Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


11 Cevizin Kanıtlanmış Yararları

11 Cevizin Kanıtlanmış Yararları

 1. Meenakshi Nagdeve tarafından en son güncelleme - 11 Temmuz 2019 Vanessa Voltolina (MS, RD)

 2. Kilo yönetimi ve diyabet kontrolü. Ceviz ayrıca beyin sağlığına da yarar sağlayabilir ve ruhsal bir güçlendirici olarak işlev görebilir. (Ez_write_tag ([![!336,280

Ceviz nedir?

 1. Ceviz, Juglans cinsi ağaçlarından yenilebilir tohumlardır. Ceviz ağacının yuvarlak, tek tohumlu meyveleridir. Cevizin meyvesi ve çekirdeği kalın, yenmeyen bir kabuğa konur. Çekirdeği saran meyvenin kabuğu sert ve iki yarıdır.

 2. Ceviz lezzetli bir tadı ve gevrek bir yapıya sahiptir, bu yüzden birçok tatlılarda ve kurabiye, kek, granola, tahıl, enerji barı ve popüler muz gibi unlu mamullerde kullanılırlar. cevizli ekmek Öğütülmüş ceviz ve ceviz unu da pişirme için kullanılır. Ceviz esansiyel yağ asitleri ile doludur ve zengin bir yumuşatıcı olan ve yaşlanma karşıtı özellikleri ile bilinen bir yağ üretir.

 3. Fındık her zaman 'beyin yemi' olarak kabul edilir, çünkü cevizin yüzey yapısı beyninki gibi buruşuk bir görünüme sahiptir. Bu nedenle, onlar bir kişinin zekasını arttırdığı inancına yol açan, bir zekanın sembolü olarak kabul edildi!

 4. Bu tam olarak doğru olmamakla birlikte, son araştırmalar bu tohumların tüketiminin beyin fonksiyonlarını geliştirmede yardımcı olduğunu göstermiştir. İki tip var; siyah ceviz ve kahverengi çeşittir. Kahverengi ceviz hakkında detaylı olarak konuşacağız.

Cevizin Besin Değeri

 1. USDA Beslenme Verisine göre, ceviz C vitamini, B vitaminleri (B6 vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit ve folat), E vitamini gibi zengin bir kaynaktır. kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, sodyum ve çinko gibi mineraller.

 2. Ceviz ağırlıkça yüzde 65 yağ ve yüzde 15 proteindir. Çoklu doymamış yağlardaki çoğu fıstıktan daha zengindir (genellikle "iyi" yağlar olarak kabul edilir) ve alfa-linolenik asit (ALA) olarak adlandırılan nispeten yüksek miktarda omega-3 yağ asidi vardır. Ceviz ayrıca özellikle linoleik asit adı verilen bir omega-6 yağ asidi bakımından zengindir.

Cevizin Sağlığa Faydaları

 1. Cevizin başlıca sağlık yararlarından bazılarını bulalım.

Kalp Sağlığını Geliştirin

 1. Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne (NIH) göre ceviz, kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilen omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Taze çiğ cevizler amino asit 1-arginin ve oleik asit gibi tekli doymamış yağ asitleri (% 72) bakımından zengindir.

 2. Metabolism dergisinde yayınlanan bir araştırma, ceviz tüketenlerin LDL (kötü) kolesterolü önemli ölçüde düşürdüğünü ve katılımcılarda HDL (iyi) kolesterol seviyesini artırdığını gösteriyor. Almanya, Münih Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki araştırmacılar, tüketen cevizin, kalp-damar hastalıkları riskini değerlendirmek için kullanılan bir işaretleyici olan ApoB seviyelerini de düşürdüğünü buldu. [! 597 => 1130 = 6!

 1. Ceviz sizin tam hissetmenize yardımcı olur, bu da tokluğu artırdıkları anlamına gelir. Harvard Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, ceviz içeren salgı tüketenlerin, plasebo sallama yapan insanlara kıyasla gün boyunca daha fazla dolgunluk seviyesine sahip olduğunu buldu. Ancak bu çalışmada küçük bir boyut kullanılmıştır, bu yüzden bu sonuçları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Ne olursa olsun, zengin protein ve lif kaynağı cevizleri özellikle vejetaryenler için sağlıklı bir atıştırma seçeneği haline getirir.

Kemik Sağlığını Artırın

 1. Ceviz, her ikisi de optimal kemik sağlığını korumak için gerekli olan bakır ve fosfor içerir. Cevizlerde bulunan esansiyel yağ asitleri vücudun kemik sağlığını güvence altına alır. Üriner kalsiyum atılımını azaltırken kalsiyum emilimini ve birikmesini artırabilirler.

Beyin Sağlığı

 1. Ceviz, bellek ve odaklanmaya yardımcı olan omega-3 yağ asitlerini içerir. Omega-3 yağ asitleri, iyot ve selenyum ile birlikte beynin en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Bu fındıklar Akdeniz diyetine dahil edilir ve ayrıca bunama ve epilepsi gibi bilişsel bozukluklardan kurtulma sağladıkları bilinmektedir.

Antioksidan Güç

 1. Ceviz, böğürtlenlerin hemen altındaki 'antioksidan bakımından zengin' gıdalar listesinde ikinci sırada yer alıyor. Kinon juglonu, tanen tellimagrandin ve cevizde bulunan flavonol morin gibi nadir, güçlü antioksidanlar, serbest radikal temizleme gücüne sahiptir. Bu antioksidanlar ayrıca kimyasallar nedeniyle karaciğerdeki hasarı önlemeye yardımcı olur.

Metabolizmayı Geliştirin

 1. Ceviz, EFA'larla birlikte, vücuda manganez, bakır, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve selenyum gibi mineraller sağlar. Bu mineraller büyüme ve gelişme, sperm üretimi, sindirim ve nükleik asit sentezi gibi metabolik aktivitelere katkıda bulunur.

Kontrol Diyabeti

 1. Diyabet muzdarip insanlar, yüksek miktarda çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ içerdiklerinden, düzenli olarak ceviz alabilirler. Araştırmacılar, fındık alımının tip II diyabet geliştirme riski ile ters orantılı olduğunu söylüyor. Ancak, bu somunu ılımlı yediğinizden emin olun.

Temiz Sindirim Sistemi

 1. ABD’deki Louisiana Eyalet Üniversitesi’nden doçent olan Lauri Byerley, araştırma raporunda cevizlerin bağırsaklara yardım ettiğini ve prebiyotik özelliklere sahip olduğunu söyledi. Ceviz yemek günlük olarak bağırsak fonksiyonlarını iyileştiren Lactobacillus, Ruminococcus ve Roseburia'yı arttırdı. Eval (ez_write_tag ([![!580.400

Erkek Verimliliğini Arttırın

 1. Cevizler, Halkın Fielding Okulu, Wendie Robbins liderliğindeki Üreme Biyolojisi dergisinde yayınlanan bir çalışmada belirtilen sperm kalitesini, miktarını, canlılığını ve hareketliliğini artırarak erkeklerin doğurganlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir Sağlık, Kaliforniya Üniversitesi.

Enflamasyonu Azalt

 1. Cevizlerde bulunan polifenolik bileşikler ve fitokimyasal maddeler vücuttaki iltihaplanmanın etkilerini azaltır. Bunun, kardiyovasküler ve onkoloji sağlığı da dahil olmak üzere bir takım alemlerde yararlı etkileri vardır.

Hamile Kadınlar

 1. Dinle, hamile anneler! Kavrulmuş tuzsuz cevizde bulunan zengin B vitamini kompleksi kaynağı fetal gelişim için gereklidir.

Uykuyu düzenleyin

 1. Bu somun, uykuyu tetiklemeye ve düzenlemeye yardımcı olan bir hormon olan melatonin yapar. Melatonin, bu fındıklarda biyo-mevcut biçimde bulunur. 2005 yılında yayınlanan Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırma raporunda, cevizle beslenen laboratuar fareleri, fındıksız ve kontrollü bir diyetle beslenen farelere kıyasla kan melatonin konsantrasyonlarında artış gösterdi. Bu yüzden, iyi ve dinlendirici bir uyku sağlamak için akşam yemeğinize ceviz eklemek en iyisidir.

Mood Booster

 1. Yetersiz miktarda omega-3 yağ asidinin (cevizlerde ve birkaç diğer gıdada bulunur) hiperaktivite, sinirlilik ve sinir krizi geçirebileceği düşünülmektedir. Bir çocuğun diyetini bu fındıklarla desteklemek, EFA'lardaki açığı telafi eder ve ruh hallerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu, travma sonrası depresyon ve stresle mücadele eden travma sonrası stres bozukluğundan (TSSB) muzdarip insanlar için bile geçerlidir.

Cilt Bakımı

 1. Eval (ez_write_tag ([![!970,250

Sıkılaştırıcı Özellikler

 1. Ceviz yağları önemli büzücü özelliklere sahiptir. Kızartılmış ceviz yağı, yiyeceklere aroma ve lezzet getirmeye yardımcı olan zengin ve cevizli bir tada sahiptir. Bu lezzet hoş bir tat verir, ancak yalnızca ölçülü olarak kullanıldığında. Aromaterapi ve masaj terapisi gibi çeşitli terapilerde, ayrıca kozmetik ve ilaç endüstrisinde taşıyıcı / baz yağ olarak kullanılır.

Bağışıklığı Arttır

 1. Doğal kabuklu cevizin düzenli kullanımı, çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasını önleyebilen güçlü bir bağışıklık sistemi kurulmasına yardımcı olur. Yukarıda açıklandığı gibi, zengin antioksidan kaynağı bu faydadan sorumludur.

Saç Bakımı

 1. Ceviz ayrıca yüksek miktarda vitamin, mineral, sağlıklı yağ ve antioksidanlar saç köklerini güçlendirir ve saç derisini kepeksiz kıldığından, sağlıklı saçlardan da sorumludur. Ayrıca daha kalın, daha uzun ve daha güçlü saçlar sağlarlar. Ceviz kabuğunu da doğal bir vurgulayıcı olarak kullanabilirsiniz.

Mantar Enfeksiyonları

 1. Derideki veya vücudun içindeki mantar enfeksiyonları, siyah ceviz kullanımı, hepsinden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Yan Etkiler

 1. Ortalama olarak, porsiyon başına yedi ila dokuz ceviz tüketim için güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, aşırı miktarda fındık yerseniz, yaşayabileceğiniz bazı yan etkiler vardır:

Hızlı Servis İpuçları

 1. Ceviz, tüm ilgili sağlık yararlarından yararlanmak için diyetinize entegre edilebilir. Bunları yemeğinize eklemenin birkaç yolu şöyle:

 2. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler, sağlık ve zindelik tutkunudur ve yönetiminden sorumludur. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

Sonra Bunu Oku:

 1. Noni suyu kanseri önlemeye yardımcı olur, karaciğer sağlığını destekler, kalp damar sağlığını korur, kasları gevşetir ve hafıza problemlerinden, gut ve diyabetten rahatlama sağlar

 2. Avokado'nun faydaları arasında kalp sağlığını artırma, sindirimi artırma, kanseri önleme, kilo yönetimi vardır. Zengin bir potasyum kaynağıdır, iyi yağlar, lif.

 3. Küçük hindistan cevizi, ağrıyı hafifletme, hazımsızlığı hafifletme, kan dolaşımını iyileştirme, uykusuzluğu azaltma, bağışıklığı arttırma yeteneği de dahil olmak üzere pek çok yararı olan popüler bir baharattır.

 4. Limonun faydaları, cilt kalitesini artırmaya yardımcı olan, kilo kaybını teşvik eden, sindirimi iyileştiren, nefes tazeleyici gibi davranan C vitamini içeriğine bağlanır.

 5. Patlıcan güçlü kemikler oluşturmaya, anemi semptomlarını azaltmaya, stresi azaltmaya ve sindirimi arttırmaya yardımcı olur. Patlıcan ayrıca kilo kaybı, kanser önleme, diyabet kontrolünde yardımcı olur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407