Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yumurtalı Erişte Vs. Makarna Beslenmesi

Elyaf Faydaları

 1. Makarna, çevredeki en popüler yiyeceklerden biridir; Amerikalılar yılda yaklaşık 6 milyar pound tüketmektedir; Bununla birlikte, karbonhidrat alımının sınırlandırılmasının sağlığınız için ne kadar yararlı olabileceği konusundaki artan bilgi birikimi ile birçok insan makarna yerine yumurta erişte gibi bir alternatif arıyor.

 2. Ama yumurtalı erişte içindeki karbonhidratlara bakarsanız, miktarın normal makarnadakilere benzer olduğunu göreceksiniz. Aslında, makarnayı yumurtalı erişte ile karşılaştırırken beslenme, bazı küçük farklılıklar olmasına rağmen, neredeyse aynıdır. Normal makarnaya daha sağlıklı bir alternatif arıyorsanız, sebzelerden yapılan makarna, yumurtalı erişteden daha iyi bir bahistir.

Makarnaya Karşı Yumurta Eriştesi: Karbonhidrat

 1. "Makarna" kelimesi, tipik olarak buğday, yumurta ve su mayasız hamur kombinasyonundan yapılan İtalyan versiyonunu tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir. Yumurtalı erişte normal makarnanınkiyle aynıdır, ancak adından da anlaşılacağı gibi, buğday ve suyla karıştırılmış daha fazla yumurta içerirler.

 2. Bu onlara karakteristik dokularını verir ve ağır krema veya tereyağlı sos tutmalarını sağlar. Yine de onları mutlaka daha sağlıklı bir seçenek yapmaz. Bir porsiyon makarnadaki karbonhidratların tam miktarı erişte şekline ve boyutuna, gram için gramına bağlı olsa da, ikisi neredeyse aynıdır.

 3. Yüz gram normal kuru makarna yaklaşık 75 gram karbonhidrat içerir, oysa ki aynı 100 gram yumurta eriştesi yaklaşık 71 gram karbonhidrat içerir. Daha lezzetli bir perspektife koymak için, bir bardak penne makarna yaklaşık 92 gram ağırlığında ve 71 gram karbonhidrat içerirken, bir bardak spagetti 91 gram ağırlığında ve 68 gram karbonhidrat içerir. Yumurta erişte biraz daha hafiftir, 27 gram karbonhidrat içeren her fincan için sadece 38 gram ağırlığındadır.

 4. Her iki tür makarna için 100 gramlık bir porsiyon 3 gramdan fazla lif içerir, bu nedenle fark minimumdur. Normal makarna çeşitleri 3.2 gram lif içerirken, yumurtalı erişte 3.3 gramdır. Bununla birlikte, normal rafine makarna yerine tam tahıllı makarna tercih ederseniz, elyaf içeriği 7 grama kadar çıkar.

Çok Fazla Karbonhidrat ile İlgili Sorunlar

 1. Her ne kadar karbonhidratlar Akdeniz diyeti gibi sağlıklı ve dengeli bir diyette yer alsalar da, modern Batı diyetleri tipik olarak çok karbonhidrat ağırlıklı; ve çok fazla karbonhidrat yemek, kronik sağlık sorunlarına yakalanma riskinizi artırabilir.

 2. Metabolizmada Aralık 2013’te yayınlanan bir raporda, yüksek karbonhidratlı, düşük yağlı diyetin obez katılımcılarda düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı diyetin etkisine kıyasla izlendi . Araştırmacılar, düşük karbonhidrat grubunun, kronik enflamasyonun bir ölçümü olan trigliseritler ve C-reaktif proteinlerde daha belirgin düşüşler olduğunu buldu. Düşük karbonhidrat grubu ayrıca iyi kolesterol ve kan şekeri dengelemesine yardımcı olan bir hormon olan adiponektinde daha da artmıştır.

 3. Aralık 2015’te Genetik Araştırma’da yayınlanan bir başka çalışma, özellikle beyaz makarna ve yumurtalı erişte gibi rafine karbonhidratlara baktı. Araştırmaya katılan araştırmacılar, bu tür çok fazla karbonhidrat yemenin beyin sinyallemesini ve açlık ipuçlarını bozabileceği ve insanların aşırı yemek yemesine neden olabileceği sonucuna varmıştır.

 4. Araştırmacılar, rafine karbonhidratlar için çok yüksek bir diyetin artan viseral yağa (karnınızın derinliklerinde uzanan tür) ve daha yüksek kan lipitlerine bağlı olduğunu söylemeye devam ettiler.

Makarna vs. Yumurtalı Erişte: Kaloriler

 1. Çok fazla karbonhidrat içermesine ek olarak, makarnanın iki versiyonu da kalorilere gelince orta derecede (ve oldukça benzer). Yüz gram normal makarna yaklaşık 370 kalori sağlarken, aynı yumurta eriştesi ölçümü 385 kaloriye daha yakındır. Bu sadece sade makarna için, bu yüzden kalori sayımı eklediğiniz sargı türlerine bağlı olarak oldukça önemli ölçüde değişebilir.

 2. Yumurtalı erişte normal makarnadan daha fazla yumurta içerdiğinden, kalorilerinin çoğunun proteinden geleceğini düşünebilirsiniz, ancak bu sayıların neredeyse aynı olduğunu düşünebilirsiniz. 100 gramlık normal makarna kısmı 13 gram protein sunar, yumurtalı erişte ise aynı miktarlarda 14 gramdan biraz fazla protein miktarında biraz daha yüksek gelir.

 3. Karbonhidratlar, kaloriler ve az miktarda protein dışında, ne normal makarna ne de yumurtalı erişte beslenme açısından çok fazla şey sunmuyor. Her ikisinde de bazı magnezyum, fosfor ve potasyum bulunur, ancak diğer vitamin ve minerallerin çoğunda yoksundur. Makarnanızın veya yumurtalı eriştenizin besin değerini, sebze açısından zengin bir sos ekleyerek veya kızartılmış sebzelerin yanında servis ederek artırabilirsiniz, ancak ikisini birden keserek başka bir seçenekle değiştirmek daha iyi olabilir.

Daha İyi Makarna Alternatifleri

 1. Geleneksel makarnaya daha sağlıklı bir alternatif arıyorsanız, sebzeden yapılan makarnaları tercih edin. Besinlerle ilgili bir Temmuz 2017 raporuna göre, sadece sebze "makarna" karbonhidratlarda daha düşük değil, aynı zamanda kaloride daha düşük, ayrıca karotenoidler gibi vitamin, mineral ve antioksidanlarda daha yüksek.

 2. Popüler bir seçenek, genellikle "zoodles" olarak adlandırılan kabak eriştesidir. Bir sebze spiralleştirici ile kabak erişte yapabilirsiniz veya fettuccine gibi daha kalın erişte gibi ince kabak şeritleri oluşturmak için bir sebze soyucusu kullanabilirsiniz.

 3. Başka bir seçenek ise spagetti kabağı. Spagetti kabağı karbonhidratlarda kabaktan daha yüksek olmasına rağmen, aynı zamanda daha fazla besin içerir. Spagetti kabağı, A vitamini, C vitamini, potasyum ve lif bakımından yüksektir; spagetti kabağı halihazırda kabak kabuğunun derisinden makarnaya benzeyecek şekilde soyulduğundan, fazladan hazırlığa gerek yoktur. Sadece kabağı kızartıp, kabağın büyüklüğüne bağlı olarak yaklaşık 45 dakikada hazır bir kolay makarna alternatifine sahip olabilirsiniz.

 4. Pancarlardan veya tatlı patateslerden "makarna" da yapabilirsiniz, ancak bunların daha yüksek karbonhidrat seçenekleri olduğunu unutmayın. Karbonhidrat alımınızı düşük tutmak istiyorsanız, bu ikisini atlamak istersiniz, ancak tabağınıza sağlıklı karbonhidratlar ekleyerek sorun yok ise, bunlar iyi seçeneklerdir. Pancarlar ve tatlı patatesler karbonhidratlarda hala yüksek olmasına rağmen, normal makarna ve yumurtalı eriştelerden daha fazla lif içerirler ve daha fazla vitamin ve mineral içerirler.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407