Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


11 İlginç Mantar Yararları

11 İlginç Mantar Yararları

 1. Neredeyse hepimiz mantarları ve mucizevi, yararlı güçlerini biliyoruz. Özellikle Alice Harikalar Diyarında, Üç Ayıcık, bir bebek, hatta Süper Mario Kardeşler video oyununu oynamış olanlar gibi pek çok masal okumuş ya da duymuş olanlar.

 2. Muhtemelen birisini daha büyük yapan ya da tehlikeli bir canavara karşı kalkan görevi gören mantarlar gördünüz. Bunlar sadece popüler kültür referansları değil, aslında mantarların sağlık üzerindeki faydalarının sembolik gösterimleridir. Proteinler, vitaminler, mineraller, amino asitler, antibiyotikler ve antioksidanlarla dolu olduklarından sizi gerçekten daha büyük yapabilir ve sizi hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı koruyabilirler.

Mantar nedir?

 1. Mantarlar, çeşitli bilimsel isimlerle yenilebilir mantarlardır ve aile isimleri "Agaricus" dır. Bunlar esas olarak Saprofit'lerdir, organizmaları (klorofil içermeyen bitkiler) ölü ve çürüyen bitki ve hayvansal maddeden besin özütleyerek gelişirler. Renkleri, dokuları, şekilleri ve özellikleri bakımından büyük farklılıklar gösterirler.

Beslenme Değerleri

 1. Mantarlar çeşitli besinler açısından zengin sağlıklı besinlerdir. USDA'ya göre, mantarlar potasyum, fosfor, magnezyum, sodyum, C vitamini, niasin, riboflavin, tiamin, folat ve D vitamini içeren iyi bir mineral ve vitamin kaynağıdır

Mantarların Sağlığa Faydaları

 1. Mantarların sağlığa yararları çok fazla olduğu için aşağıda detaylı olarak tartışalım.

Selenyum’un Zengin Kaynağı

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Düşük Kolesterol

 1. Mantarlar kolesterol veya yağ içermediğinden ve çok düşük karbonhidrat içerdiklerinden yağsız proteinler sağlar. İçindeki lif ve bazı enzimler de kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca, içlerinde bulunan yüksek yağsız protein içeriği, sindirildiğinde kolesterolün yanmasına yardımcı olur. Ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi çeşitli kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde LDL veya kötü kolesterol ile HDL veya iyi kolesterol arasında kolesterol seviyelerinin dengelenmesi şarttır.

Diyabeti Önle

 1. Mantarlar, Sağlık ve Hastalıkta Fonksiyonel Gıdalarda bahsedildiği gibi, şeker hastaları için ideal bir düşük enerji diyetidir. Yağları yok, kolesterolleri yok, çok düşük miktarda karbonhidrat, yüksek protein içeriği ve çok sayıda vitamin ve mineral var. Ayrıca çok fazla su ve lif içerirler. Ayrıca, yiyeceklerde şeker veya nişastanın parçalanmasına yardımcı olan doğal insülin ve enzimler içerirler. Karaciğer, pankreas ve diğer endokrin bezlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olan ve böylece insülin oluşumunu ve vücutta uygun şekilde düzenlenmesini teşvik eden belirli bileşikler içerdikleri bilinmektedir. Şeker hastaları sıklıkla, özellikle uzuvlarında, uzun süre devam etme eğiliminde olan enfeksiyonlardan muzdariptir. İçlerindeki doğal antibiyotikler, diyabet hastalarını bu acı verici ve potansiyel olarak yaşamı tehdit edici durumlardan korumanıza yardımcı olabilir.

Kemik Sağlığını İyileştirin

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Besin Emilimi

 1. D vitamini sebzelerde bulunan nispeten nadir bir vitamindir ve aslında yenilebilir formları özellikle yaygın değildir. Bununla birlikte, mantarlarda bulunur ve bu esansiyel vitamin, kalsiyum ve fosforun emilimini ve metabolizmasını kolaylaştırabilir. Mantarda kalsiyum ve fosfor da iyi miktarlarda bulunur, bu nedenle tüm bu besin maddelerine sahip olmanın kombine etkileri onları mümkün olduğunda yemek için iyi bir fikir haline getirir.

Bağışıklık Sistemini Arttırın

 1. Mantarlarda bulunan güçlü bir antioksidan olan Ergothioneine, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra serbest radikallere karşı koruma sağlamada çok etkilidir. Aslında, kükürt içeren bir amino asittir; bu, bilmemesine veya etkilerini görmesine rağmen, birçok insanın eksik olduğu bir şeydir. Mantarlara özgü olan bu "ana antioksidan" ın varlığı, bağışıklık sisteminizin sağlığına büyük bir destek verebilir. Ergothioneine, hücrelerin metabolik süreçleri sırasında salınan tehlikeli bileşikler olan serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olur ve vücutta yüzebilir ve ciddi hasar ve hastalıklara neden olabilir.

 2. Mantarlar, mikrobiyal büyümeyi ve diğer mantar enfeksiyonlarını inhibe eden doğal antibiyotikler (penisilin benzeri) içerir. Bu aynı polisakaritler, beta-glukanlar, Elsevier'in Medicina dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre vücudun bağışıklık sistemini uyarabilir ve düzenleyebilir. Ayrıca, ülserleri ve ülser yaralarını iyileştirmeye yardımcı olabilir ve onları gelişmekte olan enfeksiyonlardan koruyabilirler. İçerisinde bulunan A, B kompleksi ve C vitamininin iyi birleşimi de bağışıklık sistemini güçlendirir.

Düşük Tansiyon

 1. Shiitake ve maitake mantarları da dahil olmak üzere çeşitli mantar türlerinde yapılan çalışmalar, bunların potasyum içeriğinin yüksek olduğunu göstermiştir. Potasyum bir damar genişletici görevi görür, kan damarlarındaki gerginliği gevşetir ve bu nedenle kan basıncını düşürür. Yüksek tansiyon, özellikle kalp krizi ve felç olmak üzere birçok ölümcül duruma bağlıdır. Potasyum ayrıca bilişsel işlevi de arttırır, çünkü beyine kan ve oksijen akışının artması nöral aktiviteyi uyarır. Araştırmalar, artan potasyum seviyelerinin hafızayı ve bilgiyi elde tutmayı geliştirdiğini göstermiştir. Sıçanlar üzerinde yapılan çalışmalardan birinde, Washington'daki Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi'nden araştırmacılar, "Maitake mantarı tek başına insülin direncini tedavi etmek için veya acı kavun ve niasine bağlı krom gibi diğer doğal ürünlerle birlikte kullanmak için faydalı olabilir" sonucuna vardı.

Demir Emilimini Arttırın

 1. Bakırın vücut üzerinde çok sayıda faydalı etkisi vardır ve mantarlarda bulunur. Kuzey Carolina, Raleigh'de bir Dahili Tıp Uzmanı olan Dr. William Dunlap tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bakır eksikliği anemi ve nötropeniye neden olabilir. Bunun nedeni, bakırın demirin gıdadan emilimini düzenlemesi ve uyarması ve karaciğer gibi vücuttaki birincil depolama noktalarından salınmasını sağlayarak uygun şekilde kullanılmasıdır. Mantarlar ayrıca yüksek demir seviyelerine sahiptir, bu yüzden ikisi sağlıklı kemikler için birlikte çalışır ve anemiyi önler.

Selenyumda zengin

 1. Mantarlardaki selenyum içeriği, genellikle göz ardı edilen en faydalı unsurlarından biridir. Selenyumun birincil kaynağı hayvansal proteinlerdedir; bununla birlikte, hayvan ve bitki maddesi ile beslenen mantarlar olarak sınıflandırılmaları nedeniyle mantarlar vejetaryenler için gerekli selenyum miktarını elde etmenin en iyi yoludur. Avrupa PMC'ye göre selenyum mantarlarda büyük miktarlarda bulunur. Kemik mukavemeti ekleyerek ve dayanıklılığı artırarak kemik sağlığına yarar sağlayabilir. Aynı zamanda dişleri, saçı ve tırnakları güçlendirir. Ayrıca, bu temel besin maddesi serbest radikallerin vücuduna bürünen ve genellikle bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü bir antioksidandır. Mantarlarda selenyumun biyoyararlanımı bir türden diğerine farklılık gösterir, ancak yaygın olarak tüketilen mantarların çoğu bu önemli mineralin önemli seviyelerine sahiptir.

Kilo Verme

 1. Tamamen yağsız bir protein diyetinin yağ kaybetmek ve kas kütlesi oluşturmak için ideal olduğunu söylesem bana inanır mısın? İnan ya da inanma, doğru. Çoğu yağ, yiyeceğimizde bulunan proteinleri sindirmek için yakılır, daha çok proteine ​​çok düşük bir karbonhidrat sayısı, yağ veya kolesterol ve iyi bir miktarda lif eşlik ettiği zaman. Bu tam olarak mantarların kilo vermede yardımcı olacak bir kombinasyondur! Besin yoğunluğundan ötürü, gerçekte meyve ve sebzelerin çoğundan daha yüksek bir dereceye sahiptirler ve bazı araştırmacılar mantarların, insanların yan etkileri olmadan mümkün olduğunca sık yiyebilecekleri nadir yiyeceklerden biri olduğunu söylüyorlar.

Mantarın Yan Etkileri

 1. Mantar türlerinin çoğu yenilebilir değil, çok zehirli ve yenilebilir benzerlerine çarpıcı bir şekilde benziyor. Mantarın diğer yan etkileri şunlardır:

Mantar Mağazalarında Nasıl Seçilir

 1. Onları bir buzdolabında veya serin bir yerde bir kağıt torbada veya çay havluda saklayın. Daha hızlı yaşlanmaya başladıklarında birkaç gün içinde bunları kullanın.

 2. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler, sağlık ve zindelik tutkunudur ve yönetiminden sorumludur. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

Daha Sonra Oku:

 1. Üzüm, lif kalsiyum bakımından zengindir. Kalorileri yüksek olduğu için bir günde 1/4 bardak kuru üzüm yemelisin. Üzüm kurutularak elde edilirler.

 2. Avokado'nun faydaları arasında kalp sağlığını artırma, sindirimi artırma, kanseri önleme, kilo yönetimi vardır. Zengin bir potasyum kaynağıdır, iyi yağlar, lif.

 3. Elyaf bakımından zengin susam tohumlarının en önemli yararları kanseri önlemeye, kalp sağlığını iyileştirmeye, kan basıncını düşürmeye yardımcı olma yeteneğini içeriyor. Aynı zamanda cilt saç sağlığını da iyileştirir.

 4. Noni suyu kanseri önler, karaciğer sağlığını destekler, kalp damar sağlığını korur, kasları gevşetir ve hafıza problemleri, gut ve diyabetten kurtulma sağlar

 5. Ceviz tüketimi, LDL (kötü) kolesterolü düşürür, kalp sağlığını iyileştirir. Ayrıca, iltihaplanmanın önlenmesine, metabolizmada iyileşmeye, kilo yönetimine yardımcı olur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407