Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Zeytinyağı saçlarınız için uygun mu?

Zeytinyağı saçlarınız için uygun mu?

 1. Zeytinyağı insan saçı için iyi mi? Bir kişi normal şartlandırıcılarını zeytinyağıyla değiştirmeden önce, saça zeytinyağı koymanın olası yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam etmelidir.

Araştırma

 1. Çoğu insan saçlarında hem şampuan hem de saç kremi kullanır.

 2. Bilim insanları zeytinyağını temizleyici bir saç bakım maddesi ya da şampuan olarak görmezken, yağları saç sürtünmesini azaltmaya, saçları çözmeye ve kabarmayı en aza indirmeye yardımcı olan beş bakım maddesinden biri olarak gruplandırıyorlar.]

 3. Zeytinyağının bir kişinin saçı için iyi olduğunu söyleyen bir anekdot kanıtı eksikliği olmasa da, bilim adamları saç bakımında çeşitli yağlar konusunda sınırlı araştırmalar yaptılar.

 4. Araştırmaların 2015 yılı incelemesi, saçların kılların zarar görmemesinde önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor. Bunun nedeni, bazı yağların saça nüfuz edebilmesi ve saçın emdiği su miktarını azaltabilmesidir, bu da saç milinin maruz kaldığı şişmeyi azaltır.

 5. Eğer saçlar çok fazla şişmezse, o kadar da büzülmeyecek, böylece saçın oluşturduğu stresi azaltacaktır. Bu stresi azaltmak, sırayla hasarı azaltır.

 6. Aynı inceleme, saçın doymuş ve tek doymamış yağları çoklu doymamış yağlardan daha iyi emdiğini göstermektedir. Zeytinyağı tekli doymamış yağdır.

 7. Bir insan bunları saçlarına uyguladığında diğer yağların faydalı olabileceğini gösteren bazı çalışmalar var. 2007'den daha eski bir çalışma, saçlara hindistancevizi yağı uygulamanın saçın nem tutma özelliğini mineral yağdan daha fazla arttırdığını ortaya koydu. [! 97168 => 1140 = 2!] 2003'ten kalma başka bir çalışmada, farklı yağların saç hasarını önleme üzerindeki etkileri tartışıldı. Araştırmalar özellikle zeytinyağına bakmamasına rağmen, saçlara hindistancevizi yağı uygulanmasının saç proteinlerine zarar vermeyebileceğini öne sürdü.

 8. Yazarlar, hindistancevizi yağının zarar görmemiş ve zarar görmüş saçlardaki protein kaybını azaltırken, mineral yağ ve ayçiçek yağında azalmadığını tespit etti. Saçları hem yıkadıktan önce hem de kullandıktan sonra hindistancevizi yağının faydasını gözlemlediler.

 9. Çalışma, zeytinyağının saçın zarar görmesini önleme üzerindeki etkisine bakmadığından, zeytinyağının saçın zarar görmesini önleyip önlemediğini ve yapması halinde ne kadar etkili olduğunu bilmenin bir yolu yoktur. öyle yapıyor.

Saç için zeytinyağı nasıl kullanılır

 1. Zeytinyağını saç bakım rutininin bir parçası olarak kullanmak isteyenler aşağıdaki yöntemi deneyebilir:

 2. Zeytinyağının saç bakım rutininin bir parçası olarak nasıl kullanılacağı hakkında çevrimiçi pek çok öneri var. Şu anda, yukarıda belirtilenler de dahil olmak üzere belirli yöntemleri destekleyecek herhangi bir araştırma ya da bireylerin kullanması için en iyi hangisi olduğu konusunda öneri yoktur.

 3. Çoğu insan saçı zeytinyağını güvenle kullanabiliyor ve bu yüzden en iyisini bulmak için birkaç farklı yöntem denemeye değer.

Ne tür kıllar yararlanabilir?

 1. Saç kremi, saç kremi olarak zeytinyağı kullanan birinden faydalanamaz.

 2. Kuru, kaba saçlar muhtemelen daha ince, kuru saçlardan daha fazla yarar sağlar. Yağlı, ince saçlı insanlar zeytinyağının saçlarını yağlı ve ağır hissettirdiğini görebilirler.

Zeytinyağının diğer olası güzellik faydaları

 1. Anekdot kanıtların ötesinde bir araştırma, zeytinyağının saç bakımına yardımcı olabileceğini ispatlamamasına rağmen, bu yağın diğer olası güzellik yararları da var.

 2. Potansiyel faydalar aşağıdakileri içerir:

Paket servis

 1. Anekdot kanıtlar zeytinyağının saç bakımı için çok faydalı olabileceğini öne sürse de, bu iddiaları desteklemeye yönelik araştırmalar çok sınırlı. İnsanlar zeytinyağını saç kürü olarak düşünmeden önce, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 2. Ancak, bir kişi zeytinyağına alerjisi olmadığı sürece, bir güzellik bakımı olarak saça zeytinyağı uygulamak muhtemelen güvenli ve yapılması çok kolaydır. Çoğu insan için, saçlarına zeytinyağı uygulama riski, saçın yumuşak ve ipeksi hissetmek yerine yağlı kalması ve ağırlaşmasıdır.

 3. Birisi saç bakım rutininin bir parçası olarak zeytinyağı kullanmak isterse, çevrimiçi ortamda yağ satın alınabilir.

 4. 6 Kasım 2018 Pazar tarihli son Tue makalesi .Bu konuyla ilgili en son haberler için Tamamlayıcı Tıp / Alternatif Tıp kategori sayfamızı ziyaret edin veya Tamamlayıcı Tıp hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Alternatif Tıp. Tüm referanslar Referanslar sekmesindedir.

 5. Dias, M.F.R.G. (2015, Ocak-Mart). Saç kozmetikleri: Genel bakış. Uluslararası Trichology Dergisi, 7 (1), 2-15. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/] adresinden alındı

 6. Keis, K., Huemmer, C.L., Kamath, Y.K. (2007, Mart-Nisan). Yağ filmlerinin insan saçı üzerinde nem buharı emilimine etkisi. [!Soyut, Özet]. Kozmetik Bilimleri Dergisi, 58 (2), 135-145. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17520153] adresinden alındı

 7. Rele, A.S., Mohile, R.B. (2003, Mart-Nisan). Mineral yağ, ayçiçeği yağı ve hindistancevizi yağının saç hasarının önlenmesindeki etkisi [!Özet]. Kozmetik Bilimleri Dergisi, 54 (2), 175-192. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12715094] adresinden alındı

 8. Şerifi-Heris, Z., Farahani, L.A., Haghani, H., Abdoli-Oskouee, S., Hasanpoor-Azghady, S.B. (2018, 12 Ekim). Topikal zeytin ve nergis merhemlerinin çocuk bezinin dermatit üzerine uygulanmasının etkilerinin karşılaştırılması: Üç kör kör randomize klinik çalışma. Dermatolojik Tedavi, e12731. Https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/dth.12731] adresinden alındı

 9. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 10. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa kaynak belirtilir.