Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


10 Macadamia Fındıkının Sağlık ve Beslenme Yararları

Alt satırda

 1. Macadamia fındıkları, ince, tereyağı benzeri bir tada ve kremsi bir yapıya sahip ağaç fındıklarıdır.

 2. Avustralya’ya özgü olan macadamia ağaçları artık Brezilya, Kosta Rika, Havai ve Yeni Zelanda gibi dünyanın çeşitli yerlerinde yetiştiriliyor.

 3. Diğer pek çok fındık gibi, macadamia fındıkları da besin bakımından zengin ve faydalı bitki bileşikleridir. Ayrıca, gelişmiş sindirim, kalp sağlığı, kilo yönetimi ve kan şekeri kontrolü gibi çeşitli avantajlarla da bağlantılıdırlar.

 4. Macadamia fıstığının 10 sağlık ve beslenme yararı.

1. Besin açısından zengin

 1. Macadamia fıstığı, sağlıklı yağ, vitamin ve mineral bakımından zengin, kalori bakımından zengin fındıklardır. Bir ons (28 gram) sunmaktadır (1):

 2. Macadamia fıstığı, aynı zamanda toplam ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerinizi düşürerek kalp sağlığını artırabilen bir tür yağ olan tekli doymamış yağlardan da zengindir (2).

 3. Bu kuruyemişler karbonhidrat ve şeker bakımından düşüktür ve orta derecede bir lif içeriğine sahiptir. Bu kombinasyon, özellikle şeker hastalığı olan kişiler için faydalı olabilecek kan şekeri seviyelerinizi artırma ihtimalini düşürür (3).

2. Antioksidanlarla yüklendi

 1. Çoğu fındık gibi, macadamia fındıkları da harika bir antioksidan kaynağıdır.

 2. Antioksidanlar, hücresel hasara neden olabilecek ve diyabet, Alzheimer hastalığı ve kalp hastalığı gibi koşullar riskinizi artırabilecek kararsız moleküller olan serbest radikalleri nötralize eder (4, 5).

 3. Ek olarak, macadamia fıstığı, tüm ağaç fındıklarının en yüksek flavonoid seviyelerine sahiptir. Bu antioksidan, iltihaplanmaya karşı savaşır ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur (4). [! 598 => 1140 = 3!

 1. Macadamia fıstığı kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

 2. Çeşitli çalışmalar, günlük olarak 0.3-1.5 ons (8-42 gram) yemek yemenin toplam ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini% 10'a kadar düşürebileceğini göstermektedir (2, 10, 11 , 12).

 3. Dahası, her gün 1.5-3 ons (42-84 gram) macadamia fındık yemek lökotrien B4 gibi iltihap izlerini önemli ölçüde azaltabilir. Enflamasyon kalp hastalığı için bir risk faktörüdür (9).

 4. Araştırmacılar macadamia fındıklarının kalp yararlarının yüksek tekli doymamış yağ içeriklerinden gelebileceğine inanıyorlar.

 5. Bu yağ sürekli olarak daha iyi kalp sağlığı ve daha düşük inme ve ölümcül kalp krizi riski ile bağlantılıdır (10, 14).

4. Metabolik sendrom riskinizi azaltabilir

 1. Metabolik sendrom, inme, kalp hastalıkları ve tip 2 diyabet riskinizi artıran yüksek kan şekeri ve kolesterol düzeyleri dahil bir dizi risk faktörüdür (15).

 2. Araştırmalar, macadamia fındıklarının hem metabolik sendroma hem de tip 2 diyabete karşı koruyabileceğini gösteriyor.

 3. Örneğin, yakın tarihli bir gözden geçirme, macadamia fındıkları da dahil olmak üzere ağaç fındıkları bakımından zengin diyetleri, açlık kan şekeri seviyelerindeki azalmaya bağlı olarak bağladı.

 4. Bu derlemede yer alan diyetler, günde 1-3 ons (28-84 gram) ağaç kuruyemiş yiydi. Uzun süreli kan şekeri kontrolünün bir göstergesi olan hemoglobin A1c seviyelerinde önemli derecede gelişmişlik yaşadılar (3). [! 598 => 1140 = 5!

5. Kilo kaybına yardımcı olabilir

 1. Kalori bakımından zengin olmasına rağmen, macadamia fıstığı kilo vermenize yardımcı olabilir.

 2. Bu, açlığı azalttığı ve dolgunluk hissini teşvik ettiği bilinen iki besin maddesi olan protein ve elyaf miktarlarıyla kısmen açıklanabilir (20, 21, 22).

 3. Araştırma ayrıca, fındıktaki yağların bir kısmının sindirim sırasında somunun lifli duvarında kalabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, macadamia ve diğer fındık daha önce düşünülenden daha az kalori sağlayabilir (23, 24, 25).

 4. 3 haftalık bir çalışmada 71 genç Japon kadın günde 10 gram macadamia fıstığı, hindistancevizi veya tereyağı ile ekmek yemiş. Macadamia grubundakiler çalışmanın sonunda 0.9 kilo vermişlerdir (0.4 kg), diğer gruplardakiler aynı ağırlıkta kalmıştır (10). [! 598 => 1140 = 6!

 5. 12 haftalık bir çalışmada, obez fareler palmitoleik asit yönünden zengin - yüksek miktarda macadamia yağı içeren yüksek yağlı diyetlerle beslendiler; (26).

 6. Ancak, macadamia fıstığının insanlarda aynı yararları sağlayıp sağlamadığı belli değil.

6. Bağırsak sağlığını iyileştirebilir

 1. Macadamia fıstığı, sindiriminize ve genel bağırsak sağlığına yararlı olabilecek lifler içerir.

 2. Çoğu fındıkta olduğu gibi, macadamia fındıklarındaki çözünür lif prebiyotik gibi davranabilir, bu da yararlı bağırsak bakterilerinizi beslemenize yardımcı olduğu anlamına gelir (27, 28).

 3. Buna karşılık, bu dost bakteriler iltihabı azaltabilecek ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi koşullara karşı koruyabilen asetat, bütirat ve propiyonat gibi kısa zincirli yağ asitleri (SCFA'lar) üretir. , Crohn hastalığı ve ülseratif kolit (29, 30, 31).

 4. Bazı kanıtlar, SCFA'ların diyabet ve obezite riskinizi bile azaltabileceğini göstermektedir (32, 33, 34).

7-9. Diğer potansiyel faydalar

 1. Ortaya çıkan araştırmalar, macadamia fındıklarının, (7, 8, 35, 36, 37):

 2. Bu potansiyel özelliklerin kanıtlanmış olmaktan uzak olduğunu unutmayın. Daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç var.

10. Diyetinize eklemek kolay

 1. Macadamia fıstığı çoğu süpermarkette bulunur ancak çevrimiçi olarak da sipariş edilebilir. Çok yönlüdür ve çoğu diyete dahil edilmesi kolaydır.

 2. Genel olarak çiğ macadamia fındıkları en sağlıklı formdur. Kuru-kavrulmuş olanlar, kızartma vaktiniz yoksa iyi bir alternatif sağlar, ancak gereksiz yağlar içeren yağda kızartılmış versiyonlardan uzak durmaya çalışın.

 3. Bütün macadamia fıstığında atıştırma yapabilir, öğütebilir ve çorbalara ve ılık yemeklerin üzerine serpebilirsiniz veya salatalarda krutonlarla değiştirebilirsiniz.

 4. Macadamia ezmesi, bu cevizin tadını çıkarmanın başka bir yoludur. Fıstık ezmesi gibi ekmek, kraker ve meyve dilimleri üzerine yayılabilir veya yulaf ezmesi veya yoğurt eklenebilir.

 5. Son olarak, bu fındıklar süt içermeyen peynir veya süt yapmak için ıslatılabilir ve bir hamur haline getirilebilir. Bu macun ayrıca çeşitli tatlılar için bir temel sağlayabilir.

En alt satırda

 1. Macadamia fıstığı vitaminler, mineraller, lifler, antioksidanlar ve sağlıklı yağlar bakımından zengindir.

 2. Potansiyel yararları arasında kilo kaybı, bağırsak sağlığı ve diyabet, metabolik sendrom ve kalp hastalığına karşı korunma sayılabilir.

 3. Bu cevabı merak ediyorsanız, bugün diyetinize eklemeyi deneyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407