Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


11 Armutların Şaşırtıcı Faydaları

11 Armutların Şaşırtıcı Faydaları

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 23 Temmuz 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Armut nedir?

 1. Armutlar, sulu etli, lezzetli ve tatlı unlu meyvelerdir. "Armut" terimi aslında daha büyük Rosaceae familyasının Pyrus cinsinde birçok ağaç ve çalı tanımlamaktadır. Çok çeşitli armut ağaçları vardır ve sadece birkaçı insanlar tarafından tüketilebilen yenilebilir meyveler içerir; Bazı armut çeşitleri yalnızca dekoratif ağaçlar ve çalılar olarak kullanılır.

 2. Meyve, çiçek sapının üst ucudur ve genellikle üstte (sap) dar ve altta daha geniştir. Ancak, nihayetinde bir "armut" çeşidini belirlemenin yolu bu değildir. Bazı armutlar tıpkı elmalar gibi şekillenir! Cildin içindeki etin görünümü aynı zamanda elma hücrelerine benzer, ancak taş hücrelerinin varlığından dolayı kıvamda biraz daha parlaktır. Bu, iki meyvenin, tadının yanı sıra en belirgin farklılıklarından biri.

 3. Armutlar Çin kökenli ve Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’ya özgüdür ve tarih öncesi çağlardan beri tüketildiğine dair bir kanıt vardır. Armut, binlerce yıldır birçok diyetin bir parçası olmuştur ve Kelt edebiyatında, Roma tarihinde ve Çin menşesinde bulunmuştur. Çok yönlü ve ekilmesi kolay olan ılıman, serin iklime sahip yerlerde kolayca büyüyebilirler.

Armutların Besin Değeri

 1. Modern bilim şimdi bize armut türlerinin mineral, vitamin ve organik bileşik içeriğinin en büyük sağlık potansiyelinin sebebi olduğunu söylüyor. Bu aktif ve etkili bileşenlerden bazıları potasyum, C vitamini, K vitamini, fenolik bileşikler, folat, diyet lifi, bakır, manganez, magnezyum ve ayrıca B kompleks vitaminleridir (kaynak: USDA).

Armutların Sağlığa Faydaları

 1. ;

Sindirimi Geliştirin

 1. Minnesota Üniversitesi’nde profesör olan Dr. Joanne Slavin’in yürüttüğü bir çalışma, armut gibi meyvelerin oldukça büyük bir diyet lifi kaynağı olduğu sonucuna varıyor.

 2. Tek bir armut porsiyonu, lif alımı için günlük gereksinimin% 18'ini sağlarken, sindirim sağlığını iyileştirmek için de çok güçlü bir ajan olabilir. Armuttaki liflerin çoğu, çözünmeyen bir polisakarittir (NSP), yani bağırsaklarda bir hacim kazandırıcı madde olarak işlev görür. Bu lif, yiyeceği biriktirir ve kütle ekler, böylece yiyeceğin bağırsaklardan geçmesi daha kolaydır. Ayrıca, mide ve sindirim sularının salgılanmasını uyarır. Ayrıca bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlık, ishal ve gevşek dışkı şansını azaltır. Ayrıca, armut lifinin kumsu doğası kansere neden olan ajanlara ve kolondaki serbest radikallere bağlanmasına yardımcı olur ve organı zararlı etkilerinden korur.

Kilo Verme

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Antioksidan Etkinlik

 1. Diğer pek çok meyvelerde olduğu gibi, armutlar da vücuttaki çeşitli hastalıklar ve koşullar ile mücadele eden C vitamini gibi antioksidanların bir servetidir. Armutun antioksidan aktivitesi üzerine yapılan 2003 tarihli bir araştırma, armut meyvelerinin dikkate değer miktarda C vitamini içerdiğini ortaya koymuştur. Antioksidanlar, hücresel metabolizmanın ardından vücutta biriken serbest radikalleri yok etmeye çalışır. Bu serbest radikaller, sağlıklı hücre DNA'sını kanserli hücrelere mutasyona uğratır ve başka birçok yıkıcı duruma neden olabilir. Bu nedenle, tümü armutlarda bulunan C vitamini, A vitamini ve beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi flavonoid bileşiklerin antioksidan bileşenleri serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir.

Antikanser Potansiyeli

 1. Antioksidanlar, kanserojen olmayan etkinlikleri için öncelikle övgüyle karşılanıyor ve antioksidanların evi olan armut, kanser önleme ile bağlantılı. Margaret E. Wright ve ark. armut alımının erkeklerde akciğer kanseri riski ile ters ilişkili olduğunu buldum. Uluslararası Kanser Dergisi'nde yayınlanan bir başka araştırma da armut gibi meyvelerin akciğer kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Bağışıklığı Arttır

 1. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, bağışıklık kazandırma gibi C vitamini yararlarını içeren kapsamlı bir çalışmayı da içeriyordu. Armut antioksidanlar ve beyaz kan hücresi üretimini teşvik etmek için faydalı olan C vitamini bakımından zengindir. Ayrıca soğuk algınlığı, grip ve diğer hafif hastalıklar gibi durumların ortadan kaldırılmasına yardımcı olan bağışıklık sistemini güçlendirdiği de bilinmektedir.

Kalp Sağlığını Geliştirin

 1. Dr. İsveç Ulusal Çevre Tıbbı Enstitüsü'nden Susanna Larsson, armut gibi meyvelerin felç riskini azaltmada yardımcı olduğunu belirtti. [! 4268 => 1140 = 10!

 2. Düşük kan basıncı, ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi daha düşük kardiyovasküler hastalık ihtimaline de bağlı. Potasyum ayrıca vücutta sıvı düzenleyici olarak da işlev görür, yani vücudu nemli tutar ve hücrelerde ve organlarda esansiyel sıvıların dengesini sağlar. Potasyum olmadan, temel işlevlerimizin çoğu ya yavaşlar ya da tamamen dururdu.

İyileştirmeyi hızlandırın

 1. C vitamini ayrıca vücudun çeşitli organlarında ve hücresel yapılarında yeni doku sentezinin önemli bir parçasıdır. Bu vücudun metabolizmasının sorunsuz çalışmasını sağlar ve tüm fonksiyonların düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca, yara iyileşmesi, armutların sağladığı yüksek seviyelerde askorbik asit ile hızlandırılır. Aynı zamanda kardiyovasküler sistemdeki gerginliği azaltan ve bazı kalp hastalıklarının gelişmesini önleyen hasarlı kan damarlarının onarılmasına yardımcı olur.

Dolaşımı Geliştir

 1. Anemi veya diğer mineral eksikliklerinden muzdarip hastalar için, içlerinde yüksek miktarda bakır ve demir bulunduğundan armutlar çok yardımcı olabilir. Bakır, sisteme mineral alımını kolaylaştırır ve iyileştirir ve artan demir seviyeleri, kırmızı kan hücresi sentezinin arttığı anlamına gelir. Demir hemoglobinin önemli bir parçasıdır ve anemi demir eksikliği için başka bir isimdir. Her ikisi de armutta önemli miktarlarda bulunan demir ve bakırdan yüksek gıdalar tüketerek yorgunluk, bilişsel arıza, kas zayıflığı ve organ sistemi arızalarını önleyebilirsiniz.

Doğum Hatalarını Önleyin

 1. Folatlar armutların bir diğer değerli besin bileşenleridir. Folik asit, yenidoğanlarda nöral tüp defektlerinde azalma ile pozitif olarak koreledir. Bu nedenle, armut gibi folat bakımından zengin meyveler yemek, bebeğin sağlığını ve mutluluğunu koruyabilir; bu, hamile kadınların folik asit seviyelerini izlemeye teşvik edilmelerinin temel nedenlerinden biridir.

Enflamasyonu Azalt

 1. Vücutta iltihaplanma etkileri, iltihaplanma ile ilişkili ağrıyı azaltır. Bu, artrit, romatizmal şartlar, gut ve benzeri şartlardaki semptomların azalmasını içerir.

Kemik Sağlığını İyileştirin

 1. Armutların yüksek mineral içeriği magnezyum, manganez, fosfor, kalsiyum ve bakırdır. Bunlar, kemik mineral kaybını azaltmada ve osteoporoz ve kemiklerden destek yetersizliğinden dolayı vücudun genel zayıflık gibi zayıflatıcı koşullarında yardımcı olur.

Cilt Saç Bakımı

 1. İnsan vücudundaki en çok yönlü vitaminlerden biri A vitaminidir. Armut, A vitamini ve lutein ve zeaksantin gibi müteakip bileşenlerinde yüksektir. Antioksidanlar olarak hareket ederek ve ayrıca birçok enzimatik reaksiyona ve organ fonksiyonuna katılarak, armutlar, yaşlanmanın kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleri gibi cilt üzerindeki etkilerini azaltabilir. Bu güçlü meyveler aynı zamanda saç dökülmesi, makula dejenerasyonu, katarakt ve yaşlanma süreciyle ilişkili diğer çeşitli koşullar olasılığını azaltabilir.

 2. Dikkat Kelimesi: Her zaman devam etmekte olan çalışmalar olmasına rağmen, armutlarla bilinen bir etkileşimi veya sağlık riski yoktur. Bununla birlikte, bazı insanlar belirli meyve türlerine dayanarak alerjik reaksiyonlardan muzdariptir. Normalde armut yemiyorsanız ve yalnızca günde bir armuttan fazla olmamak kaydıyla, uygun bir miktarda yemek yiyorsanız, vücudunuzun davranışını ve reaksiyonunu izleyin.

 3. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.

Daha Sonra Oku:

 1. Antioksidan bakımından zengin dikenli armutun sağlığa faydaları arasında kolesterolü düşürme, sindirimi arttırma, bağışıklık sistemini arttırma, kilo vermeye yardım etme ve artriti tedavi etme yeteneği bulunur.

 2. A ve C vitaminleri bakımından zengin deniz yosunları, sindirim sağlığını iyileştirmeye, sağlıklı cilt kıllarını korumaya yardımcı olur. Yosunlar aynı zamanda obeziteyi, diyabeti ve gripten gözleri korur.

 3. Watermelson'ın glisemik indeksi (GI) 72'de oldukça yüksek, bir gösterge. Ancak, karpuzun GL'si 5'tir, onu diyabetik yemek planınıza ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

 4. Yulaf ezmesi kanserden korunmada, kilo vermede, bağışıklık kazanmada ve diyabeti yönetmede yardımcı olur. Aynı zamanda sağlıklı bir kalbe ve düşük hipertansiyona sahip olmanıza yardımcı olur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407