Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Zencefile Bir Alerji

Dozları

 1. Zencefil mutfak ve tıbbi amaçlar için yaygın olarak kullanılır. Genellikle zencefil kökü veya basitçe zencefil denilen yeraltı sapı - veya rizom - çiğ veya kurutulmuş toz olarak kullanılır. Zencefil, zencefilli kurabiye, zencefilli gazoz ve zencefil çayı gibi çeşitli yiyecek ve içeceklerin bir bileşenidir. Ham zencefil kökü veya zencefil takviyeleri ayrıca, mide, iştahsızlık, bulantı ve hareket rahatsızlığı gibi çeşitli durumların tedavisinde yardımcı olur. Yan etkileri nadirdir ve nadir olmasına rağmen, zencefil alerjisi mümkündür. Zencefil alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, bu durumu nasıl yöneteceğiniz ve önleyeceğiniz konusunda rehberlik için doktorunuzla konuşun.

Zencefil ve Baharat Alerjileri

 1. Baharat alerjileri nadirdir - "Uluslararası Alerji ve İmmünoloji Arşivleri" nin Kasım 2004 sayısında yayınlanan bir rapora göre yetişkinlerde alerjilerin yüzde 2'sinden azı baharatlarla ilgilidir. Tüm baharat alerjilerinden zencefil, dermatitin tipik semptomları olan - cilt kızarıklığı, kızarıklık veya iltihaplanma gibi nadir bir hastalıktır. Bununla birlikte, gıda alerjisi semptomları çeşitlidir ve ayrıca kuru bir öksürük, tahriş olmuş boğaz, dudak veya ağızda şişlik veya kaşıntı, kaşıntılı gözler, kurdeşen, burun akıntısı, yutma zorluğu, karın ağrısı, baş dönmesi, bayılma veya karın semptomlarına neden olabilir. ishal, kusma veya şişkinlik olarak. Semptomlar ılımlıdan aşırıya değişebilir, reaksiyonlar genellikle hemen veya temas veya yutma saatleri içinde meydana gelir.

Çapraz reaksiyonlar

 1. Bağışıklık sistemi zencefile zararlı olduğu için yanlış bir alerjik reaksiyon meydana gelir. Bağışıklık sistemi, alerji semptomlarını tetikleyen maddeleri kana bırakarak tepki verir. Zencefil, kakule ve zerdeçal baharatlarını da içeren Zingiberaceae ailesinin bir üyesidir. Bunlardan herhangi birine alerjiniz varsa, bu baharatların tümüne duyarlı olabilirsiniz. Bazı gıdalar, ilişkili olmasalar da, Zingiberacea ailesindeki duyarlılığa neden olacak kadar benzer proteinler içerebilir. [! 60216 => 1130 = 4!

 1. Polen alerjisi dahil çevresel alerjiniz varsa, oral alerji sendromu (OAS) olarak adlandırılan bir şeyle karşılaşabilirsiniz. Alerjik cevabınıza neden olan polenler herhangi bir bitkinin derileri, yaprakları veya yüzeyleri üzerindeyken, bu yiyecekleri yerken semptomlarla karşılaşabilirsiniz. Çiğ gıdalar OAS'a pişmiş gıdalardan daha sık neden olur ve belirtiler genellikle ağız, kulaklar, boğaz ve cilde özgüdür. Ek olarak, mutfak amacıyla kullanıldığında, zencefil genellikle çeşitli otlar, baharatlar ve bitkiler ile birleştirilir ve bunlardan biri alerjik cevabınızın gerçek nedeni olabilir. "Bugünün Diyetisyenliği" başlıklı Eylül 2013 tarihli bir makaleye göre, baharat alerjileri farkındalık artmaktadır ve kimyon, rezene, kereviz, tarçın, safran ve hardalın reaksiyona yol açtığı son zamanlarda daha fazla dikkat çekmektedir.

Uyarılar ve Önlemler

 1. Zencefile alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuzu veya alerjistinizi görün. Doktor size kesin bir tanı koymak için bir deri veya kan testi yapabilir. Bu arada, zencefil ve yüz kremleri ve çaylar gibi zencefil içeren ürünler ile kakule ve zerdeçal içeren ürünlerden kaçının. Doktorunuzun onayı ile kaşıntı, şişlik ve iltihapları hafifletmek için hap veya krem ​​şeklinde bir antihistamin kullanın. Yemek alerjileri bazen anafilaksi denilen ciddi, hayatı tehdit eden alerjik bir reaksiyonu tetikleyebileceğinden göğüste sıkışma, kurdeşen, hırıltılı nefes alma veya nefes almada zorluk çekiyorsanız derhal tıbbi yardım isteyin. Zencefile alerjiniz varsa, doktorunuz acil durumlarda kullanılmak üzere her zaman yanınızda enjekte edilebilir bir epinefrin türü bulundurmanızı önerebilir.

 2. Tarafından gözden geçirildi: Kay Peck, MPH, RD

 3. Zencefile alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuzu veya alerjistinizi görün. Doktor size kesin bir tanı koymak için bir deri veya kan testi yapabilir. Bu arada, zencefil ve yüz kremleri ve çaylar gibi zencefil içeren ürünler ile kakule ve zerdeçal içeren ürünlerden kaçının. Doktorunuzun onayı ile kaşıntı, şişlik ve iltihapları hafifletmek için hap veya krem ​​şeklinde bir antihistamin kullanın. Yemek alerjileri bazen anafilaksi denilen ciddi, hayatı tehdit eden alerjik bir reaksiyonu tetikleyebileceğinden göğüste sıkışma, kurdeşen, hırıltılı nefes alma veya nefes almada zorluk çekiyorsanız derhal tıbbi yardım isteyin. Zencefile alerjiniz varsa, doktorunuz acil durumlarda kullanılmak üzere her zaman yanınızda enjekte edilebilir bir epinefrin türü bulundurmanızı önerebilir.

 4. Tarafından gözden geçirildi: Kay Peck, MPH, RDDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407