Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


10 Kanıtlanmış Manuka Balının Faydaları ve Kullanım Alanları

Yunan Yoğurdu Yerine Ne Yapmalı

 1. Tarihsel olarak, Manuka balı binlerce yıl öncesine kadar şifalı amaçlar için kullanılmıştır. Uzak Doğu Vedik geleneği, antik Yunan mitolojisi veya vaat edilen toprakların "süt ve bal ile akan topraklar" olarak bilindiği Kutsal Kitap dönemlerinde olsun, dünyanın dört bir yanındaki kültürler balı övgüye değer bir hazine oldukları için övdü. Bunun doğanın en zengin antimikrobiyal kaynaklarından biri olduğunu görünce, pek çok arkeologun Mısır kraliyetlerinin mezarlarını kazarken binlerce yıl öncesinden mezarları kazarken bile tencerelerde bozulmamış balı keşfettiğini iddia ettiklerini duymak bizi şaşırtmamalı.

 2. Yine de sanayileşme nedeniyle, bal eskisi gibi değil. Günümüzde çoğu şey gibi, tüm ballar eşit yaratılmaz. Seçilebilecek 300'den fazla bal çeşidine ek olarak, aşağıdaki seçeneklere de sahipsiniz:

 3. Genel bir kural olarak, ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz ve geleneksel süpermarketlerdeki çoğu ürün yüksek fruktozlu mısır şurubundan çok farklı değil. Bugün kaliteli Manuka balı elde etmek için, yerel sağlık gıda dükkanınıza, yerel çiftlik kooperatifinize ya da gerçek anlaşmayı satın almak için çevrimiçi olmalısınız.

 4. Ancak, Manuka balını bulmak imkansız değil ve göreceğiniz gibi, araştırmak için birçok neden var. Ham bal senin için iyi mi? Manuka tatlım paraya değer mi? Ve Manuka balının faydaları nelerdir? İşte tıbbi özelliklerini en üst düzeye çıkarmak için Manuka balını nasıl kullanacağınız hakkında bilmeniz gereken her şey.

Manuka Balı Nedir?

 1. Yeni Zelanda'da Manuka ağacını dölleyen arılar tarafından üretilen Manuka balı, dünyanın en eşsiz ve faydalı bal formlarından biridir. Zengin, dünyevi bir tada sahiptir ve birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, iyileştirici boğaz ağrıları ve sindirim hastalıklarından Staph enfeksiyonlarını ve diş eti iltihabını iyileştirmeye kadar pek çok Manuka balı kullanımı vardır.

 2. Bugünlerde, Manuka balı birçok farklı biçimde mevcut. Bitkisel antibiyotik ve kremlere ek olarak, birçok Manuka bal yüz maskesi ve cilt bakım ürünü de bulabilirsiniz. Ekşi bal gibi diğer bal türleri gibi şifalı olarak da kullanılır ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için diğer şifalı otlar ve baharatlarla birleştirilir.

En İyi 11 Manuka Balı Faydaları

 1. Manuka balının sıçanlarda deneysel olarak başlatılan enflamatuar barsak hastalığı üzerindeki etkisini değerlendirirken, Chandigarh Yüksek Lisans Tıbbi Eğitim ve Araştırma Enstitüsü araştırmacıları, şaşırtıcı bulgular ortaya çıkardılar:

 2. Manuka balı sadece bağırsak iltihabı ve ağrısını tedavi etmekle kalmadı, aynı zamanda serbest radikal hasarını onardı ve daha fazla hasara karşı korudu.

 3. 2007'de, Lökosit Biyolojisi Dergisi'nde yayınlanan veriler, "Manuka balının 5.8-kDa'lık bir bileşeni, bağışıklık hücrelerini TLR4 yoluyla uyarmaktadır." Bu ilginç çünkü önceki çalışmalar balın insan monositlerinden sitokin üretimini uyardığını göstermiştir.

 4. Manuka'nın boğaz ağrısına neden olan Strep bakterisinin büyümesini nasıl durduğunu gösteren bu 2011 yılında yapılan in vitro araştırma ile birleştiğinde, pek çok insanın bir kaşık dolusu bal almaktan hemen hemen fayda sağlamaları şaşırtıcı değil iyi hissetme Son zamanlarda, boğazdaki iltihabı kemoterapiden almak için kullanılan Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından bile onaylandı.

 5. Finlandiya'daki Güney Karelya Alerji ve Çevre Enstitüsü tarafından bal ve huş poleninin alerjiler üzerindeki etkilerini inceleyen bir çalışma dikkat çekici sonuçlar verdi. Katılımcılara düzenli bal verildi, üzerine huş ağacı polen eklenmiş bal ve bazıları sadece alerji ilaçlarını kontrol grubu olarak kullandı. Sonuçlar etkileyiciydi:

 6. ... hastalar,% 60 daha düşük toplam semptom skoru, iki kez asemptomatik gün ve% 70 daha az gün içerisinde ciddi semptomlar rapor ettiler ve kontrol grubuna kıyasla% 50 daha az antihistamin kullandılar .

 7. Araştırmacılar ayrıca huş ağacı polen balı kullanıcıları ile normal bal kullanıcıları arasında çok az bir fark olduğunu tespit etti. Bu nedenle, düzenli olarak Manuka balı almak, mevsimsel alerjilerinize gerçekten yardımcı olabilir ve ilaç ihtiyacınızı azaltabilir.

 8. Günlük alınan Manuka bal, enerjiyi artıran ve yaşam kalitenizi artıran bir iksir etkisine sahiptir. Besin yoğunluğundan dolayı canlılığını, genç enerjisini arttırır ve cilt tonunu ve dokusunu iyileştirdiği bilinmektedir.

 9. Peeling yapmak ve ciltteki serbest radikallerle savaşmak için ev yapımı yüz yıkamada kullanın. Şampuanınızda kullanın veya saçınızın parlaklığını artırmak için bir Manuka bal maskesi yapın. En sevdiğim kullanımlardan biri içte ve dışta en fazla faydayı elde etmek için bir detoks içeceğidir.

 10. Manuka Bal, doğal bir uyku yardımı olarak çalışan huzurlu derin uykuya yardımcı olur. Uyku sırasında gerekli bedensel fonksiyonlar için ihtiyaç duyulan glikojeni yavaşça serbest bırakır. Yatmadan önce süte bal eklenmesi vücudun derin uyku için gerekli olan melatonini beyine salıvermesine yardımcı olur.

 11. Kalp hastalığı, tip II diyabet, inme ve artrit gibi zayıf uyku ile ilgili birçok sağlık bozukluğu var. Balın kaliteli uykuya yardımcı olduğu kanıtlanmış olduğundan, potansiyel olarak bu ve diğer birçok sağlık problemi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 12. Kistik fibroz, spesifik bir protein tipinin bozulmasına neden olan, akciğerleri tıkayabilecek ve solunum yolu enfeksiyonları riskini artırabilecek kalın mukusun aşırı üretilmesine yol açan genetik bir hastalıktır. Gelecek vaat eden araştırmalar, Manuka balı'nın, özellikle kistik fibrozlu hastalarda enfeksiyonla savaşmak için bakterileri öldürmeye potansiyel olarak yardımcı olabileceğini göstermektedir. Mikrobiyoloji Arşivi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, Manuka balı, kistik fibrozlu hastalar için özellikle sorunlu olabilen iki bakteri türü olan Pseudomonas aeruginosa ve Burkholderia spp'in büyümesini engelleyebildi.

 13. Manuka balının faydaları, doğal sağlık dünyasında uzun yıllar ve hatta son yıllarda daha da yaygınlaştı, çünkü binlerce yıllık halk hekimliği kullanımını desteklemeye yönelik artan bir araştırma grubu başlıyor. En iyi Manuka balı kullanımının bazıları ve faydaları şunlardır:

 14. İnce bağırsakta bakteriyel aşırı çoğalma (SIBO), düşük mide asidi ve asit reflü el ele gider. Manuka balı içerisinde bulunan doğal antibiyotik ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle bakteri kaynaklı sindirim bozuklukları için mükemmel bir ilaçtır.

 15. Aslında, yakın zamanda yapılan bir çalışmada Clostridium difficile'nin üç koşulla ilgili tehlikeli bir bakteri Manuka balının bakterisit etkilerine oldukça duyarlı olduğu bulundu. Bu nedenle, Manuka balı almak, asit geri akışını azaltmak ve mide ve bağırsak dengesizliklerini iyileştirmek için sindirim sisteminizi dengelemek için çok faydalıdır.

 16. İnternet Manuka balının akne ve egzama hastaları için harika bir şekilde çalıştığını gösteren hasta referanslarıyla doludur. Şu anda bu iddiaları destekleyecek çok az klinik çalışma var, ancak kanıtlanmış antimikrobiyal ve iyileştirici özelliklerini göz önüne alarak, balın bu cilt koşullarına yardımcı olabileceğine inanılıyor.

 17. Manuka balının atopik dermatit tedavisindeki etkileriyle ilgili klinik ve hücresel çalışmalara dair yakın tarihli bir derleme, farklı mekanizmalar yoluyla hem klinik hem de hücresel çalışmalara dayanan AD lezyonlarının tedavisinde potansiyel olarak etkili olduğunu buldu. Bunun randomize ve kontrollü klinik çalışmalarla doğrulanması gerekiyor. ”

 18. Miliadan nasıl kurtulacağınızı mı arıyorsunuz? Milia ciltte görünen küçük, beyaz yumrulardır. Yetişkinler genellikle göz altında veya yanaklarda milia gelişir. Manuka balı, bir milia tedavisi olarak yaygın şekilde kullanılır ve milia'nın nasıl giderileceği konusunda etkili bir doğal yöntem olduğuna inanılmaktadır. Manuka genellikle tarçınla karıştırılır ve durulamadan önce 10-15 dakika cilde ince bir tabaka halinde uygulanır. İnsanların çoğu, ballara yaralara veya etkilenen bölgelere birkaç dakika süreyle uygulandıktan sonra yumuşak sabun ve suyla yıkamanın genellikle işe yaradığını iddia eder. En iyi sonuçlar için bunu her gün veya diğer günlerde tekrarlayın.

 19. Muhtemelen yıllarca hastaneleri rahatsız eden süper ilacı duymuşsunuzdur, metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA). Reçetesiz satılan antibiyotiklerin (OTC antibiyotikler) aşırı kullanımı ve ilaçların etkisizliği, bazı Staph suşlarının, tipik hastane ve bakım evi tıbbi protokolleri kullanılarak neredeyse savunulamaz hale gelmesine neden olmuştur. Çok hızlı yayıldığında, MRSA'dan etkilenen birçok insan, bu tehlikeli süper böceklere karşı hayatlarını kurtarmak için ameliyatlar, yapay eklemler veya tüplere müdahale gibi invaziv prosedürler veya cihazlar gerektirecek kadar enfekte olurlar - antibiyotikler genellikle işe yaramaz.

 20. Ancak, Cardiff Metropolitan Üniversitesi'nden İngiltere’li araştırmacılar bazı doğal umutlar sunuyorlar. Manuka balının MRSA bakterilerinin en güçlü genlerini azalttığını keşfettiler. Bazı bilim adamları şimdi, kesikler ve enfeksiyonlarda düzenli topikal kullanımın (özellikle hastane ve bakım evinde) MRSA'yı doğal olarak uzak tutabileceğini öne sürüyorlar.

 21. Jundishapur Doğal Eczacılık Ürünleri Dergisi'nde yayınlanan araştırmaya göre, "Balın kullanımı, akut vakalarda iyileşmiş yara iyileşmesine, yanık hastalarında ağrı giderilmesine ve bu gibi hastalarda enflamatuar yanıtın azalmasına yol açmaktadır. " Üstelik, zengin antioksidan, antibakteriyel ve anti-enflamatuar özelliklerinden dolayı, Manuka balının ülserli sıçanlarda enfeksiyonu önlediği ve insanlarda mide ülserlerine neden olan belirli bir bakteri üremesini engelleyebileceği gösterilmiştir. Ayrıca, hızlı ve gelişmiş iyileşmeyi teşvik etmek için yara pansumanı olarak oldukça etkili bir şekilde kullanılmıştır.

 22. Manuka balının dişeti iltihabı ve periodontal hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde nasıl yardımcı olabileceğini açıklayan birçok çalışma yapılmıştır. Üstün antimikrobiyal aktivitesi nedeniyle, Yeni Zelanda'daki Otago Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden araştırmacılar, Manuka balı ürününde çiğnemenin veya emmenin sadece plakta yüzde 35'lik bir düşüşe neden olduğunu değil, dişeti iltihabı olan insanlardaki kanama bölgeleri. Manuka balı içerisinde bulunan kalsiyum, çinko ve fosfor, dişlerin iyileşmesi için önemli besinlerdir.

Manuka Balının Kullanımı

 1. Manuka balı nasıl alınır acaba? Cilt sağlığı, bağışıklık fonksiyonu veya milia giderimi için en fazla faydayı yaşamak için günde yaklaşık bir ila iki çorba kaşığı olan bir Manuka bal dozu kullanmalısınız. En kolay yol, sadece dümdüz ilerlemektir, ancak eğer sizin için biraz tatlıysa, o zaman onu en sevdiğiniz bitki çayına ekleyebilir, yoğurt üzerinde gezdirebilir veya filizlenmiş tahıl tostuna yayabilirsiniz.

 2. Bağışıklık artırıcı etkiyi arttırmak veya boğaz ağrısını iyileştirmek istiyorsanız, bir çay kaşığı tarçın ekleyin. Araştırmalar, tarçın ve Manuka balının antimikrobiyal özelliklerinin o kadar güçlü olduğunu ve hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olabileceklerini gösteriyor.

Manuka Bal Beslenmesi

 1. Manuka'yı baldan farklı kılan şey inanılmaz bir beslenme profili. Düzenli çiğ bal zaten muazzam beslenme ve bağışıklık artırıcı yetenekleriyle bilinir. Genel olarak, çiğ Manuka balı zengin bir kaynaktır:

 2. Yine de Manuka balıyla, besin içeriği normal çiçek ballarınınkinin dört katı. Buna Eşsiz Manuka Faktörü denir.

Eşsiz Manuka Faktörü ve Nasıl Doğrulanır

 1. 1981’de Waikato Yeni Zelanda Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Manuka balı’nın normal baldan çok daha yüksek bir enzim seviyesine sahip olduğunu keşfetti. Bu enzimler, antibakteriyel olarak çalışan doğal bir hidrojen peroksit oluşturur. Bu Yeni Zelanda balının bazı türleri özellikle hidrojen peroksit, metilgoksoksal ve dihidroksiaseton bakımından zengindir.

 2. Bu tıbbi üçleme, Manuka'nın antibakteriyel gücünü belirleme ve ölçmede küresel bir standart olan Eşsiz Manuka Faktörü (UMF) olarak adlandırılanın oluşturulmasına yardımcı olur. Temel olarak, UMF satılan balın tıbbi kalitede olmasını garanti eder.

 3. UMF, tüm Manuka çiçeklerinin nektarında bulunmaz ve nispeten konuşan düzenli Manuka, yalnızca bal türlerinin çoğunda ortak olan hidrojen peroksit antibakteriyel özelliğini içerir.

 4. UMF Manuka'yı diğer Manuka çeşitlerinden ayıran, hem doğal hidrojen peroksitine hem de kendi doğal UMF antibakteriyel özelliğine sahip olması ve bunun etkinliğini büyük ölçüde artırması. Manuka'nın UMF özellikleri son derece kararlıdır ve çoğu balda ortak olan hidrojen peroksitin aksine vücutta ısı, ışık ve enzimler tarafından kolayca tahrip edilemez.

 5. Tanınan minimum UMF derecesi UMF5'tir, ancak balda bir UMF 10+ seviyede antibakteriyel aktivite bulunmadığı sürece faydalı sayılmaz. UMF 10-UMF 15 ile değişen her şey faydalı bir seviyedir ve UMF 16 ve üstü herhangi bir şey üstün bir kalite olarak kabul edilir.

 6. Orijinal UMF Manuka balı şu dört şeye sahiptir:

 7. UMF Derneğine göre, UMF derecesi balın antibakteriyel performansını test eder ve bir dezenfektan olan fenol ile karşılaştırır. Test yapan Aktif Manuka Bal Birliği:

 8. Özel peroksit olmayan aktivitenin varlığı, yalnızca fenol standardına doğrudan bağlı bir dizi bilimsel test ile tespit edilebilir. Derecelendirmenin fenol standardı ile bire bir ilişkisi vardır.

 9. Bu, 20+ bir UMF derecesinin,% 20 fenol çözeltisine dayanma gücü ile eşdeğer olduğu anlamına gelir. İdeal UMF derecesi amacınıza bağlı olarak değişebilir, ancak laboratuar çalışmaları, UMF 12 ila UMF 15'in peroksit olmayan aktivite seviyesine sahip Manuka balının çok çeşitli çok dirençli bakterilere karşı etkili olduğunu göstermiştir.

 10. Manuka bal UMF kullanmanız gerekenlerin bir açıklaması:

 11. Kullanılan diğer bir ölçüm bal üreticisi Wedderspoon tarafından oluşturulan Manuka bal KFactor'dur. Wedderspoon web sitesine göre:

 12. Wedderspoon da yakın zamanda açıklandı:

 13. ... Yenilikçi Manuka Honey ürün listesi, yakın zamanda Yeni Zelanda İlköğretim Endüstrileri Bakanlığı (MPI) tarafından kurulan Manuka Bal için yeni ve tek düzenleyici standart ile uyumlu. . Bu yeni tanım, tüketicilerin Manuka etiketli balın Yeni Zelanda'da paketlendiği takdirde orijinal olduğuna tamamen güven duyabilecekleri anlamına geliyor; MPI'nin Manuka standardı dünyadaki Manuka Bal için hükümet tarafından düzenlenmiş ve onaylanmış tek standart. [! 2716 => 1140 = 6!

Nereden Satın Alınır ve Nasıl Yenir (+ Tarifler)

 1. Manuka balı nereden satın alabilirim ve nasıl kullanmaya başlayabilirsiniz? Doğal sağlık mağazalarında ve çevrimiçi perakendecilerde yaygın olarak bulunur, bu da nerede olursanız olun bulmayı kolaylaştırır.

 2. En iyi Manuka balı bulmak için, onu nasıl kullanmayı planladığınızı düşünmeniz önemlidir. Tıbbi sınıf Manuka balı seçmek, sindirim sağlığı için antibakteriyel özelliklerini kullanmayı veya Manuka bal yüz maskesi gibi ev yapımı cilt bakım ürünlerine karıştırmayı planlıyorsanız çok önemlidir. Şifalı olmayan bal, çok daha ucuzdur ve sadece tarifleri tatlandırmak istiyorsanız uygun olabilir.

 3. İdeal olarak, saygın bir perakendeciden satın alın ve potansiyel Manuka bal sağlığı yararlarını en üst seviyeye çıkarmak için UMF 15+ olan organik Manuka balı arayın. Bir ürünün tıbbi özelliklerini ölçmenin bir başka yolu Manuka balı MGO'yu kontrol etmektir. Metilglisokal veya MGO, Manuka balı en iyi bal yapan bileşiklerden biridir. MGO seviyeleri 30 civarında başlar ve balın tıbbi gücüne bağlı olarak 800'ün üzerine çıkar.

 4. Bu, tıbbi olmayan bir sınıf olarak kabul edilen yaklaşık 5 olan bir UMF puanına karşılık gelir.

 5. Kavrulmuş balın yanı sıra Manuka bal kremi, cilt bakım ürünleri ve saç maskeleri de dahil olmak üzere başka ürünler de var.

 6. Düzgün depolama ile Manuka balı neredeyse süresiz olarak dayanabilir. Bununla birlikte, diğer bileşenlerle karıştırılırsa, biraz daha erken olabilir.

 7. Manuka balı yemek için sunduğu birçok farklı avantajdan yararlanmak için nasıl birçok seçenek bulunuyor. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç basit tarif:

Önlemler ve Yan Etkiler

 1. Bu güçlü bileşenle ilgili birçok faydaya rağmen, düşünmek isteyebileceğiniz birçok Manuka balı yan etkisi de var.

 2. Diğer tatlandırıcılar gibi, Manuka balı şekeri de yüksektir. Bu nedenle, özellikle diyabetiniz veya kan şekeri seviyelerini düzenleyen başka sorunlarınız varsa, alımınıza dikkat etmek önemlidir.

 3. Arılar veya bala alerjisi olanlar, cilt sağlığı için Manuka balı kullanırken veya oral olarak tüketirken alerjik bir reaksiyonla da karşılaşabilirler. Manuka balı yaralar veya diğer cilt sorunları için kullanmadan önce toleransınızı değerlendirmek için cilde küçük bir miktar uygulayarak bir yama testi yapmayı düşünün. Olumsuz yan etkiler veya yiyecek alerjisi belirtileri fark ederseniz, kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

 4. Ayrıca, bir yaşından küçük bebekler için bal önerilmemektedir. Bu, belirli bir bakteri ile kontamine olmuş balın tüketilmesinden kaynaklanabilecek ciddi bir hastalık olan bebek botulizm riskini en aza indirmeye yardımcı olmaktır.

Son Düşünceler  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407