Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yumurta ve Şeker Hastalığı: Yemek mi, yememek mi?

Yemek?

 1. Yumurtalar çok yönlü bir besindir ve mükemmel bir protein kaynağıdır.

 2. Amerikan Diyabet Derneği, yumurtaları diyabetli insanlar için mükemmel bir seçim olarak görüyor. Öncelikle büyük bir yumurta yaklaşık yarım gram karbonhidrat içerdiğinden, kan şekerinizi yükseltmeyecekleri düşünülür.

 3. Yine de kolesterolde yumurtalar yüksek. Büyük bir yumurta yaklaşık 200 mg kolesterol içerir, ancak bunun vücudu olumsuz yönde etkileyip etkilemediği tartışmalıdır.

 4. Diyabetiniz varsa kolesterolünüzü izlemek önemlidir, çünkü diyabet kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörüdür.

 5. Kan dolaşımındaki yüksek kolesterol düzeyleri de kalp damar hastalığı riskini artırır. Ancak, kolesterolün diyetle alınması, bir zamanlar sanıldığı gibi kan seviyeleri üzerinde derin bir etkiye sahip değildir. Bu nedenle, diyabeti olan herkesin diğer kalp hastalığı risklerinin farkında olması ve en aza indirilmesi önemlidir.

Yumurta

 1. Bütün bir yumurta yaklaşık 7 gram protein içerir. Yumurtalar ayrıca sinir ve kas sağlığını destekleyen mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Potasyum vücuttaki sodyum seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur, bu da kalp ve damar sağlığınızı iyileştirir.

 2. Yumurtalarda lutein ve kolin gibi birçok besin var. Lutein sizi hastalığa karşı korur ve kolinin beyin sağlığını iyileştirdiği düşünülür. Yumurta sarısı, sağlıklı saç, cilt ve tırnakların yanı sıra insülin üretimi için de önemli olan biotin içerir.

 3. Meralarda dolaşan tavuklardan elde edilen yumurtalar, diyabetli insanlar için faydalı yağ olan omega-3'lerde yüksektir.

 4. Yumurtalar da bel üzerinde kolaydır. Bir büyük yumurta sadece yaklaşık 75 kaloriye ve 5 gram yağa sahiptir - sadece 1.6 gram doymuş yağdır. Yumurtalar çok yönlüdür ve zevkinize göre farklı şekillerde hazırlanabilir.

 5. Domates, ıspanak veya diğer sebzelerde karıştırarak sağlıklı bir yemeği daha da iyi hale getirebilirsiniz. İşte diyabet hastaları için daha iyi kahvaltı fikirleri.

 6. Birçok yönden sağlıklı oldukları için yumurtalar ölçülü olarak tüketilmelidir.

Endişeleri

 1. Yumurtalar yıllar önce kötü bir rap aldı, çünkü kolesterol açısından sağlıklı bir diyetin parçası olamayacak kadar yüksek oldukları düşünülüyordu. O zamandan beri çok şey değişti. Diyetteki kolesterolün, bir kişinin toplam kan kolesterol sayımı ile ilgili rolü, önceden düşünülenden daha küçük görünmektedir.

 2. Aile öyküsü, kolesterol seviyelerinizle ilginizi gıdada aldığınız diyet kolesterolünden çok daha fazla olabilir. Kolesterol seviyeleriniz için en büyük tehdit, trans yağlarda ve doymuş yağlarda yüksek olan gıdalardır. Yüksek kolesterolün vücudunuzdaki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

 3. Diyabetiniz varsa, yumurta hala fazla tüketilmemelidir. Mevcut öneriler, diyabetli bireyin her gün 200 miligramdan fazla kolesterol tüketmemesi gerektiğini göstermektedir.

 4. Diyabet veya kalp sağlığı endişesi olmayan biri günde 300 mg tüketebilir. Bir büyük yumurtanın yaklaşık 186 mg kolesterolü vardır. Yumurtanın yenmesiyle diğer diyet kolesterollerine pek yer kalmaz.

 5. Araştırmalar, yüksek miktarda yumurta tüketiminin tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gelişme riskini artırabileceğini göstermektedir. Bağlantı net olmasa da, araştırmacılar hayvansal gıdalardan geldiğinde aşırı kolesterol alımının bu riskleri artırabileceğine inanıyorlar.

 6. Kolesterolün tamamı yumurta sarısında olduğundan, günlük beyaz kolesterol tüketiminizi nasıl etkilediği konusunda endişelenmeden yumurta akı yiyebilirsiniz.

 7. Birçok restoran, yemeklerinde bütün yumurtalara yumurta akı alternatifleri sunuyor. Ayrıca kolesterol içermeyen yumurta yerine yumurta akı ile yapılan mağazalardan da satın alabilirsiniz.

 8. Bununla birlikte, yumurta sarısının bazı önemli yumurta besinlerinin özel evi olduğunu unutmayın. Mesela bir yumurtadaki A vitamininin neredeyse tamamı yumurta sarısında bulunur. Aynısı bir yumurtadaki kolin, omega-3'ler ve kalsiyumun çoğu için de geçerlidir.

Kahvaltıda ne var?

 1. Diyabetiniz varsa, yumurta tüketimini haftada üç ile sınırlamanız gerekir. Yalnızca yumurta akı yiyerseniz, daha fazla yemek rahat hissedebilirsiniz.

 2. Yine de, yumurtalarınızla ne yediğiniz konusunda dikkatli olun. Nispeten zararsız ve sağlıklı bir yumurta, tereyağında veya sağlıksız yemeklik yağda kızartıldığında daha az sağlıklı yapılabilir.

 3. Mikrodalgada yumurta haşlamak sadece bir dakika sürer ve fazladan yağa ihtiyaç duymaz. Aynı şekilde, yüksek yağlı, yüksek sodyumlu pastırmalı veya sosisli yumurtaları da çok sık servis etmeyin.

 4. Sert kaynamış yumurta, şeker hastalığınız varsa kullanışlı bir proteindir. Protein kan şekerinizi etkilemeden sizi tam tutmanıza yardımcı olur. Protein sadece sindirimi yavaşlatmaz, aynı zamanda glikoz emilimini de yavaşlatır. Diyabetiniz varsa bu çok faydalıdır.

 5. Her öğünde ve ara sıra atıştırma için yağsız proteine ​​sahip olmak, şeker hastalığı olan herkes için akıllı bir adımdır.

 6. Çeşitli yiyeceklerin karbonhidrat ve şeker içeriğini öğrenirken, yemeğinizdeki kolesterol seviyelerine ve doymuş yağlara da dikkat etmelisiniz.

 7. Bu, yumurta beyazları veya tofu gibi bir bitki proteini için bütün yumurtaları çıkarmak anlamına gelirse, peki, proteinin tadını çıkarmanın ve sağlık risklerinizi minimumda tutmanın akıllıca bir yolu.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407