Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yunan Yoğurt Beslenmesi: İyi mi Kötü mü?

 1. Tam anlamıyla sağlığımızı döndürebilecek, yeterince takdir edilmeyen birçok gıda var. Lahana turşusu ve kimchi akla geliyor. Aynı şekilde, çoğu insanın kendileri için iyi olduğuna inandığı fazla takdir edilmeyen, aşırı sinirli yiyecekler var. Örneğin, birçok insanın kendisi olmadan daha sağlıklı olmasına rağmen, tam tahılların erdemleri sürekli olarak duyurulur.

 2. Yunan yoğurtu nereye düşer?

 3. Tüm dünyada süt ürünleri çoğunlukla sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin önemli bir parçası olarak kabul edilir. Yoğurt genellikle hepsinin en çok beğenilen süt ürünüdür - özellikle son on yılda her zamankinden daha popüler hale gelen Yunan yoğurtudur. Bunun nedeni kalın, kremsi dokusuyla artı yüksek miktarda protein ve B vitaminleri gibi diğer bazı besin maddelerinin yanı sıra elde edilmesi zor kalsiyum sağlamasıdır.

 4. Öte yandan, Yunan yoğurtunu da içeren süt ürünleri her zaman olduğu gibi kırılmazlar. Genel olarak, süt ürünleri kafa karıştırıcı olabilir çünkü süt ürünleri doymuş yağda doğal olarak yüksektir, bu da tipik olarak zararlı ve yüksek kolesterol seviyelerine bağlanır. Aslında, Amerikan Kalp Birliği gibi güvenilir kuruluşlar insanların yıllarca yoğurt dahil olmak üzere çoğunlukla yağsız veya az yağlı süt ürünleri yemelerini tavsiye etti. window.onload = function () {hellobar ("contentUpgrades"). show (531590);}; Ek olarak, daha fazla insan, çoğu mağazadan alınan yoğurtların yapımında kullanılan hormonlar, şeker, yapay katkı maddeleri, renkler veya tatlandırıcılar ile ilgilenmektedir. Yine de makalelerimi okuyanlar da dahil olmak üzere diğerleri probiyotik yoğurdun bağırsak dostu faydalarını duymuşlardır.

 5. Öyleyse herkes söylendiğinde ve yapıldığında kararı nedir - Yunan yoğurtu sağlıklı mı değil mi?

Yunan Yoğurtunun Geçmişi

 1. İşte Yunan yoğurtunun nasıl yapıldığıyla ilgili biraz bilgi, artı nereden geldiğine dair kısa bir tarih:

 2. Yunan yoğurdu, yüzlerce yıl önce, yaygın olarak bulunan inek ve keçi sütünün raf ömrünü uzatmak için ilk fermente edildiği Avrupa bölgelerinde ortaya çıktı. Süt ve canlı kültürler (bakteri) birleştirilerek Yunan yoğurt yapılır, daha sonra sütte doğal olarak bulunan sıvı peynir altı suyunun giderilmesi için karışım süzülerek süzülür. (1) Peyniraltı suyu normalde süt kıvrıldığında kalır. Süzme, bazı laktoz şekerlerini, tuz ve suyu da çıkarır, bu nedenle Yunan yoğurtunun protein bakımından standart yoğurtlardan daha kalın ve daha yüksek olması, aynı zamanda genellikle şeker ve karbonhidratların daha düşük olmasıdır.

 3. Bugün, "Yunan tarzı" olduğunu iddia eden birçok yoğurt geleneksel yöntemleri takip etmiyor ve bunun yerine, yoğunlaştırılmış süt, mısır nişastası, karragenan veya jelatin gibi koyulaştırıcı maddeler eklemek gibi kısayollar kullanıyor. Aslında, FDA "Yunan tarzı" terimini düzenlememektedir, bu yüzden bu aslında içerikler veya hazırlıklar söz konusu olduğunda pratik olarak hiçbir şey ifade etmez. (2)

 4. Ticari Yunan yoğurtunu yapmak için kullanılan yöntemler onu diğer yoğurt türlerinden daha sağlıklı yapmaz - aslında, 2 milyar dolarlık Yunan yoğurt endüstrisi şimdi atma ile ilgili çevresel endişelere bağlı Peyniraltı suyu asitleri adı verilen artıklardan fazla miktarda yan ürün.

 5. İşte az bilinen bir Yunan yoğurt beslenme gerçeği: Her bir Yunan yoğurt kabı, yaklaşık 3 bardak süt tüketiyor, bu da atılması gereken çok sayıda kullanılmamış ve boşa harcanan malzemeyle sonuçlanıyor. (Karşılaştırma olarak, normal yoğurtla kıyaslandığında Yunan yoğurtuna bakarken, normal yoğurt bu miktarın yaklaşık dörtte birini kullanır). (3)

 6. Tolere edilebilirliğinize bağlı olarak, genel olarak süt ürünleri potansiyel olarak sorunlu yiyeceklerdir. Popüler bir Yunan yoğurt efsanesi, temel olarak sağlıklıdır. Ancak günümüzde çoğu insan, yoğurt dahil süt ürünlerinin sorgulanabilir bir kategoriye girdiğini, çoğu insan için sindirimi zor olabileceğinden - çoğu markanın önemsiz yüklü olduğunu anlamaya başlıyor

 7. İnsanlar bebeklikten sonra süt içmeye devam eden tek tür ve başka bir memeli sütünü içen tek tür. Ancak Yunan yoğurt beslenmesindeki sorun bu noktaların ötesine geçiyor - bunun aynı zamanda pastörizasyon da dahil olmak üzere hazırlık ve üretim işlemlerinin ilk başta süt ürünlerinin sunduğu yüksek seviyede besin maddelerini tahrip edebileceği gerçeği ile ilgili .

Yunan Yoğurdu Neden Düşündüğün Kadar Sağlıklı Değil

 1. Çoğu insanın düşündüğüne rağmen, burada Yunan yoğurt beslenmesi hakkında bilmeniz gereken, inanmaya yönlendirdiğiniz kadar yararlı olmadığını gösteren birkaç şey var:

 2. Süt ürünlerini sindirme yeteneği, düşündüğünüzden daha karmaşık. Bazı insanlar süt ürünlerini iyi tolere edebilirken, diğerleri akne, ishal, şişkinlik ve gaz gibi semptomlar yaşamalarına neden olan laktoz, kazein veya süt ürünlerinde bulunan diğer bileşiklere güçlü reaksiyonlara sahiptir. Süt sağlığının sağlık sorunlarının büyük kısmı doğal şekerlerinden (laktoz) ve proteinlerinden (peynir altı suyu veya kazein) geliyor. Her ikisi de, özellikle sindirim işlemine yardımcı olan sütten doğal enzimler alındığında, ciddi şekilde enflamatuar olabilir.

 3. Yoğurttaki laktoz, bebeklikten sonra laktozu sindirme yeteneğini kaybeden bazı insanlar için rahatsızlığa neden olabilir. Bu, bir tür şeker olan laktoz reaksiyonunun yol açtığı laktoz intoleransı semptomlarına yol açar. (4) Diğer bazı karbonhidratlar gibi (FODMAP'ler gibi), uygun şekilde sindirilmediği zaman, sindirim rahatsızlığına, şişkinliğe, kötü bakterilerin büyümesine ve SIBO gibi sindirim sorunlarına yol açabilir.

 4. Geleneksel süt çiftlikleri, genellikle ineklerin süt üretimini artırmak için ek büyüme hormonları kullanır. Eklenen hormonlar olmadan bile, süt doğal olarak hormonal dengesizliklere eğilimli insanlar için problemli olabilecek bazı hormonlar içerir. Eğer düşünürseniz bu mantıklıdır, çünkü süt, progesteron, östrojen, testosteron ve diğer hormonların mevcut olduğu ineklerin meme bezlerinden çıkar.

 5. Bazı insanlar yüksek kaliteli süt ürünlerinden büyük ölçüde faydalanabilirken, hormona duyarlı bir kategoriye girip akne, PMS belirtileri, düzensiz dönemler, vb. Yaşarsanız bazı deneylere değer. Özellikle hormonal düzensizlikleri olan kadınlar, Yunan yoğurdu dahil tüm sütlerden kaçınırken daha iyi hormonal stabiliteye, daha net bir cilde, daha hafif sürelere, daha kolay kilo kaybına ve daha iyi sindirim olduğunu bulmaktadır. [! 2620 => 1140 = 3!

 6. Peynir altı suyu dışındaki diğer baskın süt proteini olan kazein, iltihaplanma, şişme ve diğer alerji belirtilerine yol açan histamin reaksiyonu şeklinde bir immün yanıt tetikleyebilir. Araştırmalar histamin intoleransının süt gibi gıda alerjilerine reaksiyonları içerdiğini ve akne, egzama, kurdeşen, döküntü ve hatta astım veya sinüs sorunlarına neden olabileceğini bulmuştur. (5, 6)

 7. Hassas sindirim sistemine sahip kişiler için laktoz, peynir altı suyu veya kazein bağırsakları glüten gibi gıda alerjenlerinin yaptığı gibi etkileyebilir. Bağırsak ortamında, sızıntılı bağırsak sendromu veya otoimmün koşullar da dahil olmak üzere mevcut hasarı olan herhangi biri, özellikle olumsuz süt reaksiyonlarına karşı hassastır. Çünkü bağışıklık sistemi herhangi bir alerji veya hassasiyetle tetiklendiğinde, vücudun kendi dokusuna saldırmaya başlar ve iltihaplanma seviyelerini yükseltir ve süt ürününü bir tehdit olarak görme olasılığını arttırır.

 8. Bilinen bir hoşgörüsüzlük veya glutene (çölyak hastalığı) veya Hoshimoto hastalığı veya artritine benzer otoimmün bir rahatsızlığınız varsa, süt ürününü ortadan kaldırmak ve semptomlarda bir azalma fark edip etmediğinizi görmek faydalı olabilir - yorgunluk, beyin sisi, şişkinlik, ağrılar ve ağrılar gibi.

 9. "Sağlıklı" olarak tanıtılan çoğu Yunan yoğurtu doğal olarak az yağlı ve tat eksikliğini gidermek için şeker ekledi. Her ne kadar ana beslenme önerileri az yağlı sütü tam yağlı olduğundan daha sağlıklı olarak teşvik etse de, doğal yağı sütten çıkarmak, yoğurtta çekici bir doku ve tat vermek için diğer katkı maddelerinin kullanılması gerektiği anlamına gelir; yüksek fruktozlu mısır şurubu veya yapay tatlandırıcılar ve bileşenler.

 10. Yunan yoğurtunun özellikle "ekşi" bir tadı var, bu nedenle müşterileri memnun etmek için daha da fazla şeker alıyor. Süt zaten doğal olarak şeker içerir, bu yüzden daha fazla eklemek, daha büyük bir insülin yanıtına neden olacağı ve potansiyel olarak kilo alımına ve hatta şeker hastalığına yol açacak şekilde kan şekeri dalgalanmaları riskini artıracağı anlamına gelir. (7)

Yunan Yoğurdu Yerine Ne Yapmalı

 1. Yunan yoğurtunu veya diğer ürünlerini alırken organik, şekersiz, çim beslemeli süt için arayın. Bu, ineklere ek hormon veya antibiyotik verilmemesini veya hastalanma ve yetersiz beslenmeye yatkın oldukları yerde tutulmalarını sağlar.

 2. Daha yüksek protein içeriği için Yunan yoğurtunu yemeye karar veriyorsanız, ana maddelere bakın - süt görmek ve canlı kültürler yaşamak istiyorsunuz, ancak "peynir altı suyu konsantreleri gibi protein eklenmemiş "veya" modifiye mısır nişastası "gibi koyulaştırıcılar.

 3. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

 4. Süt göründüğü kadar kötü değil - aslında çiğ sütün mera yetiştiriciliği yapılan hayvanlardan (inekler, keçiler veya koyunlar) yapılan diğer organik süt ürünleri ile birlikte faydalı olduğuna inanıyorum. ); birçok insanın diyetlerine harika katkılar sağlayabilirler.

 5. Bu, özellikle insanların diyetlerinde genellikle düşük olan değerli besinlere ek olarak probiyotikler sağlayan fermente edilmiş ve binlerce yıldır zamana layık görülen yiyecek olan probiyotik yoğurt için geçerlidir. Yunan yoğurtlarının çoğu ve tavsiye ettiğim tür arasındaki fark, süt kalitesi ve yoğurt yapımında kullanılan işlemle ilgilidir.

 6. İşlenmemiş, fermente süt ürünleri, süt proteinlerinin sizin için bir sorun olmadığı varsayılarak sağladıkları probiyotikler ("iyi bakteri") nedeniyle bağırsak sağlığına faydalıdır. Yunan yoğurtunda aktif olan canlı kültürler genellikle karakteristik ekşi veya keskin tadından sorumlu bakteri S. thermophilus (St) ve L. bulgaricus (Lb) 'yi içerir.

 7. Yoğurt ve kefir iki popüler fermente süt ürünüdür, yani onları yerken elinizde bulunan koruyucu bakterileri tutarlar. Amasi, sıvı yoğurt kıvamına sahip bazı özel mağazalarda bulunan diğer bir fermente süt içeceğidir.

 8. Bağırsak sağlığının yenilenmesine ve desteklenmesine yardımcı olabilecek bakteri sağlamanın yanı sıra, yoğurt yapımında kullanılan fermentasyon işlemi doğal olarak laktoz moleküllerinin yanı sıra süt ürünlerinde bulunan bazı proteinlerin de parçalanmasına yardımcı olur (kazein ve peynir altı suyu). Bu genellikle sindirmede sütten daha kolay oldukları anlamına gelir, ayrıca hormonal tepkiye daha az sahip olurlar. Başka bir seçenek de keçi sütü içmeyi düşünmek ve birçok insanda ineklerin sütünden daha az sindirim rahatsızlığına neden olma eğiliminde olan keçi sütü yoğurtunu almaktır.

 9. Fermente olmayan süt ürünlerinde fermente süt türlerini seçmenin yanı sıra ideal olarak çiğ ve tam yağlı yoğurt bulmak istersiniz. Yağ, sütün doğal bir parçasıdır ve aslında zengin bir A ve D vitamini kaynağı olan yağdır. Çim beslenen ineklerdeki tam yağlı süt aynı zamanda iki nadir besin maddesi, konjuge linoleik asit ve K2 vitamini için daha yüksek seviyelerde sağlar. Konjuge linoleik asidin bağışıklık fonksiyonunu iyileştirdiği ve ağırlık bakımı ve insülin kontrolüne yardımcı olduğu bilinmektedir. K2, güçlü kemikler, dişler ve sağlıklı cilt oluşturmak da dahil olmak üzere birçok vücut fonksiyonunda gereklidir.

 10. Çiğ yoğurt ve süt neden en iyisidir? Ham süt ürünlerine aşina değilseniz, işte bilmeniz gerekenler: Pastörizasyon ve homojenleştirme, süt ürünlerini denatüre edebilir ve doğal kimyasal yapısını değiştirebilir, yağları sert ve sindirimi zorlaştırabilir, ayrıca besinleri ve önemli enzimleri yok edebilir. Pastörizasyon, sütün hastalıklara neden olan tüm bakteri ve patojenleri yok etmek için çok yüksek sıcaklıklara ısıtılması işlemidir, ancak bu süreçte maalesef aynı zamanda birçok beslenme kalitesini düşürür ve şeker ve protein moleküllerinin form değiştirmesine neden olur, bağışıklık reaksiyonlarını tetikler.

 11. Bu nedenle pastörize süt ile çiğ süt arasında büyük bir fark var, bu nedenle konjenital yoğurt veya sütü iyi tolere edemeyen kişiler bile çiğ sütü sindirebileceklerini görebilir.

 12. Son olarak, göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli faktör süt üreten hayvanın sağlığıdır. Bir hayvanın diyetinin kalitesi ve yaşam koşulları etinin veya sütün besin değeri üzerinde önemli etkiye sahiptir. Endüstriyel olarak yetiştirilmiş ineklerden elde edilen süt ürünleri düşük bir besin değerine sahiptir, çünkü inekler genellikle doğal olmayan bir diyetle beslenir ve yaşamlarının çoğunluğu için kapalı alanda tutulur.

 13. Süpermarketlerdeki Yunan yoğurtlarının çoğu, serbestçe dolaşmalarına izin verilmeyen, endüstriyel süt ürünleri işleme tesislerinde yaşayan mısır, soya ve hurda yemlerinde yetiştirilen ineklerden geliyor. çim.

 14. Geleneksel yoğurtlara daha iyi bir alternatif nedir? Bir merada yetiştirilen otlu ineklerin ürünlerinin, omega-3'ler gibi sağlıklı yağlar da dahil olmak üzere daha yüksek oranda besin içerdiği bilinmektedir. Sağlıklı inekler daha sağlıklı bir bağırsak ortamına sahiptir ve çimlerinde diyetlerinde daha fazla antioksidan elde ederler, yani sütlerinde daha fazla vitamin (örneğin, A ve E vitaminleri gibi) depolar ve sağlarlar.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407