Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


11 Hem Anne hem de Bebek İçin Emzirmenin Yararları

Alt satırda

 1. Anne sütü bebekler için en uygun beslenmeyi sağlar.

 2. Doğru miktarda besine sahiptir, kolayca sindirilir ve kolayca temin edilebilir.

 3. Bununla birlikte, bazı kadın gruplarında emzirme oranı% 30 kadar düşüktür (1, 2).

 4. Bazı kadınlar emzirmeyi başaramazken, diğerleri sadece yapmamayı seçer.

 5. Yine de yapılan çalışmalar emzirmenin hem anne hem de bebek için önemli sağlık yararları olduğunu gösteriyor.

 6. İşte emzirmenin bilim kaynaklı 11 faydası.

 7. Faydaları 1-5 bebekler için ama 6-11 anneler için.

1. Anne Sütü Bebeklere İdeal Beslenme Sağlar

 1. Çoğu sağlık yetkilisi en az 6 ay boyunca emzirmeyi tavsiye eder.

 2. Devamında emzirme, en az bir yıl boyunca önerilir, çünkü bebeğin diyetine farklı yiyecekler verilir (3).

 3. Kolostrum ideal ilk süttür ve yenidoğanın olgunlaşmamış sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur. İlk birkaç günden sonra, göğüsler bebeğin midesi büyüdükçe daha fazla süt üretmeye başlar.

 4. Anne sütünden yoksun olabilecek tek şey D vitaminidir. Anne çok fazla alım yapmazsa anne sütü yetmez. (6, 7).

 5. Bu eksikliği telafi etmek için, D vitamini düşüşleri genellikle 2-4 haftalıktan itibaren önerilmektedir (8).

2. Anne Sütü Önemli Antikorlar İçeriyor

 1. Anne sütü, bebeğinizin virüs ve bakterilerle savaşmasına yardımcı olan antikorlarla doldurulur.

 2. Bu özellikle ilk süt olan kolostrum için geçerlidir.

 3. Kolostrum, yüksek miktarda immünoglobulin A (IgA) ve diğer birçok antikoru sağlar (9). [! 2750 => 1140 = 3!

 4. Bu antikorlar daha sonra anne sütüne salınır ve beslenme sırasında bebeğe geçer (10).

 5. IgA bebeğin burnunda, boğazında ve sindirim sisteminde koruyucu bir tabaka oluşturarak hastalanmasını önler (11, 12, 13).

 6. Bu sebepten dolayı, gribiyle emziren anneler bebeklerine gerçekten hastalığa neden olan patojenle savaşmalarına yardımcı olacak antikorlar sağlayabilirler.

 7. Yine de, hastaysanız, daima sıkı bir hijyen uygulamanız gerekir. Ellerinizi sık sık yıkayın ve bebeğinize bulaşmamak için deneyin.

3. Emzirme Hastalık Riskini Düşürebilir

 1. Emzirmenin etkileyici bir sağlık yararları listesi var. Bu özellikle özel emzirme için geçerlidir, bunun anlamı bebeğin sadece anne sütü almasıdır.

 2. Bebeğinizin aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok hastalık ve hastalık riskini azaltabilir:

 3. Birçok enfeksiyon riskini azaltmanın yanı sıra, emzirmenin ciddiyetini de önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir (33).

 4. Ayrıca, emzirmenin koruyucu etkileri çocuklukta ve hatta yetişkinlik boyunca sürecek gibi görünüyor.

4. Anne Sütü Sağlıklı Bir Ağırlık Geliştirir

 1. Emzirme, sağlıklı kilo alımını teşvik eder ve çocuklukta obezitenin önlenmesine yardımcı olur.

 2. Çalışmalar, anne sütüyle beslenen bebeklerde obezite oranlarının, formülle beslenen bebeklerle karşılaştırıldığında% 15-30 daha düşük olduğunu göstermektedir (34, 35, 36, 37).

 3. Bu süre de önemlidir, çünkü her ay emzirme çocuğunuzun gelecekteki obezite riskini% 4 oranında azaltır (19). [! 2750 => 1140 = 5!

5. Emzirme Çocukları Daha Akıllı Yapabilir

 1. Bazı araştırmalar, anne sütüyle beslenen ve anne sütüyle beslenen bebekler arasında beyin gelişiminde bir fark olabileceğini göstermektedir (3).

 2. Bu fark emzirmeyle ilişkili fiziksel yakınlık, dokunma ve göz teması nedeniyle olabilir.

 3. Araştırmalar emzirilen bebeklerin zeka puanlarının daha yüksek olduğunu ve yaşlandıkça davranış ve öğrenme ile ilgili problem geliştirme ihtimallerinin daha düşük olduğunu gösteriyor (42, 43, 44).

 4. Bununla birlikte, en belirgin etkiler, gelişim sorunları riski daha yüksek olan erken doğmuş bebeklerde görülür.

 5. Araştırma açıkça emzirmenin uzun vadeli beyin gelişimi üzerinde önemli olumlu etkileri olduğunu açıkça göstermektedir (45, 46, 47, 48).

6. Emzirme Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

 1. Bazı kadınlar emzirme döneminde kilo alıyor gibi gözükse de, bazıları zahmetsizce kilo veriyor gibi görünüyor.

 2. Emzirmek annenin enerji ihtiyacını günde yaklaşık 500 kalori kadar arttırsa da, vücudun hormonal dengesi normalden çok farklıdır (49, 50, 51).

 3. Bu hormonal değişikliklerden dolayı emziren kadınların iştahı artmış ve süt üretimi için yağ depolamaya daha yatkın olabilirler (52, 53, 54).

 4. Doğumdan sonraki ilk 3 ay boyunca emziren anneler emzirmeyen kadınlardan daha az kilo verebilir ve hatta kilo alabilir (55).

 5. Bununla birlikte, 3 aylık laktasyondan sonra, yağ yakmada bir artış ile karşılaşacaklar (56, 57, 58).

 6. Doğumdan yaklaşık 3-6 ay sonra, emziren annelerin emzirmeyen annelerden daha fazla kilo verdiği görülmüştür (59, 60, 61, 62, 63).

 7. Hatırlanması gereken en önemli şey, diyet ve egzersizin hala ne kadar kilo vereceğinizi belirleyen en önemli faktörler olduğudur (emzikli olsun olmasın) (55, 64).

7. Emzirme Rahim Sözleşmesine Yardımcı Olur

 1. Hamilelik sırasında, uterusunuz büyük ölçüde büyür ve armutun büyüklüğünden karınınızın neredeyse tamamını doldurmaya kadar genişler.

 2. Doğumdan sonra uterusunuz, önceki boyutuna geri dönmesine yardımcı olan, involution adlı bir süreçten geçer. Hamilelik boyunca artan bir hormon olan oksitosin bu sürecin sürmesine yardımcı olur.

 3. Vücudunuz doğum sırasında bebeğin doğumuna yardımcı olmak ve kanamayı azaltmak için emek sırasında yüksek miktarda oksitosin salgılar (65, 66).

 4. Emzirme döneminde oksitosin de artar. Rahim kasılmalarını teşvik eder ve kanamayı azaltır, uterusun eski boyutuna dönmesine yardımcı olur.

 5. Araştırmalar ayrıca emziren annelerin doğumdan sonra genellikle daha az kan kaybına sahip olduklarını ve uterusun daha hızlı bir şekilde evrimleşmediklerini göstermiştir (3, 67).

 1. Doğum sonrası depresyon, doğumdan kısa bir süre sonra gelişebilecek bir depresyon türüdür. Annelerin% 15'ini etkiler (68).

 2. Emziren kadınların doğumdan sonra depresyon gelişme olasılığı daha düşük görünmektedir, erken emziren veya emzirmeyen annelere kıyasla (69, 70).

 3. Bununla birlikte doğum sonrası erken doğum sonrası depresyon yaşayanların emzirmekte zorluk çekmesi ve bunu daha kısa süre için yapması daha muhtemeldir (71, 72).

 4. Kanıtlar biraz karışık olsa da, emzirmenin anne bakımını ve bağını teşvik eden hormonal değişikliklere neden olduğu bilinmektedir (73).

 5. En belirgin değişikliklerden biri, doğum ve emzirme döneminde üretilen oksitosin miktarının artmasıdır (74). [! 2750 => 1140 = 9!

 6. Bu etkiler kısmen emziren annelerin neden emzirmeyenlere kıyasla daha düşük oranda anne ihmali olduğunu açıklayabilir.

 7. Bu notta, bunların sadece istatistiksel ilişki olduğunu unutmayın. Emzirmemek, bebeğinizi herhangi bir şekilde ihmal edeceğiniz anlamına gelmez.

9. Emzirme Hastalık Riskinizi Azaltır

 1. Emzirmek anneye kansere ve çeşitli hastalıklara karşı uzun süreli koruma sağlıyor gibi görünüyor.

 2. Bir kadının emzirmeye harcadığı toplam süre, meme ve yumurtalık kanseri riskinin azalması ile bağlantılıdır (18, 19, 78).

 3. Aslında, yaşamları boyunca 12 aydan fazla emziren kadınların, hem meme hem de yumurtalık kanseri riski% 28 daha düşüktür. Her yıl emzirme, meme kanseri riskinde% 4,3 azalma ile ilişkilidir (79, 80).

 4. Son zamanlarda yapılan çalışmalar ayrıca emzirmenin metabolizma sendromuna, kalp hastalığı riskini ve diğer sağlık sorunlarına yakalanma riskini artıran bir şartlara karşı koruyabileceğini gösteriyor (14, 81, 82, 83).

 5. Ömrü boyunca 1-2 yıl emziren kadınlar yüksek tansiyon, artrit, yüksek kan yağları, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riski% 10-50 oranında daha düşüktür (3).

10. Emzirme Adet Görmeyi Önleyebilir

 1. Sürekli emzirme aynı zamanda yumurtlamayı ve adet kanamasını da durdurur.

 2. Adet döngüsünün askıya alınması aslında doğanın hamilelikler arasında biraz zaman olmasını sağlama şekli olabilir.

 3. Bazı kadınlar doğumdan sonraki ilk birkaç ay boyunca bu olguyu doğum kontrolü olarak bile kullandılar (84, 85).

 4. Bununla birlikte, bunun tamamen etkili bir doğum kontrol yöntemi olmayabileceğini unutmayın.

 5. Bu değişikliği ekstra bir avantaj olarak düşünebilirsiniz. Yeni doğanınızla değerli zamanınızın tadını çıkarırken, "ayın o zamanı" için endişelenmenize gerek kalmayacak.

11. Aynı zamanda Zaman ve Para Kazandırır

 1. Listeyi tamamlamak için emzirme tamamen ücretsizdir ve çok az çaba gerektirir.

 2. Emzirmeyi seçerek, yapmanız gerekmeyecek:

 3. Anne sütü her zaman doğru sıcaklıkta ve içmeye hazır.

Ev Mesajınızı Alın

 1. Emziremiyorsanız, bebeğinizi formülle beslemek hala tamamen iyi. Bebeğinize ihtiyacı olan tüm besinleri sağlayacaktır.

 2. Bununla birlikte, anne sütünde bebeğinizi hastalık ve kronik hastalıklardan koruyan antikorlar ve diğer elementler de var.

 3. Ayrıca, emziren anneler kolaylık ve stres azaltma gibi kendi faydalarını deneyimliyorlar.

 4. Eklenen bir bonus olarak, emzirme size değerli yenidoğan ile bağ kurarken oturmak, ayaklarınızı yukarı kaldırmak ve rahatlamak için geçerli bir neden sunar.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407