Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


11 Kakao Tozunun Sağlık ve Beslenme Faydaları

Alt satırda

 1. Kakao'nun önce Orta Amerika'nın Maya medeniyeti tarafından kullanıldığı düşünülüyor.

 2. 16. yüzyılda İspanyol fatihler tarafından Avrupa’ya tanıtıldı ve hızla sağlığı teşvik eden bir ilaç olarak popüler hale geldi.

 3. Kakao tozu kakao çekirdeklerini ezerek ve yağ veya kakao yağını kaldırarak yapılır.

 4. Bugün, kakao çikolata üretimindeki rolü ile en ünlü. Bununla birlikte, modern araştırmalar gerçekten de sağlığınıza fayda sağlayabilecek önemli bileşikler içerdiğini göstermiştir.

 5. İşte kakao tozunun 11 sağlık ve beslenme yararları.

1. Birkaç Sağlık Yararı Sağlayan Polifenollerle Zengin

 1. Polifenoller meyve, sebze, çay, çikolata ve şarap gibi yiyeceklerde bulunan doğal olarak bulunan antioksidanlardır.

 2. Azalmış inflamasyon, daha iyi kan akımı, daha düşük kan basıncı ve iyileştirilmiş kolesterol ve kan şekeri seviyeleri de dahil olmak üzere sayısız sağlık yararına bağlandılar (1). [! 584 => 1140 = 2!

 3. Bununla birlikte, kakaonun işlenmesi ve ısıtılması, faydalı özelliklerini kaybetmesine neden olabilir. Ayrıca sık sık alevlenmeyi azaltmak için alkali ile muamele edilir, bu da flavanol içeriğinde% 60'lık bir düşüşe neden olur (1). [! 584 => 1140 = 2!

2. Nitrik Oksit Seviyelerini İyileştirerek Yüksek Tansiyonu Düşürebilir

 1. Hem toz halindeki hem de bitter çikolata şeklindeki kakao kan basıncının düşmesine yardımcı olabilir (2).

 2. Bu etki ilk olarak, kakao içmeyen ada halkında, kakao içmeyen ana kara akrabalarına göre çok daha düşük kan basıncı olan ada halkında kaydedildi (3).

 3. Kakaodaki flavanollerin kandaki nitrik oksit seviyelerini arttırdığı ve kan damarlarınızın işlevini artırabileceği ve kan basıncını azaltabileceği düşünülmektedir (2, 3).

 4. Bir gözden geçirme, hastalara 0.05-3.7 ons (1.4-105 gram) kakao ürünü veya yaklaşık 30-1.218 mg flavanol sağlayan 35 deneyi analiz etti. Kakaonun kan basıncında 2 mmHg değerinde küçük ama anlamlı bir azalma sağladığı bulundu.

 5. Ek olarak, etki zaten tansiyonu yüksek olanlarda ve gençlerde olduğundan daha yaşlı kişilerde daha büyüktü (3).

 6. Bununla birlikte, işlemenin flavanol sayısını önemli ölçüde azalttığını hatırlamak önemlidir, bu nedenle en büyük ihtimalle ortalama çikolata çubuğunda görülmeyen etkiler görülmez.

3. Kalp krizi ve felç riskini azaltabilir

 1. Kan basıncını düşürmenin yanı sıra, kakaonun kalp krizi ve felç riskini azaltabilecek başka özellikleri var gibi görünüyor (1, 4, 5).

 2. Flavanol bakımından zengin kakao kanınızdaki nitrik oksit seviyesini artırır, bu da atardamarlarınızı ve kan damarlarınızı gevşetir ve genişletir ve kan akışını iyileştirir (2, 5).

 3. Dahası, kakaanın “kötü” LDL kolesterolünü azalttığı, aspirine benzer bir kan inceltici etkisinin olduğu, kan şekerlerini iyileştirdiği ve enflamasyonu azalttığı bulundu (2, 4, 6).

 4. Bu özellikler daha düşük kalp krizi, kalp yetmezliği ve inme riski ile ilişkilendirilmiştir (1, 5, 7, 8).

 5. 157.809 kişide dokuz çalışmanın incelenmesi, daha yüksek çikolata tüketiminin kalp hastalığı, inme ve ölüm riskinin anlamlı derecede düşük olduğunu ortaya koydu (9). [! 584 => 1140 = 4!

 6. Bu sonuçlar, az miktarda kakao bakımından zengin çikolatanın sık tüketilmesinin kalbiniz için koruyucu yararları olabileceğini göstermektedir.

4. Polifenoller Beyninize ve Beyin Fonksiyonunuza Kan Akışını Artırın

 1. Bazı çalışmalar, kakaodakiler gibi polifenollerin beyin fonksiyonlarını ve kan akışını iyileştirerek nörodejeneratif hastalık riskini azaltabileceğini buldu. [! 584 => 1140 = 5!

 2. Ek olarak, flavanoller, kan damarlarının kaslarını gevşeten, beyninize kan akışını ve kan akışını iyileştiren nitrik oksit üretimini etkiler (12, 13).

 3. Yüksek flavanol kakao verilen 34 yaşlı erişkinde yapılan iki haftalık bir çalışma, beyine kan akışının bir hafta sonra% 8 ve iki hafta sonra% 10 arttığını buldu (14). [! 584 => 1140 = 5!

 4. Bu çalışmalar, kakaonun beyin sağlığı üzerinde olumlu bir rol oynadığını ve Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklar üzerindeki olası olumlu etkileri göstermektedir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

5. Çeşitli Yollarla Ruh Halini ve Depresyon Belirtilerini Artırabilir

 1. Kakaanın yaşa bağlı zihinsel dejenerasyon üzerindeki olumlu etkisine ek olarak, beyindeki etkisi de ruh halini ve depresyon belirtilerini artırabilir (2).

 2. Ruh hali üzerindeki olumlu etkiler kakao flavanolleri, triptofanın doğal ruh dengeleyici serotonine dönüşümü, kafein içeriği veya sadece çikolata yemenin duyusal zevkinden kaynaklanıyor olabilir (12, 18, 19) ).

 3. Gebe kadınlarda çikolata tüketimi ve stres düzeyleriyle ilgili bir araştırma, daha sık çikolata alımının bebeklerde stresin azalması ve artan ruh hali ile ilişkili olduğunu buldu (20). [! 584 => 1140 = 6!

 4. Ayrıca, yaşlı erkeklerde yapılan bir çalışma, çikolata yemenin genel sağlık ve daha iyi psikolojik iyi oluş ile bağlantılı olduğunu gösterdi (21). [! 584 => 1140 = 6!

6. Flavanoller Tip 2 Diyabetin Belirtilerini Artırabilir

 1. Çikolatanın aşırı tüketimi kesinlikle kan şekeri kontrolü için iyi olmasa da, kakao aslında bazı anti-diyabetik etkilere sahip.

 2. Test tüpü çalışmaları, kakao flavanollerin bağırsaktaki karbonhidrat sindirimini ve emilimini yavaşlatacağını, insülin sekresyonunu iyileştirdiğini, iltihaplanmayı azalttığını ve kandan şekerin kas içine alımını uyarabildiğini göstermektedir (22). ).

 3. Bazı çalışmalar, kakao olanlar da dahil olmak üzere daha yüksek flavanol alımının, tip 2 diyabet riskinin daha düşük olabileceğini göstermiştir (22, 23).

 4. Ek olarak, insan çalışmalarına ilişkin bir inceleme, flavanol bakımından zengin bitter çikolata veya kakao yemenin, insülin duyarlılığını azaltabildiğini, kan şekeri kontrolünü iyileştirdiğini ve diyabetik ve diyabetik olmayan kişilerde enflamasyonu azaltabileceğini göstermiştir (22). [! 584 => 1140 = 7!

 5. Bununla birlikte, kalp sağlığı üzerindeki daha somut pozitif etkilerle birlikte bu sonuçlar, daha fazla araştırma yapılması gerekmesine rağmen kakao polifenollerinin hem diyabeti önleme hem de kontrol etmede olumlu bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.

7. Birçok Şaşırtıcı Şekilde Kilo Kontrolüne Yardımcı Olabilir

 1. Biraz paradoksal olarak, çikolata şeklinde bile olsa kakao alımı kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir.

 2. Kakaonun enerji kullanımını düzenleyerek, iştah ve iltihabı azaltarak ve yağ oksidasyonu ve dolgunluk hislerini artırarak yardımcı olabileceği düşünülmektedir (26, 27).

 3. Bir nüfus çalışması, çikolata tüketenlerin, daha eski kalori ve yağ tüketmelerine rağmen, daha sık tüketen insanlardan daha düşük BMI'ye sahip olduğunu buldu (28).

 4. Ek olarak, düşük karbonhidratlı diyetleri kullanan bir kilo kaybı çalışması, günde 42 gram veya yaklaşık 1.5 ons% 81 kakao çikolata verilen bir grubun normal diyet grubundan daha hızlı kilo verdiğini buldu (29). .

 5. Bununla birlikte, diğer araştırmalar çikolata tüketiminin ağırlığı artırdığını tespit etti. Ancak, birçoğu tüketilen çikolata türü arasında ayrım yapmadı - beyaz ve sütlü çikolata, karanlık ile aynı yararlara sahip değil (30, 31).

 6. Genel olarak, kakao ve kakao bakımından zengin ürünlerin kilo kaybına ulaşmada veya kilo korumada yardımcı olabileceği görülüyor, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

8. Kanser Koruyucu Özellikler Olabilir

 1. Meyve, sebze ve diğer gıdalardaki flavanoller kansere karşı koruyucu özellikleri, düşük toksisite ve yan etkilerin az olmasından dolayı büyük ilgi çekmiştir.

 2. Kakao, kilo başına tüm yiyeceklerden en yüksek flavanol konsantrasyonuna sahiptir ve diyetinize miktarlarına önemli ölçüde katkıda bulunabilir (32).

 3. Kakao bileşenleri üzerinde yapılan deneysel tüp çalışmaları, antioksidan etkiye sahip olduklarını, hücreleri reaktif moleküllerdeki hasara karşı koruduklarını, iltihapla mücadele ettiklerini, hücre büyümesini önlediklerini, kanser hücresi ölümüne neden olduklarını ve yayılmayı önlemeye yardımcı olduklarını buldu. kanser hücrelerinin (32, 33).

 4. Kakao bakımından zengin bir diyet ya da kakao özütlerini kullanan hayvan çalışmaları meme, pankreas, prostat, karaciğer ve kolon kanserinin ve ayrıca löseminin azaltılmasında olumlu sonuçlar vermiştir (32). [! 584 => 1140 = 9!

 1. Teobromin ve teofilin gibi anti-astımlı bileşikler içerdiğinden kakaanın astım hastaları için yararlı olabileceği düşünülmektedir.

 2. Teobromin kafeine benzer ve sürekli öksürüğe yardımcı olabilir. Kakao tozu 100 gram veya 3.75 ons (38, 39, 40) için yaklaşık 1.9 gram bu bileşik içerir.

 3. Teofilin, akciğerlerinizin genişlemesine yardımcı olur, solunum yollarınız gevşer ve iltihabı azaltır (39).

 4. Hayvan çalışmaları kakao ekstraktının hava yollarının daralmasını ve doku kalınlığını azaltabileceğini göstermiştir (38).

 5. Bununla birlikte, bu bulgular henüz insanlarda klinik olarak test edilmemiştir ve kakaonun diğer astım önleyici ilaçlarla kullanılması güvenli olup olmadığı açık değildir.

 6. Bu nedenle, bu ilginç bir gelişme alanı olsa da, kakaanın astım tedavisinde nasıl kullanılabileceğini söylemek için çok erken.

Ve Cilt

 1. Birkaç çalışma, kakaonun diş boşlukları ve diş eti hastalığına karşı koruyucu etkilerini araştırmıştır.

 2. Kakao, ağız sağlığı etkilerine katkıda bulunabilecek antibakteriyel, anti-enzimatik ve immün uyarıcı özelliklere sahip birçok bileşik içerir.

 3. Bir çalışmada, kakao özü verilen oral bakteri ile enfekte olmuş sıçanlar, dişçi oyuklarında, sadece su verilenlere kıyasla önemli ölçüde azalmıştır (2). [! 584 => 1140 = 11!

 4. Popüler görüşlere rağmen, çikolatadaki kakao sivilce nedeni değildir. Aslında, kakao polifenollerinin cildiniz için önemli faydalar sağladığı bulunmuştur (2).

 5. Uzun süreli kakao alımının güneşten korunmaya, cilt kan dolaşımına katkıda bulunduğu ve cildinizin yüzey dokusunu ve nemlendirmesini artırdığı gösterilmiştir (41, 42,43).

11. Diyetinize Eklemek Kolay

 1. Sağlık yararları için diyetinize eklemeniz gereken kesin kakao miktarı net değil.

 2. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu, günde en az 200 mg flavanol içeren 0.1 ons (2.5 gram) yüksek flavanol kakao tozu veya 0.4 ons (10 gram) yüksek flavanol koyu çikolata önermektedir. kalp sağlığı yararlarını sağlamak için (44).

 3. Bununla birlikte, bu sayı, fayda görmek için daha fazla miktarda flavanol gerektiğini iddia eden diğer araştırmacılar tarafından çok düşük sayıldı (1, 45).

 4. Genel olarak, yüksek flavanol içeriğine sahip kakao kaynaklarını seçmek önemlidir - ne kadar az işlenirse o kadar iyi.

 5. Diyetinize kakao eklemenin eğlenceli yolları:

Alt satırda

 1. Kakao dünyayı binlerce yıldır büyüledi ve modern mutfağın çikolata şeklinde büyük bir parçası.

 2. Kakaonun sağlığa faydaları arasında, inflamasyonun azalması, kalp ve beyin sağlığının artması, kan şekeri ve kilo kontrolü ile sağlıklı dişler ve cilt var.

 3. Diyetinize yaratıcı bir şekilde eklemek besleyici ve kolaydır. Bununla birlikte, sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, alkalize olmayan kakao tozu veya% 70'ten fazla kakao içeren bitter çikolata kullandığınızdan emin olun.

 4. Çikolatanın hala önemli miktarlarda şeker ve yağ içerdiğini unutmayın, bu nedenle eğer kullanacaksanız makul porsiyon boyutlarında kalın ve sağlıklı, dengeli bir diyet ile birleştirin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407