Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yüksek Lifli Diyet Kanlı Tabureler

Soya fasulyesi

 1. Taburunuzdaki kanın görünmesi endişe verici olabilir. Bununla birlikte, kabızlık ve hemoroitler gibi yaygın nedenler tipik olarak hafiftir ve alarm için bir neden yoktur. Besleyici, lif açısından zengin bir diyet belirtilerinizi yönetmenize veya önlemenize yardımcı olabilir. En iyi sonuçları elde etmek için diyet değişikliklerini kalifiye bir sağlık uzmanıyla görüşün. Kanlı dışkı ciddi hastalıklardan kaynaklanabildiğinden, özellikle belirtileriniz şiddetli veya uzun süreli ise doktorunuzdan rehberlik almanız önerilir.

Elyaf Faydaları

 1. Amerikalılar, bir bütün olarak, Ulusal Sindirim Hastalıkları Bilgi Toplantısı veya NDDIC'e göre günde 5 ila 14 g ortalama çok az lif tüketiyorlar. Lif yumuşak, hacimli, kolay geçirilen dışkıyı desteklediğinden, yüksek lifli bir diyet kabızlık ve hemoroitlerle ilgili kanlı dışkı riskini azaltır. Kabızsanız, sık sık bağırsak hareketleriniz veya sert küçük tabureleriniz olur. Hemoroitler anüsünüzün içinde veya hemen dışında şişmiş damarlardır. Bol miktarda lif yemek, yumuşak, pasif dışkı sağlayarak ağrıya ve kötüleşen semptomlara karşı koruma sağlayabilir.

Yardımcı Yiyecekler

 1. Lif doğal olarak kepekli tahıllar, fındık, tohumlar, baklagiller, meyveler ve sebzeler dahil olmak üzere bitkisel gıdalarda oluşur. Kadınların çoğu günde 25 gram lifi, erkekler ise 38 gramını hedeflemelidir. Özellikle zengin lifli kaynaklar arasında fincan başına 15 ila 16,5 gram veren pişmiş fasulye, mercimek ve bezelye; fincan başına 8 gram sağlayan taze ahududu; ve her biri 10.3 gram olan enginarlar. Yulaf, arpa, patlamış mısır, koyu yeşil sebzeler ve armutlar da lif bakımından zengindir.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

 1. Kanlı dışkıya veya buna bağlı koşullara neden olan hiçbir yiyecek bilinmemektedir. Ancak çok az lifli yiyecekleri yemek, diyetinizde yararlı ücretler için çok az yer bırakır. Bol miktarda tahıl alımını sağlamak için, rafine tahıl olan beyaz pirinci yerine en sevdiğiniz tariflerde tam kahverengi kahve pirinci koyun. Sınırlamaya değer diğer düşük lifli besinler arasında zenginleştirilmiş beyaz ve buğday ekmeği, geleneksel makarna, şekerleme ve şişirilmiş pirinç veya buğday gibi düşük lifli tahıllar bulunur.

Ek Diyet Önerileri

 1. Yetersiz sıvı alımı, NDDIC’e göre kabızlığa da neden olabilir, bu nedenle her gün bol miktarda su veya diğer nemlendirici sıvılar için. İlave nemlendirme seçenekleri arasında az yağlı süt veya soya sütü, et suyu bazlı çorbalar, bitkisel çay ve taze meyve ve sebzeler bulunur. Düşük lifli bir diyet uygularsanız, gaz ve şişkinlik gibi sindirim yan etkilerini önlemek için lif alımınızı kademeli olarak artırın. Lif gereksinimlerinizi yalnızca yiyeceklerle karşılama konusunda güçlük çekiyorsanız, doktor veya diyetisyeninizle lif takviyesi için potansiyel ihtiyacı görüşün.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407