Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


10 Kalsiyumun Harika Faydaları

10 Kalsiyumun Harika Faydaları

 1. Son olarak, yaşlandıkça, kemiklerimiz gözenekli ve zayıf olma eğilimindedir ve bu nedenle bol miktarda kalsiyum alımını gerektirir. Etrafımızdaki pek çok lüks diyet sayesinde, genellikle süt ürünleri de dahil olmak üzere tüm yiyecek grupları gibi kalsiyum bakımından zengin yiyeceklerden kaçınma eğilimindeyiz. Bu kaçınma, genellikle eksikliğine yol açar.

 2. Raporlar, kalsiyum eksikliği koşullarının, özellikle zayıflamak için düşük kalorili diyetlerde bulunan ve bu nedenle osteoporoz tehdidiyle karşı karşıya kalan kadınlarda, sürekli yükseldiğini söylüyor. Bu nedenle, yaşamınız boyunca yeterince kalsiyum, D vitamini, magnezyum ve K2 tüketmeniz son derece önemlidir.

 3. Kalsiyum yetişkinlerde toplam vücut ağırlığının% 2'sini oluşturur. Kemikler ve dişlerde yüksek hacimlerde bulunur. Madeni izleri, hayatı tehdit edici kanamaları önleyen dolaşım sisteminde de mevcuttur.

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri

 1. Çoğu zaman, doğumdan beri kalsiyumla beslenmemiş çocuklar, kemiklerin zayıf ve esnek hale geldiği raşitizme maruz kalır, bunun sonucunda bacaklarını eğdiler, batık göğsü ve boncuklu kaburgalar. Bu nedenle, büyümekte olan çocuklarda ve gençlerde düzenli bir kalsiyum temini çok önemlidir, çünkü yaşlılıkta osteoporoz riskini önemli ölçüde azaltabilir. Osteoartrit, her üç kadından birinde ve 50 yaş üstü her 12 kişide bir erkekte sık görülen bir hastalıktır.

Diyet Kaynakları

 1. Birçok kalsiyum kaynağı var, bunlar aşağıdakileri içeriyor:

 2. Sütün mineralin en büyük kaynağı olduğu popüler bir fikir, ancak bu böyle değil; brokoli diyetinizdeki seviyelerini en hızlı şekilde artırabilir. Ayrıca yarı yağlı ve tam yağlı sütün de benzer kalsiyum içeriğine sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

Sağlık Faydaları

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Kemikleri Güçlendirir

 1. Kalsiyum omurgayı kuvvetlendirir, sırt ağrısının varlığını hafifletmeye yardımcı olur ve kemikleri uygun şekilde tutar. Aynı zamanda, hareket özgürlüğünüzü engelleyebilecek ve aşırı acı verici olabilecek artrit ve osteoporozu önler.

Zayıflama

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Kardiyak Kasları Korur

 1. Kalp kaslarınızı korur. Yeterli miktarda bu esansiyel mineral kardiyak kasların kasılmasına ve uygun şekilde gevşemesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda sinir sisteminin atardamarlarınızda uygun bir basıncı sürdürmesine yardımcı olur. Bir kalsiyum damlası varsa, kalsitriol denilen bir hormon salınır, bu da arterlerin düz kaslarını kasıp kan basıncını yükseltir. Kardiyak kasları kasılma için hücre dışı kalsiyum iyonlarına ihtiyaç duyar. Hücre içi kalsiyum konsantrasyonu arttığında, iyonlar troponin proteini üzerinde toplanır. Bu, yalnızca sarkoplazmik retikulumda depolanan kalsiyum ile aktive edilen iskelet kası dahil hücre dışı sıvının ve hücre içi depoların salgılanmasını uyarır.

Kolon Kanserini Önler

 1. Dr. Ulrike Peters, Dr. Katherine McGlynn ve ark., Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde, yeterli miktarda kalsiyumun genel kolon kanseri riskini önlediğini belirten bir rapor yayınladı. Kansere yol açma potansiyeline sahip olan poliplerin büyümesini baskılar. Takviyesi, adenomların yanı sıra kolonun habis olmayan tümörleri riskini azaltır. Bu aslında kolon kanserinin bir öncüsüdür, ancak kalsiyum alımının kanser riskini tamamen azalttığı hala bilinmemektedir.

Premenstrüel Depresyonu Azaltır

 1. Yeterli miktarda kalsiyum, baş dönmesi, duygudurum dalgalanmaları, hipertansiyon ve diğerleri gibi premenstrual bir sendromun semptomlarını azaltır. Düşük mineral seviyeleri, sinirlilik ve depresyon da dahil olmak üzere adet öncesi ruh hali değişimlerinden sorumlu olan hormonların salınımını tetikleyebilir.

Böbrek Taşlarını Önler

 1. Böbrek taşları, insan idrar yolunda aslında kalsiyum ve diğer mineral kalıntılarını kristalize ediyor. Böbrek taşlarının en sık görülen şekli oksalat taşlarıdır. Önceleri, yüksek miktarda mineral alımı veya yüksek miktarda emilimin böbrek taşı oluşturduğu düşünülmüştü, ancak son araştırmalar yüksek diyetsel kalsiyum alımının böbrek taşı riskini önemli ölçüde azalttığını düşünüyordu. Lahana ve ıspanak gibi yapraklı sebzelerde yüksek oksalat tüketimi ve bunun yanında düşük sıvı tüketimi gibi diğer faktörler de böbrek taşları için büyük bir neden olabilir.

Alkali pH Seviyesini Kontrol Edin

 1. Abur cubur, aşırı şekerler ve korunmuş gıda maddeleri, BMJ Açık dergisinde yayınlanan bir rapora göre, böbrek taşlarına, hipertansiyona ve bazen de ortaya çıkabilir hatta kanser. Kalsiyum sağlıklı bir pH seviyesinin korunmasına yardımcı olarak canlılık ve genel sağlığınızı iyileştirir.

Kan basıncını düzenler

 1. Araştırmalar yüksek miktarda kalsiyum, magnezyum, potasyum ve lif içeren bir vejeteryan diyetinin düzenli bir kan basıncına neden olacağını belirtti. Diğer araştırmacılar, alımın artmasının hipertansiyonla sonuçlandığı sonucuna varmışlardır. Daha sonra, bu kadar çeşitli sonuçların sebebinin, bu çalışmaların, bu besin içeriğine sahip besin kaynaklarından ziyade, tek besin maddelerinin etkisini test ettiği sonucuna varıldı. Ulusal Sağlık Enstitüleri "Hipertansiyonu Durdurmak İçin Diyet Yaklaşımları (DASH)" adlı bir araştırma çalışması yürütmüştür. "Tipik Amerikan" diyeti, meyveler ve sebzeler açısından zengin olan iki değişmiş diyet ve meyve, sebzeler ve kalsiyum ile doldurulmuş bir karma "DASH" diyeti ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar kan basıncının azaldığını gösterdi.

 2. Yiyeceklerden kalsiyum içeren besinlerin kan basıncı üzerindeki etkilerinin test edilmesine yardımcı olmak için, çeşitli beslenme düzenlerinin kan basıncı üzerindeki etkisini araştırmak için bir çalışma yapıldı. Bu çalışma, üç farklı diyetin yüksek tansiyon üzerindeki etkilerini incelemiş ve çeşitli besinlerin kombine etkilerinin hala tansiyon açısından faydalı olduğunu göstermiştir.

Diş Bakımı

 1. Kalsiyum, çeneli kemiği hayatınız boyunca güçlü ve sağlam tutarak dişlerinizi korur, bu da bakterilerin gelişemediği yerlerde sıkı oturan dişler sağlar. Bu nedenle, dişleriniz ve diş etleriniz size sıkıntı yaşamaya başlamadan önce, kalsiyum bakımından zengin bir diyet uyguladığınızdan emin olun. Çocukların özellikle güçlü dişlerle büyüyebilmesi için, özellikle genç yaşta alımı yüksek olmalıdır.

Besin Maddelerinin Taşınması

 1. En önemli mineral olan kalsiyum en fazla ihmal edilme eğilimindedir. Çocuklar genellikle süt almaktan korkarlar ve sonunda süt içmeyi tamamen bırakırlar. Bu eksikliklerin uzun vadede birçok hastalığa neden olabileceği yaygın olarak bilinmelidir. Süt ve süt ürünleri istenmiyorsa, bu malzemeleri diğer tahıllarla birleştirmeye çalışın ve süt ve süt ürünleri içeren tarifler yapın. Bununla birlikte, tüm diyet ek mağazalar ve eczacılar mağazalarında ek ürünler bulundurmaktadır, ancak herhangi bir tıbbi tedaviye başlamadan önce mutlaka doktor tavsiyesi almaları önerilir.

 2. Kiran Patil, Organik Gerçeklerin kurucusudur. Sağlık, beslenme ve organik yaşamla ilgilenmeye meraklıdır. B.Tech ve M. Tech'i (Kimya Mühendisliği) IIT Bombay'dan tamamladı ve son 12 yıldan beri sağlık ve beslenme hakkında aktif olarak yazı yazıyor. Çalışmıyorken gezmeyi ve bahçecilik yapmayı seviyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407