Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yumurtalar Sadece Pişirdiğiniz Kadar Sağlıklı mı?

Kızarmış Yumurta ve Haşlanmış Yumurta

 1. Yumurtalar vitaminler, mineraller ve diğer besin maddeleri bakımından zengindir. Standart Amerikan kahvaltılarınızdan yerel Çin restoranınızdaki yumurtalı çorbaya kadar çok çeşitli mutfaklarda kullanılırlar. Yumurtalar, kurabiye ve kek gibi tatlı yiyeceklerde ve köfte ve salata sosları gibi lezzetli yiyeceklerde bulunabilir. Beslenme açısından bakıldığında tüm yumurtalar eşit değildir. Yumurtaların besin değeri, pişirildiklerinde veya farklı şekillerde işlendiklerinde değişebilir.

Kızarmış Yumurta ve Haşlanmış Yumurta

 1. Yumurtaların besin değeri kullanılan pişirme tekniğine ve ne kadar pişireceğinize bağlı olarak değişebilir. Düşük ila orta dereceli ısı kullanmak, besinleri yumurtalarınızda tutmanın en iyi yoludur.

Çiğ Yumurtaların Besin Değeri

 1. Amerikan Yumurta Kurulu'na göre, yumurtaların çok çeşitli faydalı besinleri vardır. Büyük bir yumurtada A vitamini, çeşitli B kompleksi vitaminleri, D vitamini ve E vitamini gibi birçok vitamin bulunur. Yumurtalar ayrıca kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum, sodyum ve çinko içerir.

 2. Diğer faydalı besinler arasında göz sağlığı için iyi olan protein, lutein ve zeaksantin bulunur. Bazı yumurtalar, çoklu doymamış yağ asitleri olarak bilinen sağlıklı yağ asitleriyle zenginleştirilebilir. Bunlar balık yağı ve omega-3 bakımından zengin besinlerdeki sağlıklı yağ asitleridir.

 3. Bir bakkalın yumurta çantasını ziyaret etmek, bu popüler yemeğin birçok farklı boyutunu ortaya koyuyor. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı'na göre, yumurtaların büyüklüğü 1,25 ons (peewee yumurta) ile 2,42 ons (jumbo yumurta) arasında değişebilir ve yumurta büyüklüğü beslenme içeriğini etkileyebilir. Büyük yumurtalar genellikle tariflerde kullanılan boyuttadır. Amerikan Kalp Derneği, sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak günde bir yumurta önermektedir. Günde birden fazla kişi sağlığınıza zararlı olabilir.

Çiğ Yumurta ve Pişmiş Yumurta

 1. Tatlı veya salata sosu yapmadığınız sürece, muhtemelen yumurtalarınızı pişirmeye başlayacaksınız. Pişirildiğinde yumurtaların besin değeri, pişirme yöntemi ve ne ile yumurta pişirdiğiniz gibi faktörlere bağlı olarak çiğ yumurtalardan biraz farklı olabilir. Pişirme yöntemleri, yiyeceğinizdeki glikotoksin miktarını etkiler.

 2. Glikotoksinler diyabet, kalp problemleri ve artmış inflamasyon gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkilendirildi. Sızma zeytinyağı gibi düşük ısı ve sağlıklı yağlar kullanarak gıdalarınızdaki glikotoksinleri azaltabilirsiniz.

Pişmiş Yumurtaların Besin Değerleri

 1. Çırpılmış yumurta ve omletler, Amerika Birleşik Devletleri'nde en popüler pişmiş yumurta stilleridir, ardından kızartılıp kaynatılır. Ne yazık ki kızartma, yumurtadaki besinler için en yıkıcı pişirme yöntemlerinden biridir ve aynı zamanda en fazla glikotoksin üreten pişirme yönteminden biridir.

 2. Bunun nedeni, ısının yumurta proteinlerini ve besinlerini denatüre edebilmesidir. Özellikle, farklı pişirme yöntemleri her bir yumurtaya girdiğiniz proteinlerin, sağlıklı yağ asitlerinin ve karotenoidlerin miktarını azaltabilir. Pişirme yöntemleri yumurtaların sindirilebilirliğini de etkileyebilir.

 3. Isı yine de kötü değil. Yumurtaları iyice pişirmek, yumurta intoleransı veya alerjisi olan kişilere yardımcı olabilir. Çiğ yumurta yiyemeyen insanlar bazen güvenli bir şekilde ısıtılmış yumurta ürünlerini de yiyebilirler. Genel olarak, düşük ila orta dereceli sıcaklık kullanılması, besinlerin korunmasına ve yumurtalarınızdaki gliktoksinlerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

 4. Yumurta pişirmenin en iyi yolları, haşlanmış yumurtalarda olduğu gibi sağlıklı yağlar veya hiç yağ içermez. Çiğ yumurta yemeyi veya çiğ yumurtalı gıda ürünlerini tercih ederseniz, bunların salmonella riskinde artış olduğunu unutmayın.

 5. Çırpılmış yumurta ve omletler, Amerika Birleşik Devletleri'nde en popüler pişmiş yumurta stilleridir, ardından kızartılıp kaynatılır. Ne yazık ki kızartma, yumurtadaki besinler için en yıkıcı pişirme yöntemlerinden biridir ve aynı zamanda en fazla glikotoksin üreten pişirme yönteminden biridir.

 6. Bunun nedeni, ısının yumurta proteinlerini ve besinlerini denatüre edebilmesidir. Özellikle, farklı pişirme yöntemleri her bir yumurtaya girdiğiniz proteinlerin, sağlıklı yağ asitlerinin ve karotenoidlerin miktarını azaltabilir. Pişirme yöntemleri yumurtaların sindirilebilirliğini de etkileyebilir.

 7. Isı yine de kötü değil. Yumurtaları iyice pişirmek, yumurta intoleransı veya alerjisi olan kişilere yardımcı olabilir. Çiğ yumurta yiyemeyen insanlar bazen güvenli bir şekilde ısıtılmış yumurta ürünlerini de yiyebilirler. Genel olarak, düşük ila orta dereceli sıcaklık kullanılması, besinlerin korunmasına ve yumurtalarınızdaki gliktoksinlerin azaltılmasına yardımcı olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407