Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


10 Jelatinin Şaşırtıcı Faydaları

10 Jelatinin Şaşırtıcı Faydaları

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 17 Nisan 2019

 2. Cilt, saç ve tırnak büyümesi, eklemlerin iltihabını azaltır, vücut ve cildi güçlendirir, sindirimi artırır, kas büyümesini arttırır, kan damarlarını ve hücre içi ağları güçlendirir, metabolizmayı optimize eder, detoksifiye eder Vücut, kemikleri güçlendirir, bağışıklık sistemini güçlendirir, ağırlığın düzenlenmesine, uyku bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur ve yaraların iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur. ' 112, '0'

Jelatin

 1. Jelatin birçok insanın günlük diyetlerinde eşsiz bir elementtir. Çeşitli hayvansal yan ürünlerden elde edilen kollajenden yapılmıştır. Gevrek, renksiz, yarı saydam ve tatsız bir maddedir. Kulağa ilginç gelmiyor ama jöleler, dondurmalar, yoğurtlar, yapışkan şekerler, şekerlemeler, bazı jelatin tatlılar ve çeşitli daldırmalar gibi birçok jel benzeri maddenin önemli bir parçası. Gıda dışı uygulamalarda fotoğrafçılıkta, eczacılıkta ve çeşitli kozmetik ürünlerde bile kullanılmaktadır. Evde kullanım için yaprak, granül veya pudra formunda jelatin elde edebilirsiniz. Tüm sağlık yararlarını konsantre biçimde almak için jelatin takviyeleri de alabilirsiniz.

 2. Temel olarak, jelatin proteinlerin ve peptitlerin bir birleşimidir, bu onu çeşitli vücut süreçleri için gerekli olan harika bir amino asit kaynağı yapar. Ayrıca, hayvansal ürünlerden türetilen proteinler oldukları için, vücudumuzun insanlar için kullanılabilir formlara dönüştürülmeden önce bitki proteinleri için gerekenden daha az iş yapması gerekir. Genellikle et ve deri ürünlerinden elde edilir, ancak balık ürünleri de son zamanlarda popüler kaynaklar haline gelmiştir. En yaygın olarak domuz derileri, atlar ve sığır kemikleri ile üretilir. Küresel ölçekte büyük bir endüstridir ve her yıl çeşitli kullanımlar için 800 milyar liradan fazla pound üretiliyor.

Jelatinin Besin Değeri

 1. Jelatinin besleyici bileşimi bakımından, mükemmel bir protein kaynağı olmasının yanı sıra, bakır, selenyum ve fosfor dahil çok sayıda vitamin, mineral ve organik bileşiklerin iyi bir kaynağıdır . Kuru ağırlık itibariyle jelatin% 98-99 proteindir, ancak insanlar için gerekli amino asitlerin tümünü içermez, bu da tam bir protein kaynağı olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu pek çok proteinin hala önemli bir kaynağıdır.

Jelatinin Sağlığa Faydaları

 1. ;

Kilo Yönetimi

 1. Bazı çalışmalar jelatinin, HGH'nin (İnsan Büyüme Hormonu) üretimini artıran ve aynı zamanda besinleri ve amino asitleri yoluyla metabolizmayı uyaran önemli bir element olduğunu göstermiştir. Dahası, lif ve protein içeriği sizi tam hissetmenize yardımcı olur, bu da yiyecek arzunuzu ortadan kaldırır ve fazla yemeyi azaltır. Bu, insanların doğal ağırlıklarını yönetmeye çalışanlar için faydalı bir ürün olmasını sağlar.

Yara İyileşmesi

 1. Proteinler, yara iyileşmesinin vazgeçilmez bir parçasıdır ve jelatin, doğrudan azalan inflamasyona bağlı glisin adı verilen spesifik bir amino asit içerir. Bu, bir yaranın iltihaplanma evresinden iyileşme evresine çok daha hızlı bir şekilde geçebileceği anlamına gelir ve ek amino asitler ve proteinler yeni cilt ve skar dokusu oluşmasına yardımcı olur.

Çiviler, Saç ve Dişler

 1. İnsanlar her zaman saçlarına, ciltlerine, tırnaklarına ve dişlerine bakmak için yeni yollar bulmaya çalışıyorlar. Jelatin içinde bulunan proteinlerden biri olan keratin, vücudumuzun bu kısımlarında yüksek miktarlarda bulunur ve onları güçlü tutmaya yardımcı olur. Bu nedenle, jelatin tüketmek, vücudumuzun bu yüzeysel öğelerini iyi bir formda tutmak için basit ve etkili bir yoldur.

Kemik ve Eklem Sağlığı

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Bağışıklık Sistemi Güçlendirici

 1. Jelatin içerisinde önemli miktarlarda bulunan başka bir amino asit olan prolin, hayvanlarda gelişmiş bağışıklık fonksiyonu ile bağdaştırıldı, bu da sağlığımızı ve enfeksiyonlar ve hastalıklarla savaşmadaki genel yeteneğimizi tüketerek geliştirebileceğimizi gösteriyor. günlük diyetimizde jelatin.

Uyku yardımı

 1. Çalışmalar glisini iyileştirilmiş uyku döngülerine ve bazı nörotransmitterlerin ve uyku kalitesini ve süresini artıran enzimlerin uyarılmasına bağladı. Uygun uyku döngüleri ve vücut için dinlenme, vücudun genel işleyişi ve metabolizması için de önemlidir ve sağlığı birçok yönden etkiler.

Cilt Tonu ve Yaşlanma Karşıtı Etkileri

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Metabolik Düzenleme

 1. Daha önce de belirtildiği gibi, jelatin harika bir amino asit kaynağıdır ve tam bir protein kaynağına yakındır. Bu, yeni hücrelerin yaratılması, hasta veya sağlıksız hücrelerin yok edilmesi, kaslarda artış, besinlerin uygun kullanımı ve besinlerin emilimi ve bir dizi diğer gerekli fonksiyonlar dahil olmak üzere, vücudun tüm metabolik aktivitelerinin jelatin tüketilmesi yoluyla iyileştirildiği anlamına gelir. vücudumuzda.

Sindirim Sağlığı

 1. Jelatinin doğal olarak suya bağlandığı, böylece elyafın yaptığı gibi dışkıları kalınlaştırdığı bulundu. Dışkımızın kütlesini artırarak, jelatin kabızlık gibi koşulları azaltabilir, sindirim suyunu uyarabilir ve düz bağırsak kaslarında peristaltik hareketi artırabilir. Bu, kabızlık ve besin maddelerinin uygun bir şekilde emilememesi sağlığımız için büyük bir sorun olabileceğinden, birçok farklı sağlık probleminin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Alerji Giderimi

 1. Çalışmalar jelatini sindirim sistemini iyileştirmeye bağladı ve birçok alerjik reaksiyon genellikle bazı maddeleri işleyemeyen "sızdıran bağırsak" ile ilişkilendirilir. Bu nedenle, sindirim sistemindeki herhangi bir gözyaşı ya da sorunu iyileştirerek, jelatin alerjik sorunları iyileştirebilir ve vücudumuzu çeşitli yiyecekleri kullanmaya açık hale getirebilir.

 2. Dikkatli Kelime: Jelatinin yaygın olarak bildirilen tek yan etkisi geğirme, şişkinlik ve rahatsız edici bir midedir, ancak bu reaksiyonlar nadirdir. Ayrıca, insanların Mad Cow Disease gibi hayvan hastalıklarıyla ilgili jelatinlere aktarılmasından endişe duydukları kısa bir süre vardı. Ancak, bu hiçbir zaman onaylanmadı ve dünya genelinde Gıda ve İlaç İdareleri tarafından sağlık riski belirtilmedi.

 3. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407