Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yumurtalık Dondurması vs. Yumurtalık Doku Dondurması

Ev Mesajınızı Alın

 1. 26 yaşındayken evre 4 endometriozis teşhisi kondu.

 2. Çocuk sahibi olmayı umduğumda seçeneklerimin derhal dondurmam ya da kendime bir sperm donörü bulup taze bir IVF turu takip etmesi gerektiği söylendi.

 3. O zamanlar, yumurtaların donması hala biraz yeniydi ve başarı oranları çok iyi değildi.

 4. Bütün yumurtaları tam anlamıyla bir sepete koyma, daha sonra bu yumurtaların yaşayabileceği umudunda birisini bulmak için yıllarca beklemek, benim için çok büyük bir risk gibi geldi.

 5. Böylece, 27 yaşındayken iki tur IVF geçirdim.

 6. Her ikisi de başarısız oldu. Ama en azından biliyordum.

 7. Gelecek 10 yılı donmuş yumurtalarımda başarı olup olmayacağını merak ederek geçirmeyeceğim.

 8. Günümüzde, Time dergisi ile son zamanlarda 76.000 kadının 2018'de yumurtalarının donduracağını bildiren yumurta donması artıyor.

 9. Bir 2015 araştırma mektubu donmuş yumurtaların yüzde 43 canlı doğum oranına yol açtığını bildirdi.

 10. Yumurta dondurma partileri bir şey haline geldi, bin yılların yumurtalarını korumayı, ortak bulmaları ve kariyer yapmaları için daha fazla zaman satın almalarını sağladılar.

 11. Ancak, kendi doğurganlıklarını soymakla tehdit eden bir sağlık kriziyle karşı karşıya kalan kadınlar için, yumurta dondurması artık sadece doğurganlık koruma seçeneği değil.

Yumurtalık dokusu seçeneği

 1. Doğurganlığın Korunması İttifakına göre, "Yumurtalık doku donması, dokuların yumurtalık korteksinden donmasını ve depolanmasını içeren deneysel bir tekniktir."

 2. Bu doku gelişmemiş yumurtalar içeriyor ve bir kadının hamile kalmasına yardımcı olmak umuduyla daha sonraki bir tarihte yeniden yerleştirilebilir.

 3. Üreme Bilimleri Alanında yayımlanan yeni bir çalışma, yumurtalık doku donmasını seçen kadınların yüzde 37'sinin başarılı bir şekilde gebe kaldığını belirtti.

 4. Başarı oranları şu anda yumurta dondurmasında bulunanlardan daha düşük. Ancak çalışma yazarlarına göre, "Usul menopozu tersine çevirip doğal doğurganlığı eski haline getirebildiği için yumurta donmadan üstündür."

Doku donmasına karşı argümanlar

 1. "Ovarian Doku Kriyoprezervasyonu (OTC) deneyseldir" diye açıkladı. “Millennial kadınlar yakın zamanda yumurtalıklarını dondurmayacaklar. Yumurta donması OTC ile değiştirilmeyecek.”

 2. Mevcut verilere bakarak, "OTC üzerine yayınlanan en son çalışma, 1999'dan 2016'ya kadar literatürün gözden geçirilmesiydi. OTC hakkında 19 rapor inceleyen bir rapordu. analiz edilen 255 hastanın OTC ve 309'unun OTT [!over doku nakli

 3. Eyvazzadeh de dikkate alınması gereken bazı önemli dezavantajlar olduğu konusunda netti.

 4. "Bunlar genel anestezi, laparoskopik ameliyatlar en az 20.000 dolara mal oluyor. Ve başlıkların rapor etmediği şey, bu işlemler sırasında çıkarılan dokunun ortalama iki yıl sürdüğü. "dedi.

Doku donması için argümanlar

 1. Dr. İnsan Üreme Merkezi'ndeki Vitaly Küshnir, yumurtalık doku donmasında öncülerden biridir.

 2. Kushnir’e göre, bu nispeten yeni prosedür temel olarak kanserli insanlara fayda sağlıyor.

 3. Kanser tanısı yeni olan ve hemen tedaviye başlaması gereken bir kadın için yumurtalarını dondurmak için ertelemenin neden uygun bir seçenek olamayacağı anlaşılabilir. Bu durumda, yumurtalık doku donması olabilir.

 4. "Ek olarak," Kushnir, "henüz ergenliğe ulaşmamış kanseri olan çocuklar için, yumurtalık doku donması şu anda sahip olduğumuz tek doğurganlığı koruma seçeneğidir."

 5. Ve netleştirmek istediği bir fayda daha var.

 6. “Yumurtalık greftlerinde binlerce yumurta bulunur ve gelecekte bir hamilelik için birçok girişime izin verilir” dedi. “Bu, sadece az sayıda yumurtanın belirli bir döngüde dondurulabildiği yumurta donmasına benzemez.”

 7. Yine de Kushnir, yumurtalık dokusunun cerrahi olarak çıkarılması ve daha sonra nakli yapılması da dahil olmak üzere dezavantajları da kabul etti.

 8. Ancak, “Kanser hastaları için yumurtalık doku donmasına ilişkin deneysel etiketi kaldırmak için bu alanda bir baskı var ve yakın gelecekte daha fazla veri mevcut olduğunda bu gerçekleşecek. "

Geleceğe bakmak

 1. Şimdilik çoğu kadın için yumurtalık doku donması bir seçenek bile değil.

 2. Ve Eyvazzadeh’in belirttiği gibi, yakında herhangi bir zamanda doğurganlık koruma yöntemi olarak yumurta donmasını değiştirmeyecek.

 3. Başka bir deyişle: Çok geçmeden yumurtalık doku donma partileri atan binlerce yıldır duymayacaksınız.

 4. Ama geleceğin neler içerdiğini kim bilebilir?Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407