Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yumurtanın Koşucular için Faydaları Nelerdir?

Salmonella Zehirlenmesine Neden Olabilir

 1. Tavuklardan yumurta yemek, kas kütlesini korumasından bir koşunun ardından iyileşmeyi iyileştirmeye kadar uzanan koşuculara fayda sağlar. Yumurtalar içerdikleri vitaminler ve mineraller sayesinde çalışma sırasında yaralanmayı önlemenize ve enerji seviyenizi korumanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, yumurtalar birçok fayda sağlasalar da kolesterolü yüksektir. Kendinizi günde bir ila iki yumurta ile sınırlayın.

Protein sağlar

 1. Her koşuşta kas liflerinizde küçük yaralanmalar meydana gelir. Kasları onarmak, kasların iyileşmesine yardımcı olmak ve kaslarınızın boyutunu artırmak için diyet proteinine ihtiyacınız var. Tek bir yumurta 6 gram diyet proteini sağlar. Uluslararası Spor Beslenme Derneği, düzenli egzersiz yapan kişilerin günlük vücut ağırlığının kilogramı başına 1.4 ila 2.0 gram protein alması gerektiğine dikkat çekiyor. Koşma gibi dayanıklılık egzersizleriyle uğraşıyorsanız, bu protein aralığının düşük ucunu alın. Bu tavsiyelere dayanarak, 150 kiloluk bir yetişkin koşucunun günlük 95 ila 136 gram protein alması gerekir. Proteinlerin egzersizden hemen önce veya hemen sonra yemek zamanlaması kas kütlesinin korunmasına yardımcı olabilir ve kas iyileşmesine yardımcı olabilir.

Demir İçer

 1. Koşucular yumurtadaki demirden de faydalanırlar. “Amerikan Yaşam Biçimi Tıp Dergisi” nde yayınlanan 2012 tarihli makale, yetersiz demir seviyelerinin spor performansını, enerji metabolizmasını ve bağışıklık fonksiyonunu olumsuz yönde etkileyebileceğini not ediyor. Demir, hemoglobin molekülünün vazgeçilmez bir parçasıdır ve oksijeni hücrelerinize aktarmada rol oynar ve egzersiz yaparken kaslarınızı çalıştırmada yardımcı olur. Yeterli olmadan, günlük faaliyetler sırasında veya koşarken anemi gelişebilir ve yorgun hissedebilirsiniz. Büyük bir yumurta yemek size 0,72 miligram demir verir. Diyet Takviyeleri Ofisi, 50 yaşın üzerindeki kadınların ve tüm yetişkin erkeklerin günde en az 8 miligram demir ihtiyacı olduğuna dikkat çekiyor. 50 yaşın altındaki kadınların günde 18 miligrama ihtiyacı var.

Fosfor Kaynağı

 1. Koşmanın etkisi eklemlerinize ve kemiklerinize stres veriyor. Kemiklerinizin optimum yoğunlukta ve sağlıklı olduğundan emin olmanın bir yolu, yeterli fosfor almaktır. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi'ne göre, vücuttaki tüm fosforların yüzde 85'i kemik ve dişlerde bulunur. Aynı zamanda enerji metabolizmasında ve atık filtrasyonunda rol oynar. Yeterli fosfor alımı, zorlu bir çalışmadan sonra kas ağrısını bile azaltabilir. Büyük bir yumurta yemek size yetişkinler için önerilen günlük alımın yüzde 13'ü olan 89 miligram fosfor verir.

B Vitaminleri sağlar

 1. Yeterli miktarda B vitamini alımı, koşarken en iyi performansı göstermenize yardımcı olur. Yumurtalar B vitaminleri riboflavin, pantotenik asit, B-6, B-12 ve folat içerir. Beslenme ve Diyetetik Akademisi'ne göre, bu vitaminler enerjiyi metabolize etmeye, kırmızı kan hücreleri oluşturmaya, hücrelere yeterli oksijen getirmeye ve kalbinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Yüksek yoğunlukta egzersiz yaparsanız, bu vitaminlere olan gereksinimleriniz artabilir. Yeterli olmadan kas krampları, yorgunluk, anemi veya solunum problemleri gelişebilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407