Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


10 Kereviz'in Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Vejetaryen Diyet Planı Kuralları

 1. Çorbalarda, sebze tepsilerinde, yer fıstığı ezmesiyle doldurulmuş veya bir yemeğe eklenmiş olsun, çoğu insan kerevizleri bir şekilde, biçim veya biçimde tüketmişlerdir. Bu iyi bir şey çünkü kerevizin faydaları - kereviz tohumundan bahsetmiyoruz - K vitamini, C vitamini, potasyum, folat gibi vitamin ve minerallerin yanı sıra mükemmel bir antioksidan ve faydalı enzim kaynağı olarak başlar. B6 vitamini.

 2. Halk hekimliğinde anti-hipertansif bir ajan olarak yüzyıllar boyunca uygulanan kereviz, birçok kardiyovasküler yararının olduğunu kanıtlamaya devam ediyor. Aslında, farmakolojik çalışmalarda kereviz, hem antioksidan besinleri hem de kan basıncını ve kolesterol seviyelerini iyileştirmenin yanı sıra kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olan antienflamatuar aktiviteleri gösterir.

 3. Kereviz ayrıca, özellikle bir seferde birden fazla fincan yediğinizde - sindirimi ve kilo kaybını artıran diyet lifi sağlar. Ek olarak, celery'nin yüksek oranda su ve elektrolitler dehidrasyonu önleyebilir ve özel bileşikler kerevizin bir idrar söktürücü işlevi görmesine ve şişkinliği azaltmasına yardımcı olur. Antioksidan flavonoidler ve ftalitler gibi polifenol bitki besleyicileri tedarikçisi olarak kerevizin diğer önemli yararları arasında karaciğer, cilt, göz ve bilişsel sağlığı iyileştirme becerisi vardır.

Kereviz Besin Değerleri

 1. Çoğu insan kereviz sapını yemeyi seçiyor, ancak kerevizlerin yaprakları ve tohumları da yenilebilir ve faydalı. Örneğin, kereviz yaprakları kızartmalar ve çorbalara harika bir katkı sağlar, bu yüzden yaprak kerevizinden uzak durmayın.

 2. Kereviz tohumları - tam tohum formunda, ekstre formunda veya öğütülmüş olarak bulunabilir - kendi başına etkileyici sağlık yararları vardır. Enflamasyonu azaltmaya ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olurlar. Dünyanın bazı bölgelerinde kereviz, esasen çok küçük bir meyve türü olan faydalı tohumları için yetiştirilir. Kereviz tohumları, ezildiğinde genellikle baharat olarak kullanılır ve aroma olarak kullanılan ve birçok tıbbi kullanımı için kullanılan apiol adı verilen özel bir yağlı bileşik içerir.

 3. Taze kereviz, içerdiği tüm muazzam vitamin ve mineraller sayesinde beslenmeye yarar. Bir bardak kıyılmış, çiğ kereviz (yaklaşık 101 gram) yaklaşık içerir:

 4. Kereviz ayrıca E vitamini, niasin, pantotenik asit, demir, fosfor, çinko ve selenyum içerir.

Kerevizin İlk 10 Sağlığa Faydaları

 1. Çoğu insan kereviz sapını yemeyi seçiyor, ancak kerevizlerin yaprakları ve tohumları da yenilebilir ve faydalı. Örneğin, kereviz yaprakları kızartmalar ve çorbalara harika bir katkı sağlar, bu yüzden yaprak kerevizinden uzak durmayın.

 2. Kereviz tohumları - tam tohum formunda, ekstre formunda veya öğütülmüş olarak bulunabilir - kendi başına etkileyici sağlık yararları var. Enflamasyonu azaltmaya ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olurlar. Dünyanın bazı bölgelerinde kereviz, esasen çok küçük bir meyve türü olan faydalı tohumları için yetiştirilir. Kereviz tohumları, ezildiğinde genellikle baharat olarak kullanılır ve aroma olarak kullanılan ve birçok tıbbi kullanımı için kullanılan apiol adı verilen özel bir yağlı bileşik içerir.

 3. Taze kereviz, içerdiği tüm muazzam vitamin ve mineraller sayesinde beslenmeye yarar. Bir bardak kıyılmış, çiğ kereviz (yaklaşık 101 gram) yaklaşık içerir:

 4. Kereviz ayrıca E vitamini, niasin, pantotenik asit, demir, fosfor, çinko ve selenyum içerir.

1. Yüksek Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur

 1. Kerevizin faydaları, kalp sağlığını iyileştirmek veya sürdürmek için yararlı kılan kolesterol düşürücü gücünü içerir. Kereviz, lipid düşürücü etkisinin olduğu bildirilen 3-n-bütilftalit (BuPh) adı verilen benzersiz bir bileşik içerir ve araştırmacılar kerevizin araştırmada ortaya çıkmakta olan başka birçok yararlı bileşiğine sahip olduğuna inanırlar.

 2. Singapur Üniversitesi Farmakoloji Anabilim Dalı tarafından yapılan ve sıçanların sekiz hafta boyunca yüksek yağlı bir diyet aldıkları bir çalışmada, kereviz ekstraktı yapılanlara belirgin olarak daha düşük lipid seviyeleri gösterildi Kanlarında, kereviz ekstresi almayan kontrol grubu sıçanlara kıyasla. Kereviz ekstresi ile takviye eden grup serum total kolesterol (TC), düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL-C) ve trigliserit (TG) konsantrasyonlarında yararlı bir azalma yaşamıştır.

2. İnflamasyonu Düşürür

 1. Kereviz, iltihaplanma önleyici maddeler olarak bilinen antioksidanlar ve polisakaritler içerir, özellikle flavonoid ve polifenol antioksidanları. Bunlar, iltihaplanmalara yol açabilecek serbest radikal hasarları (veya oksidatif stresler) ile mücadele ederek, özellikle yaşlandıkça, genel sağlığı destekler. Enflamasyon sıklıkla kanser, kalp hastalığı, artrit ve daha pek çok kronik hastalığa neden olur.

 2. Araştırmacılar kerevizin yararlarından sorumlu olan bir düzine farklı türde antioksidanı belirlediler. Bunlar arasında kafeik asit ve ferulik asit gibi fenolik asitler ile kersetin gibi flavaoller bulunur. Bu, kerevizi iltihaplanmanın daha da kötüleştiği çok çeşitli koşulların tedavisi için faydalı kılar: eklem ağrısı (artrit gibi), gut, böbrek ve karaciğer enfeksiyonları, cilt hastalıkları, irritabl bağırsak sendromu ve idrar yolu enfeksiyonları az.

3. Yüksek Tansiyonu Önler veya Tedavi Ediyor

 1. Kereviz tohumu özleri, kan basıncının düşmesine yardımcı olan anti-hipertansif özelliklere sahiptir. Yüksek kan basıncı, endüstriyel ülkelerde en büyük ölüm nedeni olan koroner kalp hastalığı için önemli risk faktörlerinden biridir. Kereviz tohumlarının faydaları arasında potansiyel olarak yüksek kan basıncı seviyelerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Kerevizin kan basıncını düşürücü faydaları, heksanik, metanolik ve sulu-etanolik özütler içeren tohumlarından gelir. Bu özler dolaşımı iyileştirir, iltihabı azaltır ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.

 2. Journal of Medicinal Food'da yayınlanan bir çalışmada sıçanlara yedi haftalık bir süre boyunca kereviz tohumu özü verildiğinde, aynı diyetle beslenen sıçanlara kıyasla kan basıncı seviyelerinde önemli gelişmeler oldu. kereviz özü almıyor. Kerevizin, düz kas gevşetici olarak işlev görerek ve hücrelere kalsiyum ve potasyum akışını iyileştirerek yüksek tansiyonu düşürdüğüne inanılmaktadır. Kereviz ekstresi, kan damarlarının genişlemesine ve daralmasına, kan akışını iyileştirmesine ve genel kalp sağlığına yardım etmesine yardımcı olur.

4. Ülserleri Önlemeye Yardımcı Olur

 1. İşte kerevizin hakkında bilmediğin faydalardan biri: Ağrılı ülser oluşumunu önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir. Farmasötik Biyoloji Dergisi'nde yayınlanan bir 2010 çalışmasında kerevizin, sindirim sisteminin astarının ülserlerden korunmasında yararlı olan özel bir tür etanol ekstresi içerdiği bulundu. Kereviz ekstresi, küçük deliklerin ve açıklıkların oluşmasını önlemek için mide zarında ihtiyaç duyulan tükenmiş gastrik mukus seviyelerini önemli ölçüde yenileyebilme yeteneğine sahiptir.

 2. Araştırmacılar, kerevizin flavonoidler, tanenler, uçucu yağlar ve alkaloitler gibi kimyasal bileşenlerin varlığından dolayı mideyi, kolonu ve bağırsakları beslediğine inanıyor. Bu bileşikler salınan mide asidi seviyesini kontrol ederken, koruyucu mukus seviyesini de arttırır.

5. Karaciğer Sağlığını Korur

 1. Mısır'daki Helwan Üniversitesi'nde Beslenme ve Gıda Bilimi Bölümü'nden araştırmacılar sıçan kerevizlerini beslerken (hindiba ve arpa ile birlikte), bu sıçanlar, içinde tehlikeli yağ birikmesi miktarında azalma yaşadı. karaciğer.

 2. Araştırmacılar, sıçanların yüksek kolesterol diyetlerini kereviz, hindiba ve arpa tozu ile desteklediklerinde, karaciğer enzim fonksiyonunda ve kan lipit seviyelerinde bir iyileşme gözlemlediler. Sıçanlara kereviz, hindiba ve arpa ne kadar çok verilirse karaciğer sağlığı o kadar artar. Bu, kereviz yüksek bir diyet, hindiba ve arpa gibi karaciğer hastalığından muzdarip insanlar için yararlı olabileceğini göstermektedir. [! 4859 => 1130 = 9!

 1. Kereviz kalori bakımından son derece düşük ve hayati besinler sağlama ve lipit (yağ) metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olma kabiliyeti nedeniyle kilo vermenize yardımcı olacak değerli bir gıda olabilir. Kerevizin en büyük yararlarından biri, gıda yoğunluğudur, yani antioksidanlar, elektrolitler ve vitaminler ve mineraller, yani C vitamini, B vitaminleri ve potasyum gibi - hepsi çok az kalorilidir.

7. Sindirim artırır ve şişkinlik azaltır

 1. Kereviz tohumları, idrar söktürücü etkisi olan ve vücut detoksuna yardımcı olan, NBP olarak bilinen, kokusuz ve yağlı bir bileşiği içerir. Yukarıda belirtilen Tıbbi Gıdalar Dergisi'nde yayınlanan sıçanları içeren bir çalışmada, sıçanlara bir kontrol grubuna kıyasla kereviz ekstresi verildiğinde idrar hacmi önemli ölçüde daha yüksekti.

 2. Kerevizin sindirim yararları kısmen idrar söktürücü etkisinden kaynaklanıyor. Bu, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan kereviz tohumlarının olası anti-hipertansif mekanizmalarından biri olabilir. Bağırsaklardaki dolaşımın artması nedeniyle, şişkinlik ve şişkinliğin su tutulmasından arındırılmasına yardımcı olarak sindirimi iyileştirmek için de yararlıdır.

8. Enfeksiyonlarla Mücadele Eden Antimikrobiyal Özellikler içerir

 1. Kereviz tohumları aslında yüzyıllardır, antibakteriyel etkileri bildirilmiş bir bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır. Eczacılık ve Farmakoloji Dergisi'nde yayınlanan 2009 raporunda kereviz, kereviz bitkisinin tohumlarında bulunan özel antimikrobiyal bileşenler içerdiğini göstermektedir.

 2. Kereviz tohumlarından özüt alındığında ve insanlarda enfeksiyona neden olan zararlı bakteri bileşikleri ile birleştirildiğinde, kereviz özütü bakterinin gelişimini önemli ölçüde saflaştırıp azaltabildi. Bu, kerevizin bağışıklığı arttırmak ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılabileceğini göstermektedir.

9. İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Önlenmesine Yardımcı Olur

 1. Kereviz ürik asidi azaltmaya yardımcı olduğu ve idrar üretimini teşvik ettiği için, sindirim sistemi ve üreme organları içindeki bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede faydalıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarıyla (İYE) savaşmak için bilinen kızılcıklara benzer olarak, kereviz İYE'lerin yanı sıra mesane bozuklukları, böbrek sorunları ve hatta üreme organlarındaki kistleri önlemeye yardımcı olabilir.

10. Kanserden Korunmaya Yardımcı Olabilir

 1. Kerevizin önemli faydalarından biri mi? Aynı bitki ailesinde, hepsi poliasetilen adı verilen kemo-koruyucu bileşikler içeren havuç, kereviz, rezene, maydanoz ve yabani havuç gibi kansere karşı koruyucu sebzelerle aynıdır. İlk çalışmalar, poliasetilenlerin toksisiteyi azaltmaya yardımcı olduğunu ve özellikle meme kanseri, bağırsak kanseri ve lösemi olmak üzere kanser oluşumuyla mücadeleye yardımcı olduğunu göstermiştir.

 2. Poliaketilenlerin, mutasyona uğramış hücrelerin çoğalmasını önleyen tümörle savaşma yetenekleri dahil olmak üzere birçok bağışıklık arttırıcı etkisi vardır. Danimarka Aarhus Üniversitesi Ziraat Bilimleri Bölümü öğretim üyeliğine göre, "poliasetilenler, anti-enflamatuar, antiplatelet toplayıcı, sitotoksik, antitümör aktivitesi, bakteri ve mikoplazmaya karşı aktivite gibi birçok ilginç biyoaktivite göstermiştir."

 3. Hepsi bu kadar değil. Kereviz, kanser hücrelerinde ölüme neden olduğu gösterilen apigenin adı verilen bir flavonoid içerir.

Kereviz'in Tarihi

 1. Apium graveolens bilimsel adını taşıyan kereviz, Apiaceae adlı bitki ailesinde bir sebzedir.

 2. Kereviz yapraklarının 1323 B.C.'de ölen firavun "Kral Tutankhamun" türbesinde bulunan kalıntıların bir parçası olduğunu gösteren kayıtlar oldukça eski bir sebzedir. Eski Yunanistan'da kereviz yaprakları ölüler için çelenk olarak ve savaşın kazananlarına verilmiş çelenk veya taçların yapımında kullanılmıştır. Kereviz Homer'un "İlyada" ve "Odyssey" de atların Truva'da yetişen vahşi kereviz yedikleri söylenir.

 3. Geçmişte kereviz çoğunlukla kış aylarında ve ilkbahar aylarında sebze olarak yetiştiriliyordu. İnsanlar "temizlemeye" yardımcı olmak için kereviz yemeyi severdi ve hastalığın önlenebileceği doğal bir detoks toniği olduğuna inanıyordu. Bildiğimiz gibi, kereviz nemlendirme özelliği sayesinde vücudu detoksifiye eder. Kereviz tohumları, artrit mi yoksa diğer kerevizlerin de yardımcı olduğuna inanılan ağrıyı hafifletmek için de kullanıldı.

Kereviz Nasıl Alınır ve Saklanır

 1. Bugün Kuzey Amerika'da, en çok yetiştirilen ve yenen kereviz türü "paskal kereviz" olarak adlandırılırken, Avrupa'da "kereviz" kereviz daha popülerdir. Kereviz, uzun süren bir ürün olarak kabul edilir ve büyümesi biraz zordur çünkü sürekli neme ihtiyaç duyar ve ısıya çok fazla dayanamaz. Serin, nemli iklimlerde en iyi şekilde yetişir ve yılın en çok mevsiminde, özellikle de kış ayları boyunca görülür.

 2. Kerevizin kimyasal olarak en çok püskürtülen sebzelerden biri olduğunu bilerek, her zaman toksin ve kimyasal tüketmeden kerevizden en iyi şekilde yararlanmak için organik kereviz arayın. Çevresel Çalışma Grubu'nun "Kirli Düzine" si kerevizin genellikle birçok pestisit çeşidine püskürtüldüğünü göstermektedir.

 3. Kereviz seçerken, sapların sıkı göründüğünden ve fazla esnek olmadığından emin olun. Eğer sapların yaprakları sabitlenmişse, solmayan parlak renkli yaprakları arayın.

 4. Kerevizi eve getirdikten hemen sonra yıkamayın çünkü bu işlem kötüleşmesine neden olabilir. İsterseniz bir kağıt havluya sarılı kuru kerevizi, en fazla beş ila yedi gün buzdolabının içinde saklayın. Bu süreden sonra kereviz topallanma eğilimindedir ve besin içeriği azalmaya başlar. Ayrıca kerevizin dondurulması tavsiye edilmez, çünkü kolayca solar ve bir kez çözüldüğünde duygusallaşır.

 5. Kerevizi temizlemek ve kesmek için genellikle sert ve beyaz olan tabanı atın. Yaprakları saklayabilir ve bunları çorba, güveç veya sote gibi tariflerde kullanabilirsiniz. Kereviz yaprakları tıpkı saplar gibi iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır, bu yüzden onları israf etmeyin! Kereviz saplarını durulayın ve kirleri gidermek için iyice bırakır ve ardından sapları parçalar halinde kesin.

Kereviz Tarifleri

 1. Kereviz kaynatma, kızartma veya haşlama kerevizine kıyasla buharlama kereviz daha fazla antioksidanı korur. Flavonoidler ve polifenoller de dahil olmak üzere Celery'nin bileşikleri, kerevizi aşırı piştiğinizde kaybolabileceğiniz narin besinlerdir. Çiğ kereviz yemek veya yumuşatmak için birkaç dakika buharlama kereviz gibi hafifçe pişirmek en iyisidir.

 2. Biraz satın aldıktan sonra kerevizle ne yapacağınızdan emin değil misiniz? Biraz salataya, yumurtalı salataya, büyük bir çorba tenceresine, tavada kızartma, yüzlü veya kereviz suyunu eklemeye çalışın ya da sadece düşük kalorili bir aperatif olarak yiyin. Pek çok kişi bazı kereviz çiğ çiğ kereviz yemek ve kuru üzüm "kütükte karınca."

 3. Denemek için birkaç kereviz tarifleri:

Önlemler

 1. Bir alerji çok yaygın olmasa da kereviz, bazı durumlarda yer fıstığı alerjisine benzer şekilde ciddi alerjik reaksiyonlara neden olan küçük bir gıda grubu arasındadır. Kerevize alerjisi olan bir kişi yağlarına maruz kaldığında, maruz kalma ölümcül yan etkilere neden olabilir. Kereviz tohumları pişirme sırasında tahrip edilmeyen en yüksek seviyede alerjen içerir, bu nedenle kereviz bilinen bir gıda alerjisine sahip olan herkes tarafından tamamen önlenmelidir.

Son Düşünceler

 1. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407