Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


10 Peynir altı suyu proteininin Kanıta Dayalı Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Peynir altı suyu proteini, dünyanın en iyi çalışılan takviyeleri arasında ve iyi sebeplerden biri.

 2. Çok yüksek bir besin değeri var ve bilimsel çalışmalar çok sayıda sağlık yararı olduğunu ortaya koydu.

 3. İşte peynir altı suyu proteininin insan çalışmaları tarafından desteklenen 10 sağlık yararı.

1. Peynir Altı Suyu Yüksek Kaliteli Protein Kaynağıdır

 1. Peynir altı suyu proteini, peynir üretimi sırasında sütten ayrılan bir sıvı olan peynir altı suyunun protein fraksiyonudur.

 2. Tüm esansiyel amino asitleri içeren tam, yüksek kaliteli bir proteindir.

 3. Ek olarak, diğer protein türlerine (1) kıyasla hızlıca emilir, sindirilebilirdir.

 4. Bu kaliteler onu mevcut en iyi diyet protein kaynaklarından biri yapar.

 5. Üç ana peynir altı suyu protein tozu, konsantresi (WPC), izolatı (WPI) ve hidrolizatı (WPH) vardır.

 6. Konsantre en yaygın tür ve aynı zamanda en ucuz olanıdır!

 7. Bir diyet takviyesi olarak, peynir altı suyu proteini vücut geliştiriciler, sporcular ve diyetlerinde ilave protein isteyen diğerleri arasında yaygın olarak popülerdir.

2. Peynir altı suyu proteini kas büyümesini arttırır

 1. Kas kütlesi doğal olarak yaşla birlikte düşer.

 2. Bu genellikle yağ kazanmasına neden olur ve birçok kronik hastalık riskini yükseltir.

 3. Bununla birlikte, vücut kompozisyonundaki bu olumsuz değişim, kuvvet antrenmanı ve yeterli diyetin bir kombinasyonu ile kısmen yavaşlatılabilir, önlenebilir veya tersine çevrilebilir.

 4. Yüksek proteinli gıdaların veya protein takviyelerinin tüketilmesiyle birleştirilmiş kuvvet antrenmanının etkili bir önleyici strateji olduğu gösterilmiştir (2).

 5. Özellikle etkili olan, lösin adı verilen dallı zincirli bir amino asit bakımından zengin olan peynir altı suyu gibi yüksek kaliteli protein kaynaklarıdır.

 6. Lösin, amino asitlerin (3) en fazla büyümesini destekleyen (anabolik) 'dir.

 7. Bu nedenle, peynir altı suyu proteini yaşa bağlı kas kaybının önlenmesinde, ayrıca daha fazla güç ve daha iyi görünümlü bir vücut için etkilidir (2).

 8. Bununla birlikte, diyetiniz protein içermiyorsa, takviyeler muhtemelen büyük bir fark yaratmayacaktır.

3. Peynir altı suyu proteini kan basıncını düşürebilir

 1. Anormal derecede yüksek tansiyon (hipertansiyon) kalp hastalığı için önde gelen risk faktörlerinden biridir.

 2. Çok sayıda çalışma süt ürünleri tüketimini düşük kan basıncı ile ilişkilendirdi (7, 8, 9, 10).

 3. Bu etki, "anjiyotensin-dönüştürücü enzim inhibitörleri" (ACE inhibitörleri) (11, 12, 13) olarak adlandırılan süt ürünlerindeki bir biyoaktif peptid ailesine atfedilmiştir. [! 3512 => 1140 = 4!

 4. Sınırlı sayıda insan çalışması, peynir altı suyu proteinlerinin kan basıncı üzerindeki etkisini araştırmıştır ve birçok uzman kanıtın yetersiz olduğunu düşünmektedir.

 5. Aşırı kilolu bireylerde yapılan bir çalışma 12 hafta boyunca günde 54 g / gün peynir altı suyu protein takviyesinin sistolik kan basıncını% 4 azalttığını gösterdi. Diğer süt proteinlerinin (kazein) benzer etkileri vardı (17). [! 3512 => 1140 = 4!

 6. Bununla birlikte, kan basıncı, sadece (18) ile başlamak için sadece yüksek veya hafifçe yükselmiş kan basıncı olanlarda azaldı.

 7. Bir süt içeceğinde karıştırılan daha düşük miktarlarda peynir altı suyu proteini (3.25 g / gün'den az) kullanan bir çalışmada kan basıncı üzerinde önemli bir etki saptanmadı (19).

4. Peynir altı suyu proteini Tip 2 Diyabetin Tedavisine Yardımcı Olabilir

 1. Tip 2 diyabet, yüksek kan şekeri ve insülinin bozulmuş fonksiyonu ile karakterize kronik bir hastalıktır.

 2. İnsülin, kan şekeri hücrelerine alımını uyararak sağlıklı sınırlar içinde tutması gereken bir hormondur.

 3. Peynir altı suyu proteininin kan şekerini ılımlılaştırmada etkili olduğu, hem insülin seviyesini hem de etkilerine duyarlılığını artırdığı bulunmuştur (17, 20, 21, 22).

 4. Yumurta akı veya balık gibi diğer protein kaynakları ile karşılaştırıldığında, peynir altı suyu proteini üst elden görünüyor (23, 24).

 5. Peynir altı suyu proteininin bu özellikleri, sülfonilüre (25) gibi diyabetik ilaçlarınkilerle bile karşılaştırılabilir.

 6. Sonuç olarak, peynir altı suyu proteini, tip 2 diyabet için ek bir tedavi olarak etkili bir şekilde kullanılabilir.

 7. Yüksek karbonhidratlı bir yemekten önce veya sonra bir peynir altı suyu proteini takviyesi almanın hem sağlıklı hem de tip 2 diyabetiklerde kan şekerini ılımlı gösterdiği gösterilmiştir (20). [! 3512 => 1130 = 6!

 1. İltihap, vücudun hasara verdiği cevabın bir parçasıdır. Kısa süreli inflamasyon faydalıdır, ancak bazı şartlar altında kronik olabilir.

 2. Kronik inflamasyon zararlı olabilir ve birçok hastalık için risk faktörüdür. Altta yatan sağlık problemlerini veya kötü yaşam tarzı alışkanlıklarını yansıtabilir.

 3. Büyük bir gözden geçirme çalışması, yüksek doz peynir altı suyu proteini takviyelerinin, vücuttaki iltihabın ana bir belirteci olan C-reaktif proteini (CRP) önemli ölçüde azalttığını buldu (26).

6. Peynir altı suyu proteini İnflamatuar Bağırsak Hastalıklarına Faydalı Olabilir

 1. İnflamatuar barsak hastalığı, sindirim kanalının astarında kronik inflamasyonla karakterize bir durumdur.

 2. Crohn hastalığı ve ülseratif kolit için ortak bir terimdir.

 3. Bununla birlikte, mevcut kanıtlar zayıftır ve herhangi bir güçlü iddiada bulunulmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

7. Peynir altı suyu proteini vücudun antioksidan savunmasını artırabilir

 1. Antioksidanlar, vücutta oksidasyona karşı etki eden, oksidatif stresi azaltan ve çeşitli kronik hastalık riskini azaltan maddelerdir.

 2. İnsanlardaki en önemli antioksidanlardan biri glutatyondur.

 3. Diyetten aldığımız antioksidanların aksine, glutatyon vücut tarafından üretilir.

 4. Vücutta, glutatyon üretimi, bazen sınırlı miktarda tedarik edilen sistein gibi çeşitli amino asitlerin tedarikine bağlıdır.

 5. Bu nedenle, peynir altı suyu proteini gibi yüksek sisteinli gıdalar vücudun doğal antioksidan savunmasını artırabilir (3, 29).

 6. Hem insanlarda hem de kemirgenlerde yapılan bir dizi çalışma, peynir altı suyu proteinlerinin oksidatif stresi azaltabildiğini ve glutatyon düzeylerini artırabildiğini bulmuştur (30, 31, 32, 33).

8. Peynir Altı Suyu Proteininin Kan Yağları Üzerine Faydalı Etkileri Olabilir

 1. Yüksek kolesterol, özellikle LDL kolesterol, kalp hastalığı için bir risk faktörüdür.

 2. Aşırı kilolu bireylerde yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca günde 54 gram peynir altı suyu proteini, toplamda ve LDL ("kötü") kolesterolde önemli bir azalmaya yol açtı (17).

 3. Diğer çalışmalar kan kolesterolü üzerinde benzer etkiler bulamamıştır (18, 34), ancak etkinin olmaması çalışma tasarımındaki farklılıklardan kaynaklanıyor olabilir.

 4. Herhangi bir sonuca varılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

 1. Doyma, bir yemekten sonra yaşadığımız dolgunluk hissini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

 2. İştah ve açlığın tam tersi, yiyecek arzusu ve yeme isteğini bastırması gerekiyor.

 3. Bazı yiyecekler, kısmen makro besin (protein, karbonhidrat, yağ) bileşimlerinin aracılık ettiği bir etki olarak diğerlerinden daha doyurucudur.

 4. Protein bugüne kadar üç makro besin maddesinin en doludur (35).

 5. Bununla birlikte, proteinlerin tümü doyma üzerinde aynı etkiye sahip değildir. Peynir altı suyu proteini, kazein ve soya gibi diğer protein türlerinden daha doyurucu görünmektedir (36, 37). [! 3512 => 1140 = 10!

10. Peynir altı suyu proteini kilo vermenize yardımcı olabilir

 1. Protein tüketimi artışı bilinen bir kilo kaybı stratejisidir (38, 39, 40).

 2. Daha fazla protein yemek yağ kaybına neden olabilir:

 3. Peynir altı suyu proteininin özellikle etkili olduğu gösterilmiştir ve diğer protein türlerine göre yağ yakımı ve tokluk üzerinde üstün bir etkiye sahip olabilir (17, 36, 37, 44, 45).

Yan Etkiler, Dozaj ve Nasıl Kullanılır

 1. Peynir altı suyu proteini diyete katılması çok kolaydır.

 2. Smoothies'e, yoğurtlara ilave edilebilecek veya sadece su veya sütle karıştırılabilecek bir toz halinde satılır. Amazon'da geniş bir seçenek var.

 3. Günde 25-50 gram (1-2 kepçe) genel olarak önerilen bir dozajdır, ancak ambalaj üzerindeki dozaj talimatlarını izlediğinizden emin olun.

 4. Çok fazla protein almanın faydasız olduğunu unutmayın. Vücut belirli bir zamanda yalnızca sınırlı miktarda protein kullanabilir.

 5. Aşırı tüketim, mide bulantısı, ağrı, şişkinlik, kramp, şişkinlik ve ishal gibi sindirim sorunlarına da neden olabilir.

 6. Bununla birlikte, ılımlı peynir altı suyu proteini takviyesi tüketimi, birkaç istisna dışında çoğu insan tarafından iyi tolere edilir.

 7. Eğer laktoz intoleransı varsa, peynir altı suyu proteini hidrolizat veya izolatı konsantre olmaktan daha uygun olabilir. Karaciğer veya böbrek problemleriniz varsa, protein takviyesi almadan önce bir doktora danışın.

 8. Günün sonunda, peynir altı suyu proteini protein alımınızı artırmak için sadece uygun bir yol değil, aynı zamanda bazı güçlü sağlık yararları da olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407