Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


10 Lahana turşusunun etkileyici faydaları

10 Lahana turşusunun etkileyici faydaları

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 08 Mart 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

 1. Lahana turşusu, biraz ekşi bir tat veren kıyılmış fermente lahana ve baharatlardan yapılır. Popüler bir garnitür olarak veya sosis veya sosisli sandviç çeşni olarak kullanılır. Fermantasyon işlemi kimchi veya turşu işlemlerine benzer, bu işlem sırasında fermantasyonu mümkün kılan bakterileri öldüreceği için ısıya maruz kalmaması anlamına gelir.

Lahana turşusunun besin değeri

 1. Lahana turşusu kalori oranı düşük ve protein ve diyet lifi açısından zengin. A vitamini, C vitamini, K vitamini ve B6 vitamini ve folat gibi çeşitli B vitaminlerini içerir. Aynı zamanda demir, manganez, bakır, sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi iyi bir mineral kaynağıdır. Dahası, lahananın fermantasyonu ayrıca bağırsak sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olan faydalı probiyotiklerin büyümesini de destekler.

Lahana turşusunun sağlığa faydaları

 1. ;

Demir açısından zengin

 1. Lahana turşusunda bulunan demir, metabolizmayı ve organların oksijenlenmesini artıran kan dolaşımını arttırdığından enerjiyi artırmaya yardımcı olur. Yüksek düzeyde demir yardımı, kansızlığı ve baş ağrısı, yorgunluk ve bilişsel bozulma gibi semptomları önler.

Sindirim Sağlığı

 1. Lahana turşusunun fermantasyon işlemi bağırsaklarınız için sağlıklı olan bakteri ve probiyotikler üretir. Ayrıca düzenli ve pürüzsüz barsak hareketlerine yardımcı olan lif bakımından da zengindir. Bu, yol boyunca kabızlık, şişkinlik, kramp ve aşırı gazın giderilmesine yardımcı olur. Sindirim sistemini düzenleyerek, mide ülseri, Crohn hastalığı, irritabl barsak sendromu (IBS) ve hatta kolon kanseri gibi ciddi durumları da önleyebilir.

Kalp Sağlığı

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Kilo Verme

 1. Lahana turşusu, lif ve probiyotik bakımından yüksek olan düşük kalorili bir gıdadır. Bunların tümü, kilonuzu yönetmenize ve varsa kiloluk kilo vermenize yardımcı olur. Probiyotikler ayrıca vücut tarafından yağ emilimini azaltmak ve ince bir bel vermek için bilinmektedir.

Beyin Sağlığı

 1. Lahana turşusu içindeki probiyotikler stresli hissediyorsanız ruh halinizi değiştirmenize yardımcı olur. Bu mayalanmış yemeği düzenli olarak tüketmek stresi ve sosyal kaygıyı hafifletebilir. Probiyotikçe zengin besinler aynı zamanda bağırsakların sağlıklı kalmasını sağlar; bu durum aslında geliştirilmiş bir ruh hali ve beyin sağlığı ile bağlantılıdır. Bu nedenle lahana turşusunun otizm, Parkinson hastalığı, depresyon ve obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) gibi durumları önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Göz Cilt Bakımı

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Bağışıklığın Artırılması

 1. Lahana turşusunun tek bir porsiyonu, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önemli olan günlük C vitamini alımınızın% 35'ine sahip. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır ve hücresel yenilenme ve onarımı arttırır. Ayrıca organlar, kan damarları, cilt, saç, kaslar ve kemikler dahil olmak üzere vücudumuz için temel bir bileşen olan kollajen oluşumunda önemli bir rol oynar.

 2. Bu fermente yiyeceğin içerdiği probiyotikler ayrıca soğuk algınlığı ve idrar yolu enfeksiyonuna (ÜYE) yol açan alerji ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Bu iyi bakteri hastalanırsanız daha hızlı iyileşmeye de yardımcı olur.

Antiinflamatuar Özellikler

 1. Lahana turşusunda anti-enflamatuar ajanlar olarak çalışan bazı organik bileşikler var. Phytonutrient antioksidanları, antienflamatuar ajanlar olarak ikiye katlanabilir ve eklemlerin, kasların veya diğer iltihaplı bölgelerin ağrı ve rahatsızlıklarını azaltabilir.

Anti-kanser potansiyeli

 1. Lahana turşusunun kanser önleyici potansiyele sahip olduğunu gösteren birkaç çalışma olsa da, bu sağlık yararını desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Christa Raak ve ark. Kanser hastalarında yüksek düzeylerde glukozinolat, askorbik asit ve askorbijenin DNA hasarını ve hücre mutasyon oranını azalttığını belirtti (Sağlık ve Tıpta Küresel Gelişmeler 2014). Lahana turşusu, fermantasyon işlemine bağlı olarak, bu bileşiklere konsantre seviyelerde sahip olabilir.

Güçlü Kemikler

 1. Lahana turşusunda bulunan mineraller, güçlü kemikler oluşturmak ve osteoporozu önlemek için idealdir. K2 vitamini, kemiklerin bütünlüğünü ve gücünü korumak için önemlidir, çünkü K vitamini kemik mineralizasyonunu düzenleyen proteinler üretir. Bu vitamin aynı zamanda menopoz sonrası kadınlarda yaşa bağlı kemik kaybının başlamasını geciktirmede yardımcı olur.

 2. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407