi, kilo kaybı, aneminin önlenmesi ve potasyum nedeniyle daha iyi elektrolitik aktivite. Bunlar iyi bir protein kaynağıdır ve hamile kadınlar için mükemmeldir. Aterosklerozun önlenmesinde ve sağlıklı bir sinir sisteminin korunmasında yardımcı olurlar (ez_write_tag ([![!336,280

Mercimek nedir?

 1. Mercimek, baklagil ailesine ait yenilebilir bakliyat veya tohumlardır. Bunlar çoğunlukla bir kabuğun içinde bulunan iki yarıdan ibarettir. Her iki tohum da lens şeklindedir, bu yüzden muhtemelen Latincede Lens culinaris olarak adlandırılmıştır. Ayrıca, 9.000 yıldan daha eski olan, bilinen en eski gıda kaynaklarından biridir.

 2. Mercimek kabuğu ile veya kabuğu olmadan tüketilebilir. Freze makinelerinin icadından önce, kabuğu ile birlikte yenildiler. Kabuk, en yüksek miktarda diyet lifi içerir. Öğütme işlemi yapıldıktan sonra, kabuk veya kabuk çıkarıldı ve mercimek içindeki diyet lifi kayboldu.

 3. Popüler mercimek türleri arasında siyah mercimek, kırmızı mercimek, kahverengi mercimek, maş fasulyesi, sarı bezelye, sarı mercimek, macachiados mercimek, Fransız yeşil mercimek, siyah gözlü bezelye, barbunya, soya fasulyesi ve daha bir çok çeşit. Her ülkenin kendi grubuna sahiptir, aşağı yukarı benzerdir ve aynı faydaları sağlar.

 4. Yüksek protein içeriğine sahip mercimeklerin ucuz bir protein kaynağı olduğu kabul edilir. İzolösin ve lisin gibi zengin bir amino asit kaynağıdır. Ayrıca vitamin ve mineral gibi iyi bir mikro besin kaynağıdırlar.

Mercimeklerin Besin Değerleri

 1. Mercimek, herhangi bir bitkiden kaynaklanan en yüksek miktarda protein içerir. İçlerinde bulunan protein miktarı, kırmızı et, kümes hayvanları, balık ve süt ürünleri ile karşılaştırılabilir olan% 35'e kadardır. USDA'ya göre, çiğ mercimek karbonhidrat içerir (100 gram başına 15-25 gram). Bunlar iyi bir diyet lifi kaynağıdır ve ayrıca düşük miktarda kaloriye sahiptir. Bulunan diğer besleyici bileşenler molibden, folat, triptofan, manganez, demir, fosfor, bakır, B1 vitamini ve potasyumdur.

 2. Mercimek de bir başka fitokimyasal ve fenol kaynağıdır. Bu organik kimyasalların her ikisinin de sağlık yararları sağladığı bilinmektedir, ancak çalışmalarının arkasındaki mekanizma henüz belirlenmemiştir. Genellikle mercimek ve et, etkinlikleri bakımından karşılaştırılır ve birçok insan et için en iyi protein kaynağı olarak oy kullanır. Mercimeklerin tüm amino asitleri içermediği doğrudur, ancak ete kıyasla daha az yağ içerirler.

Mercimeklerin Sağlığa Faydaları

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Kas Üretimi

 1. Organ ve kaslarımızın vücudun onarımı ve büyümesi için sürekli bir protein kaynağına ihtiyacı var. Mercimek, özellikle filizlenmiş mercimek, vücudumuzun iyi kas yapımı ve düzgün çalışması için gerekli tüm amino asitleri içerir.

Kontrol Diyabet

 1. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan karşılaştırmalı bir çalışma, çeşitli gıda kategorilerinde baklagil ailesinde diyet lifinin yüksek olduğunu gösterdi. Mercimek, fasulye ve bezelye ile birlikte baklagil ailesine aittir. Mercimek gibi diyet lifi dolgulu yiyecekler kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olur. Diyet lifi aynı zamanda yiyeceğin kan tarafından emilme oranını yavaşlatır ve böylece şeker seviyesini sürekli korur.

Sindirimi Geliştirin

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Kalp Sağlığı

 1. Mercimek, ihmal edilebilir miktarda yağları ile vücuda herhangi bir fazladan yağ eklemeden ideal bir protein kaynağıdır ve böylece sağlıklı bir kalbi teşvik eder. Mercimek, her ikisi de kardiyovasküler kasları gevşetmeye ve kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı olan magnezyum ve potasyum içerir.

Aterosklerozu Önle

 1. ABD, Kuzey Dakota'daki Tahıl ve Gıda Bilimleri Bölümü'nden Dr. Xu tarafından yürütülen araştırma, mercimek tüketiminin, ateroskleroz gelişme olasılığını azaltan bir antioksidan kaynağı sağladığını gösterdi. Ayrıca, bu antioksidanlar serbest radikalleri nötralize etmede ve böylece hücre ve gen hasarını önlemede rol oynar (yaşlanma).

Antikanser Potansiyeli

 1. Elvira Gonzalez De Mejia Valentin tarafından yapılan çalışmalar I. I. Illinois Üniversitesi'nden Prisecaru, mercimek, buğday, yer fıstığı, bezelye gibi gıdalardan kaynaklanan ayrı bir bitki proteini türü olan bitki lektinlerinin, ve soya fasulyesi kanser hücreleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Araştırma çalışmaları bu lektinlerin sitotoksisite ve apoptozise neden olduğunu göstermiştir, bu da kanser büyümesini kontrol etmek için büyük potansiyele sahip oldukları anlamına gelir. [! 4618 => 1130 = 11!

 1. Mercimek, folat veya folik asit gibi iyi bir B vitamini kompleksi kaynağıdır. Gebe kadınlar tarafından folik asit tüketimi, doğum kusurlarını önlemede yardımcı olur. Susan J Duthie'nin İngiltere'deki Aberdeen'deki Rowett Araştırma Enstitüsü'nde yaptığı bir araştırmaya göre, folik asit eksikliği genellikle nöral tüp defektlerine neden oluyor. Mercimeklerde bulunan folat, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda yardımcı olur, hamile kadınlar için iyidir ve homosistein seviyelerinin korunmasında anahtar rol oynar. Kanserle sonuçlanabilecek hipertansiyon ve DNA hasarına karşı da etkili olduğu bilinmektedir.

Ağırlık Yönetimi

 1. Araştırma çalışmaları, mercimeklerin düzenli tüketilmesinin kilo kontrolünde yardımcı olabileceğini ve doygunluğu artırabileceğini göstermektedir.

Sağlıklı Sinir Sistemi

 1. Vitaminler ve mineraller gibi mikro besin maddelerinin beynin işleyişini etkilemediğine inanılıyordu. Bununla birlikte, daha fazla araştırma, beynin düzgün çalışması için vitamin ve minerallerin eşit derecede önemli olduğunu göstermiştir. Paris'teki Fernand Widal Hastanesi Nöro-farmako-beslenme Bölümünde J.M. Bourre tarafından yapılan araştırmaya göre, mercimeklerde bulunan vitaminler ve mineraller optimum beyin çalışması için yardımcı olmaktadır.

Yüksek Demir İçeriği

 1. Mercimek, vücutta optimum hemoglobin üretimi için gereken yüksek miktarda demir içerir. Günlük önerilen değerin ütüsünün yaklaşık% 36'sı her gün 1 fincan (200 gram) mercimek yemekten gelebilir.

Geliştirilmiş Elektrolitik Aktivite

 1. Sodyum. Birçok hastalık vücutta yüksek sodyum içeriği ve düşük potasyum içeriği ile ilişkilendirilmiştir. Elektrolit olarak hareket etmenin yanı sıra, potasyum kalp, beyin ve böbrek.eval (ez_write_tag ([![!580,400

Metabolizmayı Artırıyor

 1. Mercimek, sindirim ve sinir sistemlerini güçlendirmede önemli bir rol oynayan B3 vitamini dahil birçok vitamin kaynağıdır. B3 Vitamini, kolesterol kontrolü ve lipit profilini iyileştirme dahil olmak üzere başka birçok yarar sunar.

Mercimeklerin Yan Etkileri

 1. Mercimeklerin sağlığınız için iyi olmasına ve et, kümes hayvanları ve balıklar için en iyi alternatif olmasına rağmen, bunların da birkaç dezavantajı vardır:

 2. Böbrek Taşları Riski: Massey ve ark. Washington State Üniversitesi, Gıda Bilimi ve İnsan Beslenmesi Bölümü'nde soya fasulyesi, soya gıdaları, yerfıstığı yağı ve kızartılmış fasulye gibi bazı mercimeklerin yüksek konsantrasyonlarda oksalat bileşikleri içerdiğini göstermiştir. Bu oksalat bileşikleri böbrek taşlarının oluşumundan sorumluydu. Bu nedenle, böbrek taşı olan kişiler, baklagil ve mercimekten uzak durmalıdır.

 3. Böbrek Hastalıkları Riski: Yüksek düzeyde protein tüketiminin başka yan etkileri de var. Ortalama olarak, vücudumuz için gereken protein miktarı bir kilogram vücut ağırlığı başına 0,8 gramdır. Aşırı protein tüketimi, vücuttaki aşırı proteinleri yıkarken böbreklere baskı yapabilir. Uzun vadede, bu eliminasyon genel böbrek fonksiyonuna zarar verebilir.

 4. Fermantasyondan Kaynaklanan Gaz Oluşumu: Sindirim sistemine girdikten sonra mercimekler fermente olmaya başlar ve ardından gazı serbest bırakır. Bu gazlar sorunları rahatsız edebilir ve bu nedenle biraz yanıltıcı olmadıkça çok fazla mercimek tüketiminden kaçınılmalıdır.

 5. Kiran Patil, Organik Gerçeklerin kurucusudur. Sağlık, beslenme ve organik yaşamla ilgilenmeye meraklıdır. B.Tech ve M. Tech'i (Kimya Mühendisliği) IIT Bombay'dan tamamladı ve son 12 yıldan beri sağlık ve beslenme hakkında aktif olarak yazı yazıyor. Çalışmıyorken gezmeyi ve bahçecilik yapmayı seviyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407