Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


11 Kale'nin İnanılmaz Faydaları

11 Kale'nin İnanılmaz Faydaları

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 08 Nisan 2019

 2. Sebze, dünyanın çeşitli ülkelerinde yüzyıllardır popüler bir gıda maddesi olmuştur. Her ne kadar temel marul veya ıspanak kadar sevilmese de, inanılmaz bir besin kaynağıdır ve herhangi bir diet.eval (ez_write_tag ([![!336,280

Kale nedir?

 1. Kale, brokoli, karnabahar, savoy, alabaşlar, Brüksel lahanası, lahana ve lahana yeşili de içeren Brassica oleracea türünün yeşil yapraklı bir çeşididir. Birçok insan bu sebzeleri farklı türler olarak düşünürken, farklı tatlar ve yemek pişirme uygulamaları ile, aslında hepsi aynı türlerdir ve yedi büyük çeşit gruba ayrılmıştır. Bu sınıflandırma gruplarına göre, lahana en çok collard yeşillikleri ile ilgilidir. Bitkinin merkezinde, daha ince, ince yapraklarla çevrili, başını sıkıştıran diğer Brassica oleracea çeşitlerinin aksine, buruşuk veya kıvrımlı ya da oldukça yoğun ve sert olan yeşil veya mor yapraklara sahiptir.

 2. Kale, antik Yunanlılardan kalma mutfak geleneğinin bir parçası olmuştur. Bu bitkinin zorluğundan ve oldukça zor şartlarda yetişebildiğinden, çok sayıda kültür için temel bir gıda olmuştur. Sert, aç kışlar öncesi hasat edilecek ilk sebzelerden biridir. Lahana gibi sıkı, kompakt bitkilerde büyüyebilir veya geniş, uzun yapraklı uzun boylu 6 metreden fazla büyüyebilir. Lahana içinde yaprakların büyüklüğü ve şekli ile belirtilen beş ana grup vardır: düz yaprak, kolza lahana, yaprak ve mızrak, kıvırcık yaprak ve inişli çıkışlı yaprak.

 3. Lahana çeşitlerindeki çeşitlilik etkileyicidir, ancak çoğu benzer besinsel faydalara sahiptir ve diyetinize eklendiğinde benzer sağlık etkileri sağlaması için güvenilir olabilir.

Kale Besin Değerleri

 1. Son olarak, bu sebzenin bir tek kabı sadece 36 kaloriye sahip, ancak önemli miktarda protein sağlıyor. Genel olarak, lahana beslenme yoğunluğu sağlıklı bir diyet için son derece faydalıdır.

Kale'nin Sağlığa Faydaları

 1. Lahana'nın cilt sağlığını artırma, saç dökülmesini azaltma, sindirimi iyileştirme, kalp hastalıklarını önleme, kilo verme çabalarına yardımcı olma, kan şekeri yönetme, enflamasyonu ortadan kaldırma kabiliyeti dahil olmak üzere çok sayıda etkileyici sağlık yararları var. Vücudu detoksifiye edin, bağışıklık sistemini uyarın, kemikleri güçlendirin ve iyi görüşü destekleyin.

Saç Bakımı

 1. Zengin demir kaynağı, C vitamini ve A vitamini ile bu sebze saçı güçlendirmek ve büyümesini teşvik etmek için mükemmel. Saçın üretimi için A vitamini gibi besin maddelerine ihtiyaç vardır ve C vitamini de saç yapısında çok önemli olan kollajenin önemli bir parçasıdır. Ayrıca, istenmeyen saç dökülmelerine karşı korunmak için uygun demir seviyeleri gerekir.

Cilt Bakımı

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Kilo Verme

 1. Bu yapraklı yeşil sebzenin bir fincanında 40'tan az kalori ile, kalori hedeflerinizden ödün vermeden güçlü bir besin ve antioksidan desteği elde edebilirsiniz. Kilo kaybı ile mücadele ediyorsanız, kale metabolizmanızı artırabilir ve pasif yağ yakma işlemini hızlandırabilir, daha da fazla kilo vermenize yardımcı olur!

İltihabı azaltır

 1. Lahananın antienflamatuar yapısı, yüksek seviyelerdeki K vitamini ve omega-3 yağ asitlerinden geliyor. Birincisi, vücudun enflamatuar tepkisini düzenlemede kilit bir besindir, ikincisi ise kardiyovasküler sistem ve bağırsakta kronik iltihaplanma seviyelerini düşürür.

Tansiyonu düşürür

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Sindirimi Geliştirir

 1. Kabızysanız, diyetinize lahana gibi yapraklı yeşil sebzeler eklemek son derece önemlidir. Diyet lifi yüksektir (her fincandaki günlük ihtiyacınızın% 10'uyla), dışkıyı şişirmek ve bağırsakta peristaltik hareketi teşvik etmek için iyidir, böylece kabızlık, şişkinlik, kramp ve ishal belirtileri azalır.

Kemik Sağlığını İyileştirir

 1. Araştırmalar, K vitamini eksikliğinin osteoporoz ve kemik kırılmasına karşı daha duyarlı olduğunu göstermiştir. Günlük önerilen K vitaminden fazla miktarda, kemik sağlığı için kritik olan diğer minerallerin yanı sıra, lahana kemik mineral yoğunluğunu artırmak için mükemmel bir seçimdir.

Kalp Hastalığını Önler

 1. Bu popüler sebzenin, "kötü" kolesterol (LDL) seviyesini düşürdüğü ve arttırdığı gösterilen alfa-linolenik asit gibi iyi miktarda omega-3 yağ asidi vardır. "iyi" kolesterol seviyesi (HDL). Bu, arterlerde plak birikimini önleyebilir ve koroner kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Antikanser Potansiyeli

 1. Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü lahanayı, özellikle lif, folat ve karotenoid içeriği nedeniyle kansere karşı mücadele eden gıdalardan biri olarak listeler. Ulusal Kanser Enstitüsü ayrıca, lahana gibi sebzelerin, kanserojenlere karşı apoptozu indüklemenin yanında yararlı olabileceğini öne sürüyor. Prostat, kolorektal, meme ve akciğer kanseri açısından önemli bir etkiye sahip oldukları bulundu.

 2. Güncel Farmakoloji Raporlarında yayınlanan bir 2016 çalışması, bu ailedeki sebzelerin, anti-proliferatif ve anti-tümörijenik özellikleri ödünç veren kimyasal bileşenlerle paketlendiğini not eder.

 3. Lahananın kansere karşı rolünü tam olarak anlamak için daha ileri çalışmalar gerekli olsa da, bazı çalışmalar gözlemlenen antikanser potansiyelleri için diyette potaya sebzeler eklemeyi ima ediyor.

Vizyonu Geliştirir

 1. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Diyabet Yönetimi

 1. Lahanada bulunan antioksidanlardan biri, alfa-lipoik asit, daha düşük kan şekeri seviyelerine ve vücut tarafından geliştirilmiş insülin duyarlılığına bağlandı. Bu, glikoz ve insülin seviyelerinde tehlikeli ani düşmelerin ve düşmelerin önlenmesine yardımcı olarak diyabetik hastalar için hastalık yönetimini kolaylaştırır.

Kale Nasıl Kullanılır

 1. Lahana hazırlamanın birçok yolu var, ancak en popüler yöntemlerden bazıları salata, cips, sote lahana, lahana suyu ve pizza hazırlamak.

Yan Etkiler

 1. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407