Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


10 Chayote Squash'ın Etkileyici Faydaları

Alt satırda

 1. Chayote (Sechium edule), kabakgil ailesinin Cucurbitaceae ailesine ait bir kabak türüdür.

 2. Aslen orta Meksika’dan ve Latin Amerika’nın çeşitli yerlerinden geliyor ama şimdi tüm dünyada yetişiyor. Ayrıca mirliton squash veya chocho olarak da bilinir.

 3. Chayote, birçok potansiyel sağlık yararı sağlayan bir dizi besleyici ve antioksidan bileşik ile yüklenmiştir.

 4. İşte chayote kabakların 10 etkileyici sağlık faydası.

1. Besin açısından zengin

 1. Chayote squash'ın en büyük özelliklerinden biri, çeşitli temel vitaminleri, mineralleri ve elyafı sunduğu için beslenme içeriğidir.

 2. Tek bir kaotik kabak (203 gram), aşağıdaki besin maddelerini sağlar (1):

 3. Özellikle, uygun şekilde hücre bölünmesini teşvik eden kalat, folat açısından oldukça yüksektir.

 4. Besin yoğunluğunun yanı sıra, karyot da kalori, yağ, sodyum ve toplam karbonhidrat açısından düşük görünüyor. Bu nedenle, oldukça sağlıklı ve çeşitli diyetler için iyi bir seçim için yapar (1).

2. Güçlü antioksidanlar içerir

 1. Chayote'un faydalarının çoğu antioksidan içeriğine bağlanabilir.

 2. Antioksidanlar, hücresel hasara karşı koruma sağlayan, enflamasyonu azaltan ve vücudunuzdaki stresi azaltan çeşitli gıdalarda bulunan bileşiklerdir (2). [! 1990 => 1140 = 3!

 3. Bunlardan en az miktarda myricetin oluşuyor. Araştırmalar, mirisetin güçlü antikanser, antidiyabet ve anti-enflamatuar özellikler taşıdığını göstermektedir (2, 3). [! 1990 => 1140 = 3!

3. Kalp sağlığını teşvik edebilir

 1. Chayote squash yemek, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol ve zayıf kan akışı gibi kalp hastalıkları risk faktörlerini iyileştirebilir.

 2. Hayvan ve test tüpü araştırması, chayote bileşiklerinin kan damarlarını rahatlatmaya yardımcı olabileceğini, böylece kan akışını iyileştirdiğini ve kan basıncını azalttığını gösteriyor (5). [! 1990 => 1140 = 4!

4. Kan şekeri kontrolünü teşvik edebilir

 1. Chayote kabağı toplam karbonhidratı düşük ve çözülebilir lif oranı yüksektir, bu da kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir (7).

 2. Çözünebilir lif sindiriminizi ve karbonhidrat emilimini yavaşlatır, bu da yedikten sonra kan şekeri tepkinizi azaltır (8).

 3. Chayote, insülini etkileyerek kan şekeri kontrolünü de iyileştirebilir.

 4. İnsülin direnci, hücrelerinizin insüline karşı daha az duyarlı hale geldiğinde ortaya çıkan bir durumdur - kan şekeri seviyelerini düzenleyen bir hormon.

 5. Bu kademeli olarak daha yüksek kan şekeri seviyelerine yol açar ve sonunda diyabete neden olabilir.

 6. Araştırmalar, chayote içerisindeki benzersiz bitki bileşiklerinin, zayıf kan şekeri kontrolü ve tip 2 diyabetle bağlantılı enzimlerin aktivitesini azaltarak insüline duyarlılığınızı artırmada rol oynayabileceğini göstermektedir (9).

5. Sağlıklı bir hamileliği destekleyebilir

 1. Folat veya B9 vitamini tüm insanlar için önemlidir - ancak hamile olanlar veya hamile kalmayı planlayanlar için özellikle önemlidir.

 2. Gebeliğin erken döneminde, fetal beyin ve omuriliğin doğru gelişmesi için folat gereklidir. Yeterli folat alımı da erken doğumların önlenmesinde rol oynayabilir (10). [! 1990 => 1140 = 6!

 3. Bu nedenle, dengeli bir diyetin parçası olarak chayote ve diğer folat bakımından zengin yiyecekler dahil olmak, sağlıklı bir hamileliği desteklemenin harika bir yoludur.

6. Antikanser etkileri olabilir

 1. Yüksek meyve ve sebze tüketimi, sindirim sistemi olanlar da dahil olmak üzere, çeşitli kanser türlerinin riskinin azalması ile ilişkilidir (11). [! 1990 => 1140 = 7!

 2. Her ne kadar bu sonuçlar ümit verici olsa da, mevcut kanıtlar chayote'un insanlarda kanserle mücadele etkiye sahip olduğunu gösterecek kadar güçlü değil.

 3. Sonuçta, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

7. Yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilir

 1. Moleküllerdeki yaşlanma merkezlerinin ana teorilerinden biri, hücrelerinize zarar veren serbest radikal denilen ve sonuçta zaman içinde azalmış fonksiyonelliğe yol açan (14).

 2. Bazı araştırmalar, antioksidanlarda yüksek miktarda gıda tüketmenin hücreleri serbest radikal hasarlarından koruyarak yaşlanma sürecini yavaşlatacağını göstermektedir (14). [! 1990 => 1140 = 8!

 3. Antioksidan kapasitesine ek olarak, C vitamini, cildinizde bulunan birincil proteinlerden biri olan kollajen üretmek için gereklidir. Kolajen, cilde sağlam, genç bir görünüm kazandırmasıyla sıklıkla kredilendirilir (15). [! 1990 => 1140 = 8!

8. Karaciğer fonksiyonunu destekleyebilir

 1. Yağ karaciğeri hastalığı, fazla yağın karaciğer dokusuna depolandığı bir durumdur. Karaciğerinizde çok fazla yağ olması, onun düzgün çalışmasını etkileyebilir (17).

 2. Hem test tüpü hem de hayvan çalışmaları, chayot squash ekstresinin karaciğerde yağ birikmesine karşı koruyabileceğini ve böylece potansiyel olarak yağlı karaciğer hastalığını önleyebileceğini veya tedavi edebileceğini öne sürüyor (18, 19).

 3. Bir çalışmada, yüksek yağlı bir diyetle beslenen ve chayote özü ile tedavi edilen sıçanlar, karaciğerlerinde kolesterol ve yağ asidi birikintilerini kontrol farelerinden önemli ölçüde daha düşüktür. Bu, yağ metabolizmasında yer alan enzimlerin işlevindeki belirgin değişikliklerden kaynaklanmaktadır (19). [! 1990 => 1140 = 9!

9. Sağlıklı bir kilo teşvik edebilir

 1. Chayote squash çok az kalori ancak çok fazla lif içeriyor - sağlıklı bir ağırlığı destekleyen iki özellik (20).

 2. Bütün bir kalyot kabağı (203 gram) 39 kalori ve 4 gram lif sağlar. Lif midenizin boşalma hızını yavaşlatır, sizi daha uzun süre tam ve memnun hissetmenizi sağlar - bu da yiyecek alımını azaltabilir ve kilo kaybına neden olabilir (1, 21, 22). [! 1990 => 1140 = 10!

10. Sindirim sağlığını destekleyebilir

 1. Chayote squash gibi meyve ve sebzelerin tüketimi sindirim fonksiyonunu artırabilir.

 2. Sindirimi destekleyen bitki bileşikleri olan flavonoidler, yüksek miktarda kayalotta bulunur (2).

 3. Araştırmalar, flavonoid bakımından zengin gıdaların, sindirim kanalınızdaki atık ürünlerin çıkarılması ve atılmasında rol oynayan sindirim enzimlerine yardımcı olduğunu göstermektedir (24). [! 1990 => 1140 = 11!

 4. Buna karşılık, bu yararlar bağırsak düzenini teşvik eder ve kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kolon kanseri gibi çeşitli kronik durumların önlenmesinde rol oynayabilir (25). [! 1990 => 1130 = 12!

 1. Chayote çok yönlü ve edinilmesi ve hazırlanması nispeten kolay.

 2. Bu kabaklar parlak yeşil ve armut biçimlidir, derileri üzerinde çok fazla sırt vardır. Hafif lezzetleri hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklere katkıda bulunur.

 3. Botanik olarak meyveler olarak sınıflandırılsa da, chayote kabakları sebzeler gibi hazırlanır. Kabuğunun her kısmı, derisi, eti ve tohumları dahil olmak üzere yenebilir. Çiğ veya pişmiş olarak tüketebilirsiniz.

 4. Çiğ olarak servis edildiğinde, smoothies, mezeler ve salatalara harika bir katkı sağlar. Alternatif olarak, kolayca buharda pişirilir, kavrulur veya kızartılır. Ekstra bir beslenme artışı için çorbalara, güveçlere ve güveçlere eklemeyi bile düşünebilirsiniz.

Alt satırda

 1. Chayote ezmesi kalorisi düşüktür, ancak neredeyse her diyete sağlıklı bir katkı sağlayan lif, antioksidanlar ve temel besinlerle doludur.

 2. Potansiyel yararları, sağlıklı bir hamileliği desteklemeyi ve kalp sağlığını desteklemeyi içerir.

 3. Renkli ve hazırlaması kolay, chayote dengeli bir diyetin bir parçası olarak denemeye değer.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407