Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


10 Kaju Sütün Beslenme ve Sağlık Faydaları

Paket servis

 1. Kaju sütü bütün kaju ve sudan yapılan popüler bir süt ürünüdür.

 2. Kremsi, zengin bir tutarlılığa sahip ve vitaminler, mineraller, sağlıklı yağlar ve diğer faydalı bitkisel bileşiklerle dolu.

 3. Şekersiz ve şekerli çeşitlerde mevcut olan kaju sütü çoğu tariflerde inek sütünün yerine geçebilir.

 4. Bağışıklığı artırabilir ve kalp, göz ve cilt sağlığını iyileştirebilir.

 5. İşte kaju sütünün 10 beslenme ve sağlık yararları.

1. Besinlerle Yüklendi

 1. Kaju sütünde sağlıklı yağlar, protein ve çeşitli vitamin ve mineraller bulunur.

 2. Bu yüksek derecede besleyici içeceğin içindeki yağın çoğu, kalp sağlığını artıran ve başka yararlar sunan doymamış yağ asitlerinden geliyor (1, 2). [! 6084 => 1140 = 2!

 3. İşte 1 su bardağı (240 ml) ev yapımı kaju sütü - sudan ve 1 ons (28 gram) kaju fıstığı - 1 su bardağı (240 ml) şekersiz, ticari kaju sütü (3).

 4. *, Takviye ile eklenmiş bir besini gösterir.

 5. Ticari kaju sütleri tipik olarak vitamin ve minerallerle zenginleştirilir ve ev yapımı versiyonlara kıyasla daha fazla miktarda besin içerir.

 6. Bununla birlikte, genellikle daha az yağ ve protein sağlarlar ve lif içermezler. Ayrıca, mağazadan satın alınan çeşitler yağ, koruyucu ve ilave şekerler içerebilir.

 7. Ev yapımı kaju sütlerinin süzülmeleri gerekmez, bu da lif içeriğini arttırır.

 8. Ayrıca magnezyum ile doludurlar - sinir fonksiyonu, kalp sağlığı ve kan basıncı düzenlemesi de dahil olmak üzere birçok vücut süreci için hayati bir mineral (4).

 9. Tüm kaju sütleri doğal olarak laktoz içermez ve süt sindirimi sorunları yaşayanlar için inek sütünün yerine geçebilir.

 10. Ev yapımı versiyonlarda inek sütünden daha az protein, kalsiyum ve potasyum var, ancak daha sağlıklı doymamış yağlar, demir ve magnezyum (5).

2. Kalp Sağlığını Artırabilir

 1. Çalışmalar kaju sütünü daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilendirdi.

 2. Bu bitki bazlı içecek çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Bu yağları daha az sağlıklı olanların yerine tüketmek kalp hastalığı riskinizi azaltabilir (6).

 3. Kaju sütünde potasyum ve magnezyum da var - kalp sağlığını artıran ve kalp hastalıklarını önleyebilen iki besin.

 4. 22 çalışmanın gözden geçirilmesinde, potasyum alımının en yüksek olduğu kişilerde% 24 daha düşük inme riski vardı (7).

 5. Ancak, mağazadan alınan kaju sütü, kalp sağlığına sahip olmayan doymamış yağların yanı sıra potasyum ve magnezyum gibi ev yapımı çeşitlerden daha düşük olma eğilimindedir.

3. Göz Sağlığı İçin İyi

 1. Kaju fıstığı antioksidanlar lutein ve zeaksantin bakımından zengindir (9).

 2. Bu bileşikler serbest radikal denilen kararsız moleküllerin neden olduğu gözlerinize hücresel zararı önleyebilir (10).

 3. Bir çalışmada, düşük kan lutein ve zeaksantin düzeyleri ile kötü retina sağlığı arasında anlamlı bir ilişki bulundu (11). [! 6084 => 1140 = 4!

 4. Yaşlı erişkinlerde yüksek kan lutein ve zeaksantin düzeyleri de% 40 daha düşük yaşla ilişkili katarakt riski ile ilişkilendirilmiştir (13). [! 6084 => 1140 = 4!

4. Kanın Pıhtılaşmasına Yardımcı Olabilir

 1. Kaju sütü, kan pıhtılaşması için hayati önem taşıyan K vitamininden zengindir (14, 15, 16).

 2. K vitamini yeterince almamak aşırı kanamaya neden olabilir.

 3. Sağlıklı erişkinlerde K vitamini eksikliği çok nadir olsa da, inflamatuar barsak hastalığı (IBD) ve diğer malabsorpsiyon sorunları olan kişilerin eksik olması daha muhtemeldir (16, 17).

 4. Kaju sütü gibi K vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmek, bu proteinin yeterli seviyelerini korumaya yardımcı olabilir.

 5. Bununla birlikte, artan bir diyet K vitamini alımı, kan inceltici ilaçların etkinliğini azaltabilir (18).

 6. Kanı inceltici ilaçlar kullanıyorsanız diyetinizde değişiklik yapmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

5. Kan Şekeri Kontrolünü Artırabilir

 1. Kaju sütü içmek kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir - özellikle diyabet hastalarında.

 2. Kaju fıstığı, vücudunuzda uygun kan şekeri kontrolünü teşvik edebilecek bileşikler içerir.

 3. Bir çalışma, kaju fıstığı içindeki anakardik asit denilen bir bileşiğin, sıçan kas hücrelerinde dolaşımdaki kan şekeri alımını uyardığını tespit etti (19). [! 6084 => 1140 = 6!

 4. Yine de, kaju sütünün diyabet yönetimindeki faydalarını daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

6. Cildiniz için iyi

 1. Kaju fıstığı bakırla doldurulmuş (3).

 2. Bu nedenle, bu fındıklardan elde edilen süt - özellikle de ev yapımı tür - bu mineral açısından da zengin.

 3. Bakır, cilt proteinlerinin oluşumunda büyük rol oynar ve optimal cilt sağlığı için önemlidir (21). [! 6084 => 1140 = 7!

 4. Vücudunuzdaki optimal kollajen seviyelerini korumak cilt sağlığını desteklerken yetersiz kollajen cildin yaşlanmasına neden olabilir.

 5. Kaju sütü ve diğer bakır yönünden zengin yiyecekleri tüketmek vücudunuzun doğal kollajen üretimini artırabilir ve cildinizin sağlıklı ve genç görünmesini sağlayabilir.

7. Antikanser Etkileri Olabilir

 1. Test tüpü çalışmaları kaju sütündeki bileşiklerin belirli kanser hücrelerinin gelişimini önleyebileceğini gösteriyor.

 2. Kaju fıstığı, özellikle kanser gelişiminde rol oynadığı düşünülen serbest radikallerle savaşabilen bir bileşik olan, anakardik asit bakımından yüksektir (23, 24, 25).

 3. Bir test tüpü çalışmasında, anakardik asidin insan meme kanseri hücrelerinin yayılmasını durdurduğu bulundu (26). [! 6084 => 1140 = 8!

 4. Kaju sütü tüketmek, vücudunuza kanser hücrelerinin büyümesini önlemede yardımcı olabilecek anakardik asit sağlayabilir.

 5. Bununla birlikte, mevcut araştırmalar tüp çalışmaları ile sınırlıdır. Kaju fıstığının potansiyel antikanser özelliklerini daha iyi anlamak için daha çok araştırma - özellikle insanlarda - gereklidir!

8. Bağışıklık Sağlığını Artırır

 1. Kaju fıstığı ve bunlardan elde edilen süt antioksidanlar ve çinko ile doldurulur (3).

 2. Bu, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

 3. Araştırmalar, fındıkların vücudunuzdaki iltihaplanma tepkisini azaltabileceğini ve bağışıklığı artırabileceğini göstermektedir, çünkü bunlar muhtemelen mükemmel bir antioksidan kaynağıdır ve iltihaplanma ve hastalıklarla mücadele eden diğer bileşiklerdir (28, 29, 30 ).

 4. Bir çalışma düşük kan çinko seviyelerini, C-reaktif protein (CRP) (33) gibi artmış inflamatuar belirteç düzeyleri ile ilişkilendirdi. [! 6084 => 1140 = 9!

9. Demir Eksikliği Anemisini Artırabilir

 1. Vücudunuz yeterince demir alamadığında, kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşımasına yardımcı olan yeterli miktarda protein hemoglobini üretemez. Bu anemi ile sonuçlanır ve halsizlik, baş dönmesi, nefes darlığı, soğuk el veya ayaklar ve diğer semptomlara yol açar (34).

 2. Bir araştırma, düşük demir alımı olan kadınların, yeterli demir tüketimi olanlara göre anemi geliştirme kabiliyetinin altı kat daha fazla olduğunu buldu (35). [! 6084 => 1140 = 10!

 3. Kaju sütü demir bakımından yüksek olduğu için, yeterli seviyede kalmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, vücudunuz C vitamini kaynağıyla tüketildiğinde bu tür demiri daha iyi emer (36). [! 6084 => 1140 = 10!

10. Kolayca Diyetinize Eklendi

 1. Kaju sütü diyetinize çok yönlü ve sağlıklı bir ektir.

 2. Laktoz içermediğinden süt ürünlerinden kaçanlar için uygundur.

 3. İnek sütünün yerine birçok tarifte kullanılabilir - smoothies, unlu mamuller ve soğuk veya sıcak tahıllar dahil. Ayrıca onları soslara, onları krem ​​yapmak için ekleyebilir veya hatta dondurma yapmak için kullanabilirsiniz.

 4. Dahası, kaju sütü zengin, kremsi bir dokuya sahip olduğundan, kahve içeceklerinde, sıcak çikolatalarda veya çaylarda lezzetlidir.

 5. İnek sütü ile ikame edilebilmesine rağmen, kaju sütünün daha besleyici, daha tatlı bir tada sahip olduğunu unutmayın.

 6. Diyetinize kaju sütü eklemekle ilgileniyorsanız, çoğu mağazada satın alabilir veya kendinizinkini yapabilirsiniz. Gereksiz içerik içermeyen şekersiz çeşitler arayın.

Kaju Sütü Nasıl Yapılır

 1. Kaju sütü yapmak inanılmaz derecede kolay.

 2. Artı, ev yapımı versiyon daha konsantre ve bu nedenle ticari çeşitlerden daha fazla besin içeriyor.

 3. Ne kadar şeker ve diğer içerikleri eklediğinizi de kontrol edebilirsiniz.

 4. Kaju sütü yapmak için, 1 bardak (130 gram) kaju fıstığını 15 dakika boyunca çok sıcak suda veya oda sıcaklığında suyla 1-2 saat veya daha uzun süre ıslatın.

 5. Kaju fıçılarını boşaltın ve durulayın, daha sonra 3-4 bardak (720-960 ml) su ile bir karıştırıcıya ekleyin. 30 saniye ile 1 dakika arasında veya pürüzsüz ve köpüklü olana kadar karıştırın.

 6. İsterseniz tatlandırmak için tarih, bal veya akçaağaç şurubu ekleyebilirsiniz. Diğer popüler ilaveler arasında deniz tuzu, kakao tozu veya vanilya özü bulunur.

 7. Diğer bitki bazlı sütlerin aksine, kaju sütünü ince bir havlu veya tülbentten geçirmeniz gerekmez.

 8. Kaju sütünüzü bir cam kavanozda veya buzdolabında bir kapta üç ila dört gün boyunca saklayabilirsiniz. Eğer ayrılırsa, kullanmadan önce sallayın.

Alt satırda

 1. Bütün kaju fıstığı ve sudan yapılmış, kaju sütü laktoz içermez ve kalpte sağlıklı doymamış yağlar, protein ve çeşitli vitamin ve minerallerle doldurulur.

 2. Bu tür süt içmek, kalp sağlığını artırabilir, kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir, göz sağlığını artırabilir.

 3. Diyetinize kaju sütü eklemek için kendi dükkanınızı yapabilirsiniz ya da çoğu mağazada ticari olarak hazırlanmış ürünleri bulabilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407