Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


10 Fava Fasulyesinin Etkileyici Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Fava fasulyesi - ya da bakla - baklada gelen yeşil baklagiller.

 2. Biraz tatlı, topraksu bir tada sahipler ve dünyanın her yerinden insanlar tarafından yiyorlar.

 3. Fava fasulyesi vitamin, mineral, lif ve protein ile yüklenir. Gelişmiş motor fonksiyon ve bağışıklık gibi etkileyici sağlık etkileri sundukları düşünülmektedir.

 4. İşte fava fasulyesinin bilim tarafından desteklenen 10 sağlık yararı.

1. Besinlerle Yüklendi

 1. Nispeten küçük boyları için, baklagiller inanılmaz miktarda besin toplar.

 2. Özellikle bitki proteini, folat ve diğer birçok vitamin ve mineral bakımından zenginler. Ayrıca, sindirime yardımcı olan ve kolesterol seviyesini düşüren çözülebilir liflerle de yüklenir (1, 2).

 3. Bir fincan (170 gram) pişmiş fava fasulyesi (3):

 4. Ek olarak, fava fasulyesi diğer tüm B vitaminleri, kalsiyum ve selenyumdan daha az miktarda sağlar.

2. Parkinson Hastalığı Belirtileri ile Yardımcı Olabilir

 1. Fava fasulyesi, vücudunuzun nörotransmitter dopamine (4) dönüştürdüğü bir bileşik olan levodopa (L-dopa) bakımından zengindir.

 2. Bu nedenle, baklagiller yemek, araştırma sınırlı olmasına rağmen Parkinson hastalığının semptomlarına yardımcı olabilir.

 3. Parkinson hastalığına sahip 11 kişiden oluşan küçük bir çalışmada, ilaç alınmadan 12 saat sonra 1,5 su bardağı (250 gram) fava fasulyesi yemenin kan dopamin seviyeleri ve motor işlevi üzerinde L olarak karşılaştırılabilir bir pozitif etkisi olduğu bulundu -dopa ilaçlar (6).

 4. Parkinson hastalığına sahip 6 erişkinde yapılan bir başka çalışma, Parkinson hastalığına karşı karbüropa ilacı ile birlikte 100-200 gram - yaklaşık 1-1.75 bardak - fava fasulyesi tüketmenin geleneksel yanı sıra semptomları iyileştirdiğini gösterdi ilaç kombinasyonları (7).

 5. Bu sonuçlar ümit verici olsa da, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Fava fasulyesi L-dopa bakımından zengin olmasına rağmen, ilaçların yerine kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

3. Doğum Kusurlarını Önlemeye Yardımcı Olabilir

 1. Fava fasulyesi, sağlıklı fetal gelişimi destekleyen bir besin maddesi olan folat ile doldurulur.

 2. Folat, hücreler ve organlar oluşturmak için kritik öneme sahiptir. Bekleyen bir anne, nöral tüp defekti riskini azaltmak için bebeğin beyninin ve omuriliğinin gelişmesiyle ilgili sorunları azaltmak için yiyeceklerden ve takviyelerden ilave folatlara ihtiyaç duyar (8, 9).

 3. Aslında, 2015 yılında dünya çapında doğan 260.000'den fazla bebekte, çoğu maternal folat alımı ile önlenebilir olabileceği nöral tüp defekti olduğu tahmin edilmektedir (10).

 4. 23.000'den fazla kadından birinde yapılan bir araştırmada, günlük folat alımı en yüksek olan annelerin bebeklerinde günlük folat alımı en fazla olanların bebeklerinde% 77 daha düşük olduğu tespit edildi. en düşük alımla (11).

 5. Sadece bir kapta (170 gram) folat için DV'nin% 40'ı ile fava fasulyesi hamile kadınlar için mükemmel bir seçimdir (3).

4. Bağışıklık Güçlendirici Besin İçerir

 1. Düzenli olarak taze fasulye yemek, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir.

 2. Bir test tüpü çalışmasında insan akciğer hücrelerinin fava fasulyesi ekstraktları ile tedavisinin antioksidan aktivitelerini% 62,5'e kadar arttırdığı tespit edildi (15). [! 1958 => 1140 = 5!

 3. Bununla birlikte, bu çalışmalar, baklagillerden elde edilen ekstreler ile muamele edilmiş izole edilmiş hücreler üzerinde gerçekleştirildi. Düzenli bir diyetin parçası olarak yenildiğinde, baklagillerin insanlarda aynı bağışıklık artırıcı etkilere sahip olup olmadığı açık değildir.

5. Kemik Sağlığına Faydalı

 1. Fava fasulyesi mangan ve bakır bakımından zengin - kemik kaybını önleyebilecek iki besin (18, 19).

 2. Kemik sağlığındaki kesin rolü belirsizdir, ancak sıçan çalışmaları manganez ve bakır eksikliklerinin kemik oluşumunun azalmasına ve kalsiyum atılımının artmasına neden olabileceğini göstermektedir (20, 21).

 3. İnsan araştırması ayrıca manganez ve bakırın kemik gücü için hayati önem taşıdığını gösteriyor.

 4. Ek araştırmalar, sağlıklı yaşlı kadınlarda manganez ve bakırın kalsiyum ve çinko ile birlikte kemik kaybını önleyebileceğini göstermiştir (23). [! 1958 => 1130 = 7!

 1. Demir bakımından zengin fava fasulyesi yemek, anemi semptomlarına yardımcı olabilir.

 2. Kırmızı kan hücrelerinin vücudunuzdaki oksijeni taşımasını sağlayan protein olan hemoglobin üretmek için demir gereklidir. Demir eksikliği, halsizlik, halsizlik, baş dönmesi ve nefes darlığı ile karakterize anemiye yol açabilir (24, 25).

 3. 200 genç kadından birinde yapılan bir çalışmada, diyetin yetersiz alındığını bildirenlerin, yeterli alımı olanlara göre anemiye sahip olma ihtimalinin altı kat daha fazla olduğunu bulduklarını belirttiler (26). [! 1958 => 1140 = 7!

 4. Ayrıca, glikoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliği olan kişiler için fava fasulyesi tavsiye edilmez, çünkü bu fasulyeleri yemek hemolitik anemi olarak adlandırılan farklı türde bir kan sorununa yol açabilir (29, 30).

7. Yüksek Tansiyonu Artırabilir

 1. Fava fasulyesi, kalp sağlığını iyileştirebilecek besinlerde yüksektir.

 2. Özellikle, kan damarlarını gevşetebilecek ve yüksek tansiyonu önleyebilecek magnezyum ve potasyum içerirler (31).

 3. Çeşitli çalışmalar, potasyum ve magnezyum açısından yüksek gıdaları öneren bir beslenme şekli olan Hipertansiyonu Durdurmak İçin Diyet Yaklaşımlarının (DASH) Diyet'in yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir (32, 33, 34). .

 4. Ek olarak, 28.349 kadından oluşan 10 yıllık bir çalışma, diyetinde en yüksek magnezyum alımını yapanların, bu mineral alımını düşük olanlara göre daha yüksek kan basıncı geliştirme ihtimalinin daha düşük olduğunu tespit etti (35). .

 5. Bu araştırmaya göre, fasülye ve magnezyum ve potasyum yönünden zengin diğer yiyecekleri içeren bir diyet yemek tansiyonu düşürebilir ve kalp sağlığını iyileştirebilir.

8. Kilo Kaybı Yardım Edebilir

 1. Fava fasulyesi belinize iyi gelebilir.

 2. Bir fincan (170 gram) fava fasulyesi porsiyonu 13 gram protein ve 9 gram lif sağlar - sadece 187 kaloride (3). [! 1958 => 1140 = 9!

 3. 19 yetişkinden oluşan küçük bir çalışma, proteinden kalorilerin% 30'unu içeren bir diyetin, aynı sayıdaki bir diyete kıyasla ortalama olarak 441 kalori ile doluluk duygularını arttırdığını ve günlük kalori alımını azalttığını buldu. kalorilerin sayısı ancak proteinden sadece% 15 (38).

 4. 522 kişide yapılan dört yıllık bir çalışma, 1000 kalori başına 15 gramdan fazla lifle yüksek lifli diyet yiyenlerin beş kilodan (2.4 kg) fazla kilo kaybettiklerini gözlemledi. az lifli bir diyet yedin (39).

 5. Böylece, diyetinize protein ve lif açısından zengin fava fasulyesi eklemek kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

9. Kolesterol Düşürmeye Yardımcı Olabilir

 1. Fava fasulyesindeki liflerin çoğu çözünür ve kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olabilir.

 2. Çözünebilir lif, bağırsaklarınızdaki suyu emerek, jel benzeri bir madde oluşturarak ve taburenizi yumuşatarak sağlıklı bağırsak hareketlerini artırabilir (40).

 3. Aynı zamanda vücudunuzdaki kolesterolü bağlayabilir ve çıkarabilir. Aslında, birçok çalışma, çözünür lifin hem sağlıklı erişkinlerde hem de yükselmiş seviyelerde kan kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir (1, 41).

 4. 53 sağlıklı yetişkinin üç aylık bir çalışması, günde iki ek çözünür lif yiyenlerin, "kötü" LDL kolesterolünde% 12.8 azalırken, daha az yiyen grupta olduğunu gösterdi. lif LDL seviyelerinde önemli bir değişiklik göstermedi (1).

 5. Ek olarak, lif bakımından zengin baklagillerin kolesterol seviyelerine etkisine odaklanan 10 çalışmanın gözden geçirilmesi, bu tür yiyecekleri içeren diyetlerin toplam ve "kötü" LDL'deki mütevazı düşüşlerle ilişkili olduğunu buldu. kolesterol seviyeleri (42).

 6. Kolesterol seviyenizi yükseltmeye çalışıyorsanız, diyetinize fava fasulyesi eklemek yararlı olabilir.

10. Diyetinize Eklemek İçin Çok Yönlü ve Kolay

 1. Fava fasulyesi yemeklere ve atıştırmalıklara lezzetli bir katkı olabilir.

 2. Onları hazırlamak için yenmeyen yeşil kabuklarını çıkararak başlayın. Ardından, fasulyeleri buzlu bir kaba aktarmadan önce 30 saniye kaynatın. Bu, mumlu dış kaplamayı yumuşatacak ve soyulmasını kolaylaştıracaktır.

 3. Soyulmuş lapa fasulyesi buğulama ve zeytinyağında ve baharatlarda bütünüyle yenmek için fırında fırında fırında fırında fırında fırında fırında pişirilebilir. [! 1958 => 1140 = 11!

 4. Salatalara, pirinç yemeklerine, risottolara, makarnalara, çorbalara ve pizzalara pişmiş fava fasulyesi eklenebilir.

Alt satırda

 1. Fava fasulyesi besinlerle dolu ve etkileyici sağlık yararları sunabilir.

 2. Bu fasulyeleri düzenli olarak yemek, Parkinson hastalığının semptomları için faydalı olabilir, doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur, bağışıklık sistemini arttırır, kilo vermede yardımcı olur ve kolesterol seviyesini düşürür ve kan basıncını düşürür.

 3. Bununla birlikte, araştırmalar sınırlıdır ve baklagillerin insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 4. Yine de, sağlıklı ve dengeli bir diyete mükemmel ve çok yönlü bir ektirler.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407