Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yulaf ve Yulaf Ezmesi Glutensiz mi?

Alt satırda

 1. Yulaf, birçok sağlık yararına sahip, çok besleyici bir tahıldır.

 2. Popüler bir kahvaltı püresidirler ve ayrıca granola, müsli ve diğer yiyecek ve çerezlerde bulunurlar.

 3. Bununla birlikte, yulaf ve yulaf ezmesi glüten içerip içermediğini merak edebilirsiniz.

 4. Bu makale, glütensiz bir diyete yulaf ekleyip eklemeyeceğinizi araştırıyor.

Glütenin sorunu nedir?

 1. Glütensiz diyetler çok popüler.

 2. Aslında, anketler ABD’deki kişilerin% 15-30’unun bir nedenden ötürü glütenden kaçınmaya çalıştığını ortaya koyuyor. [! 1177 => 1140 = 2!

 3. Gluten bazı popülasyonlarda sindirim sorunlarına neden olabilir, çünkü eşsiz amino asit yapısı bağırsaklarınızdaki sindirim enzimlerini engelleyebilir (1, 2, 3, 4).

 4. Çölyak hastalığınız varsa, vücudunuz glütene karşı otoimmün bir tepki başlatır ve bağırsak zarınıza zarar verir (5).

 5. Eğer glütene karşı toleranssızsanız, küçük bir miktar bile zararlıdır, ciddi sağlık sorunlarından kaçınmanın tek yolu glütensiz bir diyet yapmaktır (5, 6, 7, 8).

Yulaf glütensiz mi?

 1. Saf yulaf glutensizdir ve glutensiz intoleransı olan çoğu insan için güvenlidir.

 2. Bununla birlikte, yulaf genellikle glüten ile kirlenir, çünkü buğday, çavdar ve arpa gibi glüten içeren tahıllarla aynı tesislerde işlenebilirler.

 3. Çalışmalar, çölyak hastalığı veya buğday alerjisi olan kişilerin çoğunun, günde bir ters etki olmadan 2-3.5 ons (50-100 gram) saf yulaf yiyebildiğini göstermektedir (9, 10, 11, 12, 13).

 4. Çölyak hastalığı olan 106 kişideki 8 yıllık bir çalışma, yarısının günlük yulaf yediğini - ve hiçbirinin olumsuz etkilemediğini ortaya koydu (10, 14).

 5. Ek olarak, bazı ülkeler glütensiz bir diyete yulaf eklemeyi tavsiye ediyor. Birkaç çalışma, bu ülkelerde yaşayan çölyak hastalığı olan kişilerin, yapmayan ülkelerdeki insanlardan daha iyi bağırsak iyileşmesine sahip olduğuna dikkat çekmektedir (10, 15). [! 1177 => 1140 = 3!

Yulaf sıklıkla glüten ile kirlenmiş

 1. Yulaf kendi başına glüten içermemesine rağmen, genellikle diğer mahsullerin yanında yetiştirilir.

 2. Aynı teçhizat tipik olarak komşu tarlalardaki mahsulleri hasat etmek için kullanılır, bu mahsullerden biri glüten içeriyorsa çapraz bulaşmaya neden olur.

 3. Ekim tohumu da az miktarda buğday, çavdar veya arpa tohumu barındıran saf olmayan olabilir.

 4. Ayrıca, yulaftan yapılan ürünler genellikle glüten içeren ürünlerle aynı tesislerde işlenir, hazırlanır ve paketlenir.

 5. Bu nedenle, düzenli yulaf ürünlerini analiz eden çalışmaların, glütensiz yiyecekler için standardın çok ötesindeki glüten seviyelerini tanımladığı şaşırtıcı değildir (16, 17, 18).

 6. Kuzey Amerika ve Avrupa'da piyasadaki yulaf içeren 109 ürün üzerinde yapılan bir çalışmada, ürünlerin ortalama olarak milyonda 200 parça (ppm) glüten (16, 19) içerdiği bulundu.

 7. Çölyak hastalığı olan bir kimsede reaksiyona neden olmak için sadece 20 ppm glüten yeterli olabilir (16). [! 1177 => 1140 = 4!

 8. Özellikle, birkaç şirket yulafları temiz ekipmanla işlemeye ve glütensiz olarak belirlenmiş alanlarda yetiştirmeye başlamıştır. Bu yulaf glütensiz olarak pazarlanabilir ve 20 ppm'den daha az glüten içermelidir (20). [! 1177 => 1140 = 4!

 9. Bununla birlikte, yulaf ürünlerinin% 100'ü testten geçti, bu da çoğu durumda yulaf ezmesini ve glutensiz olarak yulaf ezmesini onaylayan etiketlerin çoğu durumda güvenilir olabileceğini gösteriyor (16, 21).

Diğer potansiyel yulaf olumsuz yönleri

 1. Çölyak hastalığı olan (ve muhtemelen başka şartlardaki) çok az sayıda insan saf, kirlenmemiş yulaflara tahammül edemeyebilir.

 2. Saf yulaf, glutene benzer bir amino asit yapısına sahip olduğu için sorunlara neden olabilecek bir protein olan avenin içerir.

 3. Bununla birlikte, çölyak hastalığı olan kişilerin çok küçük bir yüzdesi avenin'e tepki gösterebilir. Bu birkaç insan için, sertifikalı glutensiz yulaflar bile güvensiz olabilir (16, 23).

 4. Bir çalışma, çölyak hastalığı olan çoğu kişinin avenin'e tepki verme potansiyeline sahip olduğunu keşfetti. Bununla birlikte, katılımcıların yalnızca% 8'i çok miktarda yulaf yedikten sonra gerçek bir yanıt almışlardır (24). [! 1177 => 1140 = 5!

 5. Bu etkilere rağmen, bu çalışmalardan hiçbiri yulaftan barsak hasarı görmedi (25, 26).

Yulafın birçok sağlık yararı var

 1. Glutensiz diyetler, özellikle tahıllar ve nişastalı yiyecekler için, genellikle çok az yiyecek seçeneğine sahiptir.

 2. Yulaf ve yulaf ezmesi dahil olmak üzere çok ihtiyaç duyulan çeşitliliği ekleyebilirsiniz.

 3. Dahası, birkaç çalışma glutensiz bir diyet uygulamasının yetersiz miktarda lif, B vitaminleri, folat ve demir, magnezyum, selenyum, manganez ve çinko gibi mineral alımına neden olabileceğini göstermektedir. (10, 27, 28, 29). [! 1177 => 1140 = 6!

 4. Ayrıca, yulaf çeşitli etkileyici sağlık yararları sağlar:

Alt satırda

 1. Yulaf, birçok glütensiz üründe kullanılır ve yulaf unu, glütensiz pişirmede popülerdir. Yulaf ezmesi de birçok insan için favori bir kahvaltıdır.

 2. Glutensiz diyetinize yulaf eklemenin birçok yararı olsa da, sadece glütensiz olarak etiketlenmiş veya sertifikalı ürünler satın almak önemlidir. Bu, yulafların saf ve kirlenmemiş olmasını sağlar.

 3. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da, glütensiz sertifikalı ürünlerin 20 ppm'den daha az glütene sahip olması gerekir, yani bu miktarın altındaki yiyeceklerin genellikle güvenli olduğu kabul edilen kadar düşük bir miktarda (20 ).

 4. Bugünlerde pek çok markette ve çevrimiçi olarak saf yulaf almak kolaydır.

 5. Yulaf dahil etme kararı bireysel olarak verilmelidir.

 6. Avenin'e tepki verip vermeyeceğinizi bilmek mümkün olmadığından, glütensiz bir diyete yulaf eklemeden önce doktorunuza danışabilirsiniz.

 7. Ancak, insanların büyük çoğunluğu güvenle yulaf ve onlarla yapılan tüm lezzetli yiyeceklerin tadını çıkarabilirler.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407