Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


11 Fıstık Ezmesinin En İyi Faydaları

11 Fıstık Ezmesinin En İyi Faydaları

 1. Kiran Patil tarafından en son güncelleme - 03 Haziran 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Fıstık Ezmesi Nedir?

 1. Fıstık ezmesi kuru, kavrulmuş yer fıstığından yapılmış bir macundur. Bu macun genellikle tost veya sandviç üzerine yayılmış olarak kullanılır. Bir çeşit yer fıstığı olan yerfıstığı, Fabaceae familyasına ve Arachis hypogaea türüne aittir. Bitkinin kendisi, çiçeğin dalının yere temas ettiği ve altında büyüdüğü küçüktür. Amerika kıtasında ve İspanyol gezginler aracılığıyla ortaya çıktığı düşünülmektedir, tüm dünyaya yayılmıştır. Kaju fıstığı, antep fıstığı, badem ve ceviz gibi pahalı fındıkların aksine, yer fıstığı benzer faydalar sağlayan düşük maliyetli fındıklardır.

Fıstık Ezmesi Beslenmesi

 1. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre yerfıstığı yağı, proteinler, karbonhidratlar, tekli doymamış yağ asitleri, folat, niasin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin gibi besinlerle dolu sağlıklı bir besindir Tiamin, E vitamini, C vitamini, A vitamini, sodyum, magnezyum, kalsiyum, manganez, fosfor, selenyum, bakır, demir ve çinko. Yer fıstığı doymuş yağ içermez ve düzenli olarak tüketilebilir. Sadece doymamış yağlar içerirler. Bu, fıstık tüketerek kilo almaktan korkan insanlar için iyi bir haber. Yer fıstığı aslında kilo vermenize yardımcı olur!

Fıstık Ezmesi Sağlık Faydaları

 1. Büyük tadı dışında fıstık ezmesi vücut için gerekli olan hayati besinlere sahiptir. Bu lezzetli tereyağın sağlığa faydaları aşağıdakileri içerir:

Zengin Protein Kaynağı

 1. Yüksek miktarda protein (25 - 30 gram). Yediğimiz proteinler amino asitlere bölünür, bunlar daha sonra her hücrede vücut gövdesini onarmak ve inşa etmek için kullanılır. (Ez_write_tag ([![!728,90

Kolesterol Seviyesini Düşürür

 1. Journal of Food Science and Technology'de yayınlanan 2016 tarihli bir araştırma makalesi, yer fıstığının, resveratrol, fenolik asitler, flavonoidler ve fitosteroller gibi mükemmel bir bileşik kaynağı olduğunu ve kolesterolün emilimini tamamen durduğunu ortaya koydu diyet. Fıstık ezmesindeki yağ içeriği, zeytinyağında bulunan yağlara eşittir. Hem çoklu doymamış yağlar hem de tekli doymamış yağlar içerir. Bu yağlar doygun olmadığından, kalbi herhangi bir riske atmadan tüketmek iyidir. Fıstık ezmesindeki doymamış yağlar, kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye (düşük yoğunluklu lipoprotein) ve iyi kolesterolün (yüksek yoğunluklu lipoprotein) dolaşımını arttırmaya yardımcı olur.

Tip II Diyabeti Önlüyor

 1. Yerfıstığı yağı tüketimi, tip II diyabet riskini azaltmada da faydalı olabilir. Yer fıstığı, sadece protein değil, aynı zamanda doymamış yağlar da içerir. Doymamış yağların insülin duyarlılığını arttırdığı belirtildi. Fıstık ezmesi tüketimi ve diyabet araştırmaları, fıstık ezmesi ve diğer fındıkların daha fazla tüketilmesinin, II. Tip şeker hastalığı riskini azalttığını göstermiştir. [! 2640 => 1130 = 8!

 1. Fıstık ezmesi vücudumuzun düzgün çalışması için iyi olan birçok vitamin içeriyor. İçerdiği A vitamini görme için yardımcı olurken, C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve basit ülserleri daha hızlı iyileştirir. Öte yandan, fıstık ezmesinde bulunan E vitamini, vücudumuzun kompleks yağ asidi yapılarını ve arterlerdeki yağ tıkanıklıklarını çözmek için ihtiyaç duyduğu çok önemli bir mikro besindir.

Antioksidan Özellikler

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Kanseri Önler

 1. Carol S Fink’e göre, Karen C Chan, Arthur C Downie ve ark. kansere, özellikle de kolon, prostat ve meme kanserlerine karşı mücadele. Yer fıstığı ve yer fıstığı yağı ve yer fıstığı yağı gibi ürünleri ideal fitosterol kaynaklarıdır.

Kan Şekeri Seviyelerini Düzenler

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Potasyumda Yüksek

 1. Yerfıstığı yağı, elektrolit görevi gören ve vücutta sıvı dengeleyici bir element olan potasyum (70 mg / 100g) içerir. Doğrudan kardiyovasküler sisteme hipertansiyon şeklinde baskı yapan sodyum ile karşılaştırıldığında, potasyum, kan veya kardiyovasküler sistem üzerinde herhangi bir basınç oluşturmaz. Aslında, potasyum, fıstık ezmesinde yüksek miktarlarda bulunan kalp dostu bir elementtir.

Safra taşı riskini azaltın

 1. Gelişmiş ülkelerde önemli bir sağlık riski olan safra kesesi taşları aşırı kilo, çarpışma diyetleri, bazı kolesterol ilaçları ve doğum kontrol haplarından kaynaklanıyor. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yer fıstığı ve safra kesesi taşı riskine ilişkin fındık tüketimi üzerine yayınlanan bir çalışma yapıldı ve çalışmanın sonuçları, 2 yıldan fazla bir süredir düzenli olarak yerfıstığı yağı ve fındık tüketen kadınların safra taşı geliştirme riskini azalttı.

Diyet Lifi bakımından zengin

 1. Yer fıstığı ve yer fıstığı yağı diyet lifi açısından yüksektir. Bir bardak ya da yaklaşık olarak 125 g yerfıstığı ve yerfıstığı ezmesi sırasıyla 12 g ve 20 g diyet lifi içerir. Diyet lifi diyetimizin en önemli parçalarından biridir, çünkü diyet lifi eksikliği çeşitli sağlık sorunlarına ve kabızlık, diyabet, kolesterol ve çeşitli kalp hastalıkları gibi hastalıklara neden olabilir.

 2. Dikkat Kelimesi: Yerfıstığı alerjileri, Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırmaya göre, fıstık ezmesi ile ilgili başlıca risklerden biridir.

 3. Alerji semptomları; kusma, ishal, karın ağrısı, anafilaksi, astım ve anjiyoödemdir. Eğer tedavi edilmezse, anafilaktik şok ölümcül olabilir. Çalışmaya göre, yaklaşık 3 milyon Amerikalı şu anda yer fıstığı ve ağaç fındık alerjisinden etkilenmektedir.

 4. Fıstık ve Fıstık Ezmesi Hakkında İlginç Gerçekler

 5. Kiran Patil, Organik Gerçeklerin kurucusudur. Sağlık, beslenme ve organik yaşamla ilgilenmeye meraklıdır. B.Tech ve M. Tech'i (Kimya Mühendisliği) IIT Bombay'dan tamamladı ve son 12 yıldan beri sağlık ve beslenme hakkında aktif olarak yazı yazıyor. Çalışmıyorken gezmeyi ve bahçecilik yapmayı seviyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407