Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yüksek protein diyetinde ne yenir

Yüksek protein diyetinde ne yenir

 1. Çoğu insan et, balık, süt ürünleri, baklagiller ve baklagiller, yumurtalar ve kuşkonmaz ve ıspanak gibi protein açısından oldukça zengin olan sebzeler yiyerek yüksek proteinli bir diyet izleyebilir.

 2. Bu diyetteki insanlar genellikle yüksek işlenmiş gıdalar, ekmek ve diğer unlu mamuller, şeker ve beyaz makarna ve pilav tüketimini sınırlamayı içerebilecek karbonhidrat alımını azaltmayı seçeceklerdir.

 3. Atkins diyeti gibi iyi bilinen bazı yüksek proteinli diyet planları var. Bununla birlikte, bir kişi protein besin alımını, diğer besin gruplarının alımını ayarlama ile veya ayarlamadan kendi başına artırabilir.

 4. Bu makalede, yüksek proteinli bir diyetin nasıl alınacağını, dahil edilecek ve hariç tutulacak yiyeceklerin ve bu diyeti benimsemenin olası olumsuz etkilerinin nasıl yenileceğini açıklıyoruz.

Faydaları

 1. Kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra, protein vücuda bazı temel faydalar sağlar. Protein faydaları şunlardır:

 2. Protein ayrıca amino asitler sağlar. Dokuz diyette elde edilmesi gereken 22 amino asit vardır, çünkü vücut bunları üretmez.

 3. Hayvanlardan gelen protein, amino asitlerin tümünü içerme eğilimindedir, bu yüzden insanlar buna tam bir protein olarak atıfta bulunur. Buna karşılık, birçok bitki proteini yalnızca bazı amino asitleri sağlar, bu da insanların gerekli amino asitlerin tümünü elde etmek için onları diğer protein kaynakları ile birleştirmeleri gerektiği anlamına gelir.

Bilim ne diyor?

 1. Proteinlerin kısa süreli kilo kaybı ve kas kazancındaki rolü üzerine çok fazla araştırma yapıldı. Bununla birlikte, yüksek proteinli bir diyetin uzun vadeli etkileri daha fazla çalışmayı gerektirir.

 2. Bazı çalışmalar, sağlık sorunlarının uzun süre yüksek proteinli bir diyet yemekten kaynaklanabileceğini göstermektedir. Yüksek protein diyetine odaklanan bir inceleme makalesinin yazarları, böbrekler için daha yüksek asit yüklerine yol açabileceği ve insanların yüksek miktarlarda hayvansal yağ yeme ile gelen sağlık koşulları riski altında olabileceği konusunda uyardı.

 3. Ayrıca, karbonhidratı sınırlayan diyetler bir kişinin sağlığına zarar verebilir. Çocuklar ve gençler, yetersiz karbonhidrat yemekten özellikle kötü beslenme riski altındadırlar.

 4. Yine de çoğu araştırma, yüksek proteinli diyetlerin en azından kısa vadede kilo kaybı için faydalı olduğunu göstermektedir.

Yüksek proteinli bir diyet nasıl yenilir

 1. Diğer diyet kısıtlamaları olanlar için bile, diyete daha fazla protein eklemenin birçok yolu vardır.

 2. Örneğin, vejetaryen veya vegan diyeti uygulayanlar veya süt ürünlerinden kaçanlar hala yüksek proteinli bir diyet yiyebilirler.

 3. İnsanlar ya daha fazla protein içerecek şekilde mevcut diyetlerini ayarlayabilir ya da belirli bir yüksek proteinli diyet planını izleyebilir.

 4. Aşağıdaki adımları atmak, yüksek proteinli bir diyete başladığında bir kişiye yardımcı olabilir:

Dahil edilecek ve hariç tutulacak yiyecekler

 1. Yüksek proteinli bir diyet yerken doğru yiyecekleri seçmek, maksimum etkinlik için önemlidir.

 2. Aşağıda çeşitli diyet planları için uygun olabilecek bazı mükemmel protein seçenekleri verilmiştir:

 3. Gerekli diyet kısıtlamaları olan insanlar da uygun olmayan yiyecekleri dışlamaya devam etmelidir. Örneğin, laktoz intoleransı olan bir kişi, protein alımını arttırmak için süt ürünlerini kullanmamalıdır.

 4. Bir kişi genellikle yüksek proteinli diyetin bir parçası olarak aşağıdaki yiyeceklerden de kaçınmalıdır:

Riskler

 1. Çoğu insan, en azından kısa bir süre için yüksek proteinli bir diyeti güvenle izleyebilir.

 2. Bazı çalışmalar yüksek protein seviyelerinin böbrekleri olumsuz yönde etkileyebileceğini gösterse de, diğer araştırmalar sağlıklı böbrekleri olan kişilerin hiçbir olumsuz etki yaşamayacağını gösteriyor.

 3. Bununla birlikte, klinik kanıtlar böbrek hastalığı olan kişilerin yüksek proteinli bir diyet yememeleri gerektiğini göstermektedir.

 4. Benzer şekilde, böbrek taşlarına yatkın olan kişilerin yüksek proteinli diyetlerden, özellikle de hayvansal proteinler içeren diyetlerden uzak durmaları gerektiği görünüyor.

 5. Diğer tıbbi koşullara sahip kişiler, yüksek proteinli bir diyet yapmadan önce bir sağlık uzmanıyla konuşmalıdırlar.

 6. Kısa süreli çalışmalar yüksek proteinli diyetlerin kilo vermeyi teşvik edebileceğini gösterse de,

 7. Yüksek proteinli diyetlerin genel sağlık üzerindeki uzun vadeli etkilerini araştıran bir araştırma olmadığını hatırlamak önemlidir.

Paket servis

 1. Yüksek proteinli bir diyet benimsemek isteyen insanlar mevcut bir diyet planını izleyebilir veya protein alımlarını kendi ihtiyaçlarına göre ayarlayabilirler. Ancak, protein alımını artırmak isteyenler, öğünlerinin her birinin 25-30 g protein içermesini hedeflemelidir.

 2. İnsanlar, optimum sonuçlar için yağsız hayvansal proteinler ve bitki bazlı proteinlerin bir kombinasyonunu yemeye odaklanmalıdır. Böbrek hastalığı olan hiç kimse yüksek proteinli bir diyet uygulamamalıdır.

 3. Bir sağlık uzmanı veya kayıtlı bir diyetisyen, yüksek proteinli bir diyetin nasıl başlatılacağı ve sağlıklı bir şekilde protein alımının nasıl arttırılacağı konusunda daha fazla öneride bulunabilir.

 4. 9 Nisan 2019 tarihli Tue son incelemesi için makale. Bu konudaki son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Pasiakos, S.M., ve ark. (2015). Protein takviyelerinin sağlıklı erişkinlerde kas kütlesi, gücü ve aerobik ve anaerobik güç üzerine etkileri: Sistematik bir derleme [!Özet

 6. Zhang, M.M., ve ark. (2015). Bireyselleştirilmiş düşük proteinli diyet müdahalesinin kronik böbrek hastalığı olan hastaların böbrek fonksiyonları üzerine etkisi [!Özet

 7. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 8. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407