Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yumurta Akı Beslenmesi: Protein Yüksek, Her Şey Düşük [! 400 => 1130 = 1!

 1. Yumurtalar çeşitli faydalı besinlerle yüklenir.

 2. Bununla birlikte, bir yumurtanın besin değeri, tüm yumurtayı mı yoksa sadece yumurta akını mı yediğinize bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

 3. Bu makale, yumurta aklarının beslenme profiline detaylı bir şekilde bakıyor ve tüm yumurtalardan daha sağlıklı bir seçenek olup olmadıklarını araştırıyor.

Yumurta Beyazlarının ve Bütün Yumurtaların Besin Değerleri

 1. Yumurta beyazları, yumurtanın parlak sarı sarısını saran berrak, kalın sıvıdır.

 2. Döllenmiş bir yumurtada, büyüyen bir tavuğu zararlı bakterilerden korumak için koruyucu bir tabaka görevi görürler. Ayrıca büyümesi için bazı besinler sağlarlar.

 3. Yumurta akları yaklaşık% 90 su ve% 10 proteinden oluşur.

 4. Eğer yumurta sarısını kaldırır ve sadece yumurta beyazını seçerseniz, yumurtanızın besin değeri önemli ölçüde değişir.

 5. Aşağıdaki tablo, büyük bir yumurtanın beyazı ile bir bütün büyük yumurtanın yumurta akı arasındaki besinsel farklılıkları göstermektedir (1):

 6. Gördüğünüz gibi, bir yumurta akı bütün yumurtadan daha az kalori ve mikro besleyici madde ile daha az protein ve yağ içerir.

Kalori Düşük, Protein Yüksek [! 400 => 1140 = 3!

 1. Bu protein yüksek kalitede ve eksiksizdir, yani vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu miktarda dokuz temel amino asidi içerir (2). [! 400 => 1140 = 3!

 2. Yeterli protein almak, kasları korumak ve inşa etmek için de önemlidir - özellikle kilo vermeye çalışıyorsanız (5, 6).

 3. Bütün yumurtaların birkaç ekstra kalori için sadece biraz daha fazla protein sağladığı göz önüne alındığında, yumurta beyazları kilo vermeye çalışan insanlar için çekici bir seçim olabilir.

Yağsız ve Kolesterolsüz

 1. Geçmişte, yumurtalar yüksek doymuş yağ ve kolesterol içeriğinden dolayı tartışmalı bir yemek seçeneği olmuştur (7).

 2. Bununla birlikte, yumurtadaki tüm kolesterol ve yağ yumurta sarısında bulunur. Öte yandan yumurta beyazları neredeyse saf proteindir ve yağ veya kolesterol içermez.

 3. Yıllarca, yumurta beyazlarını yemenin bütün yumurtaları yemekten daha sağlıklı olduğu anlamına geliyordu (8).

 4. Ancak yapılan araştırmalar, çoğu insan için yumurtalardaki kolesterolün bir sorun olmadığını göstermiştir (9, 10). [! 400 => 1140 = 4!

 5. Hiper-cevaplayıcılar, ApoE4 geni gibi onları yüksek kolesterol için hazırlayan genlere sahiptir. Bu insanlar veya yüksek kolesterolü olan bireyler için yumurta beyazları daha iyi bir seçim olabilir (12, 13, 14).

 6. Ek olarak, yumurta beyazlarının neredeyse hiç yağ içermediği göz önüne alındığında, kalorilerde yumurtaların tamamından önemli ölçüde düşüktür.

 7. Bu, kalori alımını sınırlandırmaya ve kilo vermeye çalışan insanlar için onları iyi bir seçim yapabilir.

Potansiyel Riskler

 1. Yumurta beyazları genellikle güvenli bir yemek tercihidir. Ancak, bazı riskler taşıyorlar.

 2. Yumurta beyazları çoğu insan için güvenli olsa da, yumurta alerjileri oluşabilir.

 3. Çoğu yumurta alerjisi, beş yaşına geldiklerinde sıklıkla durumu aşan çocuklar tarafından yaşar (15).

 4. Bağışıklık sisteminiz yumurtadaki bazı proteinleri zararlı olarak tanımlayan bir yumurta alerjisine neden oluyor (16).

 5. Hafif semptomlar kızarıklık, kurdeşen, şişme, burun akıntısı ve kaşıntılı, sulu gözleri içerebilir. İnsanlar ayrıca sindirim sıkıntısı, bulantı ve kusma yaşayabilirler.

 6. Nadir olsa da, yumurta anafilaktik şok olarak bilinen şiddetli bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

 7. Çiğ yumurta beyazları ayrıca Salmonella bakterilerinden de besin zehirlenmesi riski taşır.

 8. Salmonella yumurtada veya yumurta kabuğunda bulunabilir, ancak modern tarım ve temizlik uygulamaları bu riski en aza indirebilir.

 9. Ayrıca, yumurta akı katı olana kadar katılaşıncaya kadar pişirmek de bu problem riskini önemli ölçüde azaltır (18).

 10. Çiğ yumurta beyazları, çok çeşitli yiyeceklerde bulunan suda çözünen vitamin biotininin emilimini de azaltabilir.

 11. Biotin, enerji üretiminde önemli bir rol oynamaktadır (19). [! 400 => 1140 = 5!

 12. Teoride, bu bir problem olabilir. Bununla birlikte, bir biyotin eksikliğine neden olmak için büyük miktarda çiğ yumurta beyazı yemek zorunda kalacaksınız.

 13. Ek olarak, yumurtalar pişirildikten sonra avidin de aynı etkiye sahip değildir.

Yiyin?

 1. Yumurta akı proteinleri yüksek, kalorileri, yağları ve kolesterolleri düşüktür - bu da onları iyi bir kilo kaybı yiyecek yapar.

 2. Ayrıca protein gereksinimi yüksek olan ancak sporcular veya vücut geliştiriciler gibi kalori alımlarını izlemesi gerekenlere yarar sağlayabilirler (20). [! 400 => 1140 = 6!

 3. Bütün yumurtalarda çok çeşitli vitaminler, mineraller, ekstra protein ve bazı sağlıklı yağlar bulunur.

 4. Dahası, yüksek kolesterol içeriğine rağmen, bir analiz yumurta alımı ile kalp hastalığı riski arasında bağlantı bulamadı (21).

 5. Aslında, aynı derlemede, günde bir yumurta kadar yemek yemenin inme geçirme riskini azaltabileceği belirtildi (21).

 6. Üstelik, yumurtalarda bulunan besinler, bir çok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

 7. Yumurta sarısı da göz dejenerasyonunu ve kataraktları önlemeye yardımcı olan iki önemli antioksidandan (lutein ve zeaksantin) oluşan zengin bir kaynaktır (22, 23, 24, 25).

 8. Ek olarak, bazılarının yeterince alamadığı önemli bir besin olan kolin içerir (26, 27).

 9. Bütün yumurtaları yemek de sizi tam hissetmenizi sağlar ve genel olarak daha az kalori almanıza yardımcı olur (28, 29).

 10. Aslında, çalışmalar kahvaltıda yumurta yemenin kilo, VKİ ve bel çevresini düşürmede yardımcı olabileceğini göstermiştir (30, 31).

 11. Bununla birlikte, çok katı bir düşük kalorili diyetiniz varsa, yüksek kolesterol ve kalp hastalığı olan bir aile geçmişiniz varsa ya da zaten yüksek kolesterol seviyelerine sahipseniz, yumurta beyazları bir sağlıklı seçim.

Alt Çizgi

 1. Yumurta beyazları yüksek proteinli, düşük kalorili bir gıdadır.

 2. Ancak çoğu insan için bütün yumurtalar üzerinde yumurta beyazı seçmenin pek bir faydası yoktur, çünkü bütün yumurtalar size daha fazla faydalı besin sağlar.

 3. Bazı insanlar için - özellikle kolesterol alımını sınırlaması gerekenler veya kilo vermeye çalışanlar için - yumurta beyazları sağlıklı bir yemek seçeneği olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407