Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


10 Şaşırtıcı Sağlık Faydaları ve Şeftali Kullanımları

Alt satırda

 1. Şeftali - veya Prunus persica - bulanık kabuğu ve tatlı beyaz veya sarı eti olan küçük meyvelerdir.

 2. Çin'de 8.000 yıldan daha uzun bir süre önce ortaya çıktığı sanılıyor (1).

 3. Şeftali erik, kayısı, kiraz ve badem ile ilgilidir. Drupes veya taş meyvesi olarak kabul edilirler çünkü tenleri yenilebilir bir tohum barındıran bir kabuğu çevreler.

 4. Kendi başlarına yenebilir veya çeşitli yemeklere eklenebilirler. Dahası, şeftali besleyicidir ve sindirim, pürüzsüz cilt ve alerji rahatlama gibi çeşitli sağlık yararları sunabilir.

 5. İşte 10 şaşırtıcı sağlık yararı ve şeftali kullanımı.

1. Besin ve Antioksidanlarla Paketli

 1. Şeftali birçok vitamin, mineral ve faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir.

 2. Bir orta büyüklükte şeftali (5.4 ons veya 150 gram) yaklaşık olarak (2):

 3. Şeftali ayrıca daha az miktarda magnezyum, fosfor, demir ve bazı B vitaminleri de sunar.

 4. Ayrıca antioksidanlarla doludur - oksidatif hasarla mücadele eden ve vücudunuzu yaşlanmaya ve hastalıklara karşı korumaya yardımcı olan faydalı bitki bileşikleri. Meyveler ne kadar taze ve olgun olursa, o kadar fazla antioksidan içerir (3, 4, 5, 6).

 5. Taze ve konserve şeftali benzer miktarda vitamin ve minerallere sahip gibi görünüyor - konserve çeşitleri soyulmadığı sürece (8, 9).

 6. Bununla birlikte, taze şeftali antioksidan seviyelerinde daha yüksektir ve oksidatif hasara karşı korunmada konserve olanlardan daha etkili gibi görünmektedir (9, 10). [! 809 => 1130 = 3!

 1. Şeftali sağlıklı sindirime katkıda bulunabilir.

 2. Orta büyüklükteki bir meyve yaklaşık 2 gram lif sağlar - bunların yarısı çözünür lif, diğer yarısı çözünmez (2, 11).

 3. Çözünmeyen lif dışkıya yığın ekler ve yemeğin bağırsaklarınız arasında taşınmasına yardımcı olarak kabızlık olasılığını azaltır (12).

 4. Öte yandan, çözünür lif bağırsaklarınızdaki faydalı bakteriler için yiyecek sağlar. Buna karşılık, bu bakteriler bağırsaklarınızın hücrelerini besleyen, asetat, propiyonat ve bütirat gibi kısa zincirli yağ asitleri üretir.

 5. Bağırsaklarınızdaki kısa zincirli yağ asitleri ayrıca, iltihaplanmanın azaltılmasına ve Crohn hastalığı, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve ülseratif kolit (13, 14, 15) gibi sindirim bozukluklarının semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. .

 6. Şeftali çiçekleri, meyvenin sindirime fayda sağlayabilecek diğer bir parçasıdır. Geleneksel Çin tıbbında sindirim bozukluklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılırlar. [! 809 => 1140 = 3!

 1. Düzenli olarak meyve yeme - şeftaliler dahil - kalp sağlığını artırabilir.

 2. Şeftali, yüksek tansiyon ve kolesterol düzeyleri gibi kalp hastalığı için risk faktörlerini düşürebilir (18).

 3. Üstelik test tüpü çalışmaları, şeftalilerin safra asitlerine bağlanabileceğini gösteriyor - karaciğeriniz tarafından kolesterolden üretilen bileşikler.

 4. Bağlı safra asitleri - içerdikleri kolesterol ile birlikte - sonunda dışkı yoluyla atılırlar, bu da kandaki kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olabilir (19). [! 809 => 1140 = 4!

 5. Obez sıçanlarda yapılan araştırmalar, şeftali suyunun kan basıncını yükselten anjiyotensin II hormonu seviyelerini düşürdüğünü bildirmiştir (22, 23).

 6. Bu etkiler ümit verici görünmekle birlikte, insanlarda bunları doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

4. Cildinizi Koruyabilir

 1. Şeftali, cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan koruyucu etkilere sahip olabilir.

 2. Test tüpü çalışmaları şeftalilerde bulunan bileşiklerin cildinizin nemi muhafaza etme kabiliyetini artırabileceğini, böylece cilt dokusunu iyileştirdiğini gösteriyor (24).

 3. Dahası, hem tüp hem de hayvan çalışmaları, doğrudan cilde uygulanan şeftali çiçekleri veya etten yapılan ekstraktların UV hasarını önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor (25, 26, 27).

 4. Şeftali çiçeği özlerinin ayrıca farelerde cilt tümörlerinin gelişimini geciktirdiği bulunmuştur (28).

 5. Ancak, sonuçlar çıkarılmadan önce insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

5. Bazı Kanser Tiplerini Önleyebilir

 1. Çoğu meyve gibi şeftali de çeşitli kanserlere karşı koruma sağlayabilecek faydalı bitki bileşikleri sağlar.

 2. Spesifik olarak, şeftali cildi ve eti karotenoidler ve kafeik asit bakımından zengin - antikanser özelliklere sahip bulunan iki tip antioksidan türü (29, 30, 31, 32).

 3. Tüp ve hayvan araştırmaları, şeftali çekirdeğindeki bileşiklerin, kanserli olmayan cilt tümörlerinin büyümesini sınırlayabileceğini ve bunların kanserli olanlara dönüşmesini engelleyebileceğini göstermiştir (33).

 4. Bahsetmiyorum bile, şeftali polifenollerle doludur - bir antioksidan kategorisidir ve tüp hücrelerinde büyümeyi azalttığı ve kanser hücrelerinin yayılmasını sınırladığı gösterilen bir kategoridir (34).

 5. Şeftali polifenolleri, sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri de öldürebilir (35).

 6. Bir hayvan çalışmasında, bu polifenoller, belirli bir tip meme kanserinin büyümesini ve yayılmasını önlemede özellikle etkiliydi.

 7. Araştırmacılar, bir kişinin araştırmada kullanılana eşdeğer miktarda polifenol tüketmek için günde yaklaşık iki ila üç şeftali yemesi gerektiğini bildirdi (34).

 8. Başka bir çalışmada, her gün en az 2 şeftali veya nektarin tüketen postmenopozal kadınların 24 yıl içinde% 41 daha düşük meme kanseri riski vardı (36).

 9. Ancak, insanlarda az sayıda çalışma yapılmış, bu nedenle daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

6. Alerji Belirtilerini Azaltabilir

 1. Şeftali alerji semptomlarını azaltabilir.

 2. Vücudunuz bir alerjene maruz kaldığında, vücudunuzu alerjenden kurtulmanıza yardımcı olmak için immün sisteminiz tarafından üretilen histaminleri veya kimyasalları serbest bırakır.

 3. Histaminler vücudunuzun savunma sisteminin bir parçası ve hapşırma, kaşıntı veya öksürük gibi alerji semptomlarını tetikler.

 4. Araştırmalar, şeftalilerin kanda histamin salınımını önleyerek alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (37). [! 809 => 1140 = 7!

7-9. Diğer Potansiyel Yararları

 1. Şeftali sağlık için başka faydalar sunabilir. En iyi araştırılmış olanlar şunlardır:

 2. Bu çalışmalar küçüktü ve bu faydaların çoğu insanlarda gözlenmedi.

10. Yaygın Olarak Kullanılabilir ve Diyetinize Eklemek Kolay

 1. Şeftali bulmak kolaydır ve diyete birçok yönden eklenebilir.

 2. Çiğ yenebilir, fırınlanabilir, ızgarada pişirilebilir, broile edilebilir veya sote edilebilirler ve sıcak veya soğuk yemeklere kolayca katılabilirler.

 3. Örneğin, taze şeftali besin açısından zengin bir atıştırmalıktır ve kendi başlarına ya da yoğurt ve bir avuç fındıkla yenilebilir.

 4. Şeftaliler salatalara eklenebilir veya doyurucu bir nohut körisine karıştırılabilir. Salsa'ya beklenmeyen bir dokunuş katarlar ve aynı zamanda birçok tatlıda popüler bir bileşendir.

 5. Son olarak, şeftaliler bir yüzeye karıştırılabilir veya suyunuza lezzet katmak için hafifçe püre haline getirilebilir.

Şeftalilerin Seçimi ve Saklanması

 1. Şeftali çok çeşitli türlerde gelir - bazıları beyaz, diğerleri sarı. Beyaz şeftali daha tatlıdır, sarı olanlar daha fazla tart olma eğilimindedir.

 2. Şeftaliler seçerken, tipik olarak kokuları daha tatlıdır, engebeli olurlar. Hasarlı veya olgunlaşmış kahverengimsi, çürük veya kırışık meyvelerden kaçının. Bunun yerine, sert veya sadece hafifçe yumuşak bir ete sahip şeftali arayın.

 3. Bir şeftalinin etini bastırıp hafifçe verdiğini hissettiğinde olgun ve yemeye hazır olduğunu söyleyebilirsin.

 4. Şeftaller toplandıktan sonra olgunlaşmaya devam ediyor. Bu yüzden şeftalileriniz çok sağlamsa, onları bir ila üç gün boyunca tek bir katmanla tezgahınıza koymayı deneyin.

 5. Olgun şeftali oda sıcaklığında yaklaşık bir hafta dayanır. Bunları bu zaman diliminde yemeyi planlamıyorsanız aşırı olgunlaşmayı önlemek için buzdolabında saklamak en iyisidir.

 6. Olgun şeftali de donmuş olabilir, fakat kızarmayı önlemek için önce onları dilimlemek ve etini biraz limon suyu ile kaplamak en iyisidir.

 7. Şeftali konserve satın alınabilir veya dondurulabilir. Konserve şeftali, taze veya dondurulmuş şeftali yerine daha az sayıda antioksidan içerme eğilimindedir ve daha sağlıklı bir seçim için, şurup yerine suyla doldurulmuş bir çeşitlilik seçmeyi deneyin (9, 10).

Alt Çizgi

 1. Şeftali birçok vitamin, mineral ve faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir.

 2. Çeşitli yemeklere kolayca dahil oluyorlar ve daha sağlıklı cilt, daha az alerji belirtileri ve daha fazla sindirim ve kalp sağlığı gibi etkileyici sağlık yararları sunabiliyorlar.

 3. Şeftalilerin de bazı kanser riski riski altında olduğu görülüyor ve bağışıklık sistemini artırabilir, toksinlere karşı koruma ve kan şekeri seviyesini düşürebilir. [! 809 => 1140 = 11!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407