Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yumurta Sarısı'nın Faydaları Nelerdir?

Hususlar

 1. Yumurtalar üç ayrı bölümden oluşur - kabuk, beyaz ve yumurta sarısı. Çiğ bir yumurta açarken, yumurta sarısı sarı, dairesel kısımdır; Büyüyen bir embriyo, yumurtanın bu kısmını koruyucu kabuk içinde büyürken beslenir. Yumurta aklarının sağlığa yararları yaygın olarak bilinmekle birlikte, yumurta sarısının da sağlığa yararları vardır.

Daha fazla Vitamin

 1. Yumurta sarısı, yumurta aklarından daha fazla vitamin ve daha fazla miktarda vitamin içerir. Her yumurta sarısında yedi vitamin bulunur: B6, folat, B vitamini, B-12, A, D, E ve K Aslında, yumurta sarısı, D vitamininin doğal olarak bulunduğu bir avuç dolusu gıdadan biridir.

Daha fazla mineral

 1. Vitaminler gibi mineraller de, dengeleme elektrolitleri gibi vücut fonksiyonlarını yerine getirmek için çok önemlidir. Yumurta sarısı - ve yumurta akı - her birinde 13 çeşit mineral vardır. Bu mineraller arasında kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum, sodyum ve selenyum bulunur. Hem yumurta akı hem de yumurta sarısı bu mineralleri içermesine rağmen, yumurta sarısı daha büyük miktarlardadır. Örneğin, bir yumurtanın kalsiyumunun yüzde 90'ı sarısındadır; Demir içeriğinin yüzde 93'ü sarısı içinde, yüzde 7'si beyazdır.

Göz Sağlığı

 1. Yumurta sarısındaki karotenoidler - özellikle karotenoidler lutein ve zeaksantin - göz sağlığını geliştirme konusunda umut veriyor. Araştırmacılara göre yumurta sarısına sarı renk veren renkli pigmentler olan bu karotenoidler, yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve katarakt riskini azaltır. Gözdeki antioksidanlar gibi davranır, retinanın farklı bölgelerine zarar verebilecek serbest radikallerden koruyarak ışığa doğru odaklanma yeteneğini etkiler. [! 31344 => 1130 = 5!

 1. Yumurta sarısı - ve bunların içinde bulunan vitaminler, mineraller ve diğer besin maddeleri - aynı zamanda kalp ve kalp damar sağlığının geliştirilmesine yardımcı olur. Orta derecede yumurta sarısı tüketimi sadece kalp hastalığına doğrudan bağlantı göstermez, aynı zamanda yumurta sarısındaki besinler - kolin gibi - kardiyovasküler işlevi düzenler. Ek olarak, North Carolina Üniversitesi tarafından Chapel Hill'de yapılan bir çalışmada, en yüksek kolin alım seviyesine sahip kadınların, meme kanseri geliştirmek için diyetlerinde en az kolin alan kadınlara göre yüzde 24 daha az olduğu görülmüştür.

Hususlar

 1. Yumurta sarısı kolesterol içerir, bu nedenle her gün yediğiniz yumurta sayısını sınırlamanız gerekir. Genel sağlığınıza veya kalp krizi riskinize bağlı olarak, doktorunuz yumurta sarısından kaçınmanızı veya bunları diyetinizde dikkatli bir şekilde kullanmanızı önerebilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407