Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


10 Yürüyüşün Faydaları, Güvenlik İpuçları ve Daha Fazlası

Yürümek senin için iyi mi?

 1. Yürüme, her yaştan ve zindelik seviyesindeki insanlara sağlık açısından birçok fayda sağlayabilir. Ayrıca bazı hastalıkların önlenmesine ve hatta ömrünün uzamasına yardımcı olabilir.

 2. Yürüme yapmak serbesttir ve günlük rutininize uyması kolaydır. Yürümeye başlamanız için tek ihtiyacınız sağlam bir çift yürüyüş ayakkabısı.

 3. Yürümenin faydalarından bazılarını öğrenmek için okumaya devam edin!

1. Kalori yakmak

 1. Yürüme, kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Kalori yakmak kilo vermenize yardımcı olabilir.

 2. Gerçek kalori yakmanız, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır:

 3. Gerçek bir kalori yakıcınızı bir kalori hesaplayıcıyla belirleyebilirsiniz. Genel bir tahmin için, bu tabloya da bakabilirsiniz.

2. Kalbi güçlendirin

 1. Günde en az 30 dakika yürümek, haftanın beş günü, koroner kalp hastalığı riskinizi yüzde 19 azaltabilir. Ve günlük yürüdüğünüz süreyi veya mesafeyi artırdığınızda riskiniz daha da azalabilir.

3. Kan şekeri düşürmeye yardımcı olabilir

 1. Yemek yedikten sonra kısa bir yürüyüş yapmak kan şekerinizi düşürmenize yardımcı olabilir.

 2. Küçük bir çalışma, günde üç kez 15 dakikalık yürüyüş yapmanın (kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinden sonra) kan şekeri seviyelerini, diğer bir noktada 45 dakikalık yürüyüşe göre daha fazla artırdığını tespit etti. gün.

 3. Bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 4. Yemek sonrası rutininizin düzenli bir bölümünü yürürken düşünün. Ayrıca gün boyunca egzersiz yapmanıza yardımcı olabilir.

4. Eklem ağrısını azaltır

 1. Yürüme, dizleriniz ve kalçalarınız dahil eklemlerin korunmasına yardımcı olabilir. Bunun nedeni eklemleri destekleyen kasların yağlanmasına ve güçlendirilmesine yardımcı olmasıdır.

 2. Yürüyüş, artritle yaşayan insanlara, ağrıyı azaltmak gibi faydalar sağlayabilir. Haftada 5 ila 6 mil yürümek de artritin önlenmesine yardımcı olabilir.

5. Bağışıklık fonksiyonunu artırır

 1. Yürüme, nezle veya grip olma riskinizi azaltabilir.

 2. Bir çalışmada grip mevsiminde 1.000 yetişkin izlendi. Günde 30 ila 45 dakika ılımlı bir hızda yürüyenler genel olarak yüzde 43 daha az hasta gününe ve genel olarak daha az üst solunum yolu enfeksiyonlarına sahipti.

 3. Hastalanırlarsa belirtileri de azaldı. Bu, hareketsiz olan çalışmadaki yetişkinlerle karşılaştırıldı.

 4. Bu avantajları yaşamak için günlük yürüyüşe çıkmaya çalışın. Soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, koşu bandında veya kapalı bir alışveriş merkezinde dolaşmayı deneyebilirsiniz.

6. Enerjinizi artırın

 1. Yorgunken yürüyüşe çıkmak bir fincan kahve kapmaktan daha etkili bir enerji artışı olabilir.

 2. Yürüme vücuttaki oksijen akışını arttırır. Ayrıca kortizol, epinefrin ve norepinefrin düzeylerini artırabilir. Bunlar enerji seviyesini yükseltmeye yardımcı olan hormonlardır.

7. Ruh halinizi iyileştirin

 1. Yürüme ruh sağlığınıza yardımcı olabilir. Araştırmalar, endişe, depresyon ve olumsuz bir ruh halini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca özgüvenini artırabilir ve sosyal geri çekilme semptomlarını azaltabilir.

 2. Bu avantajlardan yararlanabilmek için haftanın üç günü 30 dakikalık tempolu yürüyüş veya diğer orta şiddette egzersiz yapın. Ayrıca üç 10 dakikalık yürüyüşe de ayırabilirsiniz.

8. Hayatınızı uzatın

 1. Daha hızlı bir şekilde yürümek hayatınızı uzatabilir. Araştırmacılar, yavaş bir tempo ile karşılaştırıldığında ortalama bir hızda yürümenin toplam ölüm riskinin yüzde 20 oranında azalmasına neden olduğunu buldu.

 2. Ancak hızlı veya hızlı tempoda yürümek (saatte en az 4 mil) riski yüzde 24 azalttı. Çalışma, genel ölüm nedenleri, kardiyovasküler hastalık ve kanserden ölüm gibi faktörlerle daha hızlı yürümenin ilişkisine baktı.

9. Bacaklarını tonla

 1. Yürüyüş bacaklarınızdaki kasları güçlendirebilir. Daha fazla güç kazanmak için engebeli bir alanda veya eğimli bir koşu bandında yürüyün. Ya da merdivenleri olan yolları bulun.

 2. Ayrıca bisiklete binme veya koşu gibi diğer çapraz antrenman aktiviteleri ile yürüyüşe çıkın. Bacak kaslarınızı daha da güçlendirmek ve güçlendirmek için ağız kavgası, akciğer ve bacak bukleleri gibi direnç egzersizleri de yapabilirsiniz.

10. Yaratıcı düşünce

 1. Yürümek başınızı temizlemek ve yaratıcı bir şekilde düşünmenize yardımcı olabilir.

 2. Dört deneyi kapsayan bir çalışma, yürürken ya da otururken yeni fikirler düşünmeye çalışan insanları karşılaştırdı. Araştırmacılar, katılımcıların yürürken, özellikle de dışarıda yürürken daha iyi olduğunu belirtti.

 3. Araştırmacılar, yürüyüşün ücretsiz bir fikir akışı açtığı ve yaratıcılığı arttırmanın ve aynı zamanda fiziksel aktivite yapmanın basit bir yolu olduğu sonucuna vardılar. [! 758 => 1140 = 11!

Yürürken güvende kalmak için ipuçları

 1. Yürürken güvenliğinizi sağlamak için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

Nasıl başlanır

 1. Yürümeye başlamak için tek ihtiyacınız olan sağlam bir çift yürüyüş ayakkabısı. Evinizin yakınında bir yürüyüş rotası seçin. Veya bölgenizde yürüyüş yolu ya da sahilde yürüyüş yapmak için doğal bir yer arayın.

 2. Yanınızda yürümek ve sizi sorumlu tutmak için bir arkadaşınızı veya aile üyenizi de işe alabilirsiniz. Alternatif olarak günlük rutininize yürüyüş ekleyebilirsiniz. İşte bazı fikirler:

Paket servis

 1. Yürüme, her yaştan ve fitness seviyesinden insanlar için günlük önerilen egzersizi yapabilir.

 2. Günlük adımlarınızı takip etmek için bir adım sayar veya başka bir sporcu izlemeyi düşünün. İşte bazı kontrol etmek için.

 3. Yaşınıza ve zindeliğinize uygun bir yürüyüş rotası ve günlük adım hedefi seçin.

 4. Yaralanmayı önlemek için yürümeden önce ılık ve soğuyun. Yeni bir spor programına başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407