Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yumurta Beyazlarının Sağlığa Yararları Bütün Yumurtalara Nasıl Karşılaştırılır?

Kolesterolle İlgili Hususlar

 1. Düşük kalorili ve protein yönünden zengin olan yumurta beyazları uzun zamandır vücut yapısının temelini oluşturur. Doldururlar ve pişirmeleri kolaydır, açlık vurduğunda onları rahat bir aperatif haline getirir. Omlet, sufle, yüksek proteinli puding ve hemen hemen bütün yumurtalar için herhangi bir tarifte bunları kullanın. En sevdiğiniz ikramlardan vazgeçmeden kalorileri ve yağları azaltmanın harika bir yolu.

Kolesterolle İlgili Hususlar

 1. Yüksek protein içeriğinden dolayı yumurta açlığını azaltır ve tokluğu arttırır. Ayrıca metabolik sağlığı, sinir fonksiyonunu ve enerji üretimini destekleyen bir B vitamini olan yüksek dozlarda riboflavin içerirler.

Yumurta Beyazları ve Bütün Yumurtaları

 1. Yüksek besin değerleri nedeniyle yumurtalar süper gıda olarak kabul edilir. Yine de, sarısı, yüksek kolesterol içeriği nedeniyle kötü bir üne sahiptir.

 2. Genel kanının aksine, diyet kolesterolünün kan kolesterolü üzerinde önemsiz bir etkisi vardır. Büyük bir yumurtanın sadece 71.5 kalorisi, 5 gram yağı ve 6 gramının üzerinde kaliteli proteini içeren 1 gramdan az karbonhidratı vardır.

 3. Her kalori diyet yaptığınız zaman sayılır. Bu yüzden çoğu diyetisyen sarıları çukurlaştırır. Yumurta beyazları da besleyicidir, fakat porsiyon başına daha az protein ve besin içerir.

 4. Büyük yumurta akı şunları sağlar:

 5. Öte yandan bütün yumurtalar, selenyum DV'sinin yüzde 23'ünden, DV fosforun yüzde 10'undan, DV'nin yüzde 5'inden ve yüksek miktarda vitaminden öte A, D, B-6 ve B-12.

 6. Beyazlar kolesterolde daha düşük. USDA'nın 2015-2020 Diyet Kuralları artık kolesterol tüketimini günde 300 miligram ile sınırlandırmıyor, ancak mümkün olduğunca az miktarda diyet kolesterolü tüketmenizi tavsiye ediyor.

 7. Yüksek besin değerleri nedeniyle yumurtalar süper gıda olarak kabul edilir. Yine de, sarısı, yüksek kolesterol içeriği nedeniyle kötü bir üne sahiptir.

 8. Genel kanının aksine, diyet kolesterolünün kan kolesterolü üzerinde önemsiz bir etkisi vardır. Büyük bir yumurtanın sadece 71.5 kalorisi, 5 gram yağı ve 6 gramının üzerinde kaliteli proteini içeren 1 gramdan az karbonhidratı vardır.

 9. Her kalori diyet yaptığınız zaman sayılır. Bu yüzden çoğu diyetisyen sarıları çukurlaştırır. Yumurta beyazları da besleyicidir, fakat porsiyon başına daha az protein ve besin içerir.

 10. Büyük yumurta akı şunları sağlar:

 11. Öte yandan bütün yumurtalar, selenyum DV'sinin yüzde 23'ünden, DV fosforun yüzde 10'undan, DV'nin yüzde 5'inden ve yüksek miktarda vitaminden öte A, D, B-6 ve B-12.

 12. Beyazlar kolesterolde daha düşük. USDA'nın 2015-2020 Diyet Kuralları artık kolesterol tüketimini günde 300 miligram ile sınırlandırmıyor, ancak mümkün olduğunca az miktarda diyet kolesterolü tüketmenizi tavsiye ediyor.

Yumurta Beyazları Sağlıklı mı?

 1. Yumurta yararları, iyileştirilmiş kan lipitleri ve daha iyi kardiyovasküler sağlıktan daha düşük inme riski arasında değişir. Protein yüklü, sizi saatlerce dolu tutarlar. Nutrition Journal'da yayınlanan 2014 araştırmasına göre, düşük kalorili, yüksek proteinli atıştırmalıklar, daha fazla dolumlu ve tokluğu yüksek yağlı atıştırmalıklardan daha fazla artırıyor. Hem yumurta akı hem de bütün yumurtalar öğünler arasında sağlıklı bir atıştırmalıktır ve aç kalmaya devam eder.

 2. Yumurta aklarındaki protein, spor salonundaki ilerlemenizi hızlandırarak kas oluşturmanıza ve korumanıza yardımcı olabilir. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yer alan 2017 çalışmasına göre, tüm yumurtalar toplu inşaat ve tamir için daha uygundur. Araştırmacılar, kuvvet antrenmanından sonra bütün yumurtaları yemenin yumurta akı tüketimine kıyasla daha büyük bir anabolik tepki verdiğini bulmuşlardır. [! 5565 => 1140 = 4!

 3. Yumurta yararları, iyileştirilmiş kan lipitleri ve daha iyi kardiyovasküler sağlıktan daha düşük inme riski arasında değişir. Protein yüklü, sizi saatlerce dolu tutarlar. Nutrition Journal'da yayınlanan 2014 araştırmasına göre, düşük kalorili, yüksek proteinli atıştırmalıklar, daha fazla dolumlu ve tokluğu yüksek yağlı atıştırmalıklardan daha fazla artırıyor. Hem yumurta akı hem de bütün yumurtalar öğünler arasında sağlıklı bir atıştırmalıktır ve aç kalmaya devam eder.

 4. Yumurta aklarındaki protein, spor salonundaki ilerlemenizi hızlandırarak kas oluşturmanıza ve korumanıza yardımcı olabilir. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yer alan 2017 çalışmasına göre, tüm yumurtalar toplu inşaat ve tamir için daha uygundur. Araştırmacılar, kuvvet antrenmanından sonra bütün yumurtaları yemenin yumurta akı tüketimine kıyasla daha büyük bir anabolik tepki verdiğini bulmuşlardır. [! 5565 => 1140 = 4!

 1. Yağsız kütle inşa etmek, birkaç kilo vermek ya da genel kondisyonunuzu artırmak istiyorsanız, yumurta akı ile yanlış gidemezsiniz. Protein bakımından zengin, iştahı bastırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan 2015 yılı meta-analizi, proteinin kilo verme ve bakımdaki rolünü vurgulamaktadır. Öğün başına 25 ila 30 gram protein almanın doygunluğu arttırdığı ve kardiyometabolik risk faktörlerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

 2. Ayrıca, protein karbonhidrat ve yağlardan daha büyük bir termojenik etkiye sahiptir. Vücudunuz, onu sindirmek ve parçalamak için proteindeki kalorilerin yaklaşık yüzde 20 ila 30'unu kullanır. Proteinden 300 kalori alırsanız, sindirim ve diğer metabolik işlemler için 60 ila 90 kalori kullanılır. Buna kıyasla, enerjinin yalnızca yüzde 5 ila 10'u karbonhidrat sindirmek ve yüzde 3'ü sindirmek için yağ harcayacak.

 3. Bu bulgular, proteinin metabolizmayı arttırdığını ve vücudunuzun daha fazla kalori yakmasına neden olduğunu doğrulamaktadır. Ayrıca, diyet sırasında yağsız kitlenin korunmasına yardımcı olur, bu da metabolik oranınızı daha da yükseltir.

 4. 2015 yılında Nutrition Journal'da yayınlanan bir başka çalışma, 30 veya 39 gram protein sağlayan öğünlerin, insülin ve kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine, iştah kontrolünün iyileştirilmesine ve daha sonra gıda alımının azaltılmasına yardımcı olabileceğini buldu. gün.

 5. Yağsız kütle inşa etmek, birkaç kilo vermek ya da genel kondisyonunuzu artırmak istiyorsanız, yumurta akı ile yanlış gidemezsiniz. Protein bakımından zengin, iştahı bastırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan 2015 yılı meta-analizi, proteinin kilo verme ve bakımdaki rolünü vurgulamaktadır. Öğün başına 25 ila 30 gram protein almanın doygunluğu arttırdığı ve kardiyometabolik risk faktörlerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

 6. Ayrıca, protein karbonhidrat ve yağlardan daha büyük bir termojenik etkiye sahiptir. Vücudunuz, onu sindirmek ve parçalamak için proteindeki kalorilerin yaklaşık yüzde 20 ila 30'unu kullanır. Proteinden 300 kalori alırsanız, sindirim ve diğer metabolik işlemler için 60 ila 90 kalori kullanılır. Buna kıyasla, enerjinin yalnızca yüzde 5 ila 10'u karbonhidrat sindirmek ve yüzde 3'ü sindirmek için yağ harcayacak.

 7. Bu bulgular, proteinin metabolizmayı arttırdığını ve vücudunuzun daha fazla kalori yakmasına neden olduğunu doğrulamaktadır. Ayrıca, diyet sırasında yağsız kitlenin korunmasına yardımcı olur, bu da metabolik oranınızı daha da yükseltir.

 8. 2015 yılında Nutrition Journal'da yayınlanan bir başka çalışma, 30 veya 39 gram protein sağlayan öğünlerin, insülin ve kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine, iştah kontrolünün iyileştirilmesine ve daha sonra gıda alımının azaltılmasına yardımcı olabileceğini buldu. gün.

Enerji Seviyenizi Arttırın

 1. Yorgun ve yıpranmış hissediyor musunuz? Yumurta akı yardımcı olabilir. Anahtar besinlerinden biri olan Riboflavin, metabolik sağlığı ve enerji üretimini destekliyor. B2 vitamini olarak da bilinen bu besin, vücudunuzun gıdadaki besinleri parçalamasına ve karbonhidratları hücrelere ve dokularınıza enerji üreten ATP'ye (adenozin trifosfat) dönüştürmesine yardımcı olur.

 2. Riboflavin ayrıca karaciğer sağlığı, hormon üretimi, sinir fonksiyonu ve amino asit sentezinde hayati bir rol oynar. Vücudunuzun demirin yanı sıra diğer B kompleksi vitaminlerini emmesi ve aktive etmesi gerekiyor. Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, riboflavin eksikliği, hamile ve emziren kadınlar, vejeteryan sporcular, veganlar ve Brown-Vialetto-Van Laere sendromu adı verilen nadir bir hastalığı olan insanlarda daha yaygındır.

 3. Düşük riboflavin düzeyleri katarakt, saç dökülmesi, ağız ve boğaz şişmesi, anemi ve diğer koşullar ile ilişkilendirildi. Bu besin hücresel metabolizmayı düzenler, böylece en küçük eksiklik bile halsizlik ve halsizliğe neden olabilir. Tek bir yumurta beyazı, günlük önerilen riboflavin ihtiyacının yüzde 9'unu size verir ve böylece eksiklikleri önlemenize ve enerji vermenize yardımcı olabilir.

Yan Etkiler Var mı?

 1. Günlük menülerinin bir parçası olarak yumurta akı içen sporcu ve vücut geliştiricileri duydunuz. Ne yazık ki, bu uygulama ciddi sağlık riskleri doğurmaktadır. Yumurta akları salmonella ile kirlenmiş ve gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilir. Her yıl dünya çapında 80,3 milyondan fazla salmonella zehirlenmesi vakası bildirilmektedir. Bu bakteriyel enfeksiyonu önlemenin tek yolu, tüketmeden önce yumurtaları pişirmektir.

 2. Ek olarak, yumurta beyazlarındaki ve tüm yumurtalardaki bazı proteinler alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Yaygın semptomlar arasında mide bulantısı ve kusma, tekrarlayan öksürük, solunum problemleri, karın ağrısı, baş dönmesi ve kurdeşen sayılabilir. Yumurtalara alerjiniz varsa, burun tıkanıklığı, cilt iltihabı ve hatta anafilaksi yaşayabilirsiniz.

 3. Çok fazla yumurta yemenin yan etkileri de göz ardı edilmemelidir. Medscape'in işaret ettiği gibi, yumurta akları, biyotine bağlanan ve kan dolaşımındaki emilimini engelleyen bir protein olan avidin içerir. Uzun vadede biyotin eksikliğine yol açabilir. Vücudunuzda karbonhidrat ve yağları parçalamak, yeni hücreler oluşturmak ve amino asitleri sentezlemek için bu vitamin gerekiyor. [! 5565 => 1140 = 7!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407