Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


11 Domatesin Etkileyici Faydaları

11 Domatesin Etkileyici Faydaları

 1. Meenakshi Nagdeve tarafından en son güncelleme - 24 Temmuz 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Domates nedir?

 1. Domates hem meyve hem de sebze olarak kabul edilir ve dünyadaki mutfakların ayrılmaz bir parçasını oluşturur, özellikle Akdeniz bölgesinde. Günlük domates tüketimi, yiyeceklerin tadını iyileştirmenin yanı sıra sağlığa büyük bir destek sağlar. Bunları makarna, pizza, ketçap ve çeşitli içecekler gibi farklı yiyeceklerde bulabilirsiniz. Çok hızlı bir şekilde yetiştirilmesi ve büyümesi oldukça kolaydır, bu da onları harika bir gıda kaynağı haline getirir, bu da domateslerin pek çok ulus için temel bir gıda olmasının büyük bir nedenidir.

 2. Domatesin bilimsel adı Solanum lycopersicum'dur ve Meksika'ya özgü oldukları düşünülmektedir. Ancak, Amerika ve Orta Amerika’nın İspanyol sömürgeleştirmesi domates ekiminin yayılmasına neden oldu. Yıllık bir gece gölgesi bitkisidir ve küçük ila orta boy yuvarlak kırmızı meyvelerin kümelerinde büyür. Yumuşak, pembemsi kırmızı ete ve çok sayıda tohumun yanı sıra hafif bir tada sahiptirler. Hem sebze hem de meyve olarak kabul edilir ve yaklaşık 4 gramdır.

 3. Günümüzde domatesler dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde yetiştiriliyor ve size eşsiz sağlık yararları sağlayabilecek binlerce çeşit ve çeşit var. İnsan sağlığı için neden bu kadar değerli bir gıda maddesi olmalarının sebeplerinden bir kaçını araştıralım.

Domates Besin Değerleri

 1. ;

Domatesin Sağlığa Faydaları

 1. Domatesin sağlığa faydalarının, eski zamanlardan beri insanlığın bildiği bilinmektedir. Faydaları detaylı olarak tartışalım.

Antioksidan Ajan

 1. Domates, karotenoid olan yüksek miktarda likopen ve kansere neden olan serbest radikalleri temizlemede oldukça etkili bir antioksidan içerir. Bu yarar, ketçap gibi ısıl işlem görmüş domates ürünlerinden bile elde edilebilir. Domateslerdeki likopen, kansere karşı savunur ve Harvard Halk Sağlığı Okulu'ndan Dr. Edward Giovannucci tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, prostat kanseri ile mücadelede etkili olduğu gösterilmiştir. Başka bir çalışma, likopenin prostat ve meme kanseri hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir hayvan çalışmasının sonuçları, likopenin renal hücreli kanseri önleme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

Zengin Vitamin ve Mineral Kaynağı

 1. Tek bir domates günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık% 40'ını sağlayabilir. C vitamini, serbest radikallerin vücudun sistemlerine zarar vermesini önleyen doğal bir antioksidandır. Ayrıca bol miktarda A vitamini, potasyum ve demir içerir. Potasyum sinir sağlığını korumada hayati bir rol oynar ve demir normal kan dolaşımını sürdürmek için esastır. Kan pıhtılaşması ve kanamayı kontrol altına almak için gerekli olan K Vitamini de domateslerde bol miktarda bulunur.

Kalbi Koru

 1. Domates içindeki likopen serum lipid oksidasyonunu önler, böylece kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu bir etki yapar. Düzenli bir domates veya domates suyu tüketimi, İngiliz Beslenme Dergisi'ne göre, kandaki LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerini azaltır. Bu lipitler, kardiyovasküler hastalıklarda ana suçlulardır ve yağların kan damarlarında birikmesine neden olurlar.

Sigara İçmenin Etkisi ile Mücadele

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Vizyonu geliştirin

 1. Domateslerde bulunan A vitamini, görmeyi iyileştirmeye ve gece körlüğünü ve maküler dejenerasyonu önlemeye yardımcı olur. A Vitamini vücuttaki aşırı beta-karotenden oluşabilen güçlü bir antioksidandır. Serbest radikallerin ve güçlü bir antioksidan olan A vitamininin olumsuz etkileri nedeniyle ortaya çıkan birçok görme problemi bunların önlenmesine yardımcı olabilir.

Sindirimde Yardım

 1. Domates hem kabızlığı hem de ishali önleyerek sindirim sistemini sağlıklı tutar. Ayrıca sarılığı önler ve toksinleri vücuttan etkili bir şekilde alır. Ayrıca, bağırsakları yığınlandırabilen ve kabızlık semptomlarını azaltabilen çok miktarda lifleri vardır. Sağlıklı bir lif miktarı, düz sindirim kaslarında peristaltik hareketi uyarmaya ve mide ve sindirim suyunu salmaya yardımcı olur. Bu, bağırsak hareketlerinizi düzenleyebilir, böylece genel sindirim sağlığınızı iyileştirebilir ve sağlık sorunlarına karşı korunmanıza yardımcı olabilir

Düşük Hipertansiyon

 1. Günlük domates tüketmek, yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon geliştirme riskini azaltır. Bu kısmen domateslerde bulunan etkileyici potasyum seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Potasyum bir damar genişleticidir, yani kan damarlarındaki ve arterlerdeki gerilimi azaltır, böylece kan dolaşımını artırır ve hipertansiyonu ortadan kaldırarak kalp üzerindeki stresi azaltır.

Diyabeti Yönet

 1. Amerikan Tabipler Birliği Dergisi tarafından yapılan bir araştırma günlük domates tüketiminin tip 2 diyabetin oksidatif stresini azalttığını gösteriyor.

Cilt Bakımı

 1. Domates sağlıklı dişler, kemikler, saçlar ve cildin korunmasında yardımcı olur. Domates suyunun topikal uygulamasının şiddetli güneş yanıklarını tedavi ettiği bile bilinmektedir. Günlük tüketim, cildi UV kaynaklı eritemeye karşı korur. Yaşlanma karşıtı ürünlerin hazırlanmasında üst sıralarda yer almaktadırlar. Ayrıca, bileşenlerden biri olarak domates içeren hiperhidrozun (aşırı terleme) tedavisi için terlemeyi önleyici bir terkip, sertifikalı dermatolog ve DERMAdoctor, Inc.'in Yaratıcı Baş Sorumlusu Dr. Audrey G. Kunin tarafından patentlendirildi

]

 1. Domates sağlıklı dişler, kemikler, saçlar ve cildin korunmasında yardımcı olur. Domates suyunun topikal uygulamasının şiddetli güneş yanıklarını tedavi ettiği bile bilinmektedir. Günlük tüketim, cildi UV kaynaklı eritemeye karşı korur. Yaşlanma karşıtı ürünlerin hazırlanmasında üst sıralarda yer almaktadırlar. Ayrıca, bileşenlerden biri olarak domates içeren hiperhidroz (aşırı terleme) tedavisi için terlemeyi önleyici bir terkip, sertifikalı dermatolog ve DERMAdoctor, Inc.'in Yaratıcı Baş Sorumlusu Dr. Audrey G. Kunin tarafından patentlendirildi

Safra Taşlarını Önleyin

 1. Domates iyi bir C vitamini kaynağıdır ve safra kesesi taşlarından rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir. Birçok kronik hastalığa ve kanser türüne karşı etkinliklerini kanıtlamak için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Domateslerin antioksidan özellikleri, ketçap ve püreler gibi işlenmiş gıdalardan da elde edilebilir. Günlük domates tüketimi, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar ve vücut üzerinde genel bir koruyucu etki yapar.

Organik Domates Neden Daha İyi?

 1. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler sağlık ve zindelik tutkunu ve onu yönetmekten sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

Daha Sonra Oku:

 1. Potasyum ve magnezyum bakımından zengin olan muz kilo kaybı ve şişmanlıkta, barsak rahatsızlıklarında, dizanteride, anemide ve kabızlığın giderilmesinde yardımcı olur.

 2. Yasemin çayının sağlığa faydaları arasında iyileştirilmiş kalp sağlığı, daha güçlü bağışıklık sistemi, diyabetin önlenmesi sayılabilir. Yasemin çayında bulunan en önemli antioksidanlar kateşinlerdir.

 3. Gül çayı adet ağrısını hafifletir, kronik hastalıkları önler, bağışıklığı arttırır, iyileşmeyi hızlandırır, sindirimi artırır, vücudu detoksifiye eder ve ruh halini uyarmaya yardımcı olur.

 4. Sorgum, besinler bakımından bir güç merkezidir ve kanseri önlemeye, diyabeti kontrol etmeye, sindirim sağlığını iyileştirmeye, güçlü kemikler oluşturmaya, enerjiyi arttırmaya ve yakıt üretimine yardımcı olur.

 5. Maydanoz osteoporozu önler, hazımsızlık, mide krampları, mide bulantısı, şişkinlik gidericidir. Maydanoz ayrıca kanseri, diyabeti ve romatoid artriti kontrol etmeye yardımcı olur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407