Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yumurtalar Yüksek Tansiyon İçin İyi Bir Yiyecek midir?

Yumurtaların Besin Değerleri

 1. Yumurta, protein, riboflavin, fosfor ve selenyum dahil olmak üzere çok sayıda temel besin sağlar. Bununla birlikte, yumurta yemenin, içerdikleri doymuş yağ ve kolesterol miktarını da içeren bazı beslenme sakıncaları vardır. Buna rağmen yumurtalar, ölçülü olarak tüketildiğinde tansiyon seviyelerinizde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Yumurta ve Tansiyon

 1. Çıldırmamanız ve günde birden fazla yumurta yememeniz gerekirken, haftada birkaç kez yemek yapmanın bazı tansiyon yararları olabilir. Aralık 2005’te “Amerikan Klinik Beslenme Dergisi” nde yayınlanan bir araştırma, haftada bir ila üç yumurta yiyenlerin, yüksek tansiyon gelişiminde daha az yumurta yiyenlere göre yüzde 11 ila 21 oranında daha düşük risk bulunduğunu ortaya çıkardı.

Protein Gücü

 1. Büyük yumurta başına 6.3 gram olan yumurtalardaki protein içeriği, kan basıncı seviyeleri üzerindeki potansiyel faydalı etkilerinden kısmen sorumlu olabilir. Daha yüksek diyet protein seviyeleri, Ağustos 2010'da "PLOS ONE" da yayınlanan bir meta-analizde kan basıncındaki küçük düşüşlerle ilişkiliydi. Analizde yer alan çalışmaların tümü protein tüketiminden bir fayda göstermedi. yarar, bitki proteinini tüketmekten en güçlüsüdür. Çin’deki Jilin Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, “Daily Mail” de yayımlanan Nisan 2013 tarihli bir makaleye göre, yumurta beyazlarında bulunan proteinlerin bir bileşeni olan belirli bir peptidin, yumurta beyazlarında bulunan, ACE inhibitörleri adı verilen yaygın olarak reçete edilen ilaçlar ile kan basıncı üzerinde benzer bir etkiye sahip olabileceğini buldu. . "

Doymuş Yağ Durumu

 1. Yüksek tansiyonu olan kişilere genel olarak kalp hastalığı riskini azaltmak için doymuş yağ tüketimini azaltmaları önerilir. Şubat 2006’da “Amerikan Klinik Beslenme Dergisi” nde yayınlanan bir araştırmaya göre, doymuş yağın kendisi kan basıncı seviyesini arttırmıyor ya da azaltmıyor gibi görünüyor. Doymuş yağ tüketiminizi sınırlandırmanız gerekir; günde birden fazla yumurta yersiniz. Her bir yumurta, günde 2000 kalorili diyet uygulayan bir kişi için doymuş yağın günlük değerinin yaklaşık yüzde 8'ine sahiptir.

Kolesterolle İlgili Hususlar

 1. Yumurtalar kolesterol bakımından yüksektir, büyük yumurta başına yaklaşık 186 miligram - kolesterol için DV'nin% 62'si. Bu, bazı kişilerin yüksek kolesterol ve kalp hastalığı riskini artırma endişesi nedeniyle yumurta yemekten kaçınmasına neden olmuştur. Araştırmalar bu alanda çelişkili olmakla birlikte, bazı çalışmalar orta düzeyde yumurta tüketiminde artış riski olmadığını göstermektedir. Örneğin, "British Medical Journal" da yayınlanan bir 2013 meta analizi, günde bir yumurtaya kadar yemek yemenin sağlıklı insanlarda kalp hastalığı veya felç riskini artırmadığını buldu. şeker hastalığı.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407