Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yüksek proteinli vegan gıdalar

Yüksek proteinli vegan gıdalar

 1. Protein tipik olarak insanların bitki bazlı bir diyet benimsemeyi düşündüklerinde en çok endişe ettikleri besindir, ancak araştırmalar vegan yiyecekleri yemeğe yönelik bir yaklaşımın başka eksikliklere yol açabileceğini saptamıştır. besinler.

 2. Veganlar kırmızı et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, mandıra, yumurta, bal ya da bu ya da diğer hayvansal ürünleri içeren yiyecekleri yemiyorlar. Şu anda, ABD'deki nüfusun yaklaşık% 2'si kendilerini vegan olarak tanımlamaktadır.

Neden veganların proteine ​​odaklanması gerekir

 1. Sadece vegan yiyecek tüketen ve hiç hayvansal ürün tüketmeyen insanlar, diğer insanların sahip olduğu diyet proteinlerini tamamlamak için doğrudan erişime sahip değildir.

 2. Sonuç olarak, veganların yeterli miktarda protein içerdiğinden emin olmak için diyetlerine dikkat etmesi gerekiyor.

 3. Protein diyetindeki önemini abartmak zor. Protein insan vücudunun temel yapı taşlarından biridir.

 4. Vücuttaki hücrelerde bulunur ve çoğu vücut fonksiyonunda rol oynar. Rolleri kas ve kemiklerin korunmasını, bağışıklık sistemini desteklemeyi ve kandaki oksijeni taşımayı içerir.

 5. Ulusal Bilimler, Mühendislik ve Tıp Akademileri'ne göre, protein için önerilen diyet yardımı (BKİ) yetişkin erkekler için 56 gram (g) ve yetişkin kadınlar için 46 gramdır. Bununla birlikte, hamile kalan veya emziren kadınların 71 g proteinli bir RDA'sı vardır.

 6. Protein gereksinimlerine bakmanın bir başka yolu, insanların her gün vücut ağırlığının kilogramı başına 0.4 g protein tüketmeleri gerektiğini belirten Beslenme ve Diyetetik Akademisi'nin tavsiyelerini göz önünde bulundurmak. Veganların vücut ağırlığının kilosu başına 0,5 g protein yemekten fayda sağlayabileceklerini eklerler çünkü bitki proteinleri biraz daha az sindirilebilirdir.

Yüksek proteinli vegan gıdaların listesi

 1. Vejeteryan veya vegan diyetini izleyen kişileri aynı anda farklı bitki bazlı proteinler yemeye teşvik etmek için kullanılan uzmanlar aynı zamanda diyetlerinde yeteri kadar tam protein almak için bu uygulamayı gerekli görmezler.

 2. Şu anki düşünce, insanların bir gün boyunca ihtiyaç duydukları tüm amino asit çeşitlerini elde edebilecekleri ve her yemekte amino asitleri dengelemek zorunda olmadıklarıdır.

 3. Aşağıdaki vegan yiyecekler iyi bir protein kaynağıdır:

B-12 ve D vitaminleri içeren yiyecekler

 1. Organların dengeli bir diyet yediklerinden emin olmak için proteinler en fazla dikkat çekebilir, ancak izlenmesi gereken diğer besin maddeleri de var.

 2. Vücudun, kırmızı kan hücreleri yapmak ve nörolojik sistemin düzgün çalışmasını sağlamak için B-12 vitaminine ihtiyacı var. [! 2010 => 1140 = 4!

 3. B-12 vitamini için BKA, 14 yaş ve üstü kadın ve erkekler için günde 2,4 mikrogram (mcg). Gebe kadınlar için BKİ 2.6 mcg, emziren kadınlar için BKİ 2.8 mcg.

 4. Bununla birlikte, B-12 vitamini doğal olarak istiridye, karaciğer ve süt ürünleri gibi hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunur. Sadece vegan yiyecekleri yiyenlerin, bu hayati besinleri yeterince tüketmelerini sağlamak için iki seçeneğe sahiptir. Üreticilerin B-12 vitaminiyle takviye ettiği yiyecekleri yiyebilir veya B-12 vitamin takviyesi alabilir.

 5. Paketlenmiş kahvaltı gevrekleri, beslenme mayası, soya sütü ve bazı et ikameleri genellikle B-12 vitamini ekledi. Her porsiyondaki B-12 vitamini miktarı ürünler arasında değişebilir, bu nedenle gıda etiketlerindeki besin verilerini kontrol etmek önemlidir.

 6. D vitamini kemiklerin sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olur, bağışıklık ve nöromüsküler sistemleri destekler ve iltihaplanmayı azaltır. İnsanlar bazen "güneş ışığı vitamini" olarak adlandırırlar, çünkü vücut onu güneşe maruz kalmaya yanıt olarak üretir.

 7. B-12 vitamininde olduğu gibi, mantarlar değişken miktarlarda bulundursalar da, D vitamini temel olarak hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunur. D vitamini için BKA, 1-70 yaşları arasındaki insanlar için 600 Uluslararası Birimler (IU) veya 15 mcg, 70 yaşın üzerindeki kişiler için ise 800 IU veya 20 mcg'dir.

 8. Güçlendirilmiş gıdalar, ABD’deki birçok insan için hayvansal kaynaklardan yemek yiyip tüketmeme konusunda birincil D vitamini kaynağıdır. Sadece vegan yiyecekleri yiyen insanlar için, bazı tahıl ve tahıllar içeren müstahkem yiyecekler çok önemlidir. Diyet takviyeleri ayrıca veganların yeterli miktarda D vitamini almasına yardımcı olabilir.

Özet

 1. İnsanlar ahlaki, kültürel ve çevresel kaygılar nedeniyle sıklıkla vegan bir diyet benimsemelerine rağmen, birçok insan sağlık nedenlerinden dolayı hayvansal ürünlerden uzak durmayı seçiyor.

 2. Vegan yiyecekleri, hayvansal ürünler için insan sağlığı için gerekli tüm proteinleri içermesi kadar muhtemel değildir, ancak sadece vegan gıdalardan oluşan dengeli, besleyici ve sağlıklı bir diyet yemek mümkündür.

 3. Bunu yapabilmek için, kişinin yemeğe bilinçli bir yaklaşım izlemesi ve çok çeşitli meyveler, sebzeler, bakliyatlar ve tam tahılları diyetine dahil etmesi gerekir.

 4. En son Tue 11 Haziran 2019 tarafından en son gözden geçirilen makale. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Appleby, P.N., Key, T.J. (2016). Vejeteryanların ve veganların uzun süreli sağlığı [!Özet

 6. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 7. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407